Plugins - AddToAny Share Buttons - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (92 entries)

en:  pixels
uk_UA:  px

en: background
uk_UA: фон

en: Pixels
uk_UA: Пікселі

en: Share buttons for sharing your content.
uk_UA: Кнопки "Поділитися", щоб поділитися своїм вмістом.

en: Transparent
uk_UA: Прозорий

en: Thanks for sharing!
uk_UA: Дякуємо, що поділились!

en: Thanks for following!
uk_UA: Дякуємо за підписку!

en: Center docked
uk_UA: Приєднані по центру

en: Attach to content
uk_UA: Прикріпити до вмісту

en: Share Buttons
uk_UA: Кнопки "Поділитися"

en: Background
uk_UA: Фон

en: Icon Style
uk_UA: Стиль значка

en: Icon Size:
uk_UA: Розмір значка:

en: Display at the %s of media pages
uk_UA: Відображати в %s на сторінках медіа

note: Description of the plugin
en: Share buttons for your pages including AddToAny's universal sharing button, Facebook, Mastodon, LinkedIn, Pinterest, WhatsApp and many more.
uk_UA: Кнопки для поширення на ваших сторінках, включаючи універсальну кнопку поширення від AddToAny, Facebook, Mastodon, LinkedIn, Pinterest, WhatsApp та багато інших.

en: Height
uk_UA: Висота

en: Width
uk_UA: Ширина

en: Below you can add special CSS code for AddToAny.
uk_UA: Нижче ви можете додати спеціальний CSS-код для AddToAny.

en: Additional JavaScript
uk_UA: Додатковий JavaScript

en: Additional CSS
uk_UA: Додатковий код CSS

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Need support?
uk_UA: Потрібна допомога?

en: Position
uk_UA: Позиція

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: AddToAny Settings
uk_UA: Налаштування AddToAny

en: Horizontal Buttons
uk_UA: Горизонтальні кнопки

en: Vertical Buttons
uk_UA: Вертикальні кнопки

en: Title:
uk_UA: Заголовок:

en: Offset
uk_UA: Зміщення

en: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Give it a 5 star rating</a> on WordPress.org.
uk_UA: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Поставте нам 5 зірочок</a> на WordPress.org.

en: Left docked
uk_UA: Приєднані ліворуч

en: Right docked
uk_UA: Приєднані праворуч

en: Add/Remove Services
uk_UA: Додати/Видалити Сервіси

en: Search the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">support forums</a>.
uk_UA: Пошукайте на <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">форумах підтримки</a> .

en: See the <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQs</a>.
uk_UA: Перегляньте <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQ</a> .

en: <a href="https://www.addtoany.com/share#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Share it</a> and follow <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> on <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> &amp; <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.
uk_UA: <a href="https://www.addtoany.com/share#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Поділитись</a> і підписатись на <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> у <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> та <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.

en: Like this plugin?
uk_UA: Подобається цей плагін?

en: Are you sure you want to delete all AddToAny options?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити всі налаштування AddToAny?

en: Responsiveness
uk_UA: Адаптивність

en: AddToAny &quot;floating&quot; share buttons stay in a fixed position even when the user scrolls.
uk_UA: &quot;Плаваючі&quot; кнопки AddToAny залишаються у фіксованому положенні, навіть коли користувач прокручує сторінку.

en: Most sites should not use this option. By default, AddToAny loads asynchronously and most efficiently. Since many visitors will have AddToAny cached in their browser already, serving AddToAny locally from your site will be slower for those visitors. If local caching is enabled, be sure to set far future cache/expires headers for image files in your <code>uploads/addtoany</code> directory.
uk_UA: Більшість сайтів не повинні використовувати цю опцію. За замовчуванням AddToAny завантажується асинхронно та найбільш ефективно. Оскільки у багатьох відвідувачів AddToAny уже буде збережено у кеші браузера, розміщення AddToAny на вашому веб-сайті буде повільніше для цих відвідувачів. Якщо ввімкнено локальне кешування, не забудьте встановити заголовки cache/expires у значення в далекому майбутньому для файлів зображень у вашому каталозі <code>uploads/addtoany</code>.

en: Cache AddToAny locally with daily cache updates
uk_UA: Кешувати AddToAny локально з щоденними оновленнями кеша

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Bookmark
uk_UA: Закладка

en: Show all
uk_UA: Показати все

en: Show less
uk_UA: Показати менше

en: Add to your favorites
uk_UA: Додати в закладки

en: Settings saved.
uk_UA: Налаштування збережені.

en: Image URL
uk_UA: URL зображення

en: Text only
uk_UA: Тільки текст

en: Placement
uk_UA: Розміщення

en: Advanced Options
uk_UA: Додаткові параметри

en: None
uk_UA: Немає

en: Powered by
uk_UA: Працює на

en: Filename extension
uk_UA: Розширення файлу

note: translators: 1: Position in content 2: Name of the custom post type
en: Display at the %1$s of %2$s
uk_UA: Показувати %1$s в %2$s

en: This option will disable universal sharing. Are you sure you want to disable universal sharing?
uk_UA: Це настройка відключить універсальну кнопку поділитися. Ви впевнені?

en: Universal Button
uk_UA: Універсальна кнопка

en: Floating
uk_UA: Плаваючі

en: Share this:
uk_UA: Поділитися цим:

en: Share via email
uk_UA: Поділитися через електронну пошту

en: Subscribe via email
uk_UA: Підпишіться електронною поштою

en: Email program
uk_UA: Програма електронної пошти

en: Icon Size
uk_UA: Розмір значка

en: Share
uk_UA: Поділитися

en: top
uk_UA: зверху

en: top &amp; bottom
uk_UA: зверху і знизу

en: Advanced users should explore AddToAny's <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">additional options</a>.
uk_UA: Просунуті користувачі повинні вивчити <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">додаткові параметри</a>.

en: Below you can add special JavaScript code for AddToAny.
uk_UA: Нижче ви можете додати спеціальний код JavaScript для AddToAny.

en: Send from any email address or email program
uk_UA: Відправити з будь-якої адреси електронної пошти або програми електронної пошти

en: More&#8230;
uk_UA: Більше&#8230;

en: Press Ctrl+D or \u2318+D to bookmark this page
uk_UA: Натисніть Ctrl+D або \u2318+D, щоб додати цю сторінку до закладок

en: Specify the URL of the directory containing your custom icons. For example, a URL of <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> containing <code>facebook.png</code> and <code>twitter.png</code>. Be sure that custom icon filenames match the icon filenames in <code>plugins/add-to-any/icons</code>. For AddToAny's Universal Button, select Image URL and specify the URL of your AddToAny universal share icon (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">above</a>).
uk_UA: Вкажіть URL-адресу каталогу, що містить власні значки. Наприклад, URL-адреса <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> , що містить <code>facebook.png</code> та <code>twitter.png</code>. Переконайтесь, що власні імена файлів іконок відповідають іменам іконок у <code>plugins/add-to-any/icons</code>. Для Універсальної Кнопки AddToAny виберіть URL-адресу зображення та вкажіть URL-адресу універсальної іконки AddToAny (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">вище</a>).

en: Use custom icons. URL:
uk_UA: Використовувати власні значки. URL:

en: Display at the %s of pages
uk_UA: Показувати %s сторінок

en: Display at the %s of excerpts
uk_UA: Показувати %s уривків

en: Display at the %s of posts in the feed
uk_UA: Показувати %s записів у стрічці

en: Display at the %s of posts on archive pages
uk_UA: Показувати %s записів на сторінках архівів

en: Display at the %s of posts
uk_UA: Показати %s записів

en: Display at the %s of posts on the front page
uk_UA: Показувати %s записів на головній сторінці

en: Sharing Header
uk_UA: Заголовок "Поділитися"

en: See <a href="widgets.php" title="Theme Widgets">Widgets</a> and <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny Floating Share Buttons">Floating</a> for additional placement options. For advanced placement, see <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">the FAQs</a>.
uk_UA: Перегляньте <a href="widgets.php" title="Віджети Теми">Віджети</a> та <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="Плаваючі кнопки AddToAny">Плаваючі кнопки</a> для додаткових варіантів розміщення. Про налаштування розширеного розміщення дивіться <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQ</a>.

en: Choose the services you want below. &nbsp;Click a chosen service again to remove. &nbsp;Reorder services by dragging and dropping as they appear above.
uk_UA: Виберіть бажані сервіси нижче. Натисніть обраний сервіс знову, щоб видалити його. Змінюйте порядок сервісів за допомогою перетягування, коли вони зʼявляються вище.

en: Standard
uk_UA: Стандартні

en: AddToAny Share Settings
uk_UA: Налаштування AddToAny

en: bottom
uk_UA: знизу

en: Show sharing buttons.
uk_UA: Показати кнопки «Поділитися».

en: Bookmark in your browser
uk_UA: Додати до закладок у браузері

en: Instantly find any service to add to
uk_UA: Миттєвий пошук сервісів

en: Find service(s)
uk_UA: Знайти сервіс(и)

en: Subscribe
uk_UA: Підписатися
