Plugins - WP Shortcodes Plugin — Shortcodes Ultimate - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (942 entries)

en: Over 50 additional styles for selected shortcodes
nl: Meer dan 50 extra stijlen voor geselecteerde shortcodes

en: Custom HTML & PHP shortcodes
nl: Aangepaste HTML & PHP shortcodes

en: Elementor support
nl: Elementor ondersteuning

en: Show the "Insert Shortcode" button in block controls for supported blocks
nl: De knop "Shortcode invoegen" weergeven in blok besturingselementen voor ondersteunde blokken

en: Show block controls button
nl: Blok besturingselementen knop weergeven

en: Show the "Insert Shortcode" button in the editor top toolbar
nl: De knop "Shortcode invoegen" weergeven in de toolbar bovenaan de editor

en: Show toolbar button
nl: Knop toolbar weergeven

en: Make button text bold
nl: Knoptekst vet maken

en: Bold
nl: Vet

en: Box maximum width. You can use any valid CSS unit (px, em, %, etc). If no unit is specified, pixels will be used.
nl: Vak maximale breedte. Je kunt elke geldige CSS eenheid gebruiken (px, em, %, enz.). Als er geen eenheid is opgegeven, worden pixels gebruikt.

en: The alignment of the gallery thumbnails
nl: De uitlijning van de galerij thumbnails

en: invalid reference_tag
nl: ongeldige referentie_tag

en: unable to display data, check the post status and password
nl: niet in staat om gegevens weer te geven, controleer de berichtstatus en het wachtwoord

en: field is not allowed
nl: veld is niet toegestaan

note: translators: %s - shortcode name
en: This shortcode is available in the Pro version. Upgrade now to get 15 additional shortcodes, including %s and others
nl: Deze shortcode is beschikbaar in de Pro versie. Upgrade nu om 15 extra shortcodes te krijgen, waaronder %s en andere

en: per year
nl: per jaar

en: You are using the Free version of Shortcodes Ultimate. Upgrade to PRO to get even more awesome features.
nl: Je gebruikt de gratis versie van Shortcodes Ultimate. Upgrade naar PRO om nog meer geweldige functies te krijgen.

en: Upgrade to PRO
nl: Upgrade naar PRO

note: translators: please keep the original markup with <nobr> tags
en: Get more styles for this shortcode with the <nobr>PRO version</nobr>
nl: Krijg meer stijlen voor deze shortcode met de <nobr>PRO versie</nobr>

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s) for each individual post element
nl: Extra CSS klasse naam (namen) gescheiden door spaties voor elk individueel bericht element

en: Single CSS class
nl: Enkele CSS klasse

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s) for the container element
nl: Extra CSS klasse(n) gescheiden door spatie(s) voor het container element

en: Container CSS class
nl: Container CSS klasse

en: Two shortcodes for breaking your content into tabs
nl: Twee shortcodes om je inhoud op te splitsen in tabs

en: Simple yet stylish colorful block with caption and content
nl: Eenvoudig maar stijlvol kleurrijk blok met bijschrift en inhoud

en: A powerful shortcode for creating both sliders and carousels
nl: Een krachtige shortcode voor het maken van zowel sliders als carrousels

en: Two shortcodes for creating flexible multi-column layouts
nl: Twee shortcodes voor het maken van flexibele multi-kolom lay-outs

en: A lightbox, that can display images and custom HTML
nl: Een lightbox, die afbeeldingen en aangepaste HTML kan weergeven

en: Beautiful button with multiple styles and ton of options
nl: Mooie knop met meerdere stijlen en veel opties

en: Create a single toggle or an accordion with multiple items
nl: Maak een enkele toggle of een accordeon met meerdere items

en: Accordion &amp; Spoiler
nl: Accordeon &amp; Spoiler

en: Create your own posts query and display it where you want
nl: Maak je eigen berichten query en toon deze waar je wilt

en: Main settings
nl: Hoofdinstellingen

en: Go back to main settings
nl: Ga terug naar de hoofdinstellingen

en: Shortcodes Ultimate Settings
nl: Shortcodes Ultimate instellingen

en: Premium support
nl: Premium ondersteuning

en: Community support forum
nl: Forum voor ondersteuning van de community

en: Plugin documentation
nl: Plugin documentatie

en: Get help
nl: Hulp vragen

en: Exit Popup shortcode
nl: Sluiten pop-up shortcode

en: Progress Bar shortcode
nl: Voortgangsbalk shortcode

en: Testimonail shortcode
nl: Aanbeveling shortcode

en: Personal email support
nl: Persoonlijke e-mailondersteuning

en: Content Slider shortcode
nl: Inhoud slider shortcode

en: Parallax Section shortcode
nl: Parallax Sectie shortcode

en: View all shortcodes
nl: Bekijk alle shortcodes

en: Shortcode icon
nl: Shortcode pictogram

en: The plugin includes over 60 amazing shortcodes
nl: De plugin bevat meer dan 60 geweldige shortcodes

en: See the plugin in action
nl: Bekijk de plugin in actie

en: The most powerful shortcode plugin for WordPress
nl: De krachtigste shortcode plugin voor WordPress

note: translators: %s will be replaced with "Shortcodes Ultimate"
en: Welcome to %s
nl: Welkom bij %s

en: Additional Skins user guide
nl: Extra skins gebruikershandleiding

en: Shortcode Creator user guide
nl: Shortcode creator gebruiksaanwijzing

en: Extra Shortcodes user guide
nl: Extra Shortcodes gebruikershandleiding

en: About
nl: Over

note: translators: do not translate the <b>url</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated
en: The <b>url</b> attribute cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
nl: Het <b>url</b> attribuut kan niet gebruikt worden als de optie <b>Onveilige functies</b> uit staat

en: This shortcode cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
nl: Deze shortcode kan niet gebruikt worden als de optie <b>Onveilige functies</b> uit staat

note: translators: do not translate the <b>onclick</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated
en: The <b>onclick</b> attribute cannot be used while <b>Unsafe features</b> option is turned off
nl: Het <b>onclick</b> attribuut kan niet gebruikt worden als de optie <b>Onveilige functies</b> uit staat

en: Some minor features of the plugin have been automatically disabled to improve the security.
nl: Sommige minder belangrijke functies van de plugin zijn automatisch uitgeschakeld om de veiligheid te verbeteren.

en: This option enables potentially unsafe features of the plugin such as onlick attribute of the Button shortcode. The option is enabled by default and is turned off automatically once you have more than one non-admin user on the site.
nl: Deze optie schakelt potentieel onveilige functies van de plugin in, zoals het onlick attribuut van de Knop shortcode. De optie is standaard ingeschakeld en wordt automatisch uitgeschakeld zodra je meer dan één niet-beheerder gebruiker op de site hebt.

en: Unsafe features
nl: Onveilige functies

note: translators: %1$s and %2$s will be replaced with %CURRENT_URL% and %PERMALINK% tokens respectively
en: The content to store in the QR code. You can use here any text or even URL.<br>Use %1$s to display the URL of the current page or %2$s to display the permalink of the current post.
nl: De inhoud die in de QR code moet worden opgeslagen. Je kan hier elke tekst of zelfs URL gebruiken.<br>Gebruik %1$s om de URL van de huidige pagina weer te geven of %2$s om de permalink van het huidige bericht weer te geven.

en: This option determines how the tooltip will be opened
nl: Deze optie bepaald hoe de tooltip geopend zal worden

en: This option enables tooltip shadow
nl: Deze optie schakelt de tooltip schaduw in

en: Tooltip shadow
nl: Tooltip schaduw

en: The radius of the tooltip corners, in pixels. Use 0 to make corners square
nl: De radius van de hoeken van de tooltip, in pixels. Gebruik 0 om de hoeken vierkant te maken

en: Tooltip border radius
nl: Tooltip rand radius

en: The maximum width of the tooltip, in pixels
nl: De maximale breedte van de tooltip, in pixels

en: The alignment of the tooltip content
nl: De uitlijning van de tooltip inhoud

en: Text align
nl: Tekstuitlijning

en: The font size of the tooltip content
nl: De lettertypegrootte van de tooltip inhoud

en: Tooltip text color
nl: Tooltip tekstkleur

en: Tooltip background color
nl: Tooltip achtergrondkleur

en: Content of the tooltip
nl: Inhoud van de tooltip

en: Title of the tooltip. Use empty value to hide the title
nl: Titel van de tooltip. Gebruik een lege waarde om de titel te verbergen

note: translators: %1$s and %2$s will be replace <a> and </a> tags
en: Failed to load content. %1$sOpen link%2$s
nl: Laden inhoud niet gelukt. %1$sOpen link%2$s

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking a tab
nl: Deze optie specificeert of een anker zal worden toegevoegd aan de pagina URL na het klikken op een tab

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking the spoiler
nl: Deze optie specificeert of een anker zal worden toegevoegd aan de pagina URL na het klikken op de spoiler

en: Anchor in URL
nl: Anker in URL

en: This option enables random order for selected images
nl: Deze optie maakt een willekeurige volgorde van de geselecteerde afbeeldingen mogelijk

en: Random order
nl: Willekeurige volgorde

en: Set to yes to prevent sticky posts from being moved to the start of the returned list of posts. They are still included, but appear in regular order.
nl: Stel in op ja, om te voorkomen dat sticky berichten naar het begin van de lijst met geretourneerde berichten worden verplaatst. Ze worden nog steeds opgenomen, maar verschijnen in de normale volgorde.

[ctx: shortcodes-ultimate]
en: Any post type
nl: Elk berichttype

en: Anchors lets you link directly to an element on a page
nl: Met ankers kan je rechtstreeks naar een element op een pagina linken

en: Use this option to enable anchors in pagination links. As a result, after navigating to a new page, browser will scroll in the posts element.
nl: Gebruik deze optie om ankers in paginatielinks in te schakelen. Het resultaat is dat na het navigeren naar een nieuwe pagina, de browser zal scrollen in het bericht element.

en: Achors in Pagination
nl: Ankers in paginering

en: Use this option to set a custom label for the next page link.
nl: Gebruik deze optie om een aangepast label in te stellen voor de link naar de volgende pagina.

en: Next page link label
nl: Volgende pagina link label

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Use this option to set a custom label for the previous page link.
nl: Gebruik deze optie om een aangepast label in te stellen voor de link naar de vorige pagina.

en: Previous page link label
nl: Vorige pagina link label

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: This option controls pagination
nl: Deze optie regelt de paginering

en: Previous/Next
nl: Vorige/volgende

en: This option controls the size of thumbnail images. This option only affects image quality, not the actual thumbnail size.
nl: Deze optie bepaalt de grootte van thumbnail afbeeldingen. Deze optie heeft alleen invloed op de beeld kwaliteit, niet op de werkelijke grootte van de thumbnail.

en: Thumbnails quality (if applicable)
nl: Thumbnails kwaliteit (als het van toepassing is)

note: translators: %s will be replaced with clickable text "current"
en: Comma separated list of post IDs to exclude. Use "%s" keyword to exclude the current post.
nl: Lijst met door komma's gescheiden ID's van berichten die moeten worden uitgesloten. Gebruik het keyword "%s" om het huidige bericht uit te sluiten.

en: Exclude Posts
nl: Berichten uitsluiten

en: Set this option to yes to ignore sticky posts
nl: Zet deze optie op ja, om sticky berichten te negeren

en: Filter posts by status
nl: Filter berichten op status

note: translators: %s will be replaced with clickable text "current"
en: Filter posts by post parent (use parent post ID). Use "%s" keyword to display childs of the current post.
nl: Filter berichten op hoofdbericht (gebruik hoofdbericht ID). Gebruik het keyword "%s" om subs van het huidige bericht weer te geven.

en: Designates the ascending or descending order of the orderby parameter
nl: Geeft de oplopende of aflopende volgorde van de orderby parameter aan

en: Sort retrieved posts by parameter
nl: Sorteer opgehaalde berichten op parameter

en: Number of posts to displace or pass over. The offset parameter is ignored when posts_per_page=-1 (show all posts) is used.
nl: Aantal berichten om te verplaatsen of over te gaan. De offset parameter wordt genegeerd wanneer posts_per_page=-1 (toon alle berichten) wordt gebruikt.

en: Show posts associated with a certain custom field
nl: Toon berichten geassocieerd met een bepaald aangepast veld

en: Comma separated list of author IDs
nl: Lijst met ID's van auteurs, gescheiden door komma's

en: Taxonomy terms operator
nl: Taxonomie termen operator

en: AND - posts that have all of the selected terms
nl: AND - berichten die alle geselecteerde termen bevatten

en: NOT IN - posts that do not have any of the selected terms
nl: NOT IN - berichten die geen van de geselecteerde termen bevatten

en: IN - posts that have any of the selected terms
nl: IN - berichten die elke geselecteerde termen bevatten

en: Show posts associated with specified taxonomy terms.
nl: Toon berichten geassocieerd met gespecificeerde taxonomie termen.

en: Show posts associated with certain taxonomy
nl: Toon berichten geassocieerd met bepaalde taxonomie

en: Filter posts by post type
nl: Filter bericht per bericht type

en: Number of posts that will be shown. Use -1 to display all posts.
nl: Aantal berichten dat zal worden getoond. Gebruik -1 om alle berichten te tonen.

en: Comma separated list of post IDs to include
nl: Door komma's gescheiden lijst met ID's van berichten die moeten worden opgenomen

en: How to create/edit a template
nl: Een template maken/bewerken

en: single post template
nl: enkel bericht template

en: small teasers containing post thumbnails and titles
nl: kleine teasers met bericht thumbnails en titels

en: unordered list with post titles
nl: ongeordende lijst met berichttitels

en: default template with various meta data
nl: standaard template met diverse meta gegevens

en: default template with thumbnail, title, and excerpt
nl: standaard template met thumbnail, titel, en samenvatting

en: Available templates
nl: Beschikbare templates

note: translators: Dep. – Deprecated
en: Slider (Dep.)
nl: Slider (verouderd)

en: invalid ID. Use the value from the Content source field of the lightbox shortcode.
nl: ongeldige ID. Gebruik de waarde uit het inhoudsbron veld van de lightbox shortcode.

en: The inner spacing of the element (in pixels)
nl: De binnenafstand van het element (in pixels)

en: The outer spacing of the element (in pixels)
nl: De buitenafstand van het element (in pixels)

en: The maximum width of the element. CSS units are allowed.
nl: De maximale breedte van het element. CSS eenheden zijn toegestaan.

en: Max. Width
nl: Maximale breedte

en: The minimum width of the element. CSS units are allowed.
nl: De minimale breedte van het element. CSS eenheden zijn toegestaan.

en: Min. Width
nl: Minimale breedte

en: The width of the element. CSS units are allowed.
nl: De minimale breedte van het element. CSS eenheden zijn toegestaan.

en: Example
nl: Voorbeeld

en: The ID of the element. Use the value from the Content source field of the lightbox shortcode.
nl: De ID van het element. Gebruik de waarde uit het inhoudsbron veld van de lightbox shortcode.

note: translators: Dep. – Deprecated
en: Carousel (Dep.)
nl: Carrousel (Dep.)

en: Post content (Filtered)
nl: Berichtinhoud (gefilterd)

en: Post content (Raw)
nl: Berichtinhoud (Raw)

en: Use this option to set a custom anchor for the Go to top link
nl: Gebruik deze optie om een aangepast anker in te stellen voor de Ga naar boven link

en: Top link anchor
nl: Top link anker

en: Feed links target
nl: Feed links doel

en: This shortcode can display a user data, like login or email, including meta fields
nl: Deze shortcode kan gebruikersgegevens weergeven, zoals login of e-mail, inclusief meta velden

en: User data field name. Custom meta field names are also allowed.
nl: Naam van het gebruiker gegevens veld. Aangepaste meta veld namen zijn ook toegestaan.

en: Nickname
nl: Schermnaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: First name
nl: Voornaam

en: This option enables alternative (deprecated) mode for nested shortcodes.
nl: Deze optie zet een alternatieve (verouderde) modus aan voor geneste shortcodes.

en: Nested shortcodes alternative mode
nl: Geneste shortcodes alternatieve modus

en: Meta key values (Numeric)
nl: Meta hoofd waarden (numeriek)

en: no items in the feed
nl: geen items in de feed

en: invalid feed URL
nl: ongeldige feed url

en: Enter a word or two, without spaces, to make a unique web address just for this element. Then, you'll be able to link directly to this section of your page.
nl: Voer een woord of twee in, zonder spaties, om een uniek webadres te maken alleen voor dit element. Dan kan je rechtstreeks naar dit deel van je pagina linken.

en: HTML Anchor
nl: HTML anker

en: user not found
nl: gebruiker niet gevonden

en: %n comments
nl: %n reacties

en: 1 comment
nl: 1 reactie

en: 0 comments
nl: 0 reacties

en: Posted
nl: Geplaatst

en: Posts not found
nl: Bericht niet gevonden

en: Presets not found
nl: Voorinstellingen niet gevonden

en: Save current settings as preset
nl: Huidige instellingen opslaan als vooraf gemaakte instelling

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Access denied
nl: Toegang geweigerd

en: Click to set this value
nl: Klik om deze waarde in te stellen

en: Live preview
nl: Toon shortcode in actie

en: Shortcode not specified
nl: Shortcode niet gespecificeerd

en: Filter by type
nl: Filter op type

en: Hit enter to select highlighted shortcode, while searching
nl: Druk op enter om de gemarkeerde shortcode te selecteren, terwijl je zoekt

en: Pro Tip
nl: Pro tip

en: Search for shortcodes
nl: Zoek naar een shortcode

en: Plugin settings
nl: Plugin instellingen

en: Insert shortcode
nl: Voeg shortcode in

note: translators: %1$s of %2$s represents image counter in lightbox, will be replaced with "1 of 5"
en: %1$s of %2$s
nl: %1$s van %2$s

en: Next (Right arrow key)
nl: Volgende (rechter pijltjestoets)

en: Previous (Left arrow key)
nl: Vorige (linker pijltjestoets)

en: Loading...
nl: Aan het laden...

en: Close (Esc)
nl: Sluiten (Esc)

en: This shortcode doesn't work in live preview. Please insert it into editor and preview on the site.
nl: Deze shortcode werkt niet in het live voorbeeld. Gebruik de editor en voorbeeld op de site.

en: Last used settings
nl: Laatst gebruikte instellingen

en: New preset
nl: Nieuwe voorinstelling

en: Please enter a name for new preset
nl: Geef een naam op voor de nieuwe preset

en: Add selected images
nl: Geselecteerde afbeeldingen toevoegen

en: Select images
nl: Selecteer afbeeldingen

en: Insert
nl: Invoegen

en: Choose file
nl: Kies bestand

en: Title:
nl: Titel:

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
nl: Selecteer taxonomie en de termen.<br>Je kunt meerdere termen selecteren met de Ctrl (Cmd) toets

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
nl: Selecteer een categorie voor het tonen van berichten.<br>Je kunt meerdere categorieën selecteren met de Ctrl (Cmd) toets

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
nl: Klik op de knop hierboven en selecteer de afbeeldingen.<br>Je kunt meerdere afbeeldingen kiezen met Ctrl (Cmd)

en: Add images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Select taxonomy
nl: Selecteer taxonomie

en: Select images source
nl: Selecteer afbeelding bron

en: Border color
nl: Rand kleur

en: Border style
nl: Rand stijl

en: Border width
nl: Rand breedte

en: Blur
nl: Vervagen

en: Vertical offset
nl: Verticale offset

en: Horizontal offset
nl: Horizontale offset

en: Filter icons
nl: Filter pictogrammen

en: Icon picker
nl: Pictogram kiezer

en: Media manager
nl: Media beheer

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Original image size
nl: Oorspronkelijke afbeeldingsgrootte

en: Use this field to add custom links to slides used with Slider, Carousel and Custom Gallery shortcodes
nl: Gebruik dit veld om aangepaste links toe te voegen aan dia's die gebruikt worden met slider, carrousel en aangepaste galerij shortcodes

en: Slide link
nl: Link naar slide

en: Ridge
nl: Ribbel

en: Groove
nl: Groef

en: Solid
nl: Solide

en: Other
nl: Andere

en: Content
nl: Inhoud

en: All
nl: Alle

en: Portrait
nl: Staand

en: Landscape
nl: Liggend

en: Classic
nl: Klassiek

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Use language code as the value to enable subtitles. Example values: en, es
nl: Gebruik de taalcode als waarde om ondertitels in te schakelen. Voorbeeldwaarden: en, es

en: Subtitles
nl: Sub titels

en: Setting this parameter to YES will block the player from tracking any playback session data. Will have the same effect as enabling a Do Not Track header in your browser
nl: Als je deze parameter instelt op YES, kan de speler geen afspeel sessie gegevens volgen. Heeft hetzelfde effect als het inschakelen van een Do Not Track header in je browser

en: Do not track
nl: Niet traceren

en: Url of Vimeo page with video
nl: URL van de Vimeo pagina met de video

en: Tooltip window with custom content
nl: Tooltip venster met eigen inhoud

en: Hover me to open tooltip
nl: Hover mij naar de geopende tooltip

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Always visible
nl: Altijd zichtbaar

en: Show and hide on mouse click
nl: Toon en verberg bij muis klik

en: Show and hide on mouse over
nl: Toon en verberg bij muis over

en: Tooltip content
nl: Tooltip inhoud

en: Tooltip title
nl: Tooltip titel

en: Font size
nl: Lettertypegrootte

en: Tooltip position
nl: Tooltip positie

en: Position
nl: Positie

en: Bottom
nl: Onder

en: Top
nl: Boven

en: Document viewer by Google
nl: Documenten viewer voor Google

en: Ignore width and height parameters and make viewer responsive
nl: Negeer de parameters voor breedte en hoogte en maak de speler responsive

en: Viewer height
nl: Viewer hoogte

en: Viewer width
nl: Viewer breedte

en: Url to uploaded document. Supported formats: doc, xls, pdf etc.
nl: URL naar het bestand. Ondersteunde formaten: doc, xls, pdf, enz.

en: Wrapper for animation. Any nested element will be animated
nl: Houder voor animatie. Elk genest element wordt geanimeerd

en: Animated content
nl: Bewegende inhoud

en: This parameter determines what HTML tag will be used for animation wrapper. Turn this option to YES and animated element will be wrapped in SPAN instead of DIV. Useful for inline animations, like buttons
nl: Deze parameter bepaalt welke HTML tag wordt gebruikt voor de animatie wrapper. Zet op JA en de animatie wordt geplaatst binnen SPAN in plaats van DIV tags. Handig voor inline animaties, zoals knoppen

en: Animation delay (seconds)
nl: Animatie vertraging (seconden)

en: Delay
nl: Vertraging

en: Animation duration (seconds)
nl: Aninmatie duur (seconden)

en: Duration
nl: Duur

en: Select animation type
nl: Selecteer animatie type

en: Animation
nl: Animatie

en: Number of items to show
nl: Aantal artikelen dat wordt getoond

en: Styled heading
nl: Gestileerde koptekst

en: Heading text
nl: Koptekst tekst

en: Anchors lets you link directly to a heading on a page.
nl: Met ankers kun je direct linken naar een koptekst op een pagina.

en: HTML Anchor (ID)
nl: HTML anker (ID)

en: Bottom margin (pixels)
nl: Marge onderkant (pixels)

en: Heading text alignment
nl: Koptekst uitlijnen

en: Select heading size (pixels)
nl: Grootte kopteksten selecteren (pixels)

en: Choose style for this heading
nl: Kies een stijl voor deze koptekst

en: Heading
nl: Koptekst

en: Styled label
nl: Gestijlde label

en: Style of the label
nl: Stijl van het label

en: Black
nl: Zwart

en: Important
nl: Belangrijk

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Success
nl: Succes

en: Maps by Google
nl: Kaarten door Google

en: Zoom sets the initial zoom level of the map. Accepted values range from 1 (the whole world) to 21 (individual buildings). Use 0 (zero) to set zoom level depending on displayed object (automatic)
nl: Zoom stelt het aanvankelijke zoomniveau van de kaart in. Geaccepteerde waarden variëren van 1 (de hele wereld) tot 21 (individuele gebouwen). Gebruik 0 (nul) om het zoomniveau in te stellen afhankelijk van het weergegeven object (automatisch)

en: Address for the marker. You can type it in any language
nl: Het adres voor de marker. Je kunt elke taal gebruiken

en: Marker
nl: Markeer

en: Ignore width and height parameters and make map responsive
nl: Negeer parameters van de breedte en de hoogte en maak de kaart responsive

en: Map height
nl: Kaart hoogte

en: Map width
nl: Kaart breedte

en: <table>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    </table>
nl: <table>
    <tr>
    	<td>Tabel</td>
    	<td>Tabel</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Tabel</td>
    	<td>Tabel</td>
    </tr>
    </table>

en: Styled table
nl: Gestyleerde tabel

en: Table
nl: Tabel

en: Content for logged in members only
nl: Inhoud alleen voor ingelogde gebruikers

en: Content for logged members
nl: Inhoud voor ingelogde gebruikers

en: Login link url
nl: Login link URL

en: Text for the login link
nl: Tekst voor de login link

en: Login link text
nl: Login link-tekst

en: login
nl: Inloggen

en: This color will applied only to box for not logged users
nl: Deze kleur wordt alleen aan de box gegeven als de gebruiker niet is ingelogd

en: Box color
nl: Box kleur

en: Message for not logged users
nl: Bericht voor niet ingelogde gebruikers

en: Message
nl: Bericht

en: This content is for registered users only. Please %login%.
nl: Deze inhoud is alleen voor geregistreerde gebruikers bestemd. %login% AUB.

en: Members
nl: Leden

en: please specify correct source
nl: Geef een correcte bron op

en: Lightbox window with custom content
nl: Lightbox venster met aangepaste inhoud

en: Click here to open lightbox
nl: Klik hier om lightbox te openen

en: Set this option to No to disable lightbox on mobile devices (≤768px)
nl: Stel deze optie in op Nee om lightbox op mobiele apparaten uit te schakelen (≤768px)

en: Enable on mobile devices
nl: Inschakelen op mobiele apparaten

en: Insert here URL or CSS selector. Use URL for Iframe and Image content types. Use CSS selector for Inline content type.<br />Example values:<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube video (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - uploaded image (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - any web page (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - any HTML content (inline)
nl: Voeg hier URL of CSS selector in. Gebruik URL voor Iframe en afbeelding inhoudtypes. Gebruik CSS selector voor Inline inhoudtype.<br /> Voorbeeldwaarden:<br /><b%waarde>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube video (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - geüploade afbeelding (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - willekeurige webpagina (iframe)<br /><b%waarde>#my-custom-pop-up</b> - willekeurige HTML inhoud (inline)

en: Content source
nl: Inhoud bron

en: Select type of the lightbox window content
nl: Selecteer het type inhoud van het lightbox venster

en: Content type
nl: Inhoud type

en: Inline (html content)
nl: Inline (HTML inhoud)

en: Image
nl: Afbeelding

en: Iframe
nl: iframe

en: Expandable text block
nl: Uitbreidbaar tekstblok

en: This text block can be expanded
nl: Dit tekstblok kan worden uitgebreid

en: Add an icon to the less link
nl: Voeg een pictogram toe aan de minder link

en: Less icon
nl: Less pictogram

en: Add an icon to the more link
nl: Voeg een pictogram toe aan de meer link

en: More icon
nl: Meer pictogram

en: Select link alignment
nl: Selecteer link uitlijning

en: Link align
nl: Uitlijning link

en: Select the style for more/less link
nl: Selecteer de stijl voor meer/minder link

en: Link style
nl: Link stijl

en: Underlined
nl: Onderstreept

en: Pick the link color
nl: Kies de link kleur

en: Pick the text color
nl: Kies de tekstkleur

en: This option allows you to hide less link, when the text block has been expanded
nl: Met deze optie kun je minder link verbergen als het tekstblok is uitgevouwen

en: Hide less link
nl: Less link verbergen

en: Height for collapsed state (in pixels)
nl: Hoogte voor ingevouwde toestand (in pixels)

en: Enter the text for less link
nl: Voer de tekst in voor de minder link

en: Less text
nl: Less tekst

en: Show less
nl: Toon minder

en: Enter the text for more link
nl: Voer de tekst in voor de meer link

en: More text
nl: Meer tekst

en: Show more
nl: Toon meer

en: Expand
nl: Uitvouwen

en: please specify the data
nl: specificeer de gegevens

en: Advanced QR code generator
nl: Geavanceerde QR code generator

en: Pick a primary color
nl: Kies de primaire kleur

en: Primary color
nl: Primaire kleur

en: Select link target
nl: Selecteer link doel

en: You can make this QR code clickable. Enter here the URL
nl: Je kunt deze QR code klikbaar maken. Voer hier de URL in

en: Choose image alignment
nl: Kies afbeelding uitlijning

en: Thickness of a margin (in pixels)
nl: Dikte van een marge (in pixels)

en: Image width and height (in pixels)
nl: Afbeeldingsbreedte en -hoogte (in pixels)

en: Enter here short description. This text will be used in alt attribute of QR code
nl: Voer hier een korte beschrijving in. Deze tekst wordt gebruikt in het alt-attribuut van de QR code

en: Data
nl: Gegevens

en: Content for guests only
nl: Inhoud alleen voor gasten

en: This content will be available only for non-logged visitors
nl: Deze inhoud is alleen beschikbaar voor niet ingelogde bezoekers

en: Guests
nl: Gasten

en: Custom audio player
nl: Eigen audio-speler

en: Player width. You can specify width in percents and player will be responsive. Example values: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>
nl: Breedte van de speler. Je kunt de breedte opgeven in procenten; de speler is dan responsive. Voorbeeld waarden: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>

en: Audio file url. Supported formats: mp3, ogg
nl: URL van het audio bestand. Ondersteunde formaten: mp3, ogg

en: Row for flexible columns
nl: Rij met flexibele kolommen

en: Content divider with optional TOP link
nl: Inhoud verdeler met optionele TOP link

en: Adjust the top and bottom margins of this divider (in pixels)
nl: Pas de boven- en ondermarge van deze scheidingslijn aan (in pixels)

en: Height of the divider (in pixels)
nl: Hoogte van de verdeler (in pixels)

en: Pick the color for TOP link
nl: Kies de kleur uit voor de TOP link

en: Link color
nl: Link kleur

en: Pick the color for divider
nl: Kies de kleur van de verdeler

en: Divider color
nl: Kleur van de scheidingslijn

en: Choose style for this divider
nl: Kies stijl voor deze verdeler

en: Double
nl: Dubbel

en: Dashed
nl: Onderbroken

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Text for the GO TOP link
nl: Tekst voor de GA NAAR BOVEN link

en: Link text
nl: Linktekst

en: Go to top
nl: Ga naar boven

en: Show link to top of the page or not
nl: Toon link naar boven van de pagina of niet

en: Show TOP link
nl: Toon de TOP link

en: Divider
nl: Verdeler

en: You can specify custom user ID. Leave this field empty to use an ID of the current user
nl: Je kunt een aangepaste gebruiker ID specificeren. Laat dit veld leeg om een ID van de huidige gebruiker te gebruiken

en: User ID
nl: Gebruiker ID

en: Registered
nl: Geregistreerd

en: Nice name
nl: Bijnaam

en: Display name
nl: Weergavenaam

en: User data
nl: Gebruikersgegevens

en: Customizable image carousel
nl: Aanpasbaar carrousel afbeelding

en: Choose interval between auto animations. Set to 0 to disable autoplay
nl: Kies de interval tussen de automatische animaties. Stel in op 0 om automatisch uit te schakelen

en: Allow to rotate carousel with mouse wheel
nl: Sta het roteren van de carrousel door het scroll-wiel van de muis toe

en: Is carousel centered on the page
nl: Is de carrousel gecentreerd op de pagina

en: Display titles for each item
nl: Toon titels van elk item

en: How much items are scrolled in one transition
nl: Hoeveel items per pagina

en: Scroll number
nl: Scroll aantal

en: How much carousel items is visible
nl: Hoeveel carrousel items zijn zichtbaar

en: Items to show
nl: Te tonen items

en: Ignore width and height parameters and make carousel responsive
nl: Negeer de parameters voor breedte en hoogte en maak de carrousel responsive

en: Carousel height (in pixels)
nl: Carrousel hoogte (in pixels)

en: Carousel width (in pixels)
nl: Carrousel breedte (in pixels)

en: Pullquote alignment (float)
nl: Uitlijning van de zij-quote (float)

en: Pullquote
nl: Pull-quote

en: Choose how to open the custom tab link
nl: Kies hoe de aangepaste tab link geopend moet worden

en: Link tab to any webpage. Use full URL to turn the tab title into link
nl: Link een tab naar een willekeurige webpagina. Gebruik de volledige URL om de titel van de tab om te zetten in een link

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: use <b%value>Hello</b> and then navigate to url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
nl: Je kunt een uniek anker voor deze tab gebruiken om het te openen met een hash in de pagina URL. Bijvoorbeeld: gebruik <b%value>Hello</b> en navigeer dan naar de URL zoals http://example.com/page-url#Hello. Deze tab zal geactiveerd worden en scrollen in

en: Is this tab disabled
nl: Is deze tab uitgeschakeld

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Tab title
nl: Tab titel

en: Tab name
nl: Tab naam

en: Did you know that you need to wrap single tabs with [tabs] shortcode?
nl: Wist je dat je enkele tabs moet omwikkelen met [tabs] shortcode?

en: Single tab
nl: Enkele tab

en: Tab content
nl: Tab inhoud

en: This option controls how shortcode will look and function on mobile devices.
nl: Deze optie bepaalt hoe shortcode eruitziet en functioneert op mobiele apparaten.

en: Appearance on mobile devices
nl: Weergave op mobiele apparaten

en: Scroll – tab bar will be scrollable horizontally
nl: Scroll - tab zal horizontaal scrollbaar zijn

en: Desktop – tabs will be displayed as on the desktop
nl: Desktop - tabs worden weergegeven zoals op het bureaublad

en: Stack – tab handles will stack vertically
nl: Stapelen - tab handles worden verticaal gestapeld

en: Align tabs vertically
nl: Lijn tabs verticaal uit

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Select which tab is open by default
nl: Selecteer de standaard open tab

en: Active tab
nl: Actieve tab

en: Choose style for this tabs
nl: Kies de stijl voor deze tabs

en: Styled button
nl: Gestileerde knop

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Custom value for the ID attribute
nl: Aangepaste waarde voor het ID attribuut

en: Button ID
nl: Knop ID

en: Here you can add value for the title attribute
nl: Hier kan je waarde toevoegen voor het titelattribuut

en: Title attribute
nl: Titel attribuut

en: Here you can add value for the rel attribute.<br>Example values: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>
nl: Hier kun je waarde voor het rel attribute toevoegen.<br>Voorbeeld waarden: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>

en: Rel attribute
nl: Rel attribuut

en: Advanced JavaScript code for onClick action
nl: Geavanceerde JavaScript code voor de klik actie

en: onClick
nl: Op klik

en: The download attribute specifies that the button URL will be downloaded when a user clicks on the button. The value of the attribute will be the name of the downloaded file.
nl: Het download kenmerk geeft aan dat de knop URL wordt gedownload wanneer een gebruiker op de knop klikt. De waarde van het kenmerk is de naam van het gedownloade bestand.

en: Small description under button text. This option is incompatible with icon.
nl: Korte beschrijving onder knoptekst. Deze optie is niet compatibel met een pictogram.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Button text shadow
nl: Knop tekst-schaduw

en: Text shadow
nl: Tekst schaduw

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
nl: Je kan je aangepaste pictogram uploaden voor deze knop of een ingebouwde pictogram kiezen

en: Radius of button corners. Auto-radius calculation based on button size
nl: Radius van knop hoeken. Auto-radius berekent de hoek op basis van de knop grootte

en: Square
nl: Rechthoek

en: Round
nl: Rond

en: Auto
nl: Automatisch

en: Is button centered on the page
nl: Is de knop gecentreerd op de pagina

en: Fluid buttons has 100% width
nl: Vloeiende drukknoppen hebben een breedte van 100%

en: Fluid
nl: Vloeiend

en: Button size
nl: Grootte drukknop

en: Button text color
nl: Tekst kleur drukknop

en: Button background color
nl: Achtergrond kleur drukknop

en: Button background style preset
nl: Stijl van de drukknop achtergrond (voorinstelling)

en: Stroked
nl: Gestreept

en: Ghost
nl: Geest

en: Button link target
nl: Knop link doel

en: Button link
nl: Knop link

en: Button
nl: Drukknop

en: Custom posts query with customizable template
nl: Aangepaste berichten opvragen met een aanpasbaar template

en: Ignore sticky
nl: Negeer sticky-status

en: Show only posts with selected status
nl: Toon enkel berichten met de geselecteerde status

en: Trashed
nl: Naar prullenbak verplaatst

en: Inherit
nl: Erven

en: Private post
nl: Privé bericht

en: Future post
nl: Toekomstige berichten

en: Auto-draft
nl: Auto-concept

en: Draft
nl: Concept

en: Pending
nl: In afwachting

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Show childrens of entered post (enter post ID)
nl: Toon subpagina's van het ingevoerd bericht (voer bericht ID in)

en: Order posts by
nl: Sorteer berichten op

en: Order by
nl: Sorteer op

en: Meta key values
nl: Meta sleutelwaarden

en: Comments number
nl: Aantal reacties

en: Random
nl: Willekeurig

en: Last modified date
nl: Datum laatste wijziging

en: Date
nl: Datum

en: Post slug
nl: Slug van het bericht

en: Posts order
nl: Volgorde berichten

en: Order
nl: Volgorde

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Specify offset to start posts loop not from first post
nl: Geef de offset op om de loop van berichten te starten, niet vanaf het eerste bericht

en: Enter meta key name to show posts that have this key
nl: Geef een META sleutel naam op om de betreffende berichten te laten zien

en: Meta key
nl: Meta sleutel

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
nl: Voer hier een door komma's gescheiden lijst van auteurs ID's in. Voorbeeld: 1,7,18

en: Authors
nl: Auteurs

en: Operator to test
nl: Operator om te testen

en: Taxonomy term operator
nl: Taxonomie termen operator

en: AND - posts that have all selected terms
nl: AND - berichten die alle geselecteerde termen bevatten

en: NOT IN - posts that is does not have any of selected terms
nl: NOT IN - berichten die niet de geselecteerde termen bevatten

en: IN - posts that have any of selected categories terms
nl: IN - berichten die een of meer van de categorie termen bevatten

en: Select terms to show posts from
nl: Selecteer termen om de berichten ervan te tonen

en: Terms
nl: Termen

en: Select taxonomy to show posts from
nl: Selecteer taxonomie voor te tonen berichten

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
nl: Selecteer bericht typen. Houd Ctrl toets ingedrukt om meerdere bericht typen te selecteren

en: Post types
nl: Bericht typen

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
nl: Geeft het aantal berichten op die je wilt tonen. Voer -1 in voor alle berichten

en: Posts per page
nl: Berichten per pagina

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
nl: Voer de ID's (komma gescheiden) in van de berichten op die je wil tonen

en: Post ID's
nl: ID's berichten

en: Relative path to the template file. Default templates placed in the plugin directory (templates folder). You can copy them under your theme directory and modify as you want. You can use following default templates that already available in the plugin directory:<br/><b%value>templates/default-loop.php</b> - posts loop<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - posts loop with thumbnail and title<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - single post template<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - unordered list with posts titles
nl: Relatief pad naar het template bestand. Standaard template geplaatst in de plugin folder (template map). Je kunt ze kopiëren naar je thema folder en aanpassen zoals je wilt. Je kunt de volgende standaard template gebruiken die al beschikbaar zijn in de plugin folder:<br/><b%value>templates/default-loop.php</b> - berichten lus<br/><b%value>templates/teaser-loop.php</b> - berichten lus met thumbnail en titel<br/><b%value>templates/single-post.php</b> - enkel bericht template<br/><b%value>templates/list-loop.php</b> - ongeordende lijst met titels van berichten

en: Posts
nl: Berichten

en: Permalink to specified post/page
nl: Permalink naar een aangegeven bericht of pagina

en: A value for the rel attribute of the link
nl: Een waarde voor het rel attribuut van de link

en: A value for the title attribute of the link
nl: Een waarde voor het titelattribuut van de link

en: Link target
nl: Link doel

en: Target
nl: Doel

en: Post or page ID
nl: Bericht of pagina ID

en: invalid template name
nl: ongeldige template naam

en: please specify template name
nl: template naam specifiëren

en: Theme template
nl: Thema template

note: translators: %1$s, %2$s, %3$s – example values for the shortcode attribute
en: Use template file name (with optional .php extension). If you need to use templates from theme sub-folder, use relative path. Example values: %1$s, %2$s, %3$s
nl: Gebruik template bestandsnaam (met optionele.php-extensie). Als je templates uit de sub-map van een thema moet gebruiken, gebruik dan het relatieve pad. Voorbeeldwaarden: %1$s, %2$s, %3$s

en: Template name
nl: Template naam

en: Text placeholder
nl: Tekst plaatshouder

en: Wrap the dummy text with a div container
nl: Omwikkel de dummy tekst met een div container

en: Generated text will be cached. Be careful with this option. If you disable it and insert many dummy_text shortcodes the page load time will be highly increased
nl: Gegenereerde tekst zal tijdelijk worden opgeslagen. Wees met deze optie voorzichtig. Als je deze uitschakelt en veel test tekst shortcodes invoegt, zal het laden van de pagina aanzienlijk worden vertraagd

en: How many items (paragraphs or words) to generate. Minimum words amount is 5
nl: Hoeveel paragrafen of woorden je wilt genereren. Minimum hoeveelheid is 5

en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: What to generate
nl: Wat te genereren

en: What
nl: Welke

en: Words
nl: Woorden

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Dummy text
nl: Test tekst

en: Choose dropcap size
nl: Kies een dropcap grootte

en: Dropcap style preset
nl: Voorinstelling dropcap stijl

en: Flat
nl: Plat

en: Did you know that you need to wrap columns with [row] shortcode?
nl: Wist je dat je kolommen moet omwikkelen met [row] shortcode?

en: Flexible and responsive columns
nl: Flexibele en responsive kolommen

en: Column content
nl: Inhoud kolom

en: Is this column centered on the page
nl: Is deze kolom op de pagina gecentreerd

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Select column width. This width will be calculated depend page width
nl: Selecteer de kolom breedte. De breedte is afhankelijk van de pagina breedte

en: Size
nl: Grootte

en: Five sixth
nl: 5/6

en: One sixth
nl: 1/6

en: Four fifth
nl: 4/5

en: Three fifth
nl: 3/5

en: Two fifth
nl: 2/5

en: One fifth
nl: 1/5

en: Three fourth
nl: 3/4

en: One fourth
nl: 1/4

en: Two third
nl: 2/3

en: One third
nl: 1/3

en: One half
nl: 1/2

en: Full width
nl: Volledige breedte

en: Column
nl: Kolom

en: Private note for post authors. Any content wrapped with this shortcode will only be visible to post authors (users with publish_posts capability).
nl: Privé notitie voor bericht auteurs. Elke inhoud die met deze shortcode is verpakt, is alleen zichtbaar voor auteurs van berichten (gebruikers met de publish_posts rechten).

en: Private note text
nl: Tekst privé notitie

en: Private
nl: Privé

en: This is box title
nl: Dit is de box titel

en: Colored box with caption
nl: Gekleurde box met bijschrift

en: Box content
nl: Box inhoud

en: Box corners radius
nl: Box hoeken radius

en: Color for the box title text
nl: Kleur voor de titel van de box tekst

en: Title text color
nl: Kleur van de titel-tekst

en: Color for the box title and borders
nl: Kleur voor de titel en de randen van de box

en: Color
nl: Kleur

en: Box style preset
nl: Voorinstelling box stijl

en: Noise
nl: Druk

en: Bubbles
nl: Luchtbellen

en: Glass
nl: Glas

en: Soft
nl: Zacht

en: Text for the box title
nl: Tekst voor de box titel

en: Box title
nl: Box titel

en: List of cureent page siblings
nl: Lijst van huidige pagina broers en zusters

en: Max depth level
nl: Maximaal diepte niveau

en: Siblings
nl: Opvolgende

en: By default, the content of this shortcode will be visible all the time. By using fields below, you can add some limitations. For example, if you type 1-5 in the Days of the week field, content will be only shown from Monday to Friday. Using the same principles, you can limit content visibility from years to seconds.
nl: Standaard is de inhoud van deze shortcode altijd zichtbaar. Door onderstaande velden te gebruiken, kun je enkele beperkingen toevoegen. Als je bijvoorbeeld 1-5 typt in het veld Dagen van de week, wordt de inhoud alleen van maandag tot en met vrijdag weergegeven. Met dezelfde principes kun je de zichtbaarheid van inhoud beperken van jaren tot seconden.

en: Please pay special attention to the descriptions, which are located below each text field. It will save you a lot of time
nl: Besteed speciale aandacht aan de beschrijvingen, die zich onder elk tekstveld bevinden. Het scheelt je veel tijd

en: This shortcode allows you to show content only at the specified time.
nl: Met deze shortcode kun je inhoud alleen op het opgegeven tijdstip weergeven.

en: Allows to show the content only at the specified time period
nl: Maakt het mogelijk om de inhoud alleen in de opgegeven tijdsperiode weer te geven

en: Scheduled content
nl: Geplande inhoud

en: In this field you can type the text which will be shown if content is not visible at the current moment
nl: In dit veld kun je de tekst typen die wordt weergegeven als de inhoud op dit moment niet zichtbaar is

en: Alternative text
nl: Alternatieve tekst

en: In this field you can specify the year or years in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in 2014 %4$s - show content from 2014 to 2016 %5$s - show content in 2014, 2018 and from 2020 to 2022
nl: In dit veld kun je aangeven in welk jaar of jaren de inhoud zichtbaar zal zijn. %1$s %2$s %3$s - inhoud alleen weergeven in 2014 %4$s - inhoud weergeven van 2014 tot 2016 %5$s - inhoud weergeven in 2014, 2018 en van 2020 tot 2022

en: Years
nl: Jaren

en: In this field you can specify the month or months in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in January %4$s - show content from February to June %5$s - show content in January, March and from May to July
nl: In dit veld kun je de maand of maanden aangeven waarin de inhoud zichtbaar zal zijn. %1$s %2$s %3$s - inhoud alleen weergeven in januari %4$s - inhoud weergeven van februari tot juni %5$s - inhoud weergeven in januari, maart en van mei tot juli

en: Months
nl: Maanden

en: In this field you can specify one or more days of the month. Every month at these days the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only at first day of month %4$s - show content from 1th to 5th %5$s - show content from 10th to 15th and from 20th to 25th
nl: In dit veld kun je één of meerdere dagen van de maand aangeven. Op deze dagen zal elke maand de inhoud van de shortcode zichtbaar zijn. %1$s %2$s %3$s - toon inhoud alleen op de eerste dag van maand %4$s - toon inhoud van 1 tot 5 %5$s - toon inhoud van 10 tot 15 en van 20 tot 25

en: Days of the month
nl: Dagen van de maand

en: In this field you can specify one or more days of the week. Every week at these days the content of shortcode will be visible. %1$s 0 - Sunday %2$s 1 - Monday %3$s 2 - Tuesday %4$s 3 - Wednesday %5$s 4 - Thursday %6$s 5 - Friday %7$s 6 - Saturday %8$s %9$s %10$s - show content from Monday to Friday %11$s - show content only at Sunday %12$s - show content at Sunday and from Wednesday to Friday
nl: In dit veld kun je één of meerdere dagen van de week specificeren. Op deze dagen zal wekelijks de inhoud van de shortcode zichtbaar zijn. %1$s 0 - zondag %2$s 1 - maandag %3$s 2 - dinsdag %4$s 3 - woensdag %5$s 4 - donderdag %6$s 5 - vrijdag %7$s 6 - zaterdag %8$s %9$s %10$s - toon inhoud van maandag tot vrijdag %11$s - toon inhoud alleen op zondag %12$s - toon inhoud op zondag en van woensdag tot vrijdag

en: Days of the week
nl: Dagen van de week

en: Examples (click to set)
nl: Voorbeelden (klik om in te stellen)

en: In this field you can specify one or more time ranges. Every day at this time the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content from 9:00 to 18:00 %4$s - show content from 9:00 to 13:00 and from 14:00 to 18:00 %5$s - example with minutes (content will be visible each day, 45 minutes) %6$s - example with seconds
nl: In dit veld kun je een of meer tijdsbereiken specificeren. Elke dag zal op dit moment de inhoud van de shortcode zichtbaar zijn. %1$s %2$s %3$s - toon inhoud van 9:00 tot 18:00 %4$s - toon inhoud van 9:00 tot 13:00 en van 14:00 tot 18:00 %5$s - voorbeeld met minuten (inhoud zal elke dag zichtbaar zijn, 45 minuten) %6$s - voorbeeld met seconden

en: Time
nl: Tijd

en: Scheduler
nl: Planner

en: This option enables outline when carousel gets focus. The outline improves keyboard navigation.
nl: Met deze optie wordt omlijning ingeschakeld wanneer carrousel focus krijgt. De omtrek verbetert de toetsenbordnavigatie.

en: Outline on focus
nl: Overzicht op focus

en: This option controls the size of carousel slide images. This option only affects image quality, not the actual slide size.
nl: Deze optie bepaalt de grootte van carrousel dia afbeeldingen. Deze optie heeft alleen invloed op het beeld kwaliteit, niet op de werkelijke grootte van de slide.

en: Images size (quality)
nl: Afbeeldingsgrootte (kwaliteit)

en: This option control slides transition speed.
nl: Met deze optie kun je de overgangssnelheid regelen.

en: Transition speed
nl: Overgangssnelheid

en: Slow
nl: Langzaam

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Fast
nl: Snel

en: Immediate
nl: Onmiddellijk

en: Sets the time interval between automatic slide transitions, in seconds. Set to 0 to disable autoplay.
nl: Stelt de tijd interval in tussen automatische slide overgangen, in seconden. Stel in op 0 om automatisch afspelen uit te schakelen.

en: This option controls how slide links will be opened.
nl: Deze optie bepaalt hoe slide-links worden geopend.

en: This option adds links to carousel slides.
nl: Deze optie voegt links toe aan carrousel slides.

en: Link to
nl: Link naar

en: Custom link (added in media editor)
nl: Aangepaste link (toegevoegd in media editor)

en: This option enables dots/pages navigation.
nl: Deze optie schakelt navigatie van punten/pagina's in.

en: Dots (pagination)
nl: Punten (paginering)

en: This option enables left/right arrow navigation.
nl: Deze optie schakelt navigatie met de pijl naar links/rechts in.

en: Arrows (left / right)
nl: Pijlen (links / rechts)

en: Set this option to Yes to display image captions.
nl: Stel deze optie in op Ja om bijschriften van afbeeldingen weer te geven.

en: Captions
nl: Bijschriften

en: Example values
nl: Voorbeeldwaarden

en: Sets maximum width of the carousel container. CSS uints are allowed.
nl: Stelt de maximale breedte van de carrousel container in. CSS-units zijn toegestaan.

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: This option controls how the gallery will be aligned within a page. Left, Right, and Center options require Max Width to be set. Full option requires page template with no sidebar.
nl: Deze optie bepaalt hoe de galerij binnen een pagina wordt uitgelijnd. Voor de opties Links, Rechts en Midden moet de maximale breedte worden ingesteld. Volledige optie vereist pagina template zonder zijbalk.

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Full
nl: Volledig

en: Adds spacing between carousel columns.
nl: Voegt ruimte toe tussen carrousel kolommen.

en: Spacing
nl: Tussenruimte

en: Set this option to Yes to ignore the columns parameter and display a single column on mobile devices.
nl: Stel deze optie in op Ja om de kolommen parameter te negeren en een enkele kolom weer te geven op mobiele apparaten.

en: Adaptive
nl: Flexibel

en: This option control the number of columns used in the carousel.
nl: Deze optie bepaalt het aantal kolommen dat in de carrousel wordt gebruikt.

en: Columns
nl: Kolommen

en: This option allows to enable/disable image cropping and crop aspect ratio.
nl: Met deze optie kun je het bijsnijden van afbeeldingen en de aspect verhouding voor bijsnijden in/uitschakelen.

en: Crop images
nl: Bijsnijden afbeeldingen

en: Do not crop images
nl: Afbeeldingen niet bijsnijden

en: This option control carousel controls appearance.
nl: Deze optie voor carrousel besturing bepaalt de weergave.

en: Controls style
nl: Controles stijl

en: Light
nl: Eenvoudig

en: Dark
nl: Donker

en: This option control carousel slides appearance.
nl: Deze optie bepaalt het uiterlijk van carrousel slides.

en: Slides style
nl: Slides stijl

en: Photo
nl: Foto

en: Minimal
nl: Minimaal

en: Maximum number of posts to search featured images in (for recent media, recent posts, and taxonomy)
nl: Maximaal aantal berichten om in aanbevolen afbeeldingen te zoeken (voor recente media, recente berichten en taxonomie)

en: This option defines which images will be shown in the gallery. Images can be selected manually from media library or fetched automatically from post featured images, or even filtered by a taxonomy.
nl: Deze optie bepaalt welke afbeeldingen in de galerij worden getoond. Afbeeldingen kunnen handmatig worden geselecteerd uit de mediabibliotheek of automatisch worden opgehaald uit geposte afbeeldingen, of zelfs worden gefilterd door een taxonomie.

en: Images source
nl: Bron afbeelding

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Recent media
nl: Recente media

en: Media library
nl: Media bibliotheek

en: Customizable image gallery (slider and carousel)
nl: Aanpasbare afbeeldingengalerij (slider en carrousel)

en: Image carousel
nl: Afbeeldingscarrousel

en: please specify meta key name
nl: specificeer de naam van de metasleutel

en: post ID is incorrect
nl: bericht ID is niet correct

en: Post meta
nl: Bericht meta

en: You can specify custom post ID. Leave this field empty to use an ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
nl: Je kunt een aangepast bericht ID specificeren. Laat dit veld leeg om een ID van het huidige bericht te gebruiken. Het huidige bericht ID werkt mogelijk niet in de Live voorbeeldmodus

en: Meta key name
nl: Meta sleutel naam

en: Key
nl: Sleutel

en: This menu doesn't exists, or has no elements
nl: Dit menu bestaat niet of heeft geen items

en: Custom menu by name
nl: Aangepast menu op naam

en: Custom menu name. Ex: Main menu
nl: Aangepaste naam van menu: bijv. Hoofd Menu

en: Menu name
nl: Naam van menu

en: Image placeholder with random image
nl: Afbeelding plaatshouder met willekeurige afbeelding

en: Select the theme for this image
nl: Selecteer het thema voor deze afbeelding

en: Technics
nl: Techniek

en: Sports
nl: Sporten

en: Nature
nl: Natuur

en: People
nl: Mensen

en: Fashion
nl: Mode

en: Night life
nl: Nacht leven

en: Food
nl: Eten

en: City
nl: Plaats

en: Cats
nl: Poesen

en: Business
nl: Zakelijk

en: Animals
nl: Dieren

en: Any
nl: Elke

en: Image height
nl: Afbeelding hoogte

en: Image width
nl: Afbeelding breedte

en: Dummy image
nl: Dummy afbeelding

en: Service box with title
nl: Dienst box met titel

en: Service description
nl: Beschrijving van de dienst

en: Size of the uploaded icon in pixels
nl: Grootte van het geüploade pictogram in pixels

en: Icon size
nl: Icoon grootte

en: You can upload custom icon for this box
nl: Je kan je aangepaste pictogram uploaden voor deze box

en: Service name
nl: Naam van de dienst

en: Service title
nl: Titel van de dienst

en: YouTube video player with advanced settings
nl: YouTube video speler met geavanceerde instellingen

en: This parameter controls whether videos play inline or fullscreen in an HTML5 player on iOS
nl: Deze parameter controleert of video's inline of op volledig scherm worden afgespeeld in een HTML5 player op iOS

en: Plays inline
nl: Speelt inline af

note: Translators: %1$s, %2$s - example values for shortcode attribute
en: Here you can specify wmode value for the embed URL.<br>Example values: %1$s, %2$s
nl: Hier kun je de wmode waarde opgeven voor de ingesloten URL.<br>Voorbeeldwaarden: %1$s, %2$s

en: This parameter indicates whether the embedded player will display player controls (like a play button or volume control) within a dark or light control bar
nl: Deze parameter geeft aan of de ingesloten speler de bedieningselementen van de speler (zoals een afspeelknop of volumeregelaar) in een donkere of lichte regel balk weergeeft

en: Theme
nl: Thema

en: Light theme
nl: Licht thema

en: Dark theme
nl: Donker thema

en: This parameter lets you use a YouTube player that does not show a YouTube logo. Set the parameter value to YES to prevent the YouTube logo from displaying in the control bar. Note that a small YouTube text label will still display in the upper-right corner of a paused video when the user's mouse pointer hovers over the player
nl: Met deze parameter kun je een YouTube speler gebruiken die geen YouTube logo toont. Stel de parameterwaarde in op JA om te voorkomen dat het YouTube logo wordt weergegeven in de besturingsbalk. Merk op dat een klein YouTube tekstlabel nog steeds wordt weergegeven in de rechterbovenhoek van een gepauzeerde video als er gehoverd wordt over de speler

en: Setting this parameter to NO prevents the fullscreen button from displaying
nl: De NEE instelling van de parameter voorkomt het tonen van de drukknop "Volledig Scherm"

en: Show full-screen button
nl: Toon knop voor "Volledig Scherm"

en: If this parameter is set to YES, related videos will come from the same channel as the video that was just played.
nl: Als deze parameter is ingesteld op JA, komen gerelateerde video's van hetzelfde kanaal als de video die zojuist is afgespeeld.

en: Display related videos from the same channel
nl: Toon gerelateerde video's van hetzelfde kanaal

en: Setting of YES will cause the player to play the initial video again and again
nl: De JA instelling stelt de herhaal modus van de speler in

en: This parameter indicates whether the video controls will automatically hide after a video begins playing
nl: Met deze parameter stelt je in of de besturing automatisch wordt verborgen na een video wordt opgestart

en: Autohide
nl: Automatisch verbergen

en: 2 - Hide progress bar on mouse out
nl: 2 - Verberg voortgangsbalk bij verlaten van de muis

en: 1 - Hide all controls on mouse out
nl: 1 - Alle besturingselementen verbergen bij het verlaten van de muis

en: 0 - Do not hide controls
nl: 0 - Laat besturing zien

en: This parameter indicates whether the video player controls will display
nl: Deze parameter geeft aan of de bedieningselementen van de videospeler worden weergegeven

en: 2 - Show controls when playback is started
nl: 2 - Toon besturing wanneer het afspelen is gestart

en: 1 - Show controls
nl: 1 - Toon besturing

en: 0 - Hide controls
nl: 0 - Verberg besturing

en: Value is a comma-separated list of video IDs to play. If you specify a value, the first video that plays will be the VIDEO_ID specified in the URL path, and the videos specified in the playlist parameter will play thereafter
nl: De waarde is een komma-gescheiden lijst van te spelen video ID's. Als je een waarde kiest, zal de eerste video met de VIDEO_ID in het URL pad worden gespeeld en daarna de video's die in de afspeellijst parameter zijn opgenomen

en: Playlist
nl: Speellijst

en: YouTube advanced
nl: YouTube geavanceerd

en: Mute the player
nl: Speler dempen

en: Mute
nl: Dempen

en: This parameter specifies whether the video will automatically start to play when the player loads. Please note, in modern browsers autoplay option only works with the mute option enabled
nl: Deze parameter geeft aan of de video automatisch wordt afgespeeld wanneer de speler wordt geladen. Houd er rekening mee dat in moderne browsers de optie voor automatisch afspelen alleen werkt als de optie dempen is ingeschakeld

en: Url of YouTube page with video. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX
nl: URL van de YouTube pagina met de video: BV: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX

en: Styled unordered list
nl: Gestijlde, niet-gesorteerde lijst

en: Defines list indent size (in pixels). Negative numbers are also allowed
nl: Bepaalt de inspringingsgrootte van de lijst (in pixels). Negatieve getallen zijn ook toegestaan

en: Indent
nl: Inspringing

en: This color will be applied to the selected icon. Does not works with uploaded icons
nl: Deze kleur zal worden toegepast op de geselecteerde pictogram. Dit werkt niet met eigen pictogrammen

en: Icon color
nl: Icoon kleur

en: You can upload custom icon for this list or pick a built-in icon
nl: Je kan een aangepast pictogram uploaden voor deze lijst of een ingebouwde pictogram uitkiezen

en: List
nl: Lijst

en: Inline content for lightbox
nl: Inline inhoud voor lightbox

en: Inline content
nl: Inline inhoud

en: Adjust the shadow for content box
nl: Pas de schaduw aan voor het inhoud box

en: Pick a text color
nl: Kies een tekstkleur

en: Pick a background color
nl: Kies een achtergrondkleur

en: Select the text alignment
nl: Selecteer de tekst uitlijning

en: Text alignment
nl: Tekst uitlijning

en: Margin
nl: Marge

en: Lightbox content
nl: Lightbox inhoud

en: Custom video player
nl: Aangepaste video-speler

en: Repeat when playback is ended
nl: Herhalen wanneer het afspelen is beëindigd

en: Loop
nl: Lus

en: Play file automatically when page is loaded
nl: Speel bestand automatisch wanneer de pagina is geladen

en: Show player controls (play/pause etc.) or not
nl: Speler knoppen tonen (afspelen/pauzeren enz.) of niet

en: Controls
nl: Besturing

en: Player title
nl: Titel speler

en: Url to poster image, that will be shown before playback
nl: URL naar een afbeelding van de aanbieder die wordt getoond voor het afspelen

en: Poster
nl: Aanbieder

en: Url to mp4/flv video-file
nl: URL naar het mp4/flv video bestand

en: File
nl: Bestand

en: Customizable image gallery
nl: Aanpasbare afbeelding galerij

en: Title display mode
nl: Modus voor weergave van titels

en: Always
nl: Altijd

en: On mouse over
nl: Bij muis over

en: Never
nl: Nooit

en: Single item height (in pixels)
nl: Hoogte van een enkel element (in pixels)

en: Single item width (in pixels)
nl: Breedte van een enkel element (in pixels)

en: Gallery
nl: Galerij

en: Spoiler with hidden content
nl: Spoiler met verborgen inhoud

en: Hidden content
nl: Verborgen inhoud

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be open and scrolled in
nl: Je kunt een uniek anker voor deze spoiler gebruiken om het met een # in de pagina URL te bereiken. Bij voorbeeld: geef in <b%value>Hallo</b> en gebruik dan een URL zoals http://example.com/page-url#Hello. De spoiler zal worden geactiveerd en de inhoud toont de betreffende plek in het document

en: Anchor
nl: Anker

en: Icons for spoiler
nl: Icons voor de spoiler

en: Folder 2
nl: Map 2

en: Folder 1
nl: Map 1

en: Caret square
nl: Dakje vierkant

en: Caret
nl: Dakje

en: Chevron circle
nl: Chevron cirkel

en: Arrow circle 2
nl: Pijl cirkel 2

en: Arrow circle 1
nl: Pijl cirkel 1

en: Arrow
nl: Pijl

en: Plus square 2
nl: Plus vierkant 2

en: Plus square 1
nl: Plus vierkant 1

en: Plus circle
nl: Plus cirkel

en: Choose style for this spoiler
nl: Kies de stijl voor deze spoiler

en: Simple
nl: Simpel

en: Fancy
nl: Opvallend

en: Is spoiler content visible by default
nl: Is de spoiler inhoud standaard zichtbaar

en: Text in spoiler title
nl: Tekst in spoiler titel

en: Spoiler title
nl: Spoiler titel

en: Colored box
nl: Gekleurde box

en: Note text
nl: Notitie tekst

en: Note corners radius
nl: Opmerking hoeken radius

en: Note text color
nl: Notitie tekstkleur

en: Note background color
nl: Kleur achtergrond notitie

en: Note
nl: Notitie

en: Blockquote alternative
nl: Alternatieve blockquote

en: Url of the quote author. Leave empty to disable link
nl: URL van de quote-auteur. Laat leeg om geen link te tonen

en: Cite url
nl: URL van de aanhaling

en: Quote author name
nl: Naam van de quote-auteur

en: Cite
nl: Aanhaling

en: Choose style for this quote
nl: Kies de stijl voor dit citaat

en: Style
nl: Stijl

en: Quote
nl: Citaat

en: invalid delimiter
nl: ongeldig scheidingsteken

en: invalid URL
nl: ongeldige URL

en: Fixed width table cells
nl: Vaste breedte tabelcellen

en: Fixed layout
nl: Vaste lay-out

en: Enable to use alternative background color for even rows
nl: Mogelijk maken van alternatieve achtergrondkleur voor even rijen

en: Alternate row color
nl: Alternatieve rij kleur

en: Add horizontal scrollbar if table width larger than page width
nl: Voeg horizontale scrollbar toe indien tabelbreedte groter is dan paginabreedte

en: Display first row as table header
nl: Eerste rij als tabel header weergeven

en: Display header
nl: Toon header

en: Set the field delimiter (one character only)
nl: Stel het veldscheidingsteken in (slechts één teken)

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: The URL of a CSV file that will be displayed
nl: De URL van een CSV bestand dat zal worden weergegeven

en: CSV file URL
nl: CSV bestand URL

en: Styled table from CSV file
nl: Gestileerde tabel van CSV bestand

en: CSV Table
nl: CSV tabel

en: Empty space with adjustable height
nl: Lege ruimte met instelbare hoogte

en: Height of the spacer in pixels
nl: Hoogte van de spacer in pixels

en: please specify correct url
nl: Geef een correcte URL op

en: A brief description of the embedded content (used by screenreaders)
nl: Een korte beschrijving van de ingesloten inhoud (gebruikt door screenreaders)

en: Title
nl: Titel

en: Show videos info (title/author) on the start screen
nl: Toon video info (titel/auteur) op het startscherm

en: Show video info
nl: Tonen video info

en: Show related videos at the end of the video
nl: Gerelateerde video's weergeven aan het eind van de video

en: Show related videos
nl: Gerelateerde video's weergeven

en: Determines the quality that must be played by default if available
nl: Bepaalt de kwaliteit die standaard moet worden afgespeeld indien beschikbaar

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Allows to hide or show the Dailymotion logo
nl: Maakt het mogelijk om het Dailymotion logo te verbergen of te tonen

en: Show logo
nl: Logo weergeven

en: HTML color of the controls elements' highlights
nl: HTML-kleur van de highlights van de besturingselementen

en: Highlight color
nl: Kenmerkende kleur

en: HTML color of the foreground of controls elements
nl: HTML-kleur van de voorgrond van besturingselementen

en: Foreground color
nl: Voorgrondkleur

en: HTML color of the background of controls elements
nl: HTML-kleur van de achtergrond van besturingselementen

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Start the playback of the video automatically after the player load. May not work on some mobile OS versions
nl: Start het afspelen van de video automatisch na het laden van de speler. Werkt mogelijk niet op sommige mobiele OS versies

en: Ignore width and height parameters and make player responsive
nl: Negeer breedte en hoogte parameters en maak de speler responsive

en: Player height
nl: Hoogte speler

en: Player width
nl: Breedte speler

en: Url of Dailymotion page with video
nl: URL van Dailymotion pagina met video

en: Url
nl: URL

en: List of sub pages
nl: Lijst van subpagina's

en: ID of the parent page. Leave blank to use current page
nl: ID van hoofd pagina. Laat leeg om de huidige pagina te gebruiken

en: Parent ID
nl: Hoofd ID

en: Max depth level of children pages
nl: Max. diepte niveau voor subpagina's

en: Depth
nl: Diepte

en: Sub pages
nl: Subpagina's

en: Styled image frame
nl: Gestileerd afbeelding frame

en: Class
nl: Klasse

en: Frame alignment
nl: Frame uitlijning

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Right
nl: Rechts

en: Left
nl: Links

en: Did you know that you can wrap multiple spoilers with [accordion] shortcode to create accordion effect?
nl: Wist je dat je meerdere spoilers kunt verpakken met [accordion] shortcode om een accordeon effect te creëren?

en: Accordion with spoilers
nl: Accordion met spoilers

en: images not found
nl: afbeeldingen niet gevonden

en: Customizable image slider
nl: Instelbare afbeelding slider

en: Specify animation speed
nl: Geef animatie snelheid op

en: Speed
nl: Snelheid

en: Choose interval between slide animations. Set to 0 to disable autoplay
nl: Kies de interval tussen de dia overgangen. Kies 0 om automatisch in te stellen

en: Allow to change slides with mouse wheel
nl: Sta het wisselen van dia's met de muis-wiel toe

en: Mouse wheel control
nl: Muiswielbediening

en: Show pagination
nl: Toon paginering

en: Pagination
nl: Paginering

en: Show left and right arrows
nl: Toon links en rechts pijlen

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Is slider centered on the page
nl: Is de slider gecentreerd op de pagina

en: Center
nl: Midden

en: Display slide titles
nl: Toon slide titels

en: Show titles
nl: Toon titels

en: Ignore width and height parameters and make slider responsive
nl: Negeer de parameters voor breedte en hoogte en maak de slider responsive

en: Slider height (in pixels)
nl: Slider hoogte (in pixels)

en: Height
nl: Hoogte

en: Slider width (in pixels)
nl: Slider breedte (in pixels)

en: Width
nl: Breedte

en: Open links in
nl: Open de linken in

en: Links target
nl: Links doel

en: Open in new tab
nl: Open in nieuwe tab

en: Open in same tab
nl: Open in dezelfde tab

en: Select which links will be used for images in this gallery
nl: Selecteer welke links worden gebruikt voor de afbeeldingen in deze galerij

en: Post permalink
nl: Bericht permalink

en: Attachment page
nl: Bijgevoegde pagina

en: Slide link (added in media editor)
nl: Slide link (toegevoegd in media editor)

en: Full-size image
nl: Volledige grootte afbeelding

en: None
nl: Geen

en: Maximum number of image source posts (for recent posts, category and custom taxonomy)
nl: Maximum aantal berichten met afbeeldingsbron (voor recente berichten, categorie en aangepaste taxonomie)

en: Limit
nl: Beperken

en: Choose images source. You can use images from Media library or retrieve it from posts (thumbnails) posted under specified blog category. You can also pick any custom taxonomy
nl: Kies afbeelding bron. Je kunt afbeeldingen gebruiken uit de media bibliotheek of deze uit berichten halen (thumbnails) die zijn geplaatst onder een specifieke categorie. Je kunt elke taxonomie kiezen

en: Source
nl: Bron

en: Switch to Image Carousel
nl: Overschakelen naar afbeeldingscarrousel

en: There is a much better shortcode for your images. Have you already tried the Image Carousel? It can create both sliders and carousels.
nl: Er is een veel betere shortcode voor je afbeeldingen. Heb je de afbeeldingscarrousel al geprobeerd? Het kan zowel sliders als carrousels maken.

en: Highlighted text
nl: Uitgelichte tekst

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s)
nl: Aanvullende CSS klasse naam (of namen), gescheiden met spatie(s)

en: Extra CSS class
nl: Extra CSS klasse

en: Highlighted text color
nl: Uitgelichte tekst kleur

en: Text color
nl: Tekst kleur

en: Highlighted text background color
nl: Uitgelichte tekst achtergrond kleur

en: Background
nl: Achtergrond

en: Highlight
nl: Uitgelicht

en: invalid post ID
nl: ongeldig bericht ID

en: You can apply custom filter to the retrieved value. Enter here function name. Your function must accept one argument and return modified value. Name of your function must include word <b>filter</b>. Example function:
nl: Je kunt een aangepast filter toepassen op de opgehaalde waarde. Voer hier de functienaam in. Je functie moet één argument accepteren en een gemodificeerde waarde teruggeven. De naam van je functie moet het woord <b>filter</b> bevatten. Voorbeeld functie:

en: Post type of the post you want to display the data from
nl: Bericht type van het bericht waarvan je de gegevens wilt weergeven

en: You can specify custom post ID. Post slug is also allowed. Leave this field empty to use ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
nl: Je kunt een aangepast bericht ID specificeren. Bericht slak is ook toegestaan. Laat dit veld leeg om de ID van het huidige bericht te gebruiken. Het huidige bericht ID werkt mogelijk niet in de Live voorbeeldmodus

en: This content will be shown after the value
nl: Deze inhoud zal worden getoond na de waarde

en: After
nl: Na

en: This content will be shown before the value
nl: Deze inhoud zal worden getoond voor de waarde

en: Before
nl: Voor

en: This text will be shown if data is not found
nl: Deze tekst zal getoond worden als er geen gegevens gevonden worden

en: Default
nl: Standaard

en: Post data field name
nl: Berichtgegevens veldnaam

en: Field
nl: Veld

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Post mime type
nl: Bericht mime type

en: Post type
nl: Berichttype

en: Menu order
nl: Volgorde menu

en: Post parent
nl: Hoofdbericht

en: Post modified
nl: Bericht aangepast

en: Post name
nl: Berichtnaam

en: Comment status
nl: Reactie status

en: Post status
nl: Berichtstatus

en: Post excerpt
nl: Bericht samenvatting

en: Post title
nl: Berichttitel

en: Post date
nl: Berichtdatum

en: Post author
nl: Bericht auteur

en: Post ID
nl: Bericht ID

en: The utility shortcode to display various post data, like post title, status or excerpt
nl: De hulpprogramma shortcode om verschillende bericht gegevens weer te geven, zoals de titel van het bericht, de status of de samenvatting

en: Post data
nl: Berichtgegevens

note: Translators: %1$s - required version number, %2$s - current version number
en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires WordPress version %1$s (or higher). You have version %2$s.
nl: Shortcodes Ultimate is niet geactiveerd, omdat het de WordPress versie %1$s (of hoger) vereist. Je huidige WordPress versie is %2$s.

note: Translators: %1$s - required version number, %2$s - current version number
en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires PHP version %1$s (or higher). You have version %2$s.
nl: Shortcodes Ultimate is niet geactiveerd, omdat de het PHP versie %1$s (of hoger) vereist. Je huidige PHP versie is %2$s.

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Content slider
nl: Inhoud slider

en: Icon
nl: Icoon

en: Testimonial
nl: Aanbeveling

en: Pricing table
nl: Prijstabel

en: Section
nl: Sectie

en: Member
nl: Lid

en: Progress bar
nl: Voortgangsbalk

en: Progress pie
nl: Vooruitgangstaart

en: Text with icon
nl: Tekst met pictogram

en: Icon panel
nl: Pictogram paneel

en: Photo panel
nl: Fotopaneel

en: Panel
nl: Paneel

en: Exit popup
nl: Exit pop-up

en: Splash screen
nl: Splashscreen

[ctx: Custom shortcodes group name]
en: Pro Shortcodes
nl: Pro shortcodes

en: This option hides all deprecated shortcodes from the Insert Shortcode window and at the Available Shortcodes page. Hidden shortcodes will continue to work.
nl: Deze optie verbergt alle verouderde shortcodes in het venster Shortcode invoegen en op de pagina Beschikbare shortcodes. Verborgen shortcodes blijven werken.

en: Hide deprecated shortcodes
nl: Verberg verouderde shortcodes

en: A user must have this capability to be able to use the "Insert Shortcode" button. Do not change this value if you do not understand its meaning as this may lower the plugin security.
nl: Een gebruiker moet deze mogelijkheid hebben om de knop "Shortcode invoegen" te kunnen gebruiken. Wijzig deze waarde niet als je de betekenis ervan niet begrijpt, aangezien dit de beveiliging van de plugin kan verminderen.

en: Required user capability
nl: Vereiste gebruikersrechten

en: Enable this option if you don't want the inserted shortcode to contain any settings that were not changed by you. As a result, inserted shortcodes will be much shorter.
nl: Gebruik deze instelling als je wilt voorkomen dat de ingevoegde shortcode instellingen bevat die niet door je zijn gewijzigd. Hierdoor zijn ingevoegde shortcodes veel korter.

en: Skip default settings
nl: Standaard instellingen overslaan

en: Enable this option if you face any problems with formatting of nested shortcodes.
nl: Gebruik deze instelling als je problemen hebt met formatteren van geneste shortcodes.

en: Custom formatting
nl: Aangepaste formattering

en: This prefix will be used in shortcode names. For example: set <code>MY_</code> prefix and shortcodes will look like <code>[MY_button]</code>. Please note that this setting does not change shortcodes that have been inserted earlier. Change this setting very carefully.
nl: Dit voorvoegsel wordt gebruikt in shortcode-namen. Bijvoorbeeld: het voorvoegsel <code>MY_</code> zorgt dat een shortcode eruit ziet als <code>[MY_button]</code>. Besef dat deze instelling eerder ingevoegde shortcodes niet wijzigt. Wees heel voorzichtig met het wijzigen van deze instelling.

en: Shortcodes prefix
nl: Shortcodes voorinstellingen

en: Text widgets
nl: Tekst widgets

en: Term descriptions (Categories, Tags, Custom Taxonomies)
nl: Term beschrijvingen (categorieën, tags, aangepaste taxonomieën)

en: This option allows you to enable shortcodes in places where they are disabled by default
nl: Met deze optie kun je shortcodes inschakelen op plaatsen waar ze standaard zijn uitgeschakeld

en: Enable shortcodes in
nl: Shortcodes inschakelen in

en: Enable the "Insert Shortcode" button in selected blocks
nl: Schakel de knop "Shortcode invoegen" in geselecteerde blokken in

en: Supported blocks
nl: Ondersteunde blokken

en: In this field you can write your custom CSS code for shortcodes. These styles will have higher priority compared to original styles of shortcodes. You can use variables in your CSS code. These variables will be replaced by respective values.
nl: In dit veld kun je je eigen CSS code voor shortcodes schrijven. Deze stijlen zullen een hogere prioriteit hebben in vergelijking met originele stijlen van shortcodes. Je kunt variabelen gebruiken in je CSS code. Deze variabelen worden vervangen door respectieve waarden.

en: Custom CSS code
nl: Aangepaste CSS code

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Recent posts
nl: Recente berichten

en: Post IDs
nl: Bericht ID’s

en: Available shortcodes
nl: Beschikbare shortcodes

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: You are editing advanced settings. Do NOT modify anything in here unless you know what you are doing.
nl: Je bent geavanceerde instellingen aan het bewerken. Wijzig hier niets tenzij je weet wat je doet.

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: Learn more
nl: Meer weten

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Help article
nl: Help artikel

note: Translators: %s - link to the shortcodes.full.css file
en: Open %s file to see default styles
nl: Open %s bestand om de standaard stijlen te zien

en: More information
nl: Meer informatie

en: the URL of the directory of the plugin
nl: de URL van de folder van de plugin

en: the URL of the directory of the current theme
nl: de URL van de folder van het huidige thema

en: with trailing slash
nl: met afsluitende slash

en: the URL of the site home page
nl: de URL van de homepage van de site

en: Will be replaced with
nl: Zal vervangen worden met

en: Variable
nl: Variabele

en: Available variables
nl: Beschikbare variabelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Remind me later
nl: Herinner me later

en: Rate plugin
nl: Waardeer plugin

en: Thank you!
nl: Dankjewel!

en: my name is Vova Anokhin. I am the developer of the Shortcodes Ultimate plugin.<br>If you like this plugin, please write a few words about it at wordpress.org or twitter. Your opinion will help other people.
nl: Mijn naam is Vova Anokhin. Ik ben de ontwikkelaar van de Shortcode Ultimate plugin.<br>Als je deze plugin leuk vindt, schrijf er enkele woorden over op wordpress.org of Twitter. Je mening zal andere mensen helpen om te verbeteren.

en: Hello
nl: Hallo

en: All shortcodes
nl: Alle shortcodes

en: Click to return to the shortcodes list
nl: Klik om terug te keren naar de shortcode lijst

en: Details & Pricing
nl: Details en prijzen

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Plugin website
nl: Plugin site

en: How to use Custom CSS editor
nl: Hoe gebruik je de editor voor aangepaste CSS

en: Plugin settings overview
nl: Plugin instellingen overzicht

en: Getting started
nl: Aan de slag

note: Description of the plugin
en: A comprehensive collection of visual components for WordPress
nl: Een uitgebreide verzameling van visuele componenten voor WordPress
