Plugins - Nimble Page Builder - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1098 entries)

en: #%d (no title)
ja_JP: #%d (タイトルなし)

en: % Responses
ja_JP: %件のフィードバック

en: % comments
ja_JP: %件のコメント

en: %1$s + cool additional options
ja_JP: %1$s +クールな追加オプション

en: %1$s + more controls on grid items content, like shadow, background, spacing...
ja_JP: %1$s +その他のコントロールは、 アイテム 影、背景、間隔などグリッド上のコンテンツ...

en: %1$s : <strong>%2$s</strong>.
ja_JP: %1$s: <strong>%2$s</strong>。

en: %1$s archive page
ja_JP: 「%1$s」のアーカイブページ

en: %1$s sent a message from %2$s
ja_JP: %1$sが%2$sからメッセージを送信しました

en: %1$s: new contact request
ja_JP: %1$s: 新規連絡先リクエスト

en: %s When enabled, this custom breakpoint is applied not only to responsive columns but also to all by-device customizations, like alignment for example.
ja_JP: %s有効にすると、このカスタムブレークポイントは、レスポンシブ列だけでなく、たとえば配置など、デバイスごとのすべてのカスタマイズにも適用されます。

en: (currently published version)
ja_JP: (現在公開中のバージョン)

en: (global)
ja_JP: グローバル

en: (opens in a new window)
ja_JP: (新しいウィンドウで開きます)

en: 0 comments
ja_JP: 0件のコメント

en: 1 Response
ja_JP: 1件のフィードバック

en: 1 column, full-width background
ja_JP: 全幅の背景を含む2カラム

en: 1 columns, call to action, full-width background
ja_JP: 1カラム、コールトゥアクション、フルワイド背景

en: 1 comment
ja_JP: 1件のコメント

en: 1) Select a widget area in the dropdown list,
ja_JP: 1) ドロップダウンリストでウィジェットエリアを選択し、

en: 2 columns, call to action, full-width background
ja_JP: 2カラム、コールトゥアクション、フルワイド背景

en: 3 columns
ja_JP: 3カラム

en: 3 columns with icon
ja_JP: アイコン付きの3列

en: 3 columns with icon and call to action
ja_JP: アイコンとアクションを3列

en: 4 column
ja_JP: 4カラム

en: @location
ja_JP: 場所

en: A color overlay is usually recommended when displaying text content on top of the image. You can customize the color and transparency in the global design settings of the carousel.
ja_JP: 画像の上にテキストコンテンツを表示する場合は、通常、カラーオーバーレイをお勧めします。カルーセルのグローバルデザイン設定で、色と透明度をカスタマイズできます。

en: A contact form and a Google map
ja_JP: お問い合わせフォームとGoogleマップ

en: A contact form with an image background
ja_JP: 画像の背景を持つお問い合わせフォーム

en: A section must have at least one column.
ja_JP: セクションには少なくとも1つの列が必要です。

en: A simple about us section with 2 columns
ja_JP: 2列の簡単な私たちについてのセクション

en: A title is required
ja_JP: タイトルは必須項目です

en: ALIGNMENT
ja_JP: 配置

en: ALIGNMENTS
ja_JP: 配置

en: About us sections
ja_JP: 私たちについてセクション

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Accordion title
ja_JP: アコーディオン項目

en: Action
ja_JP: 操作

en: Activate Google reCAPTCHA on your forms
ja_JP: フォームで Google reCAPTCHA を有効化

en: Activate the debug mode when customizing
ja_JP: カスタマイズ時にデバッグモードをアクティブにする

en: Active template :
ja_JP: 有効なテンプレート:

en: Adapt images to carousel's height
ja_JP: カルーセルの高さに画像を適合させる

en: Adapt images to carousel's width
ja_JP: カルーセルの幅に画像を適合させる

en: Adapt to content
ja_JP: コンテンツに添付

en: Add Link
ja_JP: リンク追加

en: Add Media
ja_JP: メディアを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add a column
ja_JP: 列を追加

en: Add a module
ja_JP: モジュールを追加

en: Add a nested section
ja_JP: ネストセクションを追加する

en: Add content
ja_JP: コンテンツを追加

en: Add it
ja_JP: 追加する

en: Add text content
ja_JP: text コンテンツを追加

en: Add to Dictionary
ja_JP: 辞書に追加

en: Add widgets to
ja_JP: ウィジェットを追加:

en: Add your own CSS code here
ja_JP: ここに独自の CSS コードを追加してください

en: Additional shortcuts,
ja_JP: 追加ショートカット、

en: Address
ja_JP: 住所

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced List
ja_JP: 高度なリスト

en: Align bottom
ja_JP: 下揃え

en: Align center
ja_JP: 中央揃え

en: Align left
ja_JP: 左寄せ

en: Align right
ja_JP: 右寄せ

en: Align top
ja_JP: 上揃え

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: All
ja_JP: すべて

en: All Nimble Builder data have been successfully removed from your WordPress website.
ja_JP: WordPress サイトから、全ての Nimble Builder のデータが正常に削除されました。

en: Already used fonts
ja_JP: 現在使われているフォント

en: Alternative source
ja_JP: 代替ソース

en: Animation settings for the
ja_JP: アニメーション設定:

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply a background overlay
ja_JP: 背景オーバーレイを適用

en: Apply a color overlay
ja_JP: カラーオーバーレイを適用

en: Apply a custom height to the thumbnail
ja_JP: サムネイルにカスタムの高さを適用

en: Apply a shadow
ja_JP: 影を付ける

en: Apply a shadow effect when hovering with the cursor
ja_JP: カーソルでホバリングするときにシャドウ効果を適用します

en: Apply an inset shadow
ja_JP: 内側の影を適用

en: Apply an outset shadow
ja_JP: 外側の影を適用

en: Apply this breakpoint to all by-device customizations
ja_JP: このブレークポイントをすべてのデバイスごとのカスタマイズに適用します

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
ja_JP: 削除してもよろしいですか: <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Arrows and bullets
ja_JP: 矢印と丸

en: Arrows only
ja_JP: 矢印のみ

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Automatically convert text into paragraph
ja_JP: テキストを自動的に段落に変換する

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: BORDER
ja_JP: 枠線

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Background color on mouse hover
ja_JP: ホバー時の背景色

en: Background settings for the
ja_JP: の背景設定

en: Backround color
ja_JP: 背景色

en: Be sure to import a file generated with Nimble Builder export system.
ja_JP: Nimble Builder エクスポートシステムで生成されたファイルを必ずインポートしてください。

en: Be sure to refresh the customizer before you start using the beta features.
ja_JP: ベータ機能の使用を開始する前に、必ずカスタマイザーを更新してください。

en: Beta features
ja_JP: ベータ版の機能

en: Blockquote
ja_JP: 引用

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Border color
ja_JP: 枠線の色

en: Border shape
ja_JP: 枠線の形状

en: Border weight
ja_JP: 枠線の太さ

en: Borders
ja_JP: 枠線

en: Borders and corners
ja_JP: 枠線と角

en: Borders options
ja_JP: 枠線設定

en: Borders settings for the
ja_JP: 枠線設定:

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Bottom left
ja_JP: 左下

en: Bottom right
ja_JP: 右下

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Browse your revision history
ja_JP: リビジョン履歴の閲覧

en: Build
ja_JP: 作成

en: Build with Nimble Builder
ja_JP: Nimble Builder で構築

en: Bulleted list
ja_JP: 番号なしリスト

en: Bullets only
ja_JP: 丸のみ

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button alignment
ja_JP: ボタンの配置

en: Button content
ja_JP: ボタンの内容

en: Button design
ja_JP: ボタンのデザイン

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: COLOR AND BACKGROUND
ja_JP: 色と背景

en: COLOR OVERLAY
ja_JP: カラーオーバーレイ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel import
ja_JP: インポートをキャンセル

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Cell padding
ja_JP: セルのパディング

en: Cell spacing
ja_JP: セルのスペース

en: Cell type
ja_JP: セルの種類

en: Center
ja_JP: 中央

en: Change Image
ja_JP: 画像を変更

en: Check Spelling
ja_JP: スペルをチェック

en: Check this option if you want to keep the existing sections of this page, and combine them with the imported ones.
ja_JP: このページの既存のセクションを保持し、インポートされたセクションと組み合わせる場合は、このオプションをオンにします。

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Cite content
ja_JP: 引用コンテンツ

en: Cite text
ja_JP: 引用テキスト

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
ja_JP: クラシックブロックのキーボードショートカット

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear color
ja_JP: 色をクリア

en: Clear formatting
ja_JP: 書式設定をクリア

en: Click me
ja_JP: クリック

en: Click to edit
ja_JP: クリックして編集

en: Click to edit the shortcode module.
ja_JP: クリックしてショートコードモジュールを編集します。

en: Click to start adding images.
ja_JP: クリックして画像の追加を開始します。

en: Click to start adding items.
ja_JP: クリックしてアイテムの追加を開始します。

en: Click to start adding social icons.
ja_JP: クリックしてソーシャルアイコンの追加を開始します

en: Clone
ja_JP: 複製

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Cmd + letter:
ja_JP: Cmd + 文字:

en: Code
ja_JP: コード

en: Color
ja_JP: 色

en: Color of the active pagination bullet
ja_JP: アクティブなページ送りの丸の色

en: Color of the navigation arrows
ja_JP: ナビゲーション矢印の色

en: Color overlay
ja_JP: カラーオーバーレイ

en: Color value
ja_JP: 明度

en: Column group
ja_JP: 列グループ

en: Combine the imported sections with the current ones.
ja_JP: インポートされたセクションを現在のセクションと結合します。

en: Comment template can not be refreshed while customizing
ja_JP: カスタマイズ中はコメントテンプレートを更新できません

en: Consent message
ja_JP: 同意メッセージ

en: Constrain proportions
ja_JP: 縦横比を保存

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Contact-us sections
ja_JP: お問い合わせセクション

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content Picker
ja_JP: コンテンツピッカー

en: Content blocks padding
ja_JP: コンテンツブロックのパディング

en: Content for
ja_JP: コンテンツ:

en: Content style
ja_JP: コンテンツスタイル

en: Content type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy table row
ja_JP: テーブル行をコピー

en: Could not find the specified string.
ja_JP: 指定された文字列が見つかりませんでした。

en: Could not insert NB template into the database : invalid JSON
ja_JP: NB テンプレートをデータベースに挿入できませんでした: 無効な JSON

en: Ctrl + Alt + letter:
ja_JP: Ctrl + Alt + 文字:

en: Ctrl + letter:
ja_JP: Ctrl + 文字:

en: Current page options
ja_JP: 現在のページオプション

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Custom CSS classes
ja_JP: カスタム CSS クラス

en: Custom anchor
ja_JP: カスタムアンカー

en: Custom color
ja_JP: カスタムカラー

en: Custom column width
ja_JP: カスタムの列幅

en: Custom css
ja_JP: カスタム CSS

en: Custom height
ja_JP: カスタム高さ

en: Custom image max height
ja_JP: カスタム画像の最大高

en: Custom image width
ja_JP: カスタム画像幅

en: Custom javascript code is not executed when customizing.
ja_JP: カスタマイズ時にカスタムJavaScriptコードは実行されません。

en: Custom link url
ja_JP: カスタムリンク URL

en: Custom text displayed on mouse hover
ja_JP: マウスホバーに表示されるカスタムテキスト

en: Custom width
ja_JP: カスタム幅

en: Customize the magnitude of the visual effect when scrolling.
ja_JP: スクロール時の視覚効果の大きさをカスタマイズします。

en: Customizing
ja_JP: カスタマイズ中

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Cut table row
ja_JP: 行の切り取り

en: Date/time
ja_JP: 日付/時間

en: Debug Mode
ja_JP: デバッグモード

en: Decrease indent
ja_JP: インデントを減らす

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default page menu
ja_JP: デフォルト固定ページメニュー

en: Default shortcuts,
ja_JP: デフォルトショートカット、

en: Default theme template
ja_JP: メインテーマテンプレートを使用する

en: Defer loading off screen images
ja_JP: 画面外の画像の読み込みを延期する

en: Defer loading video backgrounds
ja_JP: 動画の背景の読み込みを延期する

en: Define a custom breakpoint in pixels
ja_JP: ピクセル単位でカスタムブレークポイントを定義する

en: Define a custom inner width for the sections of this page
ja_JP: このページのセクションのカスタム内側幅を定義します

en: Define a custom inner width for the sections site wide
ja_JP: サイト全体のセクションのカスタム内側幅を定義します

en: Define a custom inner width for this section
ja_JP: このセクションのカスタム内側幅を定義します

en: Define a custom outer width for the sections of this page
ja_JP: このページのセクションのカスタム外側幅を定義します

en: Define a custom outer width for the sections site wide
ja_JP: サイト全体のセクションのカスタム外幅を定義する

en: Define a custom outer width for this section
ja_JP: このセクションのカスタム外幅を定義する

en: Define custom row and column dimensions
ja_JP: custom 行と列のデイメンションを定義する

en: Define custom spaces between columns and rows
ja_JP: 列と行の間にカスタムスペースを定義する

en: Delete column
ja_JP: 列を削除

en: Delete row
ja_JP: 行を削除

en: Delete table
ja_JP: 表を削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Design
ja_JP: デザイン

en: Dimensions
ja_JP: サイズ

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

en: Display a checkbox for privacy policy consent
ja_JP: プライバシーポリシーの同意のチェックボックスを表示する

en: Display a tooltip text when the mouse is held over
ja_JP: マウスを上に置いたときにツールチップテキストを表示する

en: Display author
ja_JP: 投稿者を表示

en: Display categories
ja_JP: カテゴリーを表示

en: Display comment number
ja_JP: コメントリンクを表示

en: Display date
ja_JP: 日付を表示

en: Display first item expanded
ja_JP: 最初のアイテムを展開して表示

en: Display message field
ja_JP: 項目を表示する場合チェックする

en: Display name field
ja_JP: 表示名フィールド

en: Display one item expanded at a time
ja_JP: 一度に1つのアイテムを展開して表示します

en: Display pagination links
ja_JP: ページ付けリンクを表示する

en: Display post thumbnail
ja_JP: 投稿サムネイルを表示

en: Display posts that have "all" of these categories
ja_JP: これらのカテゴリー「すべて」を含む投稿を表示

en: Display posts that have these categories. Multiple categories allowed.
ja_JP: これらのカテゴリーの投稿を表示します。複数のカテゴリーを指定できます。

en: Display subject field
ja_JP: 件名フィールドを表示する

en: Display the post excerpt
ja_JP: 投稿の概要を表示

en: Display the post title
ja_JP: 投稿のタイトルを表示する

en: Distraction-free writing mode
ja_JP: 集中執筆モード

en: Divider
ja_JP: 区切り

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Document properties
ja_JP: ページ設定

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Done !
ja_JP: 完了 !

en: Drag and drop a block of content here
ja_JP: ここにコンテンツのブロックをドラッグアンドドロップします

en: Drag and drop a section or a module here
ja_JP: セクションまたはモジュールをここにドラッグアンドドロップします

en: Drag and drop content
ja_JP: コンテンツをドラッグアンドドロップします

en: Drag and drop or double-click the content that you want to insert here.
ja_JP: ここに挿入するコンテンツをドラッグアンドドロップまたはダブルクリックします。

en: Drag and drop or double-click to insert in your chosen target element.
ja_JP: ドラッグアンドドロップまたはダブルクリックして、選択したターゲット要素に挿入します。

en: Drag section
ja_JP: ドラッグセクション

en: Drag-and-drop or double-click a module to insert it into a drop zone of the preview page.
ja_JP: モジュールをドラッグアンドドロップまたはダブルクリックして、プレビューページのドロップゾーンに挿入します。

en: Drag-and-drop or double-click a section to insert it into a drop zone of the preview page.
ja_JP: セクションをドラッグアンドドロップまたはダブルクリックして、プレビューページのドロップゾーンに挿入します。

en: Duplicate column
ja_JP: 重複する列

en: Duplicate module
ja_JP: 重複モジュール

en: Duplicate section
ja_JP: 重複セクション

en: EXPORT
ja_JP: 書き出す

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit a section
ja_JP: セクションを編集

en: Edit a template
ja_JP: テンプレートを編集

en: Edit column settings
ja_JP: 列設定の編集

en: Edit module content
ja_JP: モジュールの内容を編集する

en: Edit module settings
ja_JP: モジュール設定の表示

en: Edit section settings
ja_JP: セクション設定の編集

en: Edit this WordPress content
ja_JP: この WordPress コンテンツを編集する

en: Edit this template
ja_JP: メールテンプレートを編集

en: Edit with Nimble Builder
ja_JP: Nimble Builder で編集

en: Editor menu (when enabled)
ja_JP: エディターメニュー (有効化時)

en: Editor toolbar
ja_JP: エディターツールバー

en: Elements path
ja_JP: 要素のパス

en: Em
ja_JP: em

en: Email
ja_JP: メール

en: Email field label
ja_JP: メールフィールドラベル

en: Email footer
ja_JP: メールフッター

en: Email recipient
ja_JP: メール受信者

en: Embed
ja_JP: 埋め込む

en: Emoticons
ja_JP: 顔文字

en: Empty sections with columns layout
ja_JP: 列レイアウトの空のセクション

en: Enable beta features
ja_JP: ベータ機能を有効化する

en: Enable image lazy-loading
ja_JP: 画像の遅延読み込みを有効にする

en: Encoding
ja_JP: エンコーディング

en: End time
ja_JP: 終了フレーム

en: Enjoying Nimble Builder ? Share a review
ja_JP: ニンブルビルダーを楽しんでいますか？レビューを共有する

en: Enter the destination URL
ja_JP: リンク先 URL を入力してください

en: Error message on submission
ja_JP: 送信時のエラーメッセージ

en: Error when processing templates
ja_JP: テンプレートの処理中にエラーが発生しました

en: Everything about Nimble Builder
ja_JP: Nimble Builder のすべて

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Excerpt length in words
ja_JP: 抜粋の長さ (単語数)

en: Explore Nimble Builder knowledge base
ja_JP: Nimble Builder ナレッジベースを探索する

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export / Import
ja_JP: 輸出入

en: Export / Import global sections
ja_JP: グローバルセクションのエクスポート/インポート

en: Export failed
ja_JP: エクスポートに失敗しました

en: External links are disabled when customizing
ja_JP: カスタマイズ時に外部リンクが無効になる

en: FONT OPTIONS
ja_JP: フォントオプション

en: Failure message
ja_JP: 失敗メッセージ

en: Failure message on submission
ja_JP: 送信時の失敗メッセージ

en: Field Text
ja_JP: フィールドテキスト

en: Fields background color
ja_JP: フィールド背景色

en: Fields border shape
ja_JP: フィールドの境界線の形状

en: Fields labels
ja_JP: ラベル

en: Fields rounded corners
ja_JP: フィールドは角を丸めた

en: File successfully imported
ja_JP: ファイルが正常にインポートされました

en: Filter posts by category
ja_JP: カテゴリーで絞り込む

en: Filter templates
ja_JP: テンプレート一覧を絞り込み

en: Find and replace
ja_JP: 検索置換

en: Find inspiration
ja_JP: ライフインスピレーション

en: Fit
ja_JP: フィット

en: Fixed background
ja_JP: 固定背景

en: Focus shortcuts:
ja_JP: フォーカスショートカット:

en: Font Family
ja_JP: フォントファミリー

en: Font Sizes
ja_JP: フォントサイズ

en: Font family
ja_JP: フォント

en: Font size
ja_JP: フォントサイズ

en: Font style
ja_JP: フォントスタイル

en: Font weight
ja_JP: フォントの太さ

en: Footer location only accepts modules and pre-built footer sections
ja_JP: フッターの場所は、モジュールと事前に作成されたフッターセクションのみを受け入れます

en: Footer sections
ja_JP: フッターセクション

en: Form button design
ja_JP: フォームボタンのデザイン

en: Form fields and button labels
ja_JP: フォームフィールドとボタンラベル

en: Form fields design
ja_JP: フォームフィールドデータ

en: Form submission options
ja_JP: フォーム送信が拒否されました

en: Form texts options : fonts, colors, ...
ja_JP: フォームテキストオプション: フォント、色、…

en: Four Columns
ja_JP: 4列

en: From
ja_JP: 送信元

en: From: %s
ja_JP: フォーム:%s

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: GLOBAL STYLE OPTIONS FOR HEADINGS
ja_JP: 見出しのグローバルスタイルオプション

en: GLOBAL STYLE OPTIONS FOR LINKS
ja_JP: リンクのグローバルスタイルオプション

en: GLOBAL TEXT STYLE
ja_JP: グローバルテキストスタイル

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery options
ja_JP: ギャラリーオプション

en: General
ja_JP: 一般

en: General options applied for the sections site wide
ja_JP: サイト全体のセクションに適用される一般的なオプション

en: Go Pro
ja_JP: プロ版へ

en: Google Fonts
ja_JP: Google フォント

en: Google ReCAPTCHA validation failed. This form only accepts messages from humans.
ja_JP: GoogleReCAPTCHAの検証に失敗しました。このフォームは、人間からのメッセージのみを受け入れます。

en: Google fonts
ja_JP: Google フォント

en: Google reCAPTCHA returned a score of %s, which is lower than your threshold of %s.
ja_JP: Google reCAPTCHAは%sのスコアを返しましたが、これはしきい値の%sよりも低くなっています。

en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

en: Grid layout
ja_JP: グリッドレイアウト

en: HTML Content
ja_JP: HTML コンテンツ

[ctx: HTML elements]
en: Inline
ja_JP: インライン

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
ja_JP: 整形済みテキスト

en: Hamburger button alignment
ja_JP: ボタンの配置を変更

en: Header cell
ja_JP: ヘッダーセル

en: Header location only accepts modules and pre-built header sections
ja_JP: ヘッダーの場所は、モジュールと事前に作成されたヘッダーセクションのみを受け入れます

en: Header sections
ja_JP: ヘッダーセクション

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Heading 1
ja_JP: 見出し1

en: Heading 2
ja_JP: 見出し2

en: Heading 3
ja_JP: 見出し3

en: Heading 4
ja_JP: 見出し4

en: Heading 5
ja_JP: 見出し5

en: Heading 6
ja_JP: 見出し6

en: Heading tag
ja_JP: 見出しタグ

en: Heading text
ja_JP: 見出しテキスト

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height : auto or custom
ja_JP: 高さ: 自動またはカスタム

en: Height, vertical alignment, z-index for the
ja_JP: 高さ、垂直方向の配置、z-index

en: Hey, careful, man, there's a beverage here!
ja_JP: ねえ、注意してください、男、ここに飲み物があります！

en: Hide Editor
ja_JP: 編集者を隠す

en: Hide arrows and bullets on mobiles
ja_JP: モバイルで矢印と丸を非表示

en: Hide editor
ja_JP: エディターを非表示

en: Hide the content when it is too big to fit in its parent container.
ja_JP: 大きすぎて親コンテナに収まらない場合は、コンテンツを非表示にします。

en: Hide this menu if you need to access behind
ja_JP: 背後にアクセスする必要がある場合は、このメニューを非表示にします

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Horizontal alignment
ja_JP: 水平方向の揃え

en: Horizontal alignment can only be applied with a custom module width < to the parent column's width
ja_JP: 水平方向の配置は、カスタムモジュールの幅 < を親列の幅に適用する場合にのみ適用できます

en: Horizontal line
ja_JP: 横ライン

en: Horizontal space
ja_JP: 左右余白

en: Horizontal text alignment
ja_JP: 水平方向の揃え

en: Hover color
ja_JP: マウスオーバー時の色

en: How to use site templates with Nimble Builder ?
ja_JP: Nimble Builder でサイトテンプレートを使用するにはどうすればよいですか ?

en: Html Content
ja_JP: HTML コンテンツ

en: Html code goes here
ja_JP: HTMLコードはここにあります

en: Html code is allowed
ja_JP: HTMLコードが許可されます

en: I have read and agree to the privacy policy.
ja_JP: サイトのプライバシーポリシーを読み、同意します。

en: IMPORT
ja_JP: インポート

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon Color
ja_JP: アイコンの色

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Icon collection
ja_JP: アイコンコレクション

en: Icon next to the button text
ja_JP: ボタンテキストの横にあるアイコン

en: Icon options for background, spacing, border, shadow
ja_JP: 背景、間隔、境界線、影のアイコンオプション

en: Icon settings
ja_JP: アイコン設定

en: Icon's position
ja_JP: アイコンの位置

en: Icons size
ja_JP: アイコンサイズ

[ctx: Id for link anchor (TinyMCE)]
en: Id
ja_JP: ID

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
ja_JP: ID は半角英字で始め、英数字、ダッシュ、ドット、コロン、下線のみ使用する必要があります。

en: If a site template is defined for this context, this page will inherit the site template by default, unless this option is unchecked.
ja_JP: このコンテキストに対してサイトテンプレートが定義されている場合、このオプションがオフになっていない限り、このページはデフォルトでサイトテンプレートを継承します。

en: If you use a cache plugin, make sure that this option does not conflict with your caching options.
ja_JP: キャッシュプラグインを使用する場合は、このオプションがキャッシュオプションと競合しないことを確認してください。

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
ja_JP: Microsoft Word からリッチコンテンツを貼り付けたければ、この設定をオフにしてみてください。エディターは自動的に Word から貼り付けられたテキストの修飾を除去します。

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image & Text Carousel
ja_JP: 画像ギャラリーカルーセル

en: Image background
ja_JP: 画像の背景

en: Image collection
ja_JP: データ収集

en: Image description
ja_JP: 画像の説明

en: Image gallery
ja_JP: 画像ギャラリー

en: Image layout
ja_JP: 画像レイアウト

en: Image main settings
ja_JP: 画像の主な設定

en: Image position
ja_JP: 画像の位置

en: Image title displayed as tooltip and in the lightbox popup
ja_JP: ツールチップおよびライトボックスポップアップに表示される画像タイトル

en: Images fill space and are centered without being stretched
ja_JP: 画像はスペースを埋め、引き伸ばされることなく中央に配置されます

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import exceeds server response time, try to uncheck "import images" option.
ja_JP: インポートがサーバーの応答時間を超えています。「画像のインポート」オプションのチェックを外してみてください。

en: Import failed
ja_JP: インポート失敗

en: Import failed, file problem
ja_JP: 取り込み失敗、ファイルトラブル

en: Import failed, invalid file content
ja_JP: インポートに失敗しました、無効なファイルコンテンツ

en: Import images in your media library.
ja_JP: メディアライブラリに画像をインポートします。

en: Import in existing locations
ja_JP: 既存の場所にインポートする

en: Import without modification
ja_JP: 変更せずにインポート

en: Include "sticky" posts
ja_JP: スティッキーな投稿を含む

en: Increase indent
ja_JP: インデントを増やす

en: Infinite loop
ja_JP: 無限ループ

en: Inherit the global option
ja_JP: グローバルオプションを継承する

en: Inherit the site wide option
ja_JP: サイト全体の設定を継承する

en: Inherits your active theme's option when not set.
ja_JP: 設定されていない場合、アクティブなテーマのオプションを継承します。

en: Inject non priority assets dynamically in the page only when needed.
ja_JP: 必要な場合にのみ、優先度の低いアセットをページに動的に挿入します。

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
ja_JP: インラインツールバー (画像・リンク・プレビュー選択時)

en: Inner and outer widths
ja_JP: 内側と外側の幅

en: Inner section width
ja_JP: 内側のセクションの幅

en: Inner sections width
ja_JP: 内側のセクションの幅

en: Inner vertical alignment
ja_JP: ラベルの縦位置

en: Insert Page Break tag
ja_JP: Page Break タグを挿入

en: Insert Read More tag
ja_JP: 「続きを読む」タグを挿入

en: Insert a new global section
ja_JP: 新規会場を追加

en: Insert a new section
ja_JP: 新しいセクションを挿入します

en: Insert a new section here
ja_JP: ここに新しいセクションを挿入します

en: Insert after existing sections
ja_JP: 既存のセクションの後に挿入

en: Insert before existing sections
ja_JP: 既存のセクションの前に挿入

en: Insert column after
ja_JP: 列を右に挿入

en: Insert column before
ja_JP: 列を左に挿入

en: Insert date/time
ja_JP: 日時を挿入

en: Insert here
ja_JP: ここに挿入

en: Insert image
ja_JP: 画像を挿入

en: Insert in a new section
ja_JP: 新しいセクションに挿入

en: Insert link
ja_JP: リンクを挿入

en: Insert row after
ja_JP: 行を下に挿入

en: Insert row before
ja_JP: 行を上に挿入

en: Insert table
ja_JP: テーブルを挿入

en: Insert video
ja_JP: 動画を挿入

en: Insert/edit code sample
ja_JP: コードサンプルを挿入/編集

en: Insert/edit image
ja_JP: 画像の挿入/編集

en: Insert/edit link
ja_JP: リンクの挿入/編集

en: Insert/edit media
ja_JP: メディアを挿入/編集

en: It can be used in archive pages only.
ja_JP: アーカイブページでのみ使用できます。

en: It can only be used in search results page.
ja_JP: 検索結果ページでのみ使用できます 。

en: It can only be used in single pages or single posts.
ja_JP: 単一のページまたは単一の投稿でのみ使用できます。

en: It is recommended to disable your cache plugin when customizing your website.
ja_JP: ウェブサイトをカスタマイズする際は、キャッシュプラグインを無効にすることをお勧めします。

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Item collection
ja_JP: アイテムコレクション

en: Justified
ja_JP: 均等割付

en: Justify
ja_JP: 両端揃え

en: Keyboard Shortcuts
ja_JP: キーボードショートカット

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Knowledge base
ja_JP: Knowledgeベース

en: Language
ja_JP: 言語

en: Last modified
ja_JP: 最終更新日

en: Lazy load
ja_JP: 遅延読み込み

en: Lazy load images
ja_JP: 画像の遅延読み込み

en: Lazy loading images improves page load performances.
ja_JP: 画像の遅延読み込みにより、ページの読み込みパフォーマンスが向上します。

en: Learn more about this in the documentation
ja_JP: この詳細についてはドキュメンテーションをご覧ください

en: Left
ja_JP: 左

en: Letter
ja_JP: キー

en: Letter spacing
ja_JP: 文字間

en: Lightbox : enlarge the image, and dim out the rest of the content
ja_JP: ライトボックス: 画像を拡大し、残りのコンテンツを薄暗くする

en: Line height
ja_JP: 行の高さ

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link Text
ja_JP: リンク文字列

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
ja_JP: アンカー

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
ja_JP: アンカー

en: Link deactivated while previewing
ja_JP: プレビュー中にリンクが非アクティブ化されました

en: Link options
ja_JP: リンク設定

en: Link to
ja_JP: リンク先

en: Link to image file
ja_JP: メディアファイルへのリンク

en: Link to image page
ja_JP: 内部ページへリンク

en: Link to site content or custom url
ja_JP: サイトコンテンツまたはカスタムURLへのリンク

en: Link underlining
ja_JP: リンクの下線

en: Link underlining on mouse hover
ja_JP: マウスホバーに下線を引くリンク

en: Link url
ja_JP: リンクURL

en: Links color
ja_JP: リンク色

en: Links color on mouse hover
ja_JP: マウスホバーのリンクの色

en: List item
ja_JP: リスト項目

en: List layout
ja_JP: リストレイアウト

en: Live demo
ja_JP: ライブデモ

en: Load images on scroll ( optimized )
ja_JP: スクロール時に画像を読み込む (最適)

en: Local and global settings
ja_JP: ローカルおよびグローバル設定

en: Loop infinitely
ja_JP: 無限にループする

en: Main quote content
ja_JP: 主な見積もり内容

en: Make those style options win if other rules are applied.
ja_JP: 他のルールが適用されている場合は、これらのスタイルオプションを優先してください。

en: Manage authorized users
ja_JP: 承認された管理 ユーザー

en: Map
ja_JP: 地図

en: Margin and padding
ja_JP: マージンとパディング

en: Margin bottom
ja_JP: 下マージン

en: Margin left
ja_JP: 左マージン

en: Margin right
ja_JP: 右マージン

en: Margin top
ja_JP: 上マージン

en: Masonry post grid
ja_JP: メーソンリーポストグリッド

en: Match case
ja_JP: 大文字小文字を区別する

en: Media
ja_JP: メディア

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu content
ja_JP: メニューの内容

en: Menu items alignment
ja_JP: メニュー項目の配置

en: Merge table cells
ja_JP: セルの結合

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message Body:
ja_JP: メッセージ本文:

en: Message body
ja_JP: メッセージ本文

en: Message field is required
ja_JP: 入力必須項目です

en: Message field label
ja_JP: ユーザー名フィールドラベル

en: Metas
ja_JP: メタ

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Missing file
ja_JP: ファイルがありません

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Module Content
ja_JP: モジュールの内容

en: Module Settings
ja_JP: モジュール設定の表示

en: Mouse over effect
ja_JP: マウスオーバー効果

en: Move column
ja_JP: 列を移動する

en: Move down
ja_JP: 下に移動

en: Move module
ja_JP: モジュールを動かす

en: Move section down
ja_JP: メニューセクションを下に移動

en: Move section up
ja_JP: 選択部分を上に移動

en: Move up
ja_JP: 上に移動

en: Moving elements between global and local sections is not allowed.
ja_JP: グローバルセクションとローカルセクション間で要素を移動することは許可されていません。

en: My sections
ja_JP: すべてのセクション

en: My templates
ja_JP: 私のテンプレート

en: NAVIGATION
ja_JP: ナビゲーション

en: NB skoped section
ja_JP: NB スコップセクション

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name field is required
ja_JP: 入力必須項目です

en: Name field label
ja_JP: ユーザー名フィールドラベル

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja_JP: テキスト

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
ja_JP: ビジュアル

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
ja_JP: 名称

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: New document
ja_JP: 新規作成

en: New window
ja_JP: 新規ウィンドウ

en: Newer
ja_JP: 新しい

en: Newest to oldest
ja_JP: 投稿順 (最新から)

en: News & release notes
ja_JP: ニュースとリリースノート

en: Nimble Builder & %s Overview
ja_JP: Nimble Builder と %s 概要

en: Nimble Builder : you have nothing to export. Start adding sections to this page!
ja_JP: Nimble Builder: エクスポートするものは何もありません。このページにセクションを追加してください。

en: Nimble Builder : you need to publish before exporting.
ja_JP: Nimble Builder: エクスポートする前に公開する必要があります。

en: Nimble Builder Options
ja_JP: Nimble Builder オプション

en: Nimble Builder Overview
ja_JP: Nimble Builder の概要

en: Nimble Builder knowledge base
ja_JP: Nimble Builder ナレッジベース

en: Nimble Builder template
ja_JP: Nimble Builder のテンプレート

en: Nimble Builder templates
ja_JP: ページビルダーテンプレート

en: Nimble Image
ja_JP: Nimble イメージ

en: Nimble site wide header and footer
ja_JP: 軽快なサイト全体のヘッダーとフッター

en: Nimble specific header and footer for this page
ja_JP: このページの軽快な特定のヘッダーとフッター

en: Nimble widget area #%1$s
ja_JP: 軽快なウィジェットエリア＃%1$s

en: Nimble wizard
ja_JP: 軽快なウィザード

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Responses
ja_JP: 無応答

en: No alignment
ja_JP: 配置なし

en: No click action
ja_JP: クリックアクションなし

en: No color
ja_JP: 色なし

en: No effect
ja_JP: エフェクト無し

en: No image
ja_JP: 画像なし

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: No repeat
ja_JP: 繰り返さない

en: No results found.
ja_JP: 見つかりませんでした。

en: No revision history available for the moment.
ja_JP: 今のところ修正履歴はありません。

en: No search term specified. Showing recent items.
ja_JP: 検索キーワードが指定されていません。最近の項目を表示しています。

en: No sections to navigate
ja_JP: ナビゲートするセクションはありません

en: No template set.
ja_JP: テンプレートセットがありません。

en: No text
ja_JP: テキストがありません

en: Nonbreaking space
ja_JP: 改行なしスペース

en: None
ja_JP: なし

en: Not previewable during customization
ja_JP: カスタマイズ中はプレビューできません

en: Not previewable when customizing.
ja_JP: カスタマイズ時にプレビューできません。

en: Not recommended if you don't use a self-hosted video file
ja_JP: セルフホストのビデオファイルを使用しない場合はお勧めしません

en: Not set
ja_JP: 未設定

en: Not underlined
ja_JP: 下線なし

en: Note : you can add several custom CSS classes separated by a white space.
ja_JP: 注: 空白で区切ってカスタム CSS クラスをいくつか追加できます。

en: Note : you can adjust the text color and / or use a color overlay to improve accessibility of your text content.
ja_JP: 注意: テキストの色を調整したり、カラーオーバーレイを使用して、テキストコンテンツのアクセシビリティを向上できます。

en: Note that some click actions are disabled during customization.
ja_JP: 一部のクリックアクションは、カスタマイズ中に無効になることに注意してください。

en: Note that the autoplay is disabled during customization.
ja_JP: カスタマイズ中は自動再生が無効になることに注意してください。

en: Note that those options are not applied during the live customization of your site, but only when the changes are published.
ja_JP: これらのオプションは、サイトのライブカスタマイズ中には適用されず、変更が公開されたときにのみ適用されることに注意してください。

en: Number of columns
ja_JP: カラム数

en: Number of posts
ja_JP: 投稿数

en: Numbered list
ja_JP: 番号付きリスト

en: Older
ja_JP: 古い

en: Oldest to newest
ja_JP: 投稿順 (過去から)

en: On mobile devices, expand the menu in full width below the menu hamburger icon.
ja_JP: モバイル端末では、メニューハンバーガーアイコンの下にメニューをフルワイドで展開します。

en: Once you delete Nimble Builder data, there is no going back. Please be certain.
ja_JP: 一度 Nimble Builder データを削除すると、元に戻すことはできません。必ずご確認ください。

en: Opacity
ja_JP: 不透明度

en: Opacity (in percents)
ja_JP: 不透明度 (%)

en: Open link in a new browser tab
ja_JP: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: Open link in a new tab
ja_JP: リンクを新しいタブで開く

en: Option type
ja_JP: オプションタイププションタイプ

en: Options
ja_JP: オプション

en: Options for
ja_JP: オプション

en: Options for all
ja_JP: すべてのオプション

en: Options for the sections of the current page
ja_JP: 現在のページのセクションのオプション

en: Or
ja_JP: または

en: Or link to existing content
ja_JP: または既存のコンテンツにリンク

en: Order posts by
ja_JP: 投稿の分類

en: Original image dimensions
ja_JP: サムネイル画像サイズ

en: Outer section width
ja_JP: 外側のセクションの幅

en: Outer sections width
ja_JP: 外側のセクションの幅

en: Overflow hidden
ja_JP: オーバーフローが隠されています

en: Overlay Color
ja_JP: オーバーレイの色

en: Overlay color
ja_JP: オーバーレイ色

en: Padding bottom
ja_JP: 下部余白

en: Padding left
ja_JP: パディング左

en: Padding right
ja_JP: パディング右

en: Padding top
ja_JP: パディング上

en: Page break
ja_JP: 改ページ

en: Page header and footer
ja_JP: ページのヘッダーとフッター

en: Page speed optimizations
ja_JP: ページ速度の最適化

en: Page template
ja_JP: 固定ページテンプレート

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Paragraph
ja_JP: 段落

en: Parallax effect on scroll
ja_JP: スクロールに対する視差効果

en: Parse shortcodes when building your pages in the customizer
ja_JP: カスタマイザーでページを作成するときにショートコードを解析します

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Paste URL or type to search
ja_JP: URL をペーストまたは入力して検索

en: Paste as text
ja_JP: テキストとしてペースト

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
ja_JP: ペースト機能がプレーンテキストモードになりました。このオプションを無効化するまで、コンテンツはプレーンテキストとしてペーストされます。

en: Paste table row after
ja_JP: 行を下に貼り付け

en: Paste table row before
ja_JP: 行を上に貼り付け

en: Paste your embed code below:
ja_JP: 埋め込みコードを以下にペーストしてください。

en: Pause autoplay on mouse over
ja_JP: マウスオーバーで自動再生を一時停止します

en: Percents
ja_JP: パーセント

en: Pick a module
ja_JP: モジュールを選択してください

en: Pick a pre-designed section
ja_JP: 事前に設計されたセクションを選択してください

en: Pick a section
ja_JP: セクションを選択:

en: Pick a template
ja_JP: テンプレートを選ぶ

en: Pick an image
ja_JP: 画像を選択してください

en: Pixels
ja_JP: ピクセル

en: Play after a delay
ja_JP: 遅れてプレイ

en: Play on mobile devices
ja_JP: モバイルデバイスで再生

en: Please include your system informations when posting support requests.
ja_JP: サポートリクエストを投稿するときは、システム情報を含めてください。

en: Please supply correct information.
ja_JP: 正しい情報を入力してください。

en: Post Grid
ja_JP: 投稿グリッド

en: Post lists sections
ja_JP: 投稿セクションを一覧表示

en: Post thumbnail settings : size, design...
ja_JP: 投稿サムネイルの設定: サイズ、デザイン…

en: Post titles
ja_JP: 投稿タイトル

en: Poster
ja_JP: ポスター

en: Posts by %s
ja_JP: %s の投稿

en: Posts layout : list or grid
ja_JP: 投稿のレイアウト: リストまたはグリッド

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Posts on two columns
ja_JP: 2カラムの投稿

en: Posts per page
ja_JP: ページ毎の投稿数

en: Preload Google fonts
ja_JP: ローカルフォントを先に読み込む

en: Press Customizr
ja_JP: Customizrを押す

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Privacy policy consent is required
ja_JP: プライバシーポリシーの同意が必要です

en: Pro feature
ja_JP: プロ版の機能

en: Problem when fetching template
ja_JP: テンプレートをフェッチする時の問題

en: Protect your contact forms with Google reCAPTCHA
ja_JP: GooglereCAPTCHAでお問い合わせフォームを保護する

en: Push visual effect
ja_JP: 視覚効果を押す

en: Quote
ja_JP: 引用

en: Quote Icon
ja_JP: 引用アイコン

en: Quote content
ja_JP: 引用内容

en: Read more...
ja_JP: 続きを読む...

en: Read the detailled release notes
ja_JP: 詳細なリリースノートを読む

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Refresh preview
ja_JP: プレビューを更新

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove all Nimble Builder data
ja_JP: すべての Nimble Builder データを削除する

en: Remove all sections and Nimble Builder options of this page
ja_JP: このページのすべてのセクションと Nimble Builder オプションを削除します

en: Remove all sections and options of this page
ja_JP:  この ページの セクションと オプションを全て 削除する

en: Remove column
ja_JP: 列を削除

en: Remove link
ja_JP: リンクの削除

en: Remove module
ja_JP: モジュールを削除します

en: Remove now
ja_JP: 今すぐ削除

en: Remove section
ja_JP: セクションを削除

en: Remove section(s)
ja_JP: セクションを削除

en: Remove template
ja_JP: テンプレートの削除

en: Remove template(s)
ja_JP: テンプレートを削除します

en: Remove the sections displayed globally
ja_JP: グローバルに表示されているセクションを削除します

en: Remove the sections displayed in global locations
ja_JP: グローバルな場所に表示されているセクションを削除します

en: Remove this element
ja_JP: このフィードを削除

en: Remove this template
ja_JP: このテンプレートを削除します

en: Removing a section cannot be undone. Are you sure you want to continue?
ja_JP: セクションの削除は元に戻せません。続行してもよろしいですか？

en: Removing a template cannot be undone. Are you sure you want to continue?
ja_JP: テンプレートの削除は元に戻せません。続行してもよろしいですか？

en: Reorganize image and content vertically on smartphones devices
ja_JP: スマートフォンデバイスで画像とコンテンツを垂直方向に再編成

en: Reorganize image and content vertically on tablet devices
ja_JP: タブレットデバイスで画像とコンテンツを垂直方向に再編成

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Repeat x
ja_JP: 横方向に繰り返し

en: Repeat y
ja_JP: 縦方向に繰り返し

en: Replace existing sections
ja_JP: 既存のセクションを置き換える

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset all spacing
ja_JP: すべての設定をリセット

en: Reset complete
ja_JP: リセット完了

en: Reset failed
ja_JP: リセットに失敗しました

en: Reset to default
ja_JP: 規定値にリセット

en: Resize the editor
ja_JP: エディターのサイズを変更する

en: Restore last draft
ja_JP: 最後の下書きを復元

en: Reverse grayscale
ja_JP: 逆グレースケール

en: Reverse the columns direction on devices smaller than the breakpoint.
ja_JP: ブレークポイントよりも小さいデバイスでは、列の方向を逆にします。

en: Revision history of global sections
ja_JP: グローバルセクションの改訂履歴

en: Revision history of local sections
ja_JP: ローカルセクションの改訂履歴

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
ja_JP: リッチテキストエリア。Alt-Shift-H キーでヘルプを表示できます。

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
ja_JP: リッチテキストエリア。Control-Option-H キーでヘルプを表示できます。

en: Rich Text Editor
ja_JP: リッチテキストエディター

en: Right
ja_JP: 右

en: Robots
ja_JP: ロボット

en: Round
ja_JP: 円形

en: Rounded corners
ja_JP: 角丸

en: Row
ja_JP: 行

en: Row group
ja_JP: 行グループ

en: Row type
ja_JP: 行の種類

en: Rows
ja_JP: 行

en: SCRIPTS
ja_JP: スクリプト

en: SLIDER HEIGHT
ja_JP: スライダーの高さ

en: SPACING
ja_JP: 間隔

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save as new section
ja_JP: 新しいセクションとして保存

en: Save as new template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Save as template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Save section
ja_JP: セクションを保存

en: Save template
ja_JP: テンプレートを保存

en: Save this section
ja_JP: このセクションを保存する

en: Scale
ja_JP: 縮尺変更

en: Scale to fill
ja_JP: 塗りつぶすスケール

en: Schedule an action on click or tap
ja_JP: クリックまたはタップでアクションをスケジュールする

en: Score threshold
ja_JP: スコアしきい値

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
ja_JP: 検索もしくは上下矢印キーを使って項目を選択してください。

en: Secret key
ja_JP: シークレットキー

en: Section description
ja_JP: セクション説明

en: Section navigation
ja_JP: セクションナビゲーション

en: Section title
ja_JP: セクションのタイトル

en: Sections
ja_JP: セクション

en: Sections for an introduction
ja_JP: 紹介のためのセクション

en: Sections for services and features
ja_JP: サービスと機能のセクション

en: Sections for teams
ja_JP: チームのセクション

en: Security problem when trying to remove Nimble Builder data.
ja_JP: Nimble Builder データを削除しようとしたときのセキュリティの問題。

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select a content type
ja_JP: コンテンツタイプを選択

en: Select a font family
ja_JP: フォントファミリーを選択

en: Select a header and a footer for this page
ja_JP: このページのヘッダーとフッターを選択します

en: Select a menu
ja_JP: メニューを選択

en: Select a revision from the drop-down list to preview it. You can then restore it by clicking the Publish button at the top of the page.
ja_JP: ドロップダウンリストからリビジョンを選択すると、プレビューが表示されます。その後、ページ上部の［公開］ボタンをクリックして、復元することができます。

en: Select a section
ja_JP: セクションを選択

en: Select a site wide header and footer
ja_JP: サイト全体のヘッダーとフッターを選択します

en: Select a template
ja_JP: テンプレートを選択

en: Select a widget area
ja_JP: ウィジェットエリアを選択

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select an Icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Select an icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Select default color
ja_JP: デフォルトの色を選択

en: Select how you want to load the images in the sections of this page.
ja_JP: このページのセクションで、画像の読み込み方法を選択します。

en: Select the file to import and click on Import button.
ja_JP: インポートするファイルを選択して「インポート」ボタンをクリックします。

en: Select the image size
ja_JP: 画像サイズを選択してください

en: Select the source image size of the thumbnail
ja_JP: サムネイルのソース画像サイズを選択します

en: Set a custom background color on mouse hover
ja_JP: マウスホバーでカスタム背景色を設定する

en: Set a custom icon color on mouse hover
ja_JP: マウスホバーでカスタムアイコンの色を設定する

en: Set a custom url
ja_JP: カスタム日時を設定する

en: Set an optional delay in seconds before playing the video
ja_JP: ビデオを再生する前に、オプションの遅延を秒単位で設定します

en: Set an optional start and end time in seconds
ja_JP: オプションの開始時間と終了時間を秒単位で設定します

en: Set padding and margin
ja_JP: 画像の周りに余白を設定

en: Set the text displayed when the mouse is held over
ja_JP: マウスを押したときに表示されるテキストを設定します

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings for mobile devices
ja_JP: モバイル端末でのページの表示回数

en: Settings on desktops
ja_JP: デスクトップの設定

en: Settings on mobiles
ja_JP: 携帯電話の設定

en: Settings on tablets
ja_JP: タブレットの設定

en: Shift + Alt + letter:
ja_JP: Shift + Alt + 文字:

en: Shift-click to visit the link
ja_JP: Shiftキーを押しながらクリックしてリンクにアクセスします

[ctx: Short for blue in RGB]
en: B
ja_JP: 青

[ctx: Short for green in RGB]
en: G
ja_JP: 緑

[ctx: Short for red in RGB]
en: R
ja_JP: 赤

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: Show a failure message
ja_JP: 失敗メッセージを表示する

en: Show invisible characters
ja_JP: 非表示文字を表示

en: Show the reCAPTCHA badge at the bottom of your page
ja_JP: ページの下部にreCAPTCHAバッジを表示します

en: Side Border
ja_JP: 本文枠線

en: Simple Form
ja_JP: シンプルな形

en: Simple and smart companion that allows you to insert sections into any existing page, create landing pages or entire websites including header and footer.
ja_JP: 既存のページにセクションを挿入したり、ランディングページを作成したり、ヘッダーやフッターを含むWebサイト全体を作成したりできるシンプルでスマートなコンパニオン。

en: Simple post grid
ja_JP: シンプルなポストグリッド

en: Site content or custom url
ja_JP: サイトのコンテンツまたはカスタム URL

en: Site key
ja_JP: サイトキー

en: Site templates
ja_JP: サイトテンプレート

en: Site wide header and footer
ja_JP: サイト全体のヘッダーとフッター

en: Site wide inner and outer sections widths
ja_JP: サイト全体の内側と外側のセクションの幅

en: Site wide options
ja_JP: サイト全体の設定

en: Site wide page speed optimizations
ja_JP: サイト全体のページ速度の最適化

en: Sitewide options
ja_JP: サイト全体のオプション

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Skip to content
ja_JP: 内容をスキップ

en: Slide collection
ja_JP: スライドコレクション

en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: Social Profiles
ja_JP: ソーシャルプロフィール

en: Social link url
ja_JP: ソーシャルリンクurl

en: Some image(s) could not be imported
ja_JP: 設定をインポートできませんでした:

en: Some of the imported sections need a location that is not active on this page. Sections in missing locations will not be rendered. You can continue importing or assign those sections to a contextually active location.
ja_JP: インポートされたセクションの一部には、このページでアクティブではない場所が必要です。欠落している場所のセクションはレンダリングされません。これらのセクションのインポートを続行するか、コンテキストでアクティブな場所に割り当てることができます。

en: Someone
ja_JP: だれか

en: Someone sent a message from %1$s
ja_JP: 誰かが%1$sからメッセージを送信しました

en: Something went wrong, please refresh this page.
ja_JP: 問題が発生しました。このページを更新してください。

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source code
ja_JP: ソースコード

en: Space before and after
ja_JP: 前後のスペース

en: Space between columns
ja_JP: 項目の間隔

en: Space between icons
ja_JP: アイコンの間隔

en: Space between rows
ja_JP: 項目の間隔

en: Space between text blocks
ja_JP: テキストブロック間の余白

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: Spacing of the icons wrapper
ja_JP: アイコンラッパーの間隔

en: Spacing of the text content
ja_JP: テキストコンテンツの間隔

en: Spam protection with Google reCAPTCHA
ja_JP: Google reCAPTCHA でのスパム保護

en: Special character
ja_JP: 特殊文字

en: Split table cell
ja_JP: テーブルセルを分割

en: Start building
ja_JP: 構築を始める

en: Start creating content in live preview
ja_JP: ライブプレビューでコンテンツの作成を開始します

en: Start designing the footer
ja_JP: フッターの設計を開始します

en: Start designing the header
ja_JP: ヘッダーのデザインを始める

en: Start time
ja_JP: 開始時間

en: Strikethrough
ja_JP: 打ち消し線

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject field is required
ja_JP: 件名は必須です

en: Subject field label
ja_JP: 件名フィールドラベル

en: Subject: %s
ja_JP: 件名: %s

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Subscript
ja_JP: 下付き

en: Success message on submission
ja_JP: 提出時の成功メッセージ

en: Superscript
ja_JP: 上付き

en: System Informations
ja_JP: システム情報

en: System info
ja_JP: システム情報

en: TEXT OPTIONS
ja_JP: テキストオプション

en: Table cell properties
ja_JP: セルのプロパティ

en: Table of Contents
ja_JP: 目次

en: Table properties
ja_JP: 表のプロパティ

en: Table row properties
ja_JP: 行のプロパティ

en: Target
ja_JP: ターゲット

en: Template description
ja_JP: テンプレートの説明

en: Template for 404 error page
ja_JP: 404 エラーページ用テンプレート

en: Template for attachment pages
ja_JP: 添付ファイルページ用テンプレート

en: Template for authors
ja_JP: 投稿者用テンプレート

en: Template for categories
ja_JP: カテゴリー用テンプレート

en: Template for date pages
ja_JP: 日別ページ用テンプレート

en: Template for search page
ja_JP: 検索ページ用テンプレート

en: Template for single pages
ja_JP: 個別ページのテンプレート

en: Template for single posts
ja_JP: 個別投稿用テンプレート

en: Template for tags
ja_JP: タグ用テンプレート

en: Template removed
ja_JP: テンプレートを削除しました

en: Template saved
ja_JP: テンプレートを保存しました

en: Template successfully imported
ja_JP: テンプレートのインストールに成功しました

en: Template title
ja_JP: テンプレートタイトル

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Editor
ja_JP: テキストエディター

en: Text alignment
ja_JP: テキストの配置

en: Text blocks alignment
ja_JP: テキストブロックの配置

en: Text color
ja_JP: テキスト色

en: Text color on mouse over
ja_JP: マウスオーバー時のテキストの色

en: Text color when active
ja_JP: アクティブ時に表示されるテキスト

en: Text content
ja_JP: テキストのコンテンツ

en: Text decoration
ja_JP: テキスト装飾

en: Text only
ja_JP: テキストのみ

en: Text settings : font, color, size, ...
ja_JP: テキスト設定: フォント、色、サイズ、…

en: Text settings for the
ja_JP: テキスト設定:

en: Text to display
ja_JP: リンク文字列

en: Text transform
ja_JP: テキスト変換

en: Thanks! Your message has been sent.
ja_JP: ありがとうございます。メッセージが送信されました。

en: Thanks, you successfully upgraded
ja_JP: あなたは正常にアップグレードしました

en: The <strong>%1$s</strong> plugin requires at least %2$s version %3$s.
ja_JP: <strong>%1$s</strong>プラグインには、少なくとも%2$sバージョン%3$sが必要です。

en: The Dude in %1s
ja_JP: %1sの男

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
ja_JP: 入力された URL はメールアドレスのようです。必要な mailto: プレフィックスを付加しますか ?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
ja_JP: 入力された URL は外部リンクのようです。必要な http:// プレフィックスを付加しますか ?

en: The badge is not previewable when customizing.
ja_JP: カスタマイズ時にバッジをプレビューすることはできません。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja_JP: このページを離れると、加えられた編集はすべて破棄されます。

en: The current page has no available locations to import Nimble Builder sections.
ja_JP: 現在のページには Nimble Builder セクションをインポートするための場所はありません。

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
ja_JP: 以下の書式ショートカットは Enter を押すと置換されます。取り消すには ESC キーまたは「取り消し」ボタンを使ってください。

en: The inner and outer widths of the sections displayed in this page can be set here. It will override in the %1$s. You can also set a custom inner and outer width for each single sections.
ja_JP: このページに表示されているセクションの内側と外側の幅は、ここで設定できます。 %1$sでオーバーライドされます。各セクションにカスタムの内側と外側の幅を設定することもできます。

en: The inner and outer widths of your sections can be set globally here, but also overriden in the %1$s, and for each sections.
ja_JP: セクションの内側と外側の幅は、ここでグローバルに設定できますが、%1$sで、およびセクションごとにオーバーライドすることもできます。

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
ja_JP: 次のグループの書式ショートカットは、文字を入力する際、または段落内のプレーンテキストの周りに挿入した際に適用されます。esc キーを押すか「取消」ボタンで元に戻すことができます。

en: The plugin automatically creates fluid and responsive sections for a pixel-perfect rendering on smartphones and tablets, without the need to add complex code.
ja_JP: プラグインは、複雑なコードを追加することなく、スマートフォンやタブレットでピクセルパーフェクトなレンダリングを行うための流動的で応答性の高いセクションを自動的に作成します。

en: The post thumbnail can be set as "Featured image" when creating a post.
ja_JP: 投稿サムネイルは、投稿を作成するときに「アイキャッチ画像」として設定できます。

en: The revision could not be restored.
ja_JP: DNS レコードを復元できませんでした。

en: The revision has been successfully restored.
ja_JP: リビジョンは正常に復元されました。

en: The section cannot be moved higher.
ja_JP: セクションを上に移動することはできません。

en: The section cannot be moved lower.
ja_JP: セクションを下に移動することはできません。

en: There are %d errors in your %s code which might break your site. Please fix them before saving.
ja_JP: %sコードに%dエラーがあり、サイトが破損する可能性があります。 保存する前に修正してください。

en: There are currently no available beta features to test.
ja_JP: 現在、テストできるベータ機能はありません。

en: There was a problem when performing the reCAPTCHA http request.
ja_JP: reCAPTCHAhttpリクエストの実行時に問題が発生しました。

en: These options allows you to export and import global sections like a global header-footer.
ja_JP: これらのオプションを使用すると、グローバルヘッダーフッターのようなグローバルセクションをエクスポートおよびインポートできます。

en: This browser does not support drag and drop. You might need to update your browser or use another one.
ja_JP: このブラウザはドラッグアンドドロップをサポートしていません。ブラウザを更新するか、別のブラウザを使用する必要がある場合があります。

en: This content has been created with the WordPress editor.
ja_JP: このコンテンツは WordPress エディターで作成されています。

en: This is the current version.
ja_JP: これは現在のバージョンです。

en: This is the revision history of the global sections displayed site wide.
ja_JP: これは、サイト全体に表示されるグローバルセクションの改訂履歴です。

en: This is the revision history of the sections of the currently customized page.
ja_JP: 現在カスタマイズされているページのセクションの修正履歴です。

en: This is the text displayed on mouse over.
ja_JP: これは、マウスオーバーで表示されるテキストです。

en: This is the viewport width from which columns are rearranged vertically. The default breakpoint is 768px.
ja_JP: これは、列が垂直方向に再配置されるビューポートの幅です。デフォルトのブレークポイントは768pxです。

en: This is the viewport width from which columns are rearranged vertically. The default global breakpoint is 768px. A custom breakpoint can also be set for each section.
ja_JP: これは、列が垂直方向に再配置されるビューポートの幅です。デフォルトのグローバルブレークポイントは768pxです。セクションごとにカスタムブレークポイントを設定することもできます。

en: This option overrides the site wide header and footer options set in the %1$s for this page only.
ja_JP: このオプションは、このページでのみ%1$sに設定されているサイト全体のヘッダーとフッターのオプションを上書きします。

en: This page already has Nimble Builder sections. What do you want to do ?
ja_JP: このページにはすでに Nimble Builder セクションがあります。何をしたいですか ?

en: This page inherits a NB site template
ja_JP: このページは NB サイトテンプレートを継承しています

en: This page is customized with NB
ja_JP: このページは NB でカスタマイズされています

en: This page is not customized with NB
ja_JP: このページは NB でカスタマイズされていません

en: This page uses Nimble Builder template.
ja_JP: この ページは、Nimble Builder テンプレートを使用します。

en: This will remove the options and sections created for the currently previewed page only. All other sections and options in other contexts will be preserved.
ja_JP: これにより、現在プレビューされているページに対してのみ作成されたオプションとセクションが削除されます。他のコンテキストの他のすべてのセクションとオプションは保持されます。

en: This will remove the sections displayed on global scope locations. Local scope sections will not be impacted.
ja_JP: これにより、グローバルスコープの場所に表示されているセクションが削除されます。ローカルスコープセクションは影響を受けません。

en: Three Columns
ja_JP: 3列

en: Thumbnail height
ja_JP: サムネイルの高さ

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
ja_JP: ブロック

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
ja_JP: スタイル

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
ja_JP: 見出し

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
ja_JP: テンプレートを挿入

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
ja_JP: テンプレート

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
ja_JP: ファイル

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
ja_JP: フォーマット

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
ja_JP: 挿入

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
ja_JP: テーブル

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
ja_JP: ツール

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
ja_JP: 表示

en: Tip : replace the default messages with a blank space to not show anything.
ja_JP: ヒント: デフォルトのメッセージを空白のスペースに置き換えてください。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title on mouse over
ja_JP: マウスオーバーのタイトル

en: Title style
ja_JP: タイトルスタイル

en: To ensure better performances, use optimized images for your backgrounds. You can also enable the lazy loading option in the %1$s.
ja_JP: パフォーマンスを向上させるには、背景に最適化された画像を使用します。 %1$sで遅延読み込みオプションを有効にすることもできます。

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
ja_JP: 他のボタンにフォーカスを移動するにはタブまたは矢印キーを使ってください。エディターにフォーカスを戻すには ESC キーまたはいずれかのボタンを押してください。

en: Toggle navigation
ja_JP: ナビゲーション切り替え

en: Toolbar Toggle
ja_JP: ツールバー切り替え

en: Tooltip text on mouse hover
ja_JP: マウスホバーのツールチップテキスト

en: Top
ja_JP: 上

en: Top left
ja_JP: 左上

en: Top right
ja_JP: 右上

en: Turn into a link
ja_JP: リンクに変える

en: Two Columns
ja_JP: 2列

en: Undefined
ja_JP: 未定義

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Underlined
ja_JP: 下線付き

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Unlock more features with Nimble Builder Pro
ja_JP: Nimble Builder Pro でより多くの機能のロックを解除する

en: Update a section
ja_JP: セクションを更新

en: Update a template
ja_JP: テンプレートを更新

en: Update section
ja_JP: セクションを更新

en: Update template
ja_JP: テンプレートを更新

en: Uploading...
ja_JP: アップロード中…

en: Use a custom breakpoint for responsive columns
ja_JP: レスポンシブ列にカスタムブレークポイントを使用する

en: Use a custom image
ja_JP: カスタム画像を使用

en: Use a custom text
ja_JP: カスタムテキストを使用

en: Use a flex-box wrapper
ja_JP: フレックスボックスラッパーを使用する

en: Use a global custom breakpoint for responsive columns
ja_JP: レスポンシブ列にグローバルカスタムブレークポイントを使用する

en: Use a placeholder image when no post thumbnail is set
ja_JP: 投稿のサムネイルが設定されていない場合は、プレースホルダー画像を使用します

en: Use a video background
ja_JP: 動画を背景として使う

en: Use the active theme's header and footer
ja_JP: アクティブなテーマのヘッダーとフッターを使用する

en: Use the contextual post thumbnail
ja_JP: コンテキスト 投稿 サムネイルを使用する

en: Use the page excerpt
ja_JP: ページに抜粋を使用

en: Use the page featured image
ja_JP: ページのアイキャッチ画像を使用する

en: Use this template
ja_JP: このテンプレートを使用

en: Vertical alignment
ja_JP: 縦方向の位置揃え

en: Vertical space
ja_JP: 上下余白

en: Video background
ja_JP: 動画背景

en: Video link
ja_JP: 動画のリンク

en: View in live demo
ja_JP: ライブデモを見る

en: Visible on desktop devices
ja_JP: デスクトップ端末で表示

en: Visible on mobile devices
ja_JP: モバイル端末で表示

en: Visible on tablet devices
ja_JP: タブレット端末で表示

en: Visual aids
ja_JP: ビジュアルエイド

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ja_JP: 警告: リンクは挿入されましたが、エラーがあるかもしれません。テストしてください。

en: Watch the video below for a brief overview of Nimble Builder features
ja_JP: Nimble Builder の機能の簡単な概要については、以下の動画をご覧ください

en: Web safe fonts
ja_JP: Web セーフフォント

en: Weight
ja_JP: 太字

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Welcome to Nimble Builder for WordPress :D
ja_JP: WordPress 用の Nimble Builder へようこそ: D

en: When enabled, the background image moves slower than the page elements on scroll. This effect is not enabled on mobile devices.
ja_JP: 有効にすると、背景画像はスクロール時のページ要素よりもゆっくりと移動します。この効果は、モバイルデバイスでは有効になっていません。

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
ja_JP: 書式ショートカットに続けてスペースで新しい段落を始めると、その書式が自動的に適用されます。取り消すにはバックスペース、または ESC キーを押してください。

en: When you select "Load images on scroll", images below the window are loaded dynamically when scrolling. This can improve performance by reducing the weight of long web pages including multiple images.
ja_JP: 「スクロール時に画像をロード」を選択すると、ウィンドウの下の画像がスクロール時に動的にロードされます。これにより、複数の画像を含む長いWebページの重みが軽減され、パフォーマンスが向上します。

en: Widget Zone
ja_JP: ウィジェットゾーン

en: Widgets module
ja_JP: ウィジェットモジュール

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width : 100% or custom
ja_JP: 幅: 100% またはカスタム

en: Width : auto or custom
ja_JP: 幅: 自動またはカスタム

en: Width of the image's column (in percent)
ja_JP: 画像カラムの幅 (パーセント)

en: WordPress content
ja_JP: WordPress コンテンツ

en: WordPress widget area
ja_JP: WordPress ウィジェットエリア

en: Words: %s
ja_JP: 単語: %s

en: Write the shortcode(s) in the text editor
ja_JP: テキストエディタでショートコードを書く

en: Y/m/d
ja_JP: Y年n月j日

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes I want to clean all data
ja_JP: はい、すべてのデータを削除したいです

en: You can also customize the text color on mouseover in the group of text settings below.
ja_JP: また、以下のテキスト設定のグループでは、マウスオーバー時のテキストカラーをカスタマイズできます。

en: You can create and edit menus in the %1$s. If you just created a new menu, publish and refresh the customizer to see in the dropdown list.
ja_JP: %1$sでメニューを作成および編集できます。新しいメニューを作成したばかりの場合は、カスタマイザーを公開して更新し、ドロップダウンリストに表示します。

en: You can't drop a footer section in the header location
ja_JP: ヘッダーの場所にフッターセクションをドロップすることはできません

en: You can't drop a header section in the footer location
ja_JP: フッターの場所にヘッダーセクションをドロップすることはできません

en: You did not save any section yet.
ja_JP: まだセクションを保存していません。

en: You did not save any templates yet.
ja_JP: テンプレートはまだ保存していません。

en: You may use some html tags in the "text" tab of the editor.
ja_JP: エディターの「テキスト」タブでいくつかのhtmlタグを使用できます。

en: You need to login to view this content.
ja_JP: このコンテンツを表示するにはログインが必要です。

en: You seem to be using a cache plugin.
ja_JP: キャッシュプラグインを使用しているようです。

en: You've reached the maximum number of allowed nested sections.
ja_JP: ネストされたセクションの最大数に達しました。

en: You've reached the maximum number of columns allowed in this section.
ja_JP: このセクションで許可されている列の最大数に達しました。

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
ja_JP: お使いのブラウザーはクリップボードへの直接的なアクセスをサポートしていません。代わりにキーボードショートカットか、お使いのブラウザーの編集メニューをお使いください。

en: Your message was not sent. Try Again.
ja_JP: メッセージは送信されませんでした。 再試行する。

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Zoom in
ja_JP: ズームイン

en: Zoom out
ja_JP: ズームアウト

en: [NB debug] user prebuilt sections
ja_JP: [NB デバッグ] ユーザーが事前に構築したセクション

en: [NB debug] user templates
ja_JP: [NB デバッグ] ユーザーテンプレート

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
ja_JP: ac_set_ajax_czr_tmpl => 安全検査失敗。

en: activate it in the global settings
ja_JP: グローバル設定でアクティブ化する

en: add animations to anything
ja_JP: すべてにアニメーションを追加

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
ja_JP: ajax_load_available_items =>セキュリティチェックに失敗しました。

en: bold
ja_JP: 太字

en: capitalize
ja_JP: 先頭を大文字にする

en: close
ja_JP: クローズ

en: column
ja_JP: 列

en: could not be printed.
ja_JP: 印刷できませんでした。

en: current page options
ja_JP: 現在のページ設定

en: dashed
ja_JP: 破線

en: default
ja_JP: デフォルト

en: dotted
ja_JP: 点線

en: double
ja_JP: 2本線

[ctx: editor button]
en: Left to right
ja_JP: 左から右

[ctx: editor button]
en: Right to left
ja_JP: 右から左

[ctx: editor button]
en: Show blocks
ja_JP: ブロックを表示

[ctx: find/replace]
en: Find
ja_JP: 検索

[ctx: find/replace]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: find/replace]
en: Prev
ja_JP: 前へ

[ctx: find/replace]
en: Replace
ja_JP: 置換

[ctx: find/replace]
en: Replace all
ja_JP: すべて置換

[ctx: find/replace]
en: Replace with
ja_JP: これと置換

[ctx: find/replace]
en: Whole words
ja_JP: 単語全体

en: footer section
ja_JP: フッターセクション

en: footer with dynamic date, site title and social links
ja_JP: 動的な日付、 サイト タイトルとソーシャルリンクのフッター

en: four columns layout
ja_JP: 4列のレイアウト

en: get your domain API keys from Google
ja_JP: GoogleからドメインAPIキーを取得します

en: header and footer
ja_JP: ヘッダー・フッター

en: header section
ja_JP: ヘッダーセクション

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
ja_JP: 横配置

en: inherit
ja_JP: 継承する

en: italic
ja_JP: イタリック

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
ja_JP: カスタム…

en: line-through
ja_JP: 取り消し線

[ctx: list style]
en: Circle
ja_JP: 丸

[ctx: list style]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: list style]
en: Disc
ja_JP: 黒丸

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
ja_JP: ラテン文字小文字

[ctx: list style]
en: Lower Greek
ja_JP: ギリシャ文字小文字

[ctx: list style]
en: Lower Roman
ja_JP: ローマ数字小文字

[ctx: list style]
en: Square
ja_JP: 四角

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
ja_JP: ラテン文字大文字

[ctx: list style]
en: Upper Roman
ja_JP: ローマ数字大文字

en: location
ja_JP: 場所

en: lowercase
ja_JP: 小文字

en: many additional features
ja_JP: 多くの追加機能

en: masonry galleries
ja_JP: Masonry ギャラリー

en: masonry grid
ja_JP: 組積造グリッド

en: menu panel
ja_JP: メニューパネル

en: module
ja_JP: モジュール

en: nested section
ja_JP: ネストされたセクション

en: next
ja_JP: 次

en: none
ja_JP: なし

en: normal
ja_JP: 標準

en: oblique
ja_JP: 斜体

en: overline
ja_JP: 上線

en: percents
ja_JP: パーセント

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: posts
ja_JP: 件

en: previous
ja_JP: 前へ

en: reCAPTCHA returns a score from 0 to 1 on each submission. 1 is very likely a good interaction, 0 is very likely a bot. A form submission that scores lower than your threshold will be considered as done by a robot, and aborted.
ja_JP: reCAPTCHAは、送信ごとに0から1までのスコアを返します。 1は良い相互作用である可能性が非常に高く、0はボットである可能性が非常に高いです。スコアがしきい値よりも低いフォーム送信は、ロボットによって行われたと見なされ、中止されます。

en: read the getting started guide
ja_JP: スタートガイドを読む

en: search icon next to the menu, sticky header, hamburger color, ...
ja_JP: メニューの横にある検索アイコン、スティッキーヘッダー、ハンバーガーカラー、...

en: section
ja_JP: セクション

en: set a specific header logo on mobiles, shrink header logo when scrolling down the page, ...
ja_JP: 携帯電話に特定のヘッダーロゴを設定し、ページを下にスクロールするときにヘッダーロゴを縮小します...

en: simple 2 columns footer
ja_JP: シンプルな2列のフッター

en: simple 3 columns footer
ja_JP: シンプルな3列のフッター

en: simple header with a logo on the left and a menu on the right
ja_JP: 左側にロゴ、右側にメニューがあるシンプルなヘッダー

en: simple header with a logo on the right and a menu on the left
ja_JP: 右側にロゴ、左側にメニューがあるシンプルなヘッダー

en: site wide options
ja_JP: サイト全体のオプション

en: solid
ja_JP: 実線

[ctx: spellcheck]
en: Finish
ja_JP: 終了

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
ja_JP: 無視

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
ja_JP: すべて無視

en: sticky header, header over content, sticky footer, search icon, hamburger color, ...
ja_JP: スティッキーヘッダー、コンテンツ上のヘッダー、スティッキーフッター、検索アイコン、ハンバーガーカラー、..。

[ctx: table body]
en: Body
ja_JP: ボディ

[ctx: table cell]
en: Cell
ja_JP: セル

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
ja_JP: 範囲

[ctx: table column]
en: Column
ja_JP: 列

[ctx: table columns]
en: Cols
ja_JP: 列

[ctx: table footer]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: table header]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: templates for custom post types, custom taxonomies, ....
ja_JP: カスタム投稿タイプ、カスタム分類法などのテンプレート。

en: three columns layout
ja_JP: 3列レイアウト

en: to version
ja_JP: 更新後のバージョン

en: two columns layout
ja_JP: 2列レイアウト

en: underline
ja_JP: アンダーライン

en: unit
ja_JP: 単位

en: uppercase
ja_JP: 大文字

en: use the Nimble page template
ja_JP: Nimble ページテンプレートを使用する

en: user
ja_JP: ユーザー

en: users
ja_JP: ユーザー

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
ja_JP: 縦配置

en: widget panel
ja_JP: ウィジェットパネル

en: 🌟 This is a Nimble Builder Pro element
ja_JP: 🌟これは Nimble Builder Pro の要素です

en: 🍥 More templates coming...
ja_JP: 🍥さらに多くのテンプレートが登場しています...
