Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (416 entries)

[ctx: block description]
en: Language switcher to insert in content or as a widget.
da_DK: Sprogskifter til at indsætte i indhold eller som en widget.

[ctx: block title]
en: Language Switcher
da_DK: Sprogskifter

[ctx: block description]
en: Language switcher suitable for navigation.
da_DK: Sprogskifter der passer til menuer.

[ctx: block title]
en: Navigation Language Switcher
da_DK: Navigations-sprogskifter

note: translators: %1$s is the value to add. %2$s is the name of an option.
en: Failed to add %1$s to %2$s.
da_DK: Kunne ikke tilføje %1$s til %2$s.

note: translators: %1$s is the value to remove. %2$s is the name of an option.
en: Failed to remove %1$s from %2$s.
da_DK: Kunne ikke fjerne %1$s fra %2$s.

note: translators: %s is the name of an option.
en: Option %s is not a list or map.
da_DK: Altervativ %s er ikke en liste eller kort.

note: translators: %s is a blog ID.
en: Polylang is not active on site %s.
da_DK: Polylang er ikke aktiv på webstedet %s.

en: This is the first activation
da_DK: Dette er den første aktivering

note: translators: default value when a menu location is not used.
en: Not used
da_DK: Ikke brugt

en: Network activated
da_DK: Netværk aktiveret

en: Translated taxonomies
da_DK: Oversatte taksonomier

en: Translated post types
da_DK: Oversætte indholdstyper

en: Language switcher settings
da_DK: Sprogomskrifter indstillinger

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not update secondary language term for taxonomy %s.
da_DK: Kunne ikke opdatere en sekundær sprogterm for taksonomi %s.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not add secondary language term for taxonomy %s.
da_DK: Kunne ikke tilføje en sekundær sprogterm for taksonomi %s.

en: Could not update translation groups.
da_DK: Kunne ikke opdatere oversættelsesgrupper.

en: Could not delete translation groups.
da_DK: Kunne ikke slette oversættelsesgrupper.

en: Could not delete relationships.
da_DK: Kunne ikke slette relationer.

note: translators: 1: argument name, 2: PHP code snippet.
en: The argument %1$s has been replaced by %2$s.
da_DK: Argumentet %1$s er blevet erstattet af %2$s.

en: Could not update the language.
da_DK: Kunne ikke opdatere sproget.

en: Could not set the language order.
da_DK: Kunne ikke indstille rækkefølgen på sprog.

en: Could not add the language.
da_DK: Kunne ikke tilføje sproget.

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit a translation in %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere en oversættelse i %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit this item in %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til redigere dette element i %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to add a translation in %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en oversættelse i %s

note: translators: %d is a Post ID.
en: No such post for ID = %d
da_DK: Indlæg mangler for ID = %d

en: Missing post ID
da_DK: Mangler indlægs-ID

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
da_DK: Nogle temaer eller plugins er muligvis ikke fuldt kompatible med det sprog, der er defineret af domæner.

en: Please enter your license keys:
da_DK: Indtast venligst licensnøglerne:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
da_DK: Hold %s i pæne permalinks

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
da_DK: Fjern %s i pæne permalinks

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at redigere indstillinger.

en: Invalid language identifier
da_DK: Ugyldig sprog identifikator

en: Invalid language slug
da_DK: Ugyldig korttitel for sprog

en: Invalid language ID
da_DK: Ugyldigt sprog-id

en: Number of items of this type of content in this language.
da_DK: Antal elementer af denne type indhold på dette sprog.

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
da_DK: %s af sprogudtrykket for denne oversættelige enhed.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
da_DK: Fortæller om standardkategorien skal oprettes, når du opretter et nyt sprog.

en: Language properties.
da_DK: Sprogegenskaber.

en: List of language locale fallbacks.
da_DK: Liste over landestandarders tilbageløb.

en: Identifier of the page for posts in this language.
da_DK: Identifikator for siden for indlæg på dette sprog.

en: Page on front ID in this language.
da_DK: Side på forsiden ID på dette sprog.

en: Host for this language.
da_DK: Vært for dette sprog.

en: Search URL in this language.
da_DK: Søg efter URL på dette sprog.

en: Home URL in this language.
da_DK: Forside-URL på dette sprog.

en: Tells whether the language is active.
da_DK: Fortæller om sproget er aktivt.

en: Tells whether the language is the default one.
da_DK: Fortæller om sproget er standardsproget.

en: HTML tag for the custom flag.
da_DK: HTML-tag til det brugerdefinerede flag.

en: Custom flag URL.
da_DK: URL brugerdefineret flag.

en: HTML tag for the flag.
da_DK: HTML-tag til flaget.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
da_DK: Flagkode svarende til ISO 3166-1 (f.eks. us for USAs flag).

en: Position of the language in the language switcher.
da_DK: Sprogets placering i sprogskifteren.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
da_DK: Tekstretning. %s hvis højre mod venstre.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
da_DK: Facebook landestandard for sproget (f.eks.: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
da_DK: W3C landestandard for sproget (f.eks.: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
da_DK: WordPress landestandard for sproget (f.eks.: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at slette dette sprog.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at redigere dette sprog.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at oprette et sprog.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at redigere sprog.

en: Cannot create existing language.
da_DK: Kan ikke oprette eksisterende sprog.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
da_DK: Sprogkode - helst 2-bogstaver ISO 639-1 (for eksempel: en).

en: Unique identifier for the language.
da_DK: Entydig identifikator for sproget.

en: Empty Term.
da_DK: Tom term.

en: Language taxonomy properties for terms.
da_DK: Egenskaber for sprogtaksonomi for termer.

en: Invalid post ID.
da_DK: Ugyldigt indlægs-ID.

en: Language taxonomy properties for post types.
da_DK: Egenskaber for sprogtaksonomi for indlægstyper.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
da_DK: Egenskaber for sprogtaksonomi for tabel %s.

en: Polylang options
da_DK: Polylang muligheder

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
da_DK: Ukendte indstillingstaster %s.

note: translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
da_DK: Ukendt indstillingstast %s.

en: Polylang's version.
da_DK: Polylangs version.

en: List of taxonomies to translate.
da_DK: Liste over taksonomier, der skal oversættes.

en: List of data to synchronize.
da_DK: Liste over data, der skal synkroniseres.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
da_DK: Fjern %1$s i pæne permalinks: %2$s for at fjerne, %3$s for at beholde.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
da_DK: Fjern sidenavnet eller side-id'et fra webadressen på forsiden: %1$s for at fjerne, %2$s for at beholde.

en: Polylang's previous version.
da_DK: Polylangs tidligere version.

en: List of post types to translate.
da_DK: Liste over indlægstyper, der skal oversættes.

en: Translated navigation menus for each theme.
da_DK: Oversatte navigationsmenuer for hvert tema.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
da_DK: Oversæt medier: %1$s for at oversætte, ellers %2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
da_DK: Fjern sprogkoden i webadressen for standardsproget: %1$s for at skjule, %2$s for at vise.

en: Determine how the current language is defined.
da_DK: Bestem, hvordan det aktuelle sprog er defineret.

en: Time of first activation of Polylang.
da_DK: Tidspunkt for første aktivering af Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
da_DK: Domæner, der bruges, når sproget er indstillet fra forskellige domæner.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
da_DK: Polylang var ude af stand til at få adgang til URL for disse %s. Kontroller at webadresserne er gyldige.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
da_DK: Indtast en gyldig URL til %s

en: Slug of the default language.
da_DK: Korttitel af standardsproget.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
da_DK: Registrer foretrukken browsersprog på forsiden: %1$s for at registrere, %2$s for ikke at registrere.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
da_DK: Sprogene %s er ukendte og er blevet kasseret.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
da_DK: Sproget %s er ukendt og er blevet kasseret.

en: Please provide a valid language.
da_DK: Angiv venligst et gyldigt sprog.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
da_DK: Oversættelser, der matcher den oprindelige streng, vises som tomme i tabellen. Uoversat indhold forbliver uændret.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
da_DK: Sprog: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
da_DK: Tillader at der linkes til DeepL Translate.

en: Machine Translation
da_DK: Maskinoversættelse

en: The language does not seem to exist.
da_DK: Sproget lader ikke til at findes.

en: Synchronization disabled
da_DK: Synkronisering deaktiveret

en: The media are translated
da_DK: Mediet er oversat

en: The media are not translated
da_DK: Mediet er ikke oversat

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
da_DK: Forside url indeholder sidenavnet eller side id i stedet for sprogkoden.

en: Display URL language information for default language
da_DK: Vis URL sproginformation for standardsprog

en: Detect browser language activated
da_DK: Find browsersprog aktiveret

en: Detect browser language deactivated
da_DK: Find browsersprog deaktiveret

en: Not loaded. Contact your host provider.
da_DK: Kunne ikke indlæses. Kontakt dit webhotel.

en: PHP SimpleXML extension
da_DK: PHP SimpleXML udvidelse

en: Update now.
da_DK: Opdater nu.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
da_DK: %1$sVis version %2$s detaljer%3$s eller %4$sopdater nu%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
da_DK: %1$sVis version %2$s detaljer%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
da_DK: Kontakt din netværksadministrator for at installere opdateringen.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
da_DK: Der er en ny version af %1$s til rådighed.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
da_DK: Nogle temaer eller plugins er måske ikke fuldt forenelige med det sprog, der er defineret af indholdet eller domænerne.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
da_DK: Du skal kun aktivere sprog og medieoversættelse, hvis du har behov for at oversætte en tekst, der er tilknyttet et medie: Titlen, den alternative tekst, billedteksten, beskrivelsen... bemærk at filen ikke duplikeres.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
da_DK: Når forsiden besøges, videresendes den til sig selv i det sprog, som er det foretrukne sprog i browseren. Da dette ikke virker, hvis forsiden er cached, vil Polylang forsøge at deaktivere cachen på forsiden ved at tjekke for kendte cache plugins.

en: Terms without language
da_DK: Termer uden sprog

en: Posts without language
da_DK: Indlæg uden sprog

en: The homepage is not translated in all languages
da_DK: Webstedet er ikke oversat til alle sprog

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
da_DK: Det er obligatorisk at oversætte den statiske forside til alle sprog.

en: All languages have a translated homepage
da_DK: Alle sprog har en oversat forside

en: Homepage translated
da_DK: Forside oversat

en: Undefined
da_DK: Udefineret

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
da_DK: Flag der bruges i sprogomskifteren: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
da_DK: %s Indstillinger

en: Previous and next months
da_DK: Forrige og næste måneder

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
da_DK: %s: bliv ved dette trin

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
da_DK: %s: tilføj ikke dette sprog og fortsæt til næste trin

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
da_DK: %s: tilføj dette sprog og fortsæt til næste trin

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
da_DK: Ønsker du at tilføje dette sprog før du fortsætter til det næste trin?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
da_DK: Du valgte %1$s %2$s, men du tilføjede den ikke til listen, før du fortsatte til det næste trin.

en: Languages already defined
da_DK: Sproget er allerede defineret

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Select a language to be added
da_DK: Vælg et sprog, der skal tilføjes

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
da_DK: Først skal vi definere de sprog, som du vil bruge på dit websted.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
da_DK: Denne guide vil hjælpe dig med at opsætte dine Polylang indstillinger, og få dig hurtigt i gang med dit flersprogede websted.

en: Skip setup
da_DK: Spring opsætning over

en: Run the Setup Wizard
da_DK: Kør opsætningsguiden

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
da_DK: Du er næsten klar til at oversætte dit indhold!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
da_DK: Velkommen til %s

en: There is an error with a license key.
da_DK: Der er en fejl med licensnøglen.

en: Please enter your license key:
da_DK: Indtast venligst licensnøglen:

en: You are using plugins which require a license key.
da_DK: Du bruger plugins, der kræver en licensnøgle.

en: Not right now
da_DK: Ikke lige nu

en: Continue
da_DK: Fortsæt

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
da_DK: %s &rsaquo; opsætning

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Allow Polylang to translate media
da_DK: Tillad at Polylang oversætter medier

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
da_DK: Du skal aktivere medieoversættelse, hvis du vil oversætte titlen, den alternative tekst, billedteksten, eller beskrivelsen. Hvis du ikke ønsker dette, kan du deaktivere den.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
da_DK: Når du ønsker at tilføje medier i et indlæg, så vi der kun blive vist medier på samme sprog som i indlægget.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
da_DK: Når du oversætter en mediefil, bliver filen ikke duplikeret til din disk, men du vil se et element pr. sprog i mediebiblioteket.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
da_DK: Polylang lader dig oversætte teksten, der er tilknyttet dit medie, eksempelvis titlen, den alternative tekst, billedteksten eller beskrivelsen.

en: Return to the Dashboard
da_DK: Vend tilbage til Kontrolpanelet

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
da_DK: Vi har lagt mærke til, at du bruger Polylang med WooCommerce. For at sikre på bedre forenelighed, anbefaler vi, at du bruger %s som indeholder både Polylang Pro og Polylang til WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
da_DK: Køb Polylang Business Pack

en: Buy now
da_DK: Køb nu

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
da_DK: Tak fordi du aktiverede Polylang. Hvis du ønsker mere avancerede muligheder - duplikering, synkronisering, REST API understøttelse med andre plugins osv. - eller mere hjælp fra vores Premium support, så anbefaler vi, at du opgraderer til Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
da_DK: Opgrader til Polylang Pro

en: View pages
da_DK: Vis sider

en: You're ready to translate the posts on your website.
da_DK: Du er klar til at oversætte indlæggene på dit websted.

en: Translate some pages
da_DK: Oversæt nogle sider

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
da_DK: For at få dit websted klar, så er der stadig to trin du skal udføre manuelt: tilføje menuer på hvert sprog, og tilføje sprogomskifteren der lader dine besøgene vælge deres foretrukne sprog.

en: Create menus
da_DK: Opret menuer

en: Next step
da_DK: Næste trin

en: Read documentation
da_DK: Læs dokumentation.

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
da_DK: Du er nu i stand til at oversætte dit indhold såsom indlæg, sider, kategorier og tags. Du kan lære hvordan du bruger Polylang ved at læse dokumentationen.

en: You're ready to translate your contents!
da_DK: Du er klar til at oversætte dit indhold!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
da_DK: Hvis du tilføjer et nyt sprog, så glem ikke at oversætte din forside.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
da_DK: En sprog er defineret rigtigt og tildelt til din forside.

en: We are going to prepare this page in
da_DK: Vi vil klargøre denne side om

en: Your static homepage is already translated in
da_DK: Din statiske forside er allerede oversat i

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
da_DK: Efter siden er oprettet, så er det op til dig at lægge oversat indhold i hver side, der er kædet sammen med hvert sprog.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
da_DK: Hvis din side skal virke ordentligt, så skal denne side være oversat på alle tilgængelige sprog.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
da_DK: Sproget er: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
da_DK: Du har defineret denne side som din statiske forside: %s.

en: Ready!
da_DK: Klar!

en: Homepage
da_DK: Forside

en: Content
da_DK: Indhold

en: Remove this language
da_DK: Fjern dette sprog

en: Ignore
da_DK: Ignorer

en: No
da_DK: Nej

en: Yes
da_DK: Ja

en: A language wasn't added.
da_DK: Et sprog blev ikke tilføjet.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
da_DK: Du valgte et sprog, men for at kunne fortsætte, så skal du tilføje det.

en: You need to add at least one language.
da_DK: Du har brug at tilføje for mindst et sprog.

en: You already added this language.
da_DK: Du har allerede tilføjet dette sprog.

en: You need to select a language to be added.
da_DK: Du er nødt til at vælge et sprog, der skal tilføjes.

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
da_DK: Beklager, du har desværre ikke tilladelse til at administrere indstillinger på dette websted.

en: Setup
da_DK: Opsætning

en: Choose the language to be assigned
da_DK: Vælg det sprog, der skal tildeles

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
da_DK: Det valgte sprog herunder vil blive anvendt på alt dit indhold uden et tildelt sprog.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
da_DK: For at dit websted skal fungere ordentligt, så skal du tildele et sprog til alt dit indhold.

en: Content without language
da_DK: Indhold uden sprog

en: Your license key has been disabled.
da_DK: Din licensnøgle virker ikke længere.

en: Privacy Policy Page
da_DK: Side til privatlivspolitik

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
da_DK: %1$s har deaktiveret sig selv, fordi du bruger en gammel version af WordPress. Du bruger WordPress %2$s. %1$s kræver mindst WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
da_DK: %1$s har deaktiveret sig selv, fordi du bruger en gammel version af PHP. Du bruger PHP %2$s. %1$s kræver PHP %3$s.

en: North Macedonia
da_DK: Nord Makedonien

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
da_DK: Din licensnøgle vil udløbe snart! Helt præcist, vil den udløbe den %1$s. %2$sForny din licensnøgle i dag!%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
da_DK: For at aktivere denne mulighed, så skal du bruge Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
da_DK: Hvis du forsøger at ændre dem alligevel, så vil dine ændringer ikke blive gemt.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
da_DK: Nogle taksonomier eller metadata kunne blive synkroniseret med eksisterende oversættelser, som du ikke har tilladelse til at ændre.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
da_DK: Du skal oversætte din statiske forside her %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
da_DK: Vi har lagt mærke til at du har brugt Polylang i et stykke tid. Vi håber, at du kan lide det, og vi ville virkelig værdsætte det, hvis du %1$sgive os en femstjernet bedømmelse%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
da_DK: Vi har lagt mærke til, at du bruger Polylang med WooCommerce. For at sikre forenelighed, så vil vi anbefale dig at bruge %1$sPolylang til WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
da_DK: Før du opgraderer til %2$s, så opgrader venligst til %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne meddelelse.

en: User
da_DK: Bruger

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
da_DK: Brugerbeskrivelse - %s

en: Translated user descriptions
da_DK: Oversatte brugerbeskrivelser

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
da_DK: Support og ekstra muligheder er tilgængelige for %1$sPolylang Pro%2$s brugere.

en: Upgrade now.
da_DK: Opgrader nu

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
da_DK: Din licensnøgle udløber den %s.

en: The license key never expires.
da_DK: Licensnøglen udløber aldrig.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
da_DK: Din licensnøgle har ramt grænsen for sin aktivering. %1$sSe på mulige opgraderinger%2$s nu.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
da_DK: Dette er ikke en %s licensnøgle.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
da_DK: Din %1$s licensnøgle er ikke aktiveret for denne URL. Gå til %2$sdin konto side%3$s og administrer din licensnøgles URL.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
da_DK: Ugyldig licens. Vær så venlig at %1$sbesøge din kontoside%2$s og bekræft den.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
da_DK: Din licensnøgle udløber den %1$s. Forny %2$sdin licensnøgle%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
da_DK: Administrer licenser for Polylang Pro eller udvidelser.

en: License keys
da_DK: Licensnøgler

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
da_DK: Tillader at oversætte tilpassede indlægstyper og taxonomiers korttitler i urler.

en: Translate slugs
da_DK: Oversættelse slugs

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
da_DK: Tillader at du bruger den samme korttitel på tværs af sprog til indlæg og vilkår.

en: Share slugs
da_DK: Del korttitel

en: Error
da_DK: Fejl

en: You do not have permission to install plugin updates
da_DK: Du har ikke tilladelse til at opdatere plugins

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
da_DK: Indlæg udgivet den %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
da_DK: j. F Y

en: Choose a flag for the language.
da_DK: Vælg et flag for sproget.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
da_DK: Filtrer efter gruppe

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
da_DK: Vælg %s

en: Description
da_DK: Forklaring

en: Module
da_DK: Modul

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringerne

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Delete this language and all its associated data
da_DK: Slet dette sprog, og alle dens tilhørende data

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
da_DK: Vælg %s som standard sprog

en: Select as default language
da_DK: Vælg som standard sprog

en: Edit this language
da_DK: Rediger dette sprog

en: You can set them all to the default language.
da_DK: Du kan indstille dem alle til standard sproget.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
da_DK: Der er indlæg, sider, kategorier eller tags uden sprog.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
da_DK: Polylang var ude af stand til at få adgang til URL%s. Kontroller at webadressen er gyldig.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
da_DK: Indtast en gyldig URL til %s

en: Decide how your URLs will look like.
da_DK: Vælg hvordan dine URL'er skal se ud.

en: Deactivated
da_DK: Deaktiveret

en: Activate this module
da_DK: Aktivér dette modul

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate this module
da_DK: Deaktiver dette modul

en: Configure this module
da_DK: Konfigurer dette modul

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
da_DK: Aktiver sprog og oversættelser for brugerdefinerede indlægstyper og taksonomier.

en: Custom post types and Taxonomies
da_DK: Brugerdefinerede indlægstyper og taksonomier

en: Western Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: United States Virgin Islands
da_DK: Amerikanske Jomfruøer

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: St. Vincent og Grenadinerne

en: Vatican
da_DK: Vatikanet

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: United States
da_DK: USA

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: French Southern Territories
da_DK: Franske sydlige territorier

en: Chad
da_DK: Tchad

en: São Tomé and Príncipe
da_DK: Sao Tome og Principe

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Scotland
da_DK: Skotland

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Saint Pierre og Miquelon

en: Occitania
da_DK: Occitanien

en: Mauritania
da_DK: Mauretanien

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Madagascar
da_DK: Madagaskar

en: Moldova
da_DK: Republikken Moldova

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Luxembourg
da_DK: Luxemborg

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Comoros
da_DK: Comorerne

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Republic of Ireland
da_DK: Irland (republikken Irland)

en: Heard Island and McDonald Islands
da_DK: Heard-og McDonald-øerne

en: Hong Kong
da_DK: SAR Hongkong

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorialguinea

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Galicia
da_DK: Galicien

en: Micronesia
da_DK: Mikronesiens Forenede Stater

en: Fiji
da_DK: Fiji-øerne

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: Dominican Republic
da_DK: Dominikanske Republik

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Cook Islands
da_DK: Cook-øerne

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Democratic Republic of the Congo
da_DK: Congo-Kinshasa

en: Catalonia
da_DK: Catalonien

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Brunei
da_DK: Brunei Darussalam

en: Basque Country
da_DK: Baskerlandet

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien-Hercegovina

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Åland Islands
da_DK: Ålandsøerne

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: Arab league
da_DK: Den Arabiske Liga

en: Netherlands Antilles
da_DK: Nederlandske Antiller

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

note: translators: accessibility text
en: Translation
da_DK: Oversættelse

en: Posts Page
da_DK: Indlægsside

en: Front Page
da_DK: Forside

en: Add to Menu
da_DK: Tilføj til menu

en: The flag does not exist
da_DK: Flaget findes ikke

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
da_DK: Tilføj en oversættelse på %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
da_DK: Rediger oversættelsen på %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
da_DK: Rediger dette indlæg på %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
da_DK: Tilføjer flersproget funktionalitet til WordPress

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: Close
da_DK: Luk

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
da_DK: Polylang er blevet deaktiveret, fordi du har opgraderet fra en for gammel version.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Displays a language switcher
da_DK: Viser en sprog skifter

en: Displays as a dropdown
da_DK: Viser som dropdown

en: Hides languages with no translation
da_DK: Skjuler sprog uden oversættelse

en: Hides the current language
da_DK: Skjuler det nuværende sprog

en: Forces link to front page
da_DK: Tvinger link til forsiden

en: Displays flags
da_DK: Vis flag

en: Displays language names
da_DK: Vis sprog navne

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
da_DK: Importer <strong> indlæg, sider, kommentarer, brugerdefinerede felter, kategorier og tags </strong> fra en WordPress eksport-fil.

en: Uncategorized
da_DK: Ikke kategoriseret

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
da_DK: Søg

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
da_DK: Brug denne til at fjerne ubrugte strenge fra databasen, for eksempel efter et plugin er blevet afinstalleret.

en: Clean strings translation database
da_DK: Rene strings database oversættelse

en: Search translations
da_DK: Søg oversættelser

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
da_DK: Synkronisering indstillingerne gør det muligt at opretholde nøjagtig samme værdier (eller oversættelser i tilfælde af taksonomier og side forælder), af meta indhold mellem oversættelserne af et indlæg eller side.

en: Synchronization
da_DK: Synkronisering

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
da_DK: Aktiver sprog og oversættelser for brugerdefineret taksonomi

en: Custom taxonomies
da_DK: Brugerdefineret taksonomi

en: Activate languages and translations for custom post types.
da_DK: Aktiver sprog og oversættelser for brugerdefineret indlægstype

en: Custom post types
da_DK: Brugerdefineret indlægstype

en: Media
da_DK: Medier

en: Detect browser language
da_DK: Find browser sprog

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
da_DK: Eksempel: %1$s i stedet for %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
da_DK: Forside url'en indeholder sprogkoden, i stedet for sidenavn eller side-id

en: Hide URL language information for default language
da_DK: Skjul URL sprog information for standardsprog

en: The language is set from different domains
da_DK: Sproget er indstillet fra forskellige domæner

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
da_DK: Sproget er sat fra subdomæne navnet i pæne permalinks

en: Example:
da_DK: Eksempel:

en: The language is set from the code in the URL
da_DK: Sproget er sat fra koden i URL'en

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
da_DK: Sproget er sat fra mappenavet i pæne permalinks

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
da_DK: Indlæg, sider, kategorier og tags url'er er ikke ændret.

en: The language is set from content
da_DK: Sproget er sat fra indholdet

en: URL modifications
da_DK: URL ændringer

note: translators: accessibility text
en: Default language
da_DK: Standard sprog

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Position of the language in the language switcher
da_DK: Position af sproget i sprog skifteren

en: Choose the text direction for the language
da_DK: Vælg en tekstretning for sproget

en: right to left
da_DK: højre til venstre

en: left to right
da_DK: venstre til højre

en: Text direction
da_DK: Tekst retning

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
da_DK: Sprogcode - helst 2-ords ISO 639-1 (eksempel: dk)

en: Language code
da_DK: Sprogkode

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
da_DK: WordPress Landestandarden for sproget (for eksempel: da_DK). Du skal installere .mo filen til dette sprog.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
da_DK: Navnet er hvordan det bliver vist på din side (for eksempel: Engelsk).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
da_DK: Du kan vælge et sprog fra listen eller redigere det direkte nedenfor.

en: Choose a language
da_DK: Vælg sprog

en: Add new language
da_DK: Tilføj nyt sprog

en: Edit language
da_DK: Rediger sprog

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
da_DK: Polylang kommer med en omfattende %1$sdokumentation%2$s (på engelsk). Det indholder information om, hvordan du opsætter dit flersprogede websted og bruger det på daglig basis; FAQs, og dokumentation for udviklere så de kan tilrette deres plugins og temaer.

en: Filter
da_DK: Filtrer

en: View all groups
da_DK: Vis alle grupper

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Name
da_DK: Navn

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Order
da_DK: Sorter

en: Code
da_DK: Kode

en: Locale
da_DK: Landestandard

en: Full name
da_DK: Fulde navn

en: Delete
da_DK: Slet

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
da_DK: Du er ved at slette dette sprog permanent. Er du sikker?

en: Featured image
da_DK: Fremhævet billede

en: Page order
da_DK: Side rækkefølge

en: Page template
da_DK: Sideskabelon

en: Page parent
da_DK: Side forælder

en: Post format
da_DK: Indlægsformat

en: Published date
da_DK: Dato udgivet

en: Sticky posts
da_DK: Fastgjorte indlæg

en: Comment status
da_DK: Kommentar status

en: Custom fields
da_DK: Egne felter

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomier

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Translations updated.
da_DK: Oversættelser opdateret.

en: Strings translations
da_DK: Strings oversættelser

en: About Polylang
da_DK: Om Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
da_DK: Sproget var oprettet, men WordPress sprogfilen blev ikke downloadet. Du skal installere den manuelt.

en: Filters content by language
da_DK: Filtrerer indhold efter sprog

en: Show all languages
da_DK: Vis alle sprog

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Widget text
da_DK: Widget tekst

en: Widget title
da_DK: Widget titel

en: Language switcher
da_DK: Sprog skifter

en: The language must have a name
da_DK: Sproget skal have et navn

en: The language code must be unique
da_DK: Sprogkoden skal være unik

en: The language code contains invalid characters
da_DK: Sprogkoden indeholder ugyldige tegn

en: Enter a valid WordPress locale
da_DK: Indtast en gyldig WordPress locale

en: Language updated.
da_DK: Sprog opdateret

en: Language deleted.
da_DK: Sprog slettet.

en: Language added.
da_DK: Sprog tilføjet.

en: Impossible to add the language.
da_DK: Umuligt at tilføje sproget.

en: All languages
da_DK: Alle sprog

en: The widget is displayed for:
da_DK: Widget vises i:

en: None
da_DK: Ingen

en: Sets the language
da_DK: Indstiller sproget

en: Edit
da_DK: Rediger

en: (no parent)
da_DK: (ingen forælder)

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Language
da_DK: Sprog

en: &mdash; No Change &mdash;
da_DK: &mdash; Ingen ændring &mdash;
