Plugins - - en to vi_VN translation catalogue (1990 entries)

en:  Comprehensive, cost-effective, 5* rated and easy to use.
vi_VN:  Toàn diện, hiệu quả về chi phí, được đánh giá 5 sao và dễ sử dụng.

en:  Upgrade for automatic backups before updates, incremental backups, more remote storage locations, premium support and
vi_VN:  Nâng cấp để sao lưu tự động trước khi cập nhật, sao lưu tăng dần, thêm vị trí lưu trữ từ xa, hỗ trợ cao cấp và

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
vi_VN:  Nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn chỉ cho phép bạn thực hiện một bản sao lưu tăng dần mỗi ngày.

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
vi_VN: "%s" không có khóa chính, cần thay đổi thủ công trên hàng %s.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
vi_VN: người thuê

en: %1$d hours and %2$d minutes
vi_VN: %1$d giờ và %2$d phút

en: %1$d hours and %2$d minutes ago
vi_VN: %1$d giờ và %2$d phút trước

en: %1$s %2$s %3$s gives you encrypted storage integrated into UpdraftPlus so you don't need to set up third party storage systems.
vi_VN: %1$s %2$s %3$s cung cấp cho bạn bộ nhớ được mã hóa tích hợp vào UpdraftPlus để bạn không cần phải thiết lập các hệ thống lưu trữ của bên thứ ba.

en: %1$s %2$s %3$s gives you encrypted storage integrated into UpdraftPlus so you don’t need to set up third party storage systems.
vi_VN: %1$s %2$s %3$s cung cấp cho bạn bộ nhớ được mã hóa tích hợp vào UpdraftPlus để bạn không cần phải thiết lập các hệ thống lưu trữ của bên thứ ba.

en: %s (%s used)
vi_VN: %s (%s đã sử dụng)

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
vi_VN: %s - không thể sao lưu thực thể này; thư mục tương ứng không tồn tại (%s)

en: %s <strong>requires</strong> Curl+https.
vi_VN: %s <strong>yêu cầu</strong> Curl+https.

en: %s Error
vi_VN: Lỗi %s

en: %s Error: Failed to initialise
vi_VN: Lỗi %s: Khởi tạo thất bại

en: %s Error: Failed to open local file
vi_VN: Lỗi %s: Không thể mở tệp cục bộ

en: %s Error: Failed to upload
vi_VN: Lỗi %s: Không thể tải lên

en: %s access key
vi_VN: Khóa truy cập %s

en: %s add-on not found
vi_VN: %s tiện ích bổ sung không tìm thấy

en: %s archives remain
vi_VN: Còn lại %s kho lưu trữ

en: %s authentication
vi_VN: Xác thực %s

en: %s authentication code:
vi_VN: Mã xác thực %s:

en: %s authentication failed
vi_VN: Xác thực %s thất bại

en: %s authentication:
vi_VN: Xác thực %s:

en: %s authorization failed
vi_VN: Xác thực %s thất bại

en: %s bits
vi_VN: %s bit

en: %s bytes
vi_VN: %s byte

en: %s checksum: %s
vi_VN: Kiểm tra tổng %s: %s

en: %s de-authentication
vi_VN: %s hủy xác thực

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses.
vi_VN: %s không cho phép ủy quyền các trang web được lưu trữ trên địa chỉ IP trực tiếp.

en: %s end-point
vi_VN: Điểm cuối %s

en: %s error - failed to access the container
vi_VN: Lỗi %s - không thể truy cập vào container

en: %s error - failed to re-assemble chunks
vi_VN: Lỗi %s - không thể lắp ráp lại các phần

en: %s error - failed to upload file
vi_VN: Lỗi %s - không thể tải tệp lên

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
vi_VN: Lỗi %s - chúng tôi đã truy cập vào container, nhưng không thể tạo tệp bên trong nó

en: %s error: %s
vi_VN: Lỗi %s: %s

en: %s for %s
vi_VN: %s cho %s

en: %s from now
vi_VN: %s từ bây giờ

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
vi_VN: %s đã được chọn cho lưu trữ từ xa, nhưng bạn hiện không được kết nối.

en: %s location
vi_VN: Vị trí %s

en: %s login failure
vi_VN: Đăng nhập %s thất bại

en: %s logo
vi_VN: Logo %s

en: %s minutes, %s seconds
vi_VN: %s phút, %s giây

en: %s month %s trial
vi_VN: thử nghiệm %s tháng %s

en: %s per quarter
vi_VN: %s mỗi quý

en: %s per year
vi_VN: %s mỗi năm

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month.
vi_VN: %s cho phép UpdraftPlus thực hiện tối đa một lần sao lưu mỗi tháng.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
vi_VN: Lỗi lắp ráp lại %s (%s): (xem tệp nhật ký để biết thêm chi tiết)

en: %s restoration options:
vi_VN: %s tùy chọn phục hồi:

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
vi_VN: %s trả về phản hồi HTTP không mong muốn: %s

en: %s secret key
vi_VN: Khóa bí mật %s

en: %s settings test result:
vi_VN: Kết quả kiểm tra cài đặt %s:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
vi_VN: Tải lên %s: Lấy uploadID cho tải lên đa phần thất bại - xem tệp nhật ký để biết thêm chi tiết

en: %s version:
vi_VN: %s phiên bản:

en: %s with UpdraftPlus Premium.
vi_VN: %s với UpdraftPlus Premium.

en: %s, %s and %s with %s.
vi_VN: %s, %s và %s với %s.

en: %s: unfollowable link - could not be followed to back up (readlink=%s).
vi_VN: %s: liên kết không thể theo dõi - không thể theo dõi để sao lưu (readlink=%s).

en: %s: unreadable file - could not be backed up
vi_VN: %s: tệp không thể đọc - không thể sao lưu

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
vi_VN: %s: tệp không thể đọc - không thể sao lưu (kiểm tra quyền và quyền sở hữu của tệp)

en: %sPlease see this article for more information%s
vi_VN: %sVui lòng xem bài viết này để biết thêm thông tin%s

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Nhấn 'Hủy bỏ' để dừng, nhấn 'OK' để xóa.

en: (%d archive(s) in set, total %s).
vi_VN: (%d kho lưu trữ trong bộ, tổng cộng %s).

en: (Not finished)
vi_VN: (Chưa xong)

en: (Nothing has been logged yet)
vi_VN: (Chưa có gì được ghi lại trước đây)

en: (Nothing yet logged)
vi_VN: (Chưa có gì được ghi lại)

en: (Read more)
vi_VN: (Đọc thêm)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
vi_VN: (Điều này áp dụng cho tất cả các plugin sao lưu WordPress trừ khi chúng được mã hóa rõ ràng cho tính tương thích đa trang web).

en: (You are already authenticated).
vi_VN: (Bạn đã được xác thực).

en: (after %ss)
vi_VN: (sau %ss)

en: (already uploaded)
vi_VN: (đã tải lên)

en: (backup set imported from remote location)
vi_VN: (bộ sao lưu được nhập từ vị trí từ xa)

en: (current version)
vi_VN: (phiên bản hiện tại)

en: (including management of WP-Optimize)
vi_VN: (bao gồm quản lý WP-Optimize)

en: (including management of backups and updates)
vi_VN: (bao gồm quản lý sao lưu và cập nhật)

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
vi_VN: (hãy chắc chắn rằng bạn đã cố gắng để tải lên một tập tin zip trước đó được tạo ra bởi UpdraftPlus)

en: (tap on an icon to select or unselect)
vi_VN: (chạm vào biểu tượng để chọn hoặc bỏ chọn)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
vi_VN: (ký tự dấu sao khớp với không hoặc nhiều ký tự)

[ctx: (verb)]
en: Download
vi_VN: Tải về

en: (version: %s)
vi_VN: (phiên bản: %s)

en: (when decrypted)
vi_VN: (khi được giải mã)

en: ... and many more!
vi_VN: ... và nhiều hơn nữa!

en: 20% off - Black Friday Sale
vi_VN: Giảm 20% - Giảm giá Black Friday

en: 20% off - New Year Sale
vi_VN: Giảm 20% - Giảm giá năm mới

en: 20% off - Spring Sale
vi_VN: Giảm 20% - Giảm giá mùa xuân

en: 20% off - Summer Sale
vi_VN: Giảm 20% - Giảm giá mùa hè

en: 30 September
vi_VN: 30 tháng 9

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
vi_VN: <strong>(Bạn dường như đã được xác thực,</strong> tuy nhiên bạn có thể xác thực lại để làm mới quyền truy cập của bạn nếu bạn gặp vấn đề).

en: <strong>About the '1 month $1 trial':</strong> Pay just $1 for the first month of an annual subscription.
vi_VN: <strong>Về 'thử nghiệm 1 tháng với giá 1 đô la':</strong> Chỉ cần trả 1 đô la cho tháng đầu tiên của gói đăng ký hàng năm.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
vi_VN: <strong>Sau khi</strong> bạn đã lưu cài đặt của bạn (bằng cách nhấp chuột vào 'Lưu thay đổi' bên dưới), sau đó quay lại đây và theo liên kết này để hoàn tất xác thực với %s.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
vi_VN: <strong>Sau khi</strong> bạn đã lưu cài đặt của bạn (bằng cách nhấp chuột vào 'Lưu thay đổi' bên dưới), sau đó quay lại đây một lần và theo liên kết này để hoàn tất xác thực với %s.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
vi_VN: <strong>Đây KHÔNG phải là tên thư mục</strong>.

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
vi_VN: Đã xảy ra ngoại lệ PHP (%s): %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi PHP nghiêm trọng (%s): %s

en: A comprehensive and easy to use security plugin and site scanning service.
vi_VN: Một tiện ích mở rộng bảo mật toàn diện và dễ sử dụng cùng dịch vụ quét trang web.

en: A generic error message, given when an unexpected condition was encountered and no more specific message is suitable.
vi_VN: Một thông báo lỗi chung, được đưa ra khi gặp phải điều kiện bất ngờ và không có thông báo cụ thể nào phù hợp hơn.

en: A key was created, but the attempt to register it with %1$s was unsuccessful.
vi_VN: Một khóa đã được tạo, nhưng nỗ lực đăng ký nó với %1$s không thành công.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
vi_VN: Đã có khóa với tên này; bạn phải sử dụng tên duy nhất.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
vi_VN: Kết nối UpdraftCentral mới chưa được tạo.

en: A password protected post can not be set to sticky.
vi_VN: Bài đăng được bảo vệ bằng mật khẩu không thể được đặt là nổi bật.

en: A post can not be sticky and have a password.
vi_VN: Bài đăng không thể là nổi bật và có mật khẩu.

en: A request method is not supported for the requested resource; for example, a GET request on a form that requires data to be presented via POST, or a PUT request on a read-only resource.
vi_VN: Phương thức yêu cầu không được hỗ trợ cho tài nguyên được yêu cầu; ví dụ, yêu cầu GET trên biểu mẫu yêu cầu dữ liệu được trình bày qua POST, hoặc yêu cầu PUT trên tài nguyên chỉ đọc.

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
vi_VN: Tìm kiếm/thay thế không thể hoàn tác - bạn có chắc muốn làm điều này?

en: A server operator has received a legal demand to deny access to a resource or to a set of resources that includes the requested resource.
vi_VN: Người vận hành máy chủ đã nhận được yêu cầu pháp lý để từ chối truy cập vào tài nguyên hoặc một tập hợp các tài nguyên bao gồm tài nguyên được yêu cầu.

en: A sticky post can not be password protected.
vi_VN: Bài đăng nổi bật không thể được bảo vệ bằng mật khẩu.

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers.
vi_VN: Bản sao tạm thời là bản sao tức thời của trang web này, chạy trên máy chủ của chúng tôi.

en: A version of UpdraftPlus is already installed.
vi_VN: Một phiên bản của UpdraftPlus đã được cài đặt.

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
vi_VN: Đã gặp một tệp rất lớn: %s (kích thước: %s Mb)

en: A website where you have installed %s
vi_VN: Một trang web nơi bạn đã cài đặt %s

en: A zip error occurred
vi_VN: Đã xảy ra lỗi zip

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
vi_VN: Hủy bỏ: Không tìm thấy thông tin về thực thể cần khôi phục.

en: API key
vi_VN: Khóa API

en: API secret
vi_VN: Bí mật API

en: Aborting this backup.
vi_VN: Hủy bỏ sao lưu này.

en: Access this site as user:
vi_VN: Truy cập trang web này như người dùng:

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
vi_VN: Tài khoản đầy: tài khoản %s của bạn chỉ còn %d byte, nhưng tệp cần tải lên là %d byte

en: Account holder's name
vi_VN: Tên người sở hữu tài khoản

en: Account holder's name: %s.
vi_VN: Tên chủ tài khoản: %s.

en: Account is not authorized.
vi_VN: Tài khoản chưa được ủy quyền.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
vi_VN: Tài khoản được tạo tại rackspacecloud.com là tài khoản của Hoa Kỳ; tài khoản được tạo tại rackspace.co.uk là tài khoản của Vương quốc Anh.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
vi_VN: Tài khoản được tạo tại rackspacecloud.com là tài khoản của Hoa Kỳ; tài khoản được tạo tại rackspace.co.uk là tài khoản của Vương quốc Anh

en: Actions
vi_VN: Tác vụ

en: Actions upon selected backups
vi_VN: Hành động đối với bản sao lưu đã chọn

en: Activity log
vi_VN: Nhật ký hoạt động

en: Add a site
vi_VN: Thêm một trang web

en: Add an exclusion rule
vi_VN: Thêm một quy tắc loại trừ

en: Add an exclusion rule for %s
vi_VN: Thêm quy tắc loại trừ cho %s

en: Add changed files (incremental backup) ...
vi_VN: Thêm các tệp đã thay đổi (sao lưu tăng dần) ...

en: Add exclusion rule
vi_VN: Thêm quy tắc loại trừ

en: Add site
vi_VN: Thêm trang web

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
vi_VN: Thêm trang web này vào UpdraftCentral (điều khiển từ xa, tập trung) - miễn phí cho tối đa 5 trang web.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
vi_VN: Thêm trang web này vào dữ liệu  UpdraftCentral của bạn tại updraftplus.com.

en: Adding site to UpdraftCentral Cloud.
vi_VN: Đang thêm trang web vào UpdraftCentral Cloud.

en: Adding...
vi_VN: Đang thêm...

en: Additional and enhanced remote storage locations
vi_VN: Vị trí lưu trữ từ xa bổ sung và nâng cao

en: Additional storage
vi_VN: Lưu trữ bổ sung

en: Advanced / Debugging Settings
vi_VN: Cài đặt nâng cao / Gỡ lỗi

en: Advanced Tools
vi_VN: Công cụ nâng cao

en: After 1 month, your subscription will renew at a cost of $35 and every 12 months thereafter until you cancel.
vi_VN: Sau 1 tháng, gói đăng ký của bạn sẽ được gia hạn với giá 35 đô la và cứ sau 12 tháng cho đến khi bạn hủy.

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
vi_VN: Sau khi nhấn nút này, bạn có thể chọn nơi để tải lên bản sao lưu của mình từ danh sách các vị trí lưu trữ từ xa đã lưu hiện tại

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
vi_VN: Sau khi nhấn nút này, bạn sẽ được cung cấp tùy chọn để chọn các thành phần bạn muốn khôi phục

en: After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
vi_VN: Sau khi sử dụng nó một lần, bạn sẽ tiết kiệm được giá mua so với thời gian cần thiết để sao chép trang web bằng tay.

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
vi_VN: Sau khi bạn đã sao lưu cơ sở dữ liệu, chúng tôi khuyên bạn nên cài đặt plugin WP-Optimize của chúng tôi để hợp lý hóa nó để cải thiện hiệu suất trang web.

en: All 5* rated and actively installed on millions of WordPress websites:
vi_VN: Tất cả đều được đánh giá 5 sao và được cài đặt tích cực trên hàng triệu trang web WordPress:

en: All WordPress tables will be backed up.
vi_VN: Tất cả các bảng WordPress sẽ được sao lưu.

en: All files beginning with given characters
vi_VN: Tất cả các tệp bắt đầu bằng các ký tự đã cho

en: All files beginning with these characters
vi_VN: Tất cả các tệp bắt đầu bằng các ký tự này

en: All files with this extension
vi_VN: Tất cả các tệp có phần mở rộng này

en: All files/directories containing
vi_VN: Tất cả các tệp/thư mục chứa

en: All files/directories containing the given characters in their names
vi_VN: Tất cả các tệp/thư mục chứa các ký tự đã cho trong tên của chúng

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
vi_VN: Tất cả các tham chiếu đến vị trí trang web trong cơ sở dữ liệu sẽ được thay thế bằng URL trang web hiện tại của bạn, là: %s

en: All-In-One Security (AIOS)
vi_VN: Bảo mật tất cả trong một (AIOS)

en: Allow only administrators to log in
vi_VN: Chỉ cho phép quản trị viên đăng nhập

en: Allowed Files
vi_VN: Tập tin cho phép

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
vi_VN: Cho phép bạn chỉ sao lưu những thay đổi đối với các tệp của bạn (ví dụ: hình ảnh mới) đã được thực hiện trên trang web của bạn kể từ lần sao lưu cuối cùng.

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
vi_VN: Hầu hết các máy chủ FTP sẽ muốn chế độ thụ động; nhưng nếu bạn cần chế độ chủ động, hãy bỏ chọn tùy chọn này.

en: Already got space?
vi_VN: Đã có dung lượng?

en: Also delete from remote storage
vi_VN: Cũng xoá khỏi lưu trữ từ xa

en: Also send this backup to the active remote storage locations
vi_VN: Cũng gửi bản sao lưu này đến các vị trí lưu trữ từ xa đang hoạt động

en: Also, you should read this important FAQ.
vi_VN: Ngoài ra, bạn nên đọc phần Câu hỏi thường gặp quan trọng này.

en: Amazon S3 enhancement
vi_VN: Nâng cao Amazon S3

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
vi_VN: Đã tìm thấy một dòng SQL lớn hơn kích thước gói tối đa và không thể tách; dòng này sẽ không được xử lý, nhưng sẽ bị loại bỏ: %s

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
vi_VN: Kết nối UpdraftCentral đã được thực hiện thành công.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
vi_VN: Cần có địa chỉ email và phải ở định dạng hợp lệ.

en: An empty WordPress install
vi_VN: Cài đặt WordPress trống

en: An error has occurred while processing your request.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi trong khi xử lý yêu cầu của bạn.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
vi_VN: Lỗi đã xảy ra trên lệnh %s đầu tiên - hủy bỏ chạy

en: An error occurred when fetching storage module options:
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lấy tùy chọn mô-đun lưu trữ:

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi cố gắng kiểm tra hỗ trợ tạo các routine được lưu trữ (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
vi_VN: Lỗi xảy ra khi cố gắng truy xuất trạng thái của thủ tục (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
vi_VN: Lỗi xảy ra khi cố gắng truy xuất biến log_bin_trust_function_creators toàn cục của MySQL %s

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
vi_VN: Lỗi xảy ra khi cố gắng truy xuất câu lệnh SQL/DDL của thủ tục (%s %s)

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
vi_VN: Lỗi xảy ra khi cố gắng đặt giá trị mới cho biến log_bin_trust_function_creators toàn cục của MySQL %s

en: An error occurred while fetching your Vault credentials.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lấy thông tin xác thực Vault của bạn.

en: An error occurred whilst closing the final database file
vi_VN: Đã xảy ra lỗi trong khi đóng tệp cơ sở dữ liệu cuối cùng

en: An invalid URL was entered
vi_VN: Một URL không hợp lệ đã được nhập

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
vi_VN: Lỗi không xác định đã xảy ra khi cố gắng kết nối với UpdraftPlus.Com

en: An unknown error occurred while connecting to Vault.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không xác định khi kết nối với Vault.

en: Anonymisation functions
vi_VN: Chức năng ẩn danh

en: Anonymise personal data in your database backups.
vi_VN: Ẩn danh dữ liệu cá nhân trong bản sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn.

en: Any other directories found inside wp-content
vi_VN: Bất kỳ thư mục nào khác được tìm thấy bên trong wp-content

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
vi_VN: Bất kỳ cài đặt nào trong tệp .htaccess hoặc web.config của bạn ảnh hưởng đến kích thước tải lên hoặc gửi tối đa.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
vi_VN: Bất kì yêu cầu hỗ trợ nào để làm với %s cần được đưa lên với công ty lưu trữ web (web hosting )

en: Apache modules
vi_VN: Module Apache

en: Approve
vi_VN: Phê duyệt

en: Archive is expected to be size:
vi_VN: Lưu trữ dự kiến có kích thước là:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
vi_VN: Bạn có chắc chắn rằng bạn muốn loại bỏ %s từ UpdraftPlus?

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn bỏ qua tất cả tin tức của UpdraftPlus mãi mãi?

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa quy tắc loại trừ này?

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem.
vi_VN: Miễn là dịch vụ lưu trữ web của bạn cho phép http (tức là truy cập không phải SSL) hoặc sẽ chuyển tiếp yêu cầu đến https (gần như luôn là trường hợp), thì điều này không thành vấn đề.

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
vi_VN: Yêu cầu WordPress tự động cập nhật UpdraftPlus khi tìm thấy bản cập nhật có sẵn.

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
vi_VN: Yêu cầu WordPress cập nhật UpdraftPlus tự động khi có bản cập nhật

en: Ask a pre-sales question
vi_VN: Hỏi một câu hỏi trước khi bán hàng

en: Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
vi_VN: Hãy yêu cầu nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ web của bạn cài đặt Curl/SSL để có khả năng mã hóa (qua tiện ích bổ sung).

en: At the same time as the files backup
vi_VN: Cùng lúc với bản sao lưu tệp

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
vi_VN: Tại bảng điều khiển UpdraftCentral của bạn, bạn nên nhấn nút "Thêm Trang web" sau đó dán khóa vào hộp nhập liệu.

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error.
vi_VN: Nỗ lực của trình duyệt để truy cập một số trang đã trả về lỗi "không tìm thấy (404)".

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
vi_VN: Trình duyệt không thể liên lạc với trang web.

en: Authenticate with %s
vi_VN: Xác thực với %s

en: Authenticate with Google
vi_VN: Xác thực với Google

en: Authentication URI
vi_VN: URI xác thực

en: Authentication is required and has failed or has not yet been provided.
vi_VN: Xác thực là cần thiết và đã thất bại hoặc chưa được cung cấp.

en: Authorisation failed (check your credentials)
vi_VN: Xác thực thất bại (kiểm tra thông tin đăng nhập của bạn)

en: Automate the building of internal links on your WordPress website.
vi_VN: Tự động hóa việc xây dựng liên kết nội bộ trên trang web WordPress của bạn.

en: Automatic backup before update
vi_VN: Tự động sao lưu trước khi cập nhật

en: Automatic updates
vi_VN: Cập nhật tự động

en: Automatically back up before updates
vi_VN: Tự động sao lưu trước khi cập nhật

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
vi_VN: Tự động sao lưu trang web của bạn trước bất kỳ cập nhật nào đối với plugin, chủ đề và lõi WordPress.

en: Available temporary clone tokens:
vi_VN: Mã thông báo bản sao tạm thời có sẵn:

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Back to other %s options
vi_VN: Trở lại các tùy chọn %s khác

en: Back up before updates
vi_VN: Sao lưu trước khi cập nhật

en: Back up to %s with %s.
vi_VN: Sao lưu đến %s với %s.

en: Back up via %s with %s.
vi_VN: Sao lưu thông qua %s với %s.

en: Back...
vi_VN: Quay lại...

en: Backed up: %s
vi_VN: Sao lưu: %s

en: Backing up to Amazon S3?
vi_VN: Sao lưu lên Amazon S3?

en: Backing up to Dropbox?
vi_VN: Sao lưu lên Dropbox?

en: Backing up to Google Drive?
vi_VN: Sao lưu lên Google Drive?

en: Backup
vi_VN: Sao lưu

en: Backup / Restore
vi_VN: Sao lưu / Khôi phục

en: Backup Contents And Schedule
vi_VN: Nội dung và lịch trình sao lưu

en: Backup Now
vi_VN: Sao Lưu Ngay

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
vi_VN: Sao lưu lõi WordPress và các tệp và cơ sở dữ liệu không phải của WP.

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
vi_VN: Sao lưu các trang web WordPress đa trang (tức là mạng), an toàn.

en: Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
vi_VN: Sao lưu bị hủy - kiểm tra cài đặt UpdraftPlus của bạn.

en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
vi_VN: Sao lưu và khôi phục: sao lưu cục bộ hoặc sao lưu lên Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, theo lịch trình tự động.

en: Backup begun
vi_VN: Bắt đầu sao lưu

en: Backup contains:
vi_VN: Sao lưu bao gồm:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
vi_VN: Sao lưu được tạo bởi nguồn không xác định (%s) - không thể khôi phục.

en: Backup created by:
vi_VN: Sao lưu được tạo bởi:

en: Backup created by: %s.
vi_VN: Bản sao lưu được tạo bởi: %s.

en: Backup data (click to download)
vi_VN: Sao lưu dữ liệu (bấm vào để tải về)

en: Backup data will be sent to:
vi_VN: Dữ liệu sao lưu sẽ được gửi đến:

en: Backup date
vi_VN: Ngày sao lưu

en: Backup directory
vi_VN: Thư mục sao lưu

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
vi_VN: Thư mục sao lưu (%s) không thể ghi hoặc không tồn tại.

en: Backup directory could not be created
vi_VN: Không thể tạo thư mục sao lưu

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
vi_VN: Thư mục sao lưu được xác định <b>không</b> tồn tại.

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
vi_VN: Thư mục sao lưu được xác định tồn tại, nhưng <b>không</b> thể ghi.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
vi_VN: Thư mục sao lưu được chỉ định có thể ghi, điều này tốt.

en: Backup directory successfully created.
vi_VN: Thư mục sao lưu đã được tạo thành công.

en: Backup does not exist in the backup history
vi_VN: Bản sao lưu không tồn tại trong lịch sử sao lưu

en: Backup file not available.
vi_VN: Tệp sao lưu không khả dụng.

en: Backup finished
vi_VN: Sao lưu hoàn thành

en: Backup incremental changes, instead of full backups (saving server resources), %s, get more remote storage locations, %s and more.
vi_VN: Sao lưu các thay đổi tăng dần, thay vì sao lưu đầy đủ (tiết kiệm tài nguyên máy chủ), %s, nhận thêm vị trí lưu trữ từ xa, %s và hơn thế nữa.

en: Backup is of: %s.
vi_VN: Sao lưu là của: %s.

en: Backup label:
vi_VN: Nhãn sao lưu:

en: Backup more databases
vi_VN: Sao lưu thêm cơ sở dữ liệu

en: Backup non-WordPress files and databases
vi_VN: Sao lưu các tệp và cơ sở dữ liệu không phải WordPress

en: Backup of:
vi_VN: Sao lưu của:

en: Backup of: %s
vi_VN: Sao lưu của: %s

en: Backup probably failed.
vi_VN: Sao lưu có thể đã thất bại.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
vi_VN: Bản sao lưu gửi đến trang web từ xa - không có sẵn để tải về.

en: Backup set not found
vi_VN: Bộ sao lưu không tìm thấy

en: Backup sets removed:
vi_VN: Bộ sao lưu đã xóa:

en: Backup time and scheduling
vi_VN: Thời gian sao lưu và lập lịch

en: Backup to remote storage locations
vi_VN: Sao lưu vào các vị trí lưu trữ từ xa

en: Backup using %s?
vi_VN: Sao lưu đang dùng %s?

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
vi_VN: Bản sao lưu sẽ không được gửi đến bất kỳ lưu trữ từ xa nào - không có lưu trữ nào được lưu trong %s

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
vi_VN: Sao lưu, cập nhật và quản lý tất cả các trang web WordPress của bạn từ một trang tổng quan

en: Backup:
vi_VN: Sao lưu:

en: Backups are saved in %s.
vi_VN: Sao lưu được lưu trữ trong %s.

en: Bad Gateway
vi_VN: Cổng xấu

en: Bad Request.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
vi_VN: Định dạng sai tên tập tin - điều này không giống như tập tin được tạo bởi UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
vi_VN: Định dạng tên tệp không hợp lệ - tệp này không giống như tệp cơ sở dữ liệu được mã hóa được tạo bởi UpdraftPlus

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
vi_VN: Lưu ý rằng máy chủ email có xu hướng có giới hạn kích thước; thường khoảng %s MB; sao lưu lớn hơn bất kỳ giới hạn nào có khả năng sẽ không đến được.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
vi_VN: Lưu ý rằng máy chủ email thường có giới hạn kích thước; thường khoảng %s Mb; bản sao lưu lớn hơn bất kỳ giới hạn nào có thể sẽ không đến được.

en: Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
vi_VN: Hãy cẩn thận để lại một chút khoảng trống nếu máy chủ web của bạn có giới hạn kích thước cố định (ví dụ: giới hạn 2 GB / 2048 MB trên một số máy chủ / hệ thống tệp 32 bit).

en: Be quick, offer ends %s.
vi_VN: Nhanh lên, ưu đãi kết thúc vào %s.

en: Begun
vi_VN: Bắt đầu

en: Begun looking for this entity
vi_VN: Đang bắt đầu tìm kiếm thực thể này

en: Blogs
vi_VN: Blog

en: Both email and password fields are required.
vi_VN: Cả hai trường email và mật khẩu đều bắt buộc.

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance.
vi_VN: Tạm thời không khả dụng để bảo trì theo lịch trình.

en: Browse contents
vi_VN: Duyệt nội dung

en: Browsing zip file
vi_VN: Đang duyệt tệp zip

en: Bucket access style
vi_VN: Kiểu truy cập vào thùng

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker).
vi_VN: Theo mặc định, UpdraftPlus sử dụng kho lưu trữ chứng chỉ SSL của riêng mình để xác minh danh tính của các trang web từ xa (tức là để đảm bảo rằng nó đang nói chuyện với Dropbox, Amazon S3 thực sự, v.v., chứ không phải là kẻ tấn công).

en: Cache your site, clean the database and compress images.
vi_VN: Lưu trữ bộ nhớ cache trang web của bạn, dọn dẹp cơ sở dữ liệu và nén hình ảnh.

en: Call
vi_VN: Gọi

en: Call WordPress action:
vi_VN: Gọi hành động WordPress:

en: Can you translate?
vi_VN: Bạn có thể dịch?

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cancel at any time.
vi_VN: Hủy bỏ bất cứ lúc nào.

en: Changes made:
vi_VN: Số thay đổi được thực hiện:

en: Check back in a minute.
vi_VN: Kiểm tra lại sau một phút.

en: Check out UpdraftVault.
vi_VN: Kiểm tra UpdraftVault.

en: Check this box to have a basic report sent to
vi_VN: Đánh dấu vào ô này để có báo cáo cơ bản được gửi đến

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. Whilst this option is unchecked, files sent to remote storage will also remain stored locally, and no locally stored files will be deleted in response to any retention rules).
vi_VN: Đánh dấu vào đây để xóa bất kỳ tệp sao lưu nào không cần thiết khỏi máy chủ của bạn sau khi quá trình sao lưu kết thúc (tức là, trong khi tùy chọn này chưa được đánh dấu, các tệp được gửi đến bộ nhớ lưu trữ từ xa cũng sẽ vẫn được lưu trữ cục bộ và sẽ không có tệp nào được lưu trữ cục bộ bị xóa do bất kỳ quy tắc lưu giữ nào).

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
vi_VN: Đánh dấu vào đây để nhận thêm thông tin và email về quá trình sao lưu - hữu ích nếu có lỗi xảy ra.

en: Check your file permissions.
vi_VN: Kiểm tra quyền của tập tin.

en: Check your permissions and credentials.
vi_VN: Kiểm tra quyền và thông tin xác thực của bạn.

en: Check your wp-content/upgrade folder.
vi_VN: Kiểm tra thư mục wp-content/upgrade của bạn.

en: Choose a default for each table
vi_VN: Chọn mặc định cho mỗi bảng

en: Choose the components to restore
vi_VN: Chọn các thành phần để khôi phục

en: Choose the components to restore:
vi_VN: Chọn các thành phần để khôi phục:

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
vi_VN: Chọn lịch trình bạn muốn sao lưu của mình chạy.

en: Choose your backup schedule
vi_VN: Chọn lịch trình sao lưu của bạn

en: Choose your remote storage
vi_VN: Chọn bộ nhớ từ xa của bạn

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible.
vi_VN: Chọn tùy chọn này làm giảm bảo mật của bạn bằng cách ngăn UpdraftPlus sử dụng SSL để xác thực và vận chuyển được mã hóa ở tất cả các nơi có thể.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive).
vi_VN: Chọn tùy chọn này làm giảm bảo mật của bạn bằng cách ngăn UpdraftPlus xác minh danh tính của các trang web được mã hóa mà nó kết nối (ví dụ: Dropbox, Google Drive).

en: Cleaning
vi_VN: Đang dọn dẹp

en: Cleaning up rubbish...
vi_VN: Đang dọn dẹp rác...

en: Clear
vi_VN: Xóa

en: Clear list of existing sites
vi_VN: Xóa danh sách các trang web hiện có

en: Client ID
vi_VN: ID của khách hàng

en: Client Secret
vi_VN: Mật khẩu bí mật của khách hàng

en: Clone of %s
vi_VN: Bản sao của %s

en: Clone package
vi_VN: Gói sao chép

en: Clone ready
vi_VN: Bản sao đã sẵn sàng

en: Clone region:
vi_VN: Vùng sao chép:

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
vi_VN: Máy chủ bản sao đang được cung cấp và khởi động (có thể mất vài phút)

en: Clone:
vi_VN: Sao chép:

en: Cloning and migration
vi_VN: Sao chép và di chuyển

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Closing 1st October 2018
vi_VN: Kết thúc ngày 1 tháng 10 năm 2018

en: Cloud Files
vi_VN: Tệp đám mây

en: Cloud Files API Key
vi_VN: Khóa API Cloud Files

en: Cloud Files Container
vi_VN: Container Cloud Files

en: Cloud Files Storage Region
vi_VN: Vùng lưu trữ Cloud Files

en: Cloud Files Username
vi_VN: Tên người dùng Cloud Files

en: Cloud Files authentication failed
vi_VN: Xác thực Cloud Files thất bại

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
vi_VN: Lỗi Cloud Files - chúng tôi đã truy cập vào container, nhưng không thể tạo tệp bên trong nó

en: Cloud Files username
vi_VN: Tên người dùng Cloud Files

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Communications with %s will be unencrypted.
vi_VN: Giao tiếp với %s sẽ không được mã hóa.

en: Complete
vi_VN: Hoàn thành

en: Complete manual authentication
vi_VN: Hoàn thành xác thực thủ công

en: Component selection
vi_VN: Chọn thành phần

en: Confirm
vi_VN: Xác nhận

en: Confirm change
vi_VN: Xác nhận thay đổi

en: Conflict
vi_VN: Xung đột

en: Congratulations! Your first backup is running.
vi_VN: Chúc mừng! Bản sao lưu đầu tiên của bạn đang chạy.

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
vi_VN: Chúc mừng, cài đặt của bạn đã được lưu thành công.

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
vi_VN:  Kết nối trang web này với UpdraftCentral Cloud

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
vi_VN: Kết nối trang web này với bảng điều khiển UpdraftCentral được tìm thấy tại ...

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
vi_VN: Kết nối với dữ liệu của UpdraftCentral

en: Connect to updraftplus.com
vi_VN: Kết nối với updraftplus.com

en: Connect to your %s
vi_VN: Kết nối với %s của bạn

en: Connect to your %s account
vi_VN: Kết nối với tài khoản %s của bạn

en: Connect your TeamUpdraft.com account
vi_VN: Kết nối tài khoản TeamUpdraft.com của bạn

en: Connected.
vi_VN: Đã kết nối.

en: Connecting to Amazon S3 failed.
vi_VN: Kết nối đến Amazon S3 thất bại.

en: Connecting...
vi_VN: Đang kết nối...

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
vi_VN: Kết nối thất bại: kiểm tra thông tin truy cập của bạn, xem máy chủ cơ sở dữ liệu có hoạt động hay không, và đảm bảo kết nối mạng không bị tường lửa chặn.

en: Connection to your %s account was successful.
vi_VN: Kết nối với tài khoản %s của bạn đã thành công.

en: Consequently, UpdraftPlus will use a built-in zip module (PclZip); this is significantly slower.
vi_VN: Do đó, UpdraftPlus sẽ sử dụng một mô-đun zip tích hợp (PclZip); điều này chậm hơn đáng kể.

en: Constants
vi_VN: Hằng số

en: Consult the log file for more information.
vi_VN: Tham khảo tệp nhật ký để biết thêm thông tin.

en: Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
vi_VN: Liên hệ với nhà điều hành máy chủ của bạn (ví dụ: công ty lưu trữ web của bạn) để giải quyết vấn đề này.

en: Content URL:
vi_VN: URL nội dung:

en: Continue restoration
vi_VN: Tiếp tục khôi phục

en: Continuing to connect to account.
vi_VN: Tiếp tục kết nối với tài khoản.

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
vi_VN: Kiểm soát tất cả các cài đặt WordPress của bạn từ một nơi bằng cách sử dụng quản lý trang web từ xa UpdraftCentral!

en: Control all your backups in one place
vi_VN: Kiểm soát tất cả bản sao lưu của bạn tại một nơi duy nhất

en: Copy to clipboard
vi_VN: Sao chép vào bảng tạm

en: Copy your site to another domain directly.
vi_VN: Sao chép trang web của bạn vào một miền khác trực tiếp.

en: Copying this entity failed.
vi_VN: Sao chép thực thể này không thành công.

en: Could not access %s container
vi_VN: Không thể truy cập vào container %s

en: Could not access filesystem.
vi_VN: Không thể truy cập hệ thống tệp.

en: Could not copy file.
vi_VN: Không thể sao chép tệp.

en: Could not copy files.
vi_VN: Không thể sao chép các tệp.

en: Could not create %s zip.
vi_VN: Không thể tạo tệp zip %s.

en: Could not create directory.
vi_VN: Không thể tạo thư mục.

en: Could not create files in the backup directory.
vi_VN: Không thể tạo tệp trong thư mục sao lưu.

en: Could not delete old path.
vi_VN: Không thể xóa đường dẫn cũ.

en: Could not extract file from archive.
vi_VN: Không thể giải nén tệp từ kho lưu trữ.

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
vi_VN: Không tìm thấy công việc đó - có lẽ nó đã hoàn thành?

en: Could not get list of tables
vi_VN: Không thể lấy danh sách các bảng

en: Could not move new files into place.
vi_VN: Không thể di chuyển các tập tin mới vào vị trí.

en: Could not move old files out of the way.
vi_VN: Không thể di chuyển các tệp cũ ra khỏi đường dẫn.

en: Could not move the files into place.
vi_VN: Không thể di chuyển các tập tin vào vị trí.

en: Could not open the backup file for writing
vi_VN: Không thể mở tệp sao lưu để ghi

en: Could not read one of the files for restoration
vi_VN: Không thể đọc một trong các tệp để phục hồi

en: Could not read the directory
vi_VN: Không thể đọc thư mục

en: Could not retrieve file from archive.
vi_VN: Không thể truy xuất tệp từ kho lưu trữ.

en: Could not save backup history because we have no backup array.
vi_VN: Không thể lưu lịch sử sao lưu vì chúng tôi không có mảng sao lưu.

en: Counting...
vi_VN: Đang đếm...

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
vi_VN: Tạo thông tin đăng nhập Azure trong bảng điều khiển dành cho nhà phát triển Azure của bạn.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
vi_VN: Tạo bản sao tạm thời trên máy chủ của chúng tôi (UpdraftClone)

en: Create another key
vi_VN: Tạo một khóa khác

en: Create clone
vi_VN: Tạo bản sao

en: Created database backup
vi_VN: Đã tạo bản sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Created file backup zips
vi_VN: Đã tạo tập tin sao lưu zip

en: Created:
vi_VN: Đã tạo:

en: Creating database backup
vi_VN: Đang tạo bản sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Creating file backup zips
vi_VN: Đang tạo tập tin sao lưu zip

en: Creating your first backup
vi_VN: Tạo bản sao lưu đầu tiên của bạn

en: Creating...
vi_VN: Đang tạo...

en: Cron events
vi_VN: Sự kiện cron

en: Current SQL mode:
vi_VN: Chế độ SQL hiện tại:

en: Current clones
vi_VN: Bản sao hiện tại

en: Current limit is:
vi_VN: Giới hạn hiện tại là:

en: Current memory usage
vi_VN: Sử dụng bộ nhớ hiện tại

en: Current use:
vi_VN: Sử dụng hiện tại:

en: Currently disabled
vi_VN: Hiện tại đã bị vô hiệu hóa

en: Currently enabled
vi_VN: Hiện tại đã được kích hoạt

en: Daily
vi_VN: Hằng ngày

en: Dallas (DFW) (default)
vi_VN: Dallas (DFW) (mặc định)

en: Dashboard:
vi_VN: Bảng điều khiển:

en: Data size
vi_VN: Kích thước dữ liệu

en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: Database (created by %s)
vi_VN: Cơ sở dữ liệu (được tạo ra bởi %s)

en: Database (files backup has not completed)
vi_VN: Cơ sở dữ liệu (sao lưu tệp chưa hoàn tất)

en: Database Options
vi_VN: Tùy chọn cơ sở dữ liệu

en: Database backup interval
vi_VN: Khoảng thời gian sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Database backup schedule
vi_VN: Lịch trình sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Database encryption phrase
vi_VN: Cụm từ mã hóa cơ sở dữ liệu

en: Database maximum packet size:
vi_VN: Kích thước gói tối đa của cơ sở dữ liệu:

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
vi_VN: Chỉ cơ sở dữ liệu (tệp không nằm trong lịch trình này)

en: Database restoration options:
vi_VN: Tùy chọn khôi phục cơ sở dữ liệu:

en: Database size
vi_VN: Kích thước cơ sở dữ liệu

en: Database successfully decrypted.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã được giải mã thành công.

en: Database: search and replace site URL
vi_VN: Cơ sở dữ liệu: tìm kiếm và thay thế URL trang web

en: Day of the month
vi_VN: Ngày trong tháng

en: Day of the week
vi_VN: Ngày trong tuần

en: Debug mode
vi_VN: Chế độ kiểm tra sửa lỗi

en: Decrypting database (can take a while)...
vi_VN: Đang giải mã cơ sở dữ liệu (có thể mất một lúc)...

en: Decryption failed.
vi_VN: Giải mã thất bại.

en: Default template
vi_VN: Mẫu mặc định

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete Old Directories
vi_VN: Xóa thư mục cũ

en: Delete backup set
vi_VN: Xoá bộ sao lưu

en: Delete failed:
vi_VN: Xóa thất bại:

en: Delete from your web server
vi_VN: Xóa từ máy chủ web của bạn

en: Delete local backup
vi_VN: Xóa sao lưu cục bộ

en: Delete old folders
vi_VN: Xóa các thư mục cũ

en: Delete selected backups
vi_VN: Xóa bản sao lưu đã chọn

en: Delete this backup set
vi_VN: Xóa bản sao lưu này

en: Delete...
vi_VN: Xóa...

en: Deleting...
vi_VN: Đang xóa...

en: Demo in WP Playground
vi_VN: Demo trong WP Playground

en: Deploying site data
vi_VN: Đang triển khai dữ liệu trang web

en: Description
vi_VN: Miêu tả

en: Deselect
vi_VN: Bỏ chọn

en: Deselect All
vi_VN: Bỏ chọn tất cả

en: Deselect all backups
vi_VN: Bỏ chọn tất cả bản sao lưu

en: Designed to optimize your store, enhance user experience  and increase revenue!
vi_VN: Được thiết kế để tối ưu hóa cửa hàng của bạn, nâng cao trải nghiệm người dùng và tăng doanh thu!

en: Detailed instructions for this can be found at %s
vi_VN: Hướng dẫn chi tiết về điều này có thể được tìm thấy tại %s

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Disable SSL entirely where possible
vi_VN: Vô hiệu hóa SSL hoàn toàn nếu có thể

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
vi_VN: Vô hiệu hóa plugin này: %s: kích hoạt lại thủ công khi bạn đã sẵn sàng.

en: Disconnect
vi_VN: Ngắt kết nối

en: Disconnecting...
vi_VN: Đang ngắt kết nối...

en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua

en: Dismiss (for %s months)
vi_VN: Bỏ qua (%s tháng)

en: Dismiss all UpdraftPlus news
vi_VN: Bỏ qua tất cả tin tức của UpdraftPlus

en: Dismiss notice
vi_VN: Bỏ qua thông báo

en: Do not close this page until it reports itself as having finished.
vi_VN: Đừng đóng trang này cho đến khi nó tự báo đã hoàn thành.

en: Do not close your browser until it reports itself as having finished.
vi_VN: Không đóng trình duyệt cho đến khi trình duyệt báo cáo đã hoàn thành.

en: Do not place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
vi_VN: Đừng đặt nó vào thư mục tải lên hoặc thư mục plugin của bạn, vì điều đó sẽ gây ra sự đệ quy (sao lưu của các sao lưu của các sao lưu của...).”

en: Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
vi_VN: Đừng dừng sao lưu chỉ vì dường như nó đã ở nguyên vị trí trong một thời gian - điều đó là bình thường.

en: Do not verify SSL certificates
vi_VN: Không xác minh chứng chỉ SSL

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
vi_VN: Hãy đọc bài viết hữu ích này về những điều cần biết trước khi khôi phục.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
vi_VN: Bạn có muốn sao lưu thêm một vài trang web WordPress nữa không? Nếu có, bạn có thể tiết kiệm hàng giờ bằng cách kiểm soát tất cả bản sao lưu của mình tại một nơi duy nhất từ UpdraftCentral.

en: Do you need WordPress Multisite support?
vi_VN: Bạn có cần hỗ trợ WordPress Multisite không?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
vi_VN: Bạn có sử dụng UpdraftPlus trên nhiều trang web không?

en: Do you want to carry out the import?
vi_VN: Bạn có muốn thực hiện nhập khẩu?

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
vi_VN: Bạn có muốn di chuyển hoặc sao chép/nhân bản một trang web không?

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
vi_VN: Bạn không biết địa chỉ email của mình hoặc quên mật khẩu?

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
vi_VN: Tải về lỗi: máy chủ gửi cho chúng tôi hồi đáp mà chúng tôi không hiểu.

en: Download failed
vi_VN: Tải về thất bại

en: Download in progress
vi_VN: Tiến trình tải về

en: Download log file
vi_VN: Tải về tập tin báo cáo

en: Download most recently modified log file
vi_VN: Tải về tập tin báo cáo thay đổi mới nhất

en: Download to your computer
vi_VN: Tải về máy tính của bạn

en: Downloading backup files if needed
vi_VN: Tải xuống các tệp sao lưu nếu cần

en: Drop backup files here
vi_VN: Thả các tập tin sao lưu ở đây

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
vi_VN: Thả các tệp cơ sở dữ liệu được mã hóa (tệp db.gz.crypt) vào đây để tải chúng lên để giải mã

en: Drop your backup files
vi_VN: Xóa các tệp sao lưu của bạn

en: Dropbox enhancement
vi_VN: Nâng cao Dropbox

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
vi_VN: Do hạn chế, một số cài đặt có thể được điều chỉnh tự động, bị vô hiệu hóa hoặc không khả dụng.

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon.
vi_VN: Do điểm cuối %1$s bị ngừng hoạt động, hỗ trợ cho %1$s sẽ sớm kết thúc.

en: Dumping routines:
vi_VN: Đang đổ dữ liệu thủ tục:

en: Each schedule includes details like the hook name, the interval, and the next scheduled run time.
vi_VN: Mỗi lịch trình bao gồm các chi tiết như tên hook, khoảng thời gian và thời gian chạy dự kiến tiếp theo.

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s.
vi_VN: Mỗi lần bản sao của bạn được gia hạn (hàng tuần), chi phí là %s.

en: Easily migrate or clone your site in minutes
vi_VN: Dễ dàng di chuyển hoặc sao chép trang web của bạn chỉ trong vài phút

en: Easy
vi_VN: Dễ dàng

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
vi_VN: Báo cáo email được tạo bởi UpdraftPlus (phiên bản miễn phí) mang đến cho bạn những tin tức mới nhất từ UpdraftPlus.com

en: Encrypt the database
vi_VN: Mã hóa cơ sở dữ liệu

en: Encrypt the database, lock UpdraftPlus settings to other admins and anonymise backups.
vi_VN: Mã hóa cơ sở dữ liệu, khóa cài đặt UpdraftPlus đối với các quản trị viên khác và ẩn danh các bản sao lưu.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
vi_VN: Mã hóa các cơ sở dữ liệu nhạy cảm của bạn (ví dụ: thông tin khách hàng hoặc mật khẩu); Sao lưu các cơ sở dữ liệu bên ngoài nữa.

en: Encrypted database
vi_VN: Đã mã hóa cơ sở dữ liệu

en: Encrypting database
vi_VN: Đang mã hóa cơ sở dữ liệu

en: Encryption key size:
vi_VN: Kích thước khóa mã hóa:

en: End tour
vi_VN: Kết thúc tour

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating on %s or %s
vi_VN: Thích %s? Vui lòng để lại cho chúng tôi xếp hạng %s trên %s hoặc %s

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
vi_VN: Hãy đảm bảo rằng bạn đã đăng nhập vào tài khoản chính xác trước khi tiếp tục.

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
vi_VN: Nhập một danh sách phân tách bằng dấu phẩy; nếu không, hãy để trống cho tất cả các bảng.

en: Enter any description
vi_VN: Nhập bất kỳ mô tả

en: Enter only a bucket name or a bucket and path.
vi_VN: Chỉ nhập tên thùng hoặc thùng và đường dẫn.

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
vi_VN: Nhập URL nơi cài đặt UpdraftCentral tự lưu trữ của bạn nằm:

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
vi_VN: Nhập email / mật khẩu UpdraftPlus.Com của bạn vào đây để kết nối:

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error - failed to download the file
vi_VN: Lỗi - không thể tải xuống tệp

en: Error - no such file exists.
vi_VN: Lỗi - không có tệp nào như vậy.

en: Error data:
vi_VN: Dữ liệu lỗi:

en: Error downloading remote file: Failed to download
vi_VN: Lỗi tải xuống tệp từ xa: Không thể tải xuống

en: Error message
vi_VN: Thông báo lỗi

en: Error opening local file: Failed to download
vi_VN: Lỗi mở tệp cục bộ: Không thể tải xuống

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Error: %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: Error: Failed to access bucket %s.
vi_VN: Lỗi: Không thể truy cập bucket %s.

en: Error: Failed to download %s.
vi_VN: Lỗi: Không thể tải xuống %s.

en: Error: Failed to initialise
vi_VN: Lỗi: Khởi tạo không thành công

en: Error: Failed to open local file
vi_VN: Lỗi: Không thể mở tệp cục bộ

en: Error: Failed to upload
vi_VN: Lỗi: Không thể tải lên

en: Error: The chosen file is corrupt.
vi_VN: Lỗi: File đã chọn bị hỏng.

en: Error: invalid path
vi_VN: Lỗi: đường dẫn không hợp lệ

en: Error: the server sent an empty response.
vi_VN: Lỗi: máy chủ gửi một phản hồi trống.

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
vi_VN: Lỗi: máy chủ gửi cho chúng tôi hồi đáp mà chúng tôi không hiểu.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
vi_VN: Lỗi: Tham số rỗng không mong đợi (%s, %s)

en: Error: unexpected file read fail
vi_VN: Lỗi: Lỗi đọc tệp không mong muốn

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s) (%s).
vi_VN: Lỗi: bạn không có đủ dung lượng lưu trữ khả dụng (%s) để tải lên kho lưu trữ này (%s) (%s).

en: Errors encountered:
vi_VN: Lỗi gặp phải:

en: Errors:
vi_VN: Lỗi:

en: Every %s hours
vi_VN: Mỗi %s giờ

en: Every hour
vi_VN: Mỗi tiếng

en: Examples of S3-compatible storage providers:
vi_VN: Ví dụ về các nhà cung cấp lưu trữ tương thích với S3:

en: Examples: mybucket, mybucket/mypath
vi_VN: Ví dụ: mybucket, mybucket/mypath

en: Exclude files/directories
vi_VN: Loại trừ các tệp/thư mục

en: Exclude these from
vi_VN: Loại trừ những điều này khỏi

en: Existing backups
vi_VN: Bản sao lưu hiện có

en: Existing keys
vi_VN: Khóa hiện có

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete old folders" button to delete them before trying again): %s
vi_VN: Các thư mục chưa xóa từ lần khôi phục trước tồn tại (vui lòng sử dụng nút "Xóa thư mục cũ" để xóa chúng trước khi thử lại): %s

en: Exit full-screen
vi_VN: Thoát chế độ toàn màn hình

en: Expectation Failed
vi_VN: Kỳ vọng thất bại

en: Expected parameter(s) missing.
vi_VN: Thiếu tham số dự kiến.

en: Expert settings
vi_VN: Cài đặt chuyên gia

en: Export / import settings
vi_VN: Xuất / nhập cài đặt

en: Export settings
vi_VN: Xuất cài đặt

en: Extensions
vi_VN: Phần mở rộng

en: External database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu bên ngoài

en: External database (%s)
vi_VN: Cơ sở dữ liệu bên ngoài (%s)

en: Extra database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu bổ sung

en: FTP login
vi_VN: Đăng nhập FTP

en: FTP password
vi_VN: Mật khẩu FTP

en: FTP server
vi_VN: Máy chủ FTP

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Failed Dependency
vi_VN: Phụ thuộc thất bại

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
vi_VN: Không thể truy cập %s khi xóa (xem tệp nhật ký để biết thêm chi tiết)

en: Failed to attach media.
vi_VN: Gắn phương tiện không thành công.

en: Failed to backup database table:
vi_VN: Không thể sao lưu bảng cơ sở dữ liệu:

en: Failed to create a temporary directory
vi_VN: Không thể tạo thư mục tạm thời

en: Failed to delete selected media.
vi_VN: Xóa phương tiện đã chọn không thành công.

en: Failed to delete working directory after restoring.
vi_VN: Không thể xóa thư mục làm việc sau khi khôi phục.

en: Failed to detach media.
vi_VN: Tách phương tiện không thành công.

en: Failed to download
vi_VN: Tải xuống thất bại

en: Failed to download %s
vi_VN: Tải xuống %s thất bại

en: Failed to find a manifest file in the backup.
vi_VN: Không tìm thấy tệp biểu diễn trong bản sao lưu.

en: Failed to find database file
vi_VN: Không tìm thấy tệp cơ sở dữ liệu

en: Failed to open database file
vi_VN: Không thể mở tệp cơ sở dữ liệu

en: Failed to open database file for reading:
vi_VN: Không thể mở tệp cơ sở dữ liệu để đọc:

en: Failed to open database file.
vi_VN: Không thể mở tệp cơ sở dữ liệu.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
vi_VN: Không thể mở thư mục (kiểm tra quyền và quyền sở hữu tệp): %s

en: Failed to open directory for reading:
vi_VN: Không thể mở thư mục để đọc:

en: Failed to open directory: %s.
vi_VN: Không thể mở thư mục: %s.

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
vi_VN: Không thể mở tệp zip (%s) - %s

en: Failed to read from the working directory.
vi_VN: Không thể đọc từ thư mục làm việc.

en: Failed to read the manifest file from backup.
vi_VN: Không thể đọc tệp biểu diễn từ bản sao lưu.

en: Failed to unpack the archive
vi_VN: Không thể giải nén kho lưu trữ

en: Failed to upload %s
vi_VN: Tải lên %s thất bại

en: Failed to upload to %s
vi_VN: Tải lên %s thất bại

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
vi_VN: Không thể ghi cơ sở dữ liệu đã giải mã vào hệ thống tệp

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
vi_VN: Thất bại: Chúng tôi không thể đặt tệp vào thư mục đó - vui lòng kiểm tra thông tin đăng nhập của bạn.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
vi_VN: Thất bại: thao tác %s không thể bắt đầu.

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
vi_VN: Thất bại: chúng tôi không hiểu kết quả được trả về bởi thao tác %s.

en: Failure
vi_VN: Thất bại

en: Failure: No %s was given.
vi_VN: Thất bại: Không có %s được đưa ra.

en: Failure: No bucket details were given.
vi_VN: Thất bại: Không có thông tin chi tiết về kho được cung cấp.

en: Failure: No container details were given.
vi_VN: Thất bại: Không có chi tiết container nào được cung cấp.

en: Failure: No endpoint details were given.
vi_VN: Thất bại: Không có chi tiết điểm cuối nào được cung cấp.

en: Failure: No server details were given.
vi_VN: Thất bại: Không có thông tin chi tiết về máy chủ được đưa ra.

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket.
vi_VN: Thất bại: Chúng tôi không thể truy cập hoặc tạo thành công một bucket như vậy.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
vi_VN: Thất bại: chúng tôi đã không đăng nhập thành công với thông tin xác thực đó.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
vi_VN: Thất bại: chúng tôi đã đăng nhập thành công, nhưng không thể tạo tệp trong thư mục đã cho.

en: Fast
vi_VN: Nhanh chóng

en: Fast, personal support
vi_VN: Hỗ trợ cá nhân nhanh chóng

en: Features comparison
vi_VN: So sánh tính năng

en: Fetch
vi_VN: Tìm nạp

en: Fetching...
vi_VN: Đang tải ...

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
vi_VN: Tập tin (%s) đã được tìm thấy, nhưng có kích thước khác (%s) từ những gì đã được dự kiến ​​(%s) - nó có thể đã bị hỏng.

en: File Options
vi_VN: Tùy chọn tập tin

en: File backup options
vi_VN: Tùy chọn sao lưu tệp

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
vi_VN: Tệp không có mặt cục bộ - cần lấy từ bộ nhớ lưu trữ từ xa

en: File not found
vi_VN: Tệp không tìm thấy

en: File not found (you need to upload it): %s
vi_VN: Tập tin không tìm thấy (bạn cần phải tải nó): %s

en: File ready.
vi_VN: Tập tin sẵn sàng.

en: File size
vi_VN: Kích thước tập tin

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
vi_VN: Tập tin đã được tìm thấy, nhưng là số không nhỏ (bạn cần phải tải nó lên lại): %s

en: File/directory
vi_VN: Tệp/thư mục

en: Files
vi_VN: Tệp

en: Files (database backup has not completed)
vi_VN: Tệp (sao lưu cơ sở dữ liệu chưa hoàn tất)

en: Files and database
vi_VN: Tệp và cơ sở dữ liệu

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
vi_VN: Bản sao lưu tập tin và cơ sở dữ liệu WordPress (được tạo ra bởi %s)

en: Files backup (created by %s)
vi_VN: Bản sao lưu tập tin (được tạo ra bởi %s)

en: Files backup interval
vi_VN: Khoảng thời gian sao lưu tệp

en: Files backup schedule
vi_VN: Lịch trình sao lưu tệp

en: Files found:
vi_VN: Tìm thấy tệp:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
vi_VN: Chỉ tệp (cơ sở dữ liệu không nằm trong lịch trình này)

en: Files/Directories containing the given characters in their names
vi_VN: Tệp/Thư mục chứa các ký tự đã cho trong tên của chúng

en: Final checks
vi_VN: Kiểm tra cuối cùng

en: Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
vi_VN: Cuối cùng, nếu điều đó không hiệu quả, hãy sử dụng chế độ chuyên gia để xóa tất cả cài đặt của bạn, tạo ID/bí mật khách hàng Google mới và bắt đầu lại.

en: Find out more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Find out more about incremental backups here.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về sao lưu tăng dần ở đây.

en: Find out more here.
vi_VN: Tìm hiểu thêm ở đây.

en: Finish
vi_VN: Hoàn thành

en: Finished
vi_VN: Hoàn thành

en: First, enter the decryption key
vi_VN: Đầu tiên, nhập khóa giải mã

en: Flexible
vi_VN: Linh hoạt

en: Folder
vi_VN: Thư mục

en: Follow TeamUpdraft
vi_VN: Theo dõi TeamUpdraft

en: Follow this link for help
vi_VN: Làm theo liên kết này để được trợ giúp

en: Follow this link for more information
vi_VN: Theo dõi liên kết này để biết thêm thông tin

en: Follow this link to activate the WP-Optimize plugin.
vi_VN: Hãy theo liên kết này để kích hoạt plugin WP-Optimize.

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
vi_VN: Nhấn vào liên kết này để tải tập tin cơ sở dữ liệu về máy tính của bạn.

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
vi_VN: Hãy theo liên kết này để thử tạo thư mục và đặt quyền

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
vi_VN: Theo liên kết này để ủy quyền truy cập vào tài khoản %s của bạn (bạn sẽ không thể sao lưu vào %s nếu không có nó).

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
vi_VN: Hãy theo liên kết này để tải xuống tệp nhật ký cho quá trình khôi phục này (cần thiết cho bất kỳ yêu cầu hỗ trợ nào).

en: Follow this link to install the WP-Optimize plugin.
vi_VN: Hãy theo liên kết này để cài đặt plugin WP-Optimize.

en: Follow this link to read about how to set browser permission
vi_VN: Hãy theo liên kết này để đọc về cách thiết lập quyền của trình duyệt

en: Follow this link to remove these settings for %s.
vi_VN: Làm theo liên kết này để xóa các cài đặt này cho %s.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
vi_VN: Hãy theo dõi liên kết này đến hướng dẫn cài đặt (đặc biệt là bước 1).

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
vi_VN: Theo dõi liên kết này đến Bảng điều khiển API của Google và ở đó kích hoạt API Drive và tạo ID khách hàng trong phần Truy cập API.

en: For backups older than
vi_VN: Đối với bản sao lưu cũ hơn

en: For direct site-to-site migration, get %s.
vi_VN: Đối với việc di chuyển trực tiếp giữa các trang web, hãy tải xuống %s.

en: For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
vi_VN: Đối với các thực thể ở cấp cao nhất, bạn có thể sử dụng * ở đầu hoặc cuối mục nhập làm ký tự đại diện.

en: For example, if the client asked for a part of the file that lies beyond the end of the file.
vi_VN: Ví dụ: nếu khách hàng yêu cầu một phần của tệp nằm ngoài cuối tệp.

en: For example, the client uploads an image as image/svg+xml, but the server requires that images use a different format.
vi_VN: Ví dụ: khách hàng tải lên một hình ảnh dưới dạng image/svg+xml, nhưng máy chủ yêu cầu hình ảnh sử dụng định dạng khác.

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
vi_VN: Để kiểm soát các kết nối UpdraftCentral trong tương lai, hãy vào tab "Công cụ nâng cao".

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
vi_VN: Để được trợ giúp đầy đủ hơn, bao gồm ảnh chụp màn hình, hãy theo liên kết này.

en: For more detailed instructions, follow this link.
vi_VN: Để biết hướng dẫn chi tiết hơn, hãy theo liên kết này.

en: For more information visit %2$s
vi_VN: Để biết thêm thông tin, hãy truy cập %2$s

en: For more information, please see: %s
vi_VN: Để biết thêm thông tin, vui lòng xem: %s

en: For more options, use Premium
vi_VN: Để có thêm tùy chọn, hãy sử dụng Premium

en: For more reporting features, use the Premium version
vi_VN: Để có thêm tính năng báo cáo, hãy sử dụng phiên bản Premium

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
vi_VN: Cấm người dùng không phải quản trị viên đăng nhập vào WordPress trên bản sao của bạn

en: Forbidden.
vi_VN: Bị cấm.

en: Forgotten your details?
vi_VN: Quên thông tin đăng nhập?

en: Fortnightly
vi_VN: Mỗi tháng hai lần

en: Found (Previously "Moved temporarily").
vi_VN: Đã tìm thấy (Trước đây "Di chuyển tạm thời").

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
vi_VN: Đã tìm thấy SET NAMES %s, nhưng đang thay đổi thành %s theo đề xuất của WPDB::determine_charset().

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
vi_VN: Đã tìm thấy và thay thế các ràng buộc khóa ngoại của bảng hiện có vì tiền tố bảng đã thay đổi.

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Free disk space in account:
vi_VN: Không gian đĩa miễn phí trong tài khoản:

en: Free two-factor security plugin
vi_VN: Plugin bảo mật hai yếu tố miễn phí

en: Front page:
vi_VN: Trang chủ:

en: Full backup
vi_VN: Sao lưu đầy đủ

en: Full feature list
vi_VN: Danh sách đầy đủ tính năng

en: Full-screen
vi_VN: Toàn màn hình

en: Further extensions to the request are required for the server to fulfil it.
vi_VN: Cần thêm phần mở rộng cho yêu cầu để máy chủ có thể đáp ứng.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
vi_VN: Thông tin chi tiết có thể được tìm thấy trong bảng điều khiển JavaScript của trình duyệt và nhật ký lỗi PHP của máy chủ.

en: Future releases of UpdraftPlus will require a more recent PHP version to use these features; we recommend that you speak to your web hosting company about updating to version %s or higher.
vi_VN: Các phiên bản UpdraftPlus trong tương lai sẽ yêu cầu phiên bản PHP mới hơn để sử dụng các tính năng này; chúng tôi khuyên bạn nên liên hệ với công ty lưu trữ web của mình để cập nhật lên phiên bản %s trở lên.

en: Gateway Timeout
vi_VN: Cổng thời gian chờ

en: Generally, this is a temporary state.
vi_VN: Nói chung, đây là trạng thái tạm thời.

en: Get %s here
vi_VN: Tải xuống %s tại đây

en: Get Premium
vi_VN: Nhận Premium

en: Get UpdraftCentral
vi_VN: Nhận UpdraftCentral

en: Get direct support from the developers with Premium.
vi_VN: Nhận hỗ trợ trực tiếp từ các nhà phát triển với Premium.

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV, Backblaze and more with UpdraftPlus Premium.
vi_VN: Nhận phiên bản nâng cao của các tùy chọn lưu trữ từ xa miễn phí (Dropbox, Google Drive & S3) và thậm chí nhiều tùy chọn lưu trữ từ xa hơn như OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV, Backblaze và hơn thế nữa với UpdraftPlus Premium.

en: Get it here
vi_VN: Tải về tại đây

en: Get more quota
vi_VN: Nhận thêm dung lượng

en: Get your API key <a href="%s" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="%s" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage.
vi_VN: Lấy mã API của bạn <a href="%s" target="_blank">từ bảng điều khiển Rackspace Cloud của bạn</a> (<a href="%s" target="_blank">đọc hướng dẫn tại đây</a>), sau đó chọn một tên vùng chứa để sử dụng cho việc lưu trữ.

en: Get your API key from your %1$sRackspace Cloud console%2$s (%3$sread instructions here%2$s), then pick a container name to use for storage.
vi_VN: Nhận khóa API của bạn từ bảng điều khiển %1$sRackspace Cloud%2$s của bạn (%3$sđọc hướng dẫn ở đây%2$s), sau đó chọn tên container để sử dụng cho lưu trữ.

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage.
vi_VN: Lấy thông tin xác thực truy cập từ nhà cung cấp OpenStack Swift của bạn, sau đó chọn tên container để sử dụng cho lưu trữ.

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage.
vi_VN: Lấy khóa truy cập và khóa bí mật của bạn từ <a href="%s">%s console</a>, sau đó chọn một tên bucket (duy nhất trên toàn cầu - tất cả người dùng %s) (chữ cái và số) (và không bắt buộc một đường dẫn) để sử dụng cho việc lưu trữ.

en: Go
vi_VN: Đi

en: Go here for help
vi_VN: Nhấn vào đây để được trợ giúp

en: Go here for instructions
vi_VN: Nhấn vào đây để xem hướng dẫn

en: Go here for more information.
vi_VN: Tới đây để biết thêm thông tin.

en: Go here to complete your settings for %s.
vi_VN: Đi đến đây để hoàn thành cài đặt của bạn cho %s.

en: Go here to connect it.
vi_VN: Bấm vào đây để kết nối.

en: Go there
vi_VN: Đi đến đó

en: Go to settings
vi_VN: Đi đến cài đặt

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
vi_VN: Chuyển đến trang thanh toán của updraftplus.com

en: Goes to updraftplus.com checkout page
vi_VN: Đi đến trang thanh toán của updraftplus.com

en: Gone
vi_VN: Đã biến mất

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted.
vi_VN: Tin tốt: Giao tiếp của trang web bạn với %s có thể được mã hóa.

en: Google Drive enhancement
vi_VN: Nâng cao Google Drive

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
vi_VN: Danh sách tệp Google Drive: không thể truy cập vào thư mục cha

en: HTML was detected in the response.
vi_VN: HTML đã được phát hiện trong phản hồi.

en: HTTP Version Not Supported
vi_VN: Phiên bản HTTP không được hỗ trợ

en: HTTP code:
vi_VN: Mã HTTP:

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
vi_VN: Chưa nhận được mã thông báo truy cập từ Google - bạn cần ủy quyền hoặc ủy quyền lại kết nối của mình với Google Drive.

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể xuất cài đặt UpdraftPlus của mình (%s), để sử dụng trên trang web khác hoặc để lưu trữ dưới dạng bản sao lưu.

en: Here, you can view the scheduled tasks set up by the UpdraftPlus plugin.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể xem các tác vụ được lên lịch được thiết lập bởi plugin UpdraftPlus.

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.
vi_VN: Này - Chúng tôi nhận thấy UpdraftPlus đã giữ cho trang web của bạn an toàn trong một thời gian.

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
vi_VN: Cách hiệu quả cao để quản lý, tối ưu hóa, cập nhật và sao lưu nhiều trang web từ một nơi.

en: Hold or Unapprove
vi_VN: Giữ hoặc Không phê duyệt

en: Hook name
vi_VN: Tên thu hút

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
vi_VN: Tuy nhiên, Lưu trữ UpdraftPlus là tiêu chuẩn tập tin zip/SQL - vì vậy nếu bạn chắc chắn rằng tập tin của bạn có định dạng phù hợp, sau đó bạn có thể đổi tên nó để phù hợp với mô hình đó.

en: However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
vi_VN: Tuy nhiên, nếu bạn gặp lỗi SSL, thì việc chọn tùy chọn này (khiến UpdraftPlus sử dụng bộ sưu tập của máy chủ web của bạn thay thế) có thể giúp ích.

en: However, subsequent access attempts failed:
vi_VN: Tuy nhiên, các nỗ lực truy cập tiếp theo đã thất bại:

en: However, the search and replace feature is not suitable for the PHP version (%s) your server is running on.
vi_VN: Tuy nhiên, chức năng tìm kiếm và thay thế không phù hợp với phiên bản PHP (%s) mà máy chủ của bạn đang chạy.

en: However, we were not able to register this site with %1$s, as there are no available %1$s licences on the account.
vi_VN: Tuy nhiên, chúng tôi không thể đăng ký trang web này với %1$s, vì không có giấy phép %1$s nào khả dụng trên tài khoản.

en: Hurry, offer ends 2 December.
vi_VN: Nhanh lên, ưu đãi kết thúc ngày 2 tháng 12.

en: Hurry, offer ends 28 January.
vi_VN: Nhanh lên, ưu đãi kết thúc ngày 28 tháng 1.

en: Hurry, offer ends 31 August.
vi_VN: Nhanh lên, ưu đãi kết thúc ngày 31 tháng 8.

en: Hurry, offer ends 31 May.
vi_VN: Nhanh lên, ưu đãi kết thúc ngày 31 tháng 5.

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
vi_VN: Tôi đồng ý với các điều khoản và điều kiện của UpdraftClone

en: I consent to %s
vi_VN: Tôi đồng ý với %s

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
vi_VN: Nếu Google sau đó hiển thị thông báo "invalid_client", thì bạn đã không nhập ID khách hàng hợp lệ ở đây.

en: If all is well, then now press Restore again to proceed.
vi_VN: Nếu mọi thứ đều ổn, hãy nhấn Khôi phục lại để tiếp tục.

en: If all is well, then press Restore to proceed.
vi_VN: Nếu mọi thứ đều ổn, hãy nhấn Khôi phục để tiếp tục.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas.
vi_VN: Nếu nhập nhiều tệp/thư mục, hãy phân cách chúng bằng dấu phẩy.

en: If installing, then proceed with caution by first doing a backup.
vi_VN: Nếu cài đặt, hãy tiến hành cẩn thận bằng cách sao lưu trước.

en: If making a request for support, please include this information:
vi_VN: Nếu yêu cầu hỗ trợ, vui lòng bao gồm thông tin này:

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
vi_VN: Nếu không, một tài khoản mới được đăng kí khi nắm chi tiết thông tin về bạn.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
vi_VN: Nếu không, bạn sẽ cần xóa dữ liệu khỏi bảng này hoặc liên hệ với công ty lưu trữ của bạn để yêu cầu thêm tài nguyên.

en: If not, your backups remain on the same server as your site.
vi_VN: Nếu không, bản sao lưu của bạn sẽ vẫn ở trên cùng máy chủ với trang web của bạn.

en: If refreshing the page does not help then perhaps you do not have sufficient privilege to manage WP-Optimize.
vi_VN: Nếu làm mới trang không giúp được gì thì có lẽ bạn không đủ quyền để quản lý WP-Optimize.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
vi_VN: Nếu gửi trực tiếp từ trang web này sang trang web khác không hoạt động, thì có ba phương thức khác - vui lòng thử một trong những phương thức này thay thế.

en: If so, you should switch to using a different remote storage method.
vi_VN: Nếu vậy, bạn nên chuyển sang sử dụng phương thức lưu trữ từ xa khác.

en: If that is not yet set up, then you should set it up, or upgrade your PHP version to at least 5.3 in order to access the search and replace feature, allowing for the automatic replacement of non-HTTPS links.
vi_VN: Nếu chưa được thiết lập, bạn nên thiết lập hoặc nâng cấp phiên bản PHP lên ít nhất 5.3 để truy cập chức năng tìm kiếm và thay thế, cho phép tự động thay thế các liên kết không phải HTTPS.

en: If that is not yet set up, then you should set it up, or use below search and replace so that the non-https links are automatically replaced.
vi_VN: Nếu chưa thiết lập, bạn nên thiết lập hoặc sử dụng tìm kiếm và thay thế bên dưới để các liên kết không phải https được tự động thay thế.

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
vi_VN: Nếu điều đó không thành công, hãy kiểm tra quyền trên máy chủ của bạn hoặc thay đổi nó thành một thư mục khác có thể ghi bởi quy trình máy chủ web của bạn.

en: If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
vi_VN: Nếu bản sao không khởi động được, mã thông báo sẽ được giải phóng trong vòng một giờ.

en: If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
vi_VN: Nếu những điều này xảy ra, bạn sẽ cần phải khôi phục thủ công tập tin thông qua phpMyAdmin hoặc phương thức khác.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
vi_VN: Nếu đây là một bản sao lưu được tạo ra bởi một plugin sao lưu khác, Khi đó UpdraftPlus Premium  có thể giúp bạn.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
vi_VN: Nếu bạn đã có tài khoản updraftplus.com, hãy nhập thông tin bên dưới.

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
vi_VN: Nếu bạn gặp sự cố khi xác thực với %s, bạn có thể ủy quyền thủ công ở đây.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
vi_VN: Nếu bạn thấy nhiều bản sao lưu hơn dự kiến, thì có lẽ do việc xóa các bộ sao lưu cũ không xảy ra cho đến khi bản sao lưu mới hoàn tất.

en: If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
vi_VN: Nếu bạn đang gửi từ mạng bên ngoài, có khả năng tường lửa sẽ chặn điều này.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
vi_VN: Nếu bạn đang sử dụng tính năng này, hãy tắt chế độ Turbo/Road.

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
vi_VN: Nếu bạn sao lưu nhiều trang web vào cùng một Dropbox và muốn sắp xếp bằng các thư mục con, thì %s hãy xem Premium %s

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
vi_VN: Nếu bạn vẫn có thể đọc những từ này sau khi trang tải xong, thì có vấn đề về JavaScript hoặc jQuery trong trang web.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server.
vi_VN: Nếu bạn không chọn lưu trữ từ xa, thì bản sao lưu sẽ vẫn ở trên máy chủ web.

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
vi_VN: Nếu bạn không muốn khôi phục tất cả các bảng cơ sở dữ liệu của mình, hãy chọn một số bảng để loại trừ ở đây.

en: If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
vi_VN: Nếu bạn không muốn điều này xảy ra, bạn nên gia hạn càng sớm càng tốt.

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
vi_VN: Nếu bạn loại trừ cả cơ sở dữ liệu và các tệp, thì bạn đã loại trừ tất cả mọi thứ!

en: If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
vi_VN: Nếu bạn có bất cứ thứ gì cần thiết trong thư mục WordPress của mình, bạn sẽ cần phải thêm lại thủ công từ tập tin zip.

en: If you have a few sites, it'll save hours.
vi_VN: Nếu bạn có một vài trang web, nó sẽ giúp bạn tiết kiệm hàng giờ.

en: If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
vi_VN: Nếu bạn có nhiều dữ liệu để nhập và nếu quá trình khôi phục hết thời gian, bạn sẽ cần liên hệ với công ty lưu trữ web của mình để tìm cách nâng giới hạn này (hoặc thử khôi phục từng phần).

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
vi_VN: Nếu bạn có giấy phép Premium hợp lệ, bạn sẽ được cung cấp 1GB dung lượng lưu trữ.

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
vi_VN: Nếu bạn có bản sao lưu hiện có mà bạn muốn tải lên và khôi phục từ đó, vui lòng sử dụng liên kết "Tải lên tệp sao lưu" ở trên.

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
vi_VN: Nếu bạn quên mật khẩu, hãy vào đây để thay đổi mật khẩu trên updraftplus.com.

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
vi_VN: Nếu bạn đã mua từ UpdraftPlus.Com, hãy theo liên kết này để xem hướng dẫn cài đặt (đặc biệt là bước 1).

en: If you like UpdraftPlus, you'll love UpdraftPlus Premium!
vi_VN: Nếu bạn thích UpdraftPlus, bạn sẽ yêu thích UpdraftPlus Premium!

en: If you like UpdraftPlus, you'll love our other plugins.
vi_VN: Nếu bạn thích UpdraftPlus, bạn sẽ yêu thích các plugin khác của chúng tôi.

en: If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.
vi_VN: Nếu bạn thích chúng tôi, vui lòng xem xét để lại một đánh giá tích cực để truyền bá thông điệp.

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results.
vi_VN: Nếu bạn tiếp tục khôi phục, một số tùy chọn khôi phục sẽ bị mất và bạn có thể nhận được kết quả không mong muốn.

en: If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
vi_VN: Nếu bạn thấy bất kỳ lỗi nào liên quan đến mã hóa, hãy xem trong 'Cài đặt chuyên gia' để được trợ giúp.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
vi_VN: Nếu bạn thấy lỗi về chứng chỉ SSL, vui lòng truy cập đây để được trợ giúp.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then choose UpdraftPlus Premium.
vi_VN: Nếu bạn muốn mã hóa (ví dụ: bạn đang lưu trữ dữ liệu kinh doanh nhạy cảm), hãy chọn UpdraftPlus Premium.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
vi_VN: Nếu bạn muốn sao lưu nhiều trang, bạn nên cài đặt bộ cài WordPess như là một dạng nhiều trang.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
vi_VN: Nếu muốn, bạn có thể thử nâng cấp lên phiên bản PHP hoặc WP khác.

en: Import settings
vi_VN: Nhập cài đặt

en: Importer
vi_VN: Nhập dữ liệu

en: Importing...
vi_VN: Đang nhập...

en: In a few days' time, your stored data will be permanently removed.
vi_VN: Trong vài ngày nữa, dữ liệu được lưu trữ của bạn sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: In this case, the request should be repeated with another URI; however, future requests should still use the original URI.
vi_VN: Trong trường hợp này, yêu cầu nên được lặp lại với một URI khác; tuy nhiên, các yêu cầu trong tương lai vẫn nên sử dụng URI gốc.

en: Include all tables not listed below
vi_VN: Bao gồm tất cả các bảng không được liệt kê bên dưới

en: Include in files backup
vi_VN: Bao gồm trong sao lưu tệp

en: Include your database in the backup
vi_VN: Bao gồm cơ sở dữ liệu của bạn trong bản sao lưu

en: Include your files in the backup
vi_VN: Bao gồm các tệp của bạn trong bản sao lưu

en: Includes find-and-replace tool for database references.
vi_VN: Bao gồm công cụ tìm kiếm và thay thế cho các tham chiếu cơ sở dữ liệu.

en: Incompatible Archive.
vi_VN: Lưu trữ không tương thích.

en: Incomplete
vi_VN: Chưa hoàn thành

en: Incremental
vi_VN: Tăng cường

en: Incremental backups
vi_VN: Sao lưu tăng dần

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
vi_VN: Sao lưu tăng dần là một tính năng của %s (nâng cấp bằng cách theo dõi liên kết này).

en: Index size
vi_VN: Kích thước chỉ mục

en: Indicates multiple options for the resource from which the client may choose (via agent-driven content negotiation).
vi_VN: Cho biết nhiều lựa chọn cho tài nguyên mà máy khách có thể chọn (thông qua thương lượng nội dung do tác nhân điều khiển).

en: Indicates that the request could not be processed because of conflict in the current state of the resource, such as an edit conflict between multiple simultaneous updates.
vi_VN: Cho biết yêu cầu không thể được xử lý do xung đột trong trạng thái hiện tại của tài nguyên, chẳng hạn như xung đột chỉnh sửa giữa nhiều bản cập nhật đồng thời.

en: Indicates that the resource has not been modified since the version specified by the request headers If-Modified-Since or If-None-Match.
vi_VN: Cho biết tài nguyên đã không được sửa đổi kể từ phiên bản được chỉ định bởi các tiêu đề yêu cầu If-Modified-Since hoặc If-None-Match.

en: Indicates that the resource requested is no longer available and will not be available again.
vi_VN: Cho biết tài nguyên được yêu cầu không còn khả dụng và sẽ không khả dụng nữa.

en: Indicates that the server is unwilling to risk processing a request that might be replayed.
vi_VN: Cho biết máy chủ không muốn mạo hiểm xử lý yêu cầu có thể được phát lại.

en: Infinite recursion: consult your log for more information
vi_VN: Đệ quy vô hạn: hãy tham khảo nhật ký của bạn để biết thêm thông tin

en: Install debugging plugins:
vi_VN: Cài đặt plugin gỡ lỗi:

en: Installed
vi_VN: Đã cài đặt

en: Insufficient Storage
vi_VN: Bộ nhớ không đủ

en: Intended for use by intercepting proxies used to control access to the network (e.g., "captive portals" used to require agreement to Terms of Service before granting full Internet access via a Wi-Fi hotspot).
vi_VN: Dành cho việc sử dụng bởi các proxy chặn được sử dụng để kiểm soát quyền truy cập vào mạng (ví dụ: "cổng thông tin bị bắt giữ" được sử dụng để yêu cầu đồng ý với Điều khoản dịch vụ trước khi cấp quyền truy cập Internet đầy đủ thông qua điểm truy cập Wi-Fi).

en: Intended for use with rate-limiting schemes.
vi_VN: Dành cho sử dụng với các lược đồ giới hạn tốc độ.

en: Intended to prevent the 'lost update' problem, where a client GETs a resource's state, modifies it, and PUTs it back to the server, when meanwhile a third party has modified the state on the server, leading to a conflict.
vi_VN: Dành cho việc ngăn chặn vấn đề 'cập nhật bị mất', trong đó máy khách GET trạng thái của tài nguyên, sửa đổi nó và PUT nó trở lại máy chủ, trong khi đó một bên thứ ba đã sửa đổi trạng thái trên máy chủ, dẫn đến xung đột.

en: Interested in knowing about your password security? Read about it here.
vi_VN: Bạn có muốn biết về bảo mật mật khẩu của mình không? Đọc thêm về nó ở đây.

en: Internal Server Error
vi_VN: Lỗi máy chủ nội bộ

en: Interval
vi_VN: Khoảng thời gian

en: Introducing UpdraftCentral
vi_VN: Giới thiệu UpdraftCentral

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
vi_VN: Có vẻ như địa chỉ IP của máy chủ web của bạn (%s) bị chặn.

en: It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
vi_VN: Nó làm sạch cơ sở dữ liệu, nén hình ảnh và lưu trữ bộ nhớ cache trang để đạt tốc độ tối ưu.

en: It is an ID number internal to Google Drive
vi_VN: Đây là số ID nội bộ của Google Drive

en: It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
vi_VN: Nó đã lỗi thời, gây ra lỗi mã hóa và nên tắt.

en: It is for sending backups to the following site:
vi_VN: Nó dùng để gửi sao lưu đến trang web sau:

en: It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
vi_VN: Nó tương đối với thư mục nội dung của bạn (mặc định được gọi là wp-content).

en: It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
vi_VN: Nó có thể hoạt động với bạn, nhưng nếu không, hãy lưu ý rằng không có hỗ trợ nào cho đến khi bạn nâng cấp WordPress.

en: It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
vi_VN: Điều đó có nghĩa là UpdraftPlus sẽ chỉ sử dụng SSL để mã hóa lưu lượng truy cập, chứ không phải để xác thực.

en: It must be restored manually.
vi_VN: Nó phải được khôi phục thủ công.

en: It will be imported as a new site.
vi_VN: Nó sẽ được nhập khẩu dưới dạng một trang web mới.

en: It would be best to download the zip to your computer.
vi_VN: Tốt nhất là bạn nên tải xuống file zip vào máy tính của mình.

en: It's free to use or try up to 5 sites.
vi_VN: Nó miễn phí để sử dụng hoặc thử tối đa 5 trang web.

en: JavaScript warning
vi_VN: Cảnh báo JavaScript

en: Job ID: %s
vi_VN: ID công việc: %s

en: Job deleted
vi_VN: Công việc đã xóa

en: Keeps your WordPress site up to date and bug free.
vi_VN: Giữ cho trang web WordPress của bạn luôn cập nhật và không có lỗi.

en: Key
vi_VN: Chìa khóa

en: Key created successfully.
vi_VN: Khóa đã được tạo thành công.

en: Key created.
vi_VN: Khóa đã được tạo.

en: Key description
vi_VN: Mô tả khóa

en: Key size: %d bits
vi_VN: Kích thước khóa: %d bit

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
vi_VN: Điều này cần là URI xác thực v2 (Keystone); v1 (Swauth) không được hỗ trợ.

en: Known backups (raw)
vi_VN: Sao lưu đã biết (thô)

en: Last log message
vi_VN: Báo cáo thay đổi mới nhất

en: Latest UpdraftPlus.com news:
vi_VN: Tin tức mới nhất từ UpdraftPlus.com:

en: Latest status:
vi_VN: Trạng thái mới nhất:

en: Lead developer's homepage
vi_VN: Trang chủ của nhà phát triển chính

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Learn more about UpdraftCentral
vi_VN: Tìm hiểu thêm về UpdraftCentral

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
vi_VN: Để trống trường này, một mặc định sẽ được chọn.

en: Length Required
vi_VN: Bắt buộc chiều dài

en: LinkedIn
vi_VN: Linkedln

en: Loading log file
vi_VN: Đang tải tệp nhật ký

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
vi_VN: Tải lên bản sao lưu cục bộ đã bắt đầu; vui lòng kiểm tra tệp nhật ký để xem tiến độ tải lên

en: Local files deleted:
vi_VN: Tệp cục bộ đã xóa:

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
vi_VN: Khóa quyền truy cập vào UpdraftPlus bằng mật khẩu để bạn chọn người dùng quản trị nào có thể truy cập bản sao lưu.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
vi_VN: Khóa quyền truy cập vào trang cài đặt UpdraftPlus

en: Lock settings
vi_VN: Khóa cài đặt

en: Locked
vi_VN: Đã khóa

en: Log file does not exist or could not be read.
vi_VN: Tệp nhật ký không tồn tại hoặc không thể đọc được.

en: Log in here to enable all the features you have access to.
vi_VN: Đăng nhập vào đây để kích hoạt tất cả các tính năng bạn có quyền truy cập.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
vi_VN: Đăng nhập hoặc đăng ký với UpdraftCentral Cloud

en: Login or register with this email address
vi_VN: Đăng nhập hoặc đăng ký bằng địa chỉ email này

en: Login successful.
vi_VN: Đăng nhập thành công.

en: Login successful; reloading information.
vi_VN: Đăng nhập thành công; đang tải lại thông tin.

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
vi_VN: Xem qua các cài đặt khác ở đây và thực hiện bất kỳ thay đổi nào bạn muốn.

en: Looking for %s archive: file name: %s
vi_VN: Đang tìm lưu trữ %s: tên tệp: %s

en: Loop Detected
vi_VN: Phát hiện vòng lặp

en: Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version.
vi_VN: Hãy đảm bảo rằng %s này tương thích với phiên bản WordPress từ xa của bạn.

en: Make sure you upload the correct file and that the zip file is a valid %s file (not corrupted) and try uploading the file again.
vi_VN: Hãy đảm bảo rằng bạn đã tải lên tệp chính xác và tệp zip là tệp %s hợp lệ (không bị hỏng) và thử tải tệp lên một lần nữa.

en: Makes your site fast and efficient.
vi_VN: Làm cho trang web của bạn nhanh chóng và hiệu quả.

en: Manage existing keys (%d)...
vi_VN: Quản lý các khóa hiện có (%d) ...

en: Manage your clones
vi_VN: Quản lý bản sao của bạn

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
vi_VN: Xác thực thủ công không khả dụng cho phương thức lưu trữ từ xa này

en: Manual backup options
vi_VN: Tùy chọn sao lưu thủ công

en: Manually decrypt a database backup file
vi_VN: Giải mã thủ công tệp sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Maybe later
vi_VN: Có thể sau

en: Media has been attached to post.
vi_VN: Phương tiện đã được gắn vào bài viết.

en: Media has been detached from post.
vi_VN: Phương tiện đã được tách khỏi bài viết.

en: Memory limit
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ

en: Messages:
vi_VN: Tin nhắn:

en: Method Not Allowed
vi_VN: Phương thức không được phép

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
vi_VN: Di chuyển (tạo bản sao của trang web trên máy chủ bạn kiểm soát)

en: Migrate / Clone
vi_VN: Di chuyển / Sao chép

en: Migration
vi_VN: Di cư

en: Migrator
vi_VN: Chuyển Di

en: Misdirected Request
vi_VN: Yêu cầu sai hướng

en: Missing authentication data:
vi_VN: Thiếu dữ liệu xác thực:

en: Missing instance id:
vi_VN: Thiếu id instance:

en: Missing pages:
vi_VN: Thiếu trang:

en: Monthly
vi_VN: Hằng tháng

en: More about UpdraftVault
vi_VN: Thêm về UpdraftVault

en: More database options
vi_VN: Thêm tùy chọn cơ sở dữ liệu

en: More great plugins by the Updraft Team
vi_VN: Thêm nhiều plugin tuyệt vời từ nhóm Updraft

en: More information here.
vi_VN: Thông tin chi tiết hơn ở đây.

en: More information...
vi_VN: Thêm thông tin...

en: More plugins
vi_VN: Thêm plugin

en: More quality plugins
vi_VN: Thêm các plugin chất lượng

en: More settings
vi_VN: Thêm cài đặt

en: More tasks:
vi_VN: Nhiều nhiệm vụ:

en: Most likely, WordPress did not correctly unpack the plugin when installing it.
vi_VN: Rất có thể, WordPress đã không giải nén plugin chính xác khi cài đặt.

en: Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
vi_VN: Rất có thể, WordPress đã gặp sự cố khi sao chép các tệp plugin.

en: Moved Permanently.
vi_VN: Di chuyển vĩnh viễn.

en: Moving old data out of the way...
vi_VN: Đang di chuyển dữ liệu cũ ra khỏi đường dẫn...

en: Moving unpacked backup into place...
vi_VN: Đang di chuyển bản sao lưu đã giải nén vào vị trí...

en: Multiple Choices.
vi_VN: Nhiều lựa chọn.

en: Multisite
vi_VN: Nhiều trang

en: Must-use plugins
vi_VN: Plugin bắt buộc sử dụng

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
vi_VN: Lưu ý: Nếu bạn cài đặt UpdraftPlus trên nhiều trang web WordPress, thì bạn không thể sử dụng lại dự án của mình; bạn phải tạo một dự án mới từ bảng điều khiển API của Google cho mỗi trang web.

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
vi_VN: Lưu ý: Số lượng này dựa trên những gì đã được, hoặc không được, loại trừ lần cuối cùng bạn lưu các tùy chọn.

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready.
vi_VN: Lưu ý: Bạn sẽ bị tính phí một mã thông báo khi bản sao đã sẵn sàng.

en: Name: %s.
vi_VN: Tên: %s.

en: Need help? We've got your back
vi_VN: Cần giúp đỡ? Chúng tôi luôn hỗ trợ bạn

en: Need to get space?
vi_VN: Cần có thêm dung lượng?

en: Need to use sub-folders?
vi_VN: Bạn cần sử dụng thư mục con?

en: Needs to already exist
vi_VN: Cần phải tồn tại

en: Neither the PHP zip module nor a zip executable are available on your webserver.
vi_VN: Mô-đun zip PHP cũng như tệp thực thi zip đều không có sẵn trên máy chủ web của bạn.

en: Network / multisite
vi_VN: Mạng / đa trang

en: Network Authentication Required
vi_VN: Xác thực mạng cần thiết

en: Network and multisite
vi_VN: Mạng và đa trang

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Newsletter sign-up
vi_VN: Đăng ký nhận bản tin

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Next run
vi_VN: Chạy tiếp

en: Next scheduled backups
vi_VN: Các bản sao lưu được lên lịch tiếp theo

en: No
vi_VN: Không

en: No %s settings were found
vi_VN: Không tìm thấy cài đặt %s

en: No UpdraftCentral licences were available.
vi_VN: Không có giấy phép UpdraftCentral nào có sẵn.

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
vi_VN: Không tìm thấy kết nối Vault cho trang web này (nó đã di chuyển?); vui lòng ngắt kết nối và kết nối lại.

en: No ads
vi_VN: Không có quảng cáo

en: No backup has been completed
vi_VN: Chưa có bản sao lưu nào hoàn thành

en: No backup will be started.
vi_VN: Không có bản sao lưu nào được bắt đầu.

en: No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
vi_VN: Không thể chạy sao lưu (ngay cả &quot;Sao lưu ngay&quot;) trừ khi bạn đã thiết lập một cơ chế để gọi bộ lập lịch theo cách thủ công, hoặc cho đến khi nó được bật.

en: No database tables found
vi_VN: Không tìm thấy bảng cơ sở dữ liệu

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
vi_VN: Chưa có khóa nào được tạo để cho phép các trang web từ xa gửi dữ liệu sao lưu đến đây.

en: No local copy present.
vi_VN: Không có bản sao cục bộ nào.

en: No log files were found.
vi_VN: Không tìm thấy tệp nhật ký.

en: No receiving sites have yet been added.
vi_VN: Chưa có trang web nhận nào được thêm vào.

en: No refresh token was received from Google.
vi_VN: Không nhận được mã thông báo làm mới từ Google.

en: No remote storage locations with valid options found.
vi_VN: Không tìm thấy vị trí lưu trữ từ xa nào với các tùy chọn hợp lệ.

en: No settings were found
vi_VN: Không tìm thấy cài đặt

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
vi_VN: Không tìm thấy cài đặt - vui lòng vào tab Cài đặt và kiểm tra cài đặt của bạn

en: No such backup set exists
vi_VN: Không có bộ sao lưu nào như vậy

en: No such command found.
vi_VN: Không tìm thấy lệnh nào.

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to.
vi_VN: Không tìm thấy bộ sao lưu phù hợp (đã chứa sao lưu đầy đủ cho tất cả các loại thành phần tệp được yêu cầu) để thêm phần tăng dần.

en: None
vi_VN: Không mục nào

en: Northern Virginia (IAD)
vi_VN: Bắc Virginia (IAD)

en: Not Acceptable
vi_VN: Không thể chấp nhận

en: Not Extended
vi_VN: Không mở rộng

en: Not Found.
vi_VN: Không tìm thấy.

en: Not Implemented
vi_VN: Chưa được triển khai

en: Not Modified.
vi_VN: Không sửa đổi.

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
vi_VN: Chưa có tài khoản? Hãy mua một tài khoản bằng cách mua một số mã thông báo ở đây.

en: Not got any remote storage?
vi_VN: Không có lưu trữ từ xa nào?

en: Not installed
vi_VN: Chưa cài đặt

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
vi_VN: Chưa có tài khoản (miễn phí)? Hãy tạo một tài khoản!

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
vi_VN: Lưu ý rằng không phải tất cả các phương thức sao lưu đám mây đều nhất thiết phải sử dụng xác thực SSL.

en: Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
vi_VN: Lưu ý rằng một số nhà cung cấp lưu trữ đám mây không cho phép điều này (ví dụ: Dropbox), vì vậy với các nhà cung cấp đó, cài đặt này sẽ không có hiệu lực.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time.
vi_VN: Lưu ý: thanh tiến trình bên dưới dựa trên các giai đoạn, KHÔNG phải thời gian.

en: Nothing currently scheduled
vi_VN: Hiện tại chưa có gì được lên lịch

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
vi_VN: Không có gì để làm: URL trang web đã là: %s

en: Nothing yet logged
vi_VN: Chưa có gì được ghi nhật ký

en: Notice
vi_VN: Chú ý

en: Now press Restore again to proceed.
vi_VN: Bây giờ hãy nhấn Khôi phục lại để tiếp tục.

en: Now press Restore to proceed.
vi_VN: Bây giờ hãy nhấn Khôi phục để tiếp tục.

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats.
vi_VN: Bây giờ hãy chọn một điểm đến lưu trữ từ xa để bảo vệ khỏi các mối đe dọa trên toàn máy chủ.

en: OK
vi_VN: Đồng ý

en: OK.
vi_VN: Đồng ý.

en: Often the result of too much data being encoded as a query-string of a GET request, in which it should be converted to a POST request.
vi_VN: Thường là kết quả của việc quá nhiều dữ liệu được mã hóa dưới dạng chuỗi truy vấn của yêu cầu GET, trong đó nó nên được chuyển đổi thành yêu cầu POST.

en: Ok, you deserve it
vi_VN: Được rồi, bạn xứng đáng

en: Old ABSPATH:
vi_VN: ABSPATH cũ:

en: Old folder removal failed for some reason.
vi_VN: Việc xóa thư mục cũ đã thất bại vì một lý do nào đó.

en: Old folders successfully removed.
vi_VN: Các thư mục cũ đã được xóa thành công.

en: Old table prefix:
vi_VN: Tiền tố bảng cũ:

en: Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
vi_VN: Sau khi bản sao đã hoàn tất việc triển khai, bạn sẽ nhận được email.

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
vi_VN: Mật khẩu một lần (kiểm tra ứng dụng OTP của bạn để lấy mật khẩu này)

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
vi_VN: Một VPS (Máy chủ riêng ảo) cho mỗi bản sao, không chia sẻ với bất kỳ ai.

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
vi_VN: Một hoặc nhiều bản sao lưu đã được thêm vào từ việc quét lưu trữ từ xa; lưu ý rằng các bản sao lưu này sẽ không bị xóa tự động thông qua cài đặt "giữ lại" ; nếu / khi bạn muốn xóa chúng thì bạn phải làm như vậy theo cách thủ công.

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
vi_VN: Chỉ cho phép xóa bản sao lưu này theo cách thủ công (tức là giữ lại nó ngay cả khi giới hạn giữ dữ liệu bị vượt quá).

en: Only email the database backup
vi_VN: Chỉ gửi email bản sao lưu cơ sở dữ liệu

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
vi_VN: Chỉ FTP không mã hóa được hỗ trợ bởi UpdraftPlus thông thường.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
vi_VN: Chỉ có cơ sở dữ liệu WordPress có thể được khôi phục; bạn sẽ cần phải xử lý cơ sở dữ liệu bên ngoài theo cách thủ công.

en: Only the first site of the network will be accessible.
vi_VN: Chỉ trang web đầu tiên của mạng sẽ khả dụng.

en: Opera web browser
vi_VN: Trình duyệt web Opera

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
vi_VN: OptimizePress 2.0 mã hóa nội dung của nó, vì vậy tìm kiếm / thay thế không hoạt động.

en: Options (raw)
vi_VN: Tùy chọn (thô)

en: Or if you have any issues or questions please leave us a support message
vi_VN: Hoặc nếu bạn gặp bất kỳ vấn đề hoặc câu hỏi nào, vui lòng để lại cho chúng tôi một tin nhắn hỗ trợ

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
vi_VN: Hoặc nếu bạn muốn tự lưu trữ, thì bạn có thể tải phiên bản tự lưu trữ tại đây.

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
vi_VN: Hoặc, nếu chúng ở trong bộ nhớ lưu trữ từ xa, bạn có thể kết nối bộ nhớ lưu trữ từ xa đó (trong tab "Cài đặt"), lưu cài đặt của bạn và sử dụng liên kết "Quét lại bộ nhớ lưu trữ từ xa"

en: Or, use an UpdraftClone key
vi_VN: Hoặc, sử dụng khóa UpdraftClone

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
vi_VN: Hoặc, bạn có thể đặt chúng thủ công vào thư mục UpdraftPlus của bạn (thường là wp-content/updraft), ví dụ: thông qua FTP, sau đó sử dụng liên kết "rescan" ở trên.

en: Organise backups with subfolders.
vi_VN: Sắp xếp bản sao lưu bằng thư mục con.

en: Other %s FAQs.
vi_VN: Các câu hỏi thường gặp khác về %s.

en: Other great plugins
vi_VN: Các plugin mở rộng tuyệt vời khác

en: Others
vi_VN: Khác

en: Otherwise, cancel and correct any problems first.
vi_VN: Nếu không, hãy hủy bỏ và sửa lỗi trước.

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
vi_VN: Nếu không, bạn có thể thử UpdraftVault trong 1 tháng với giá chỉ $1!

en: Otherwise, you will want to upgrade your PHP version to at least 5.3 and take advantage of the search and replace feature.
vi_VN: Nếu không, bạn sẽ muốn nâng cấp phiên bản PHP lên ít nhất 5.3 và tận dụng chức năng tìm kiếm và thay thế.

en: Otherwise, you will want to use below search and replace to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
vi_VN: Nếu không, bạn sẽ muốn sử dụng tìm kiếm và thay thế bên dưới để tìm kiếm/thay thế địa chỉ trang web để có thể truy cập trang web mà không cần https.

en: PHP information
vi_VN: Thông tin PHP

en: Passive mode
vi_VN: Chế độ thụ động

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Path style
vi_VN: Kiểu đường dẫn

en: Payload Too Large
vi_VN: Tải trọng quá lớn

en: Peak memory usage
vi_VN: Mức sử dụng bộ nhớ cao nhất

en: Perform a backup
vi_VN: Thực hiện sao lưu

en: Perhaps you need to install an add-on?
vi_VN: Có lẽ bạn cần cài đặt thêm phần mở rộng?

en: Perhaps you would want to login instead.
vi_VN: Có lẽ bạn muốn đăng nhập thay thế.

en: Permanent Redirect.
vi_VN: Chuyển hướng vĩnh viễn.

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
vi_VN: Vui lòng chờ để quá trình liên lạc với bộ lưu trữ từ xa hoàn tất.

en: Please ask your webserver support how to upgrade your PHP and cURL library versions to use non-obsolete TLS versions.
vi_VN: Vui lòng hỏi hỗ trợ máy chủ web của bạn cách nâng cấp phiên bản thư viện PHP và cURL để sử dụng các phiên bản TLS không lỗi thời.

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
vi_VN: Hãy xem UpdraftPlus Premium.

en: Please check the backup directory and ensure it is writable so that backups may continue.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra thư mục sao lưu và đảm bảo nó có thể ghi để sao lưu có thể tiếp tục.

en: Please check the error log for more details
vi_VN: Vui lòng kiểm tra nhật ký lỗi để biết thêm chi tiết

en: Please check the following:
vi_VN: Vui lòng kiểm tra những điều sau:

en: Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
vi_VN: Vui lòng kiểm tra thông tin xác thực truy cập của bạn và nếu chính xác thì hãy thử tên bucket khác (vì một người dùng %s khác có thể đã sử dụng tên của bạn).

en: Please check your access credentials.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra thông tin đăng nhập của bạn.

en: Please check your permissions and try again.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra quyền của bạn và thử lại.

en: Please choose a valid UpdraftPlus export file.
vi_VN: Vui lòng chọn một file xuất UpdraftPlus hợp lệ.

en: Please confirm your credentials.
vi_VN: Vui lòng xác nhận thông tin đăng nhập của bạn.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
vi_VN: Vui lòng tham khảo FAQ nếu bạn gặp vấn đề sao lưu.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với công ty lưu trữ của bạn (%s) nếu bạn cần hỗ trợ thêm.

en: Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với bộ phận hỗ trợ của nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ web của bạn và yêu cầu họ kích hoạt nó.

en: Please contact your web hosting provider's support.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với bộ phận hỗ trợ của nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ web của bạn.

en: Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
vi_VN: Vui lòng tạo một dự án Google Drive mới và kết nối lại với UpdraftPlus.

en: Please do not file any support requests; there is no alternative.
vi_VN: Vui lòng không gửi yêu cầu hỗ trợ nào; không có lựa chọn thay thế nào khác.

en: Please enter a file extension, like zip
vi_VN: Vui lòng nhập phần mở rộng tệp, chẳng hạn như zip

en: Please enter a valid URL
vi_VN: Vui lòng nhập một URL hợp lệ

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
vi_VN: Vui lòng nhập một URL hợp lệ, ví dụ: http://example.com

en: Please enter a valid file extension
vi_VN: Vui lòng nhập phần mở rộng tệp hợp lệ

en: Please enter a valid file name prefix
vi_VN: Vui lòng nhập tiền tố tên tệp hợp lệ

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
vi_VN: Vui lòng nhập các ký tự bắt đầu tên tệp mà bạn muốn loại trừ

en: Please enter part of the file name
vi_VN: Vui lòng nhập một phần tên tệp

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
vi_VN: Vui lòng nhập URL nơi bảng điều khiển UpdraftCentral của bạn được lưu trữ.

en: Please enter your %s email address
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email %s của bạn

en: Please enter your %s password
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu %s của bạn

en: Please fill in the required information.
vi_VN: Vui lòng điền vào các thông tin cần thiết.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
vi_VN: Vui lòng theo liên kết này để mở %s trong cửa sổ mới.

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
vi_VN: Vui lòng đặt tên cho khóa này (ví dụ: cho biết trang web dành cho):

en: Please kindly check your permission and try again.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra quyền của bạn và thử lại.

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
vi_VN: Vui lòng đọc %s để sử dụng ứng dụng ủy quyền %s của chúng tôi (không có dữ liệu sao lưu nào của bạn được gửi đến chúng tôi).

en: Please read this link for important information on this process.
vi_VN: Vui lòng đọc liên kết này để biết thông tin quan trọng về quy trình này.

en: Please refresh the settings page and try again
vi_VN: Vui lòng làm mới trang cài đặt và thử lại

en: Please reload the settings page before trying to save settings.
vi_VN: Vui lòng tải lại trang cài đặt trước khi thử lưu cài đặt.

en: Please renew as soon as possible!
vi_VN: Hãy gia hạn càng sớm càng tốt!

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
vi_VN: Vui lòng chọn tệp/thư mục mà bạn muốn loại trừ

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
vi_VN: Vui lòng chọn một thư mục nơi các tệp/thư mục bạn muốn loại trừ được đặt

en: Please select at least one, and then try again.
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một mục và thử lại.

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
vi_VN: Vui lòng chỉ định tên thư mục Microsoft OneDrive, không phải URL.

en: Please supply the requested information, and then continue.
vi_VN: Vui lòng cung cấp thông tin được yêu cầu, sau đó tiếp tục.

en: Please try again after a few minutes.
vi_VN: Vui lòng thử lại sau vài phút.

en: Please try again later.
vi_VN: Vui lòng thử lại sau.

en: Please try again.
vi_VN: Vui lòng thử lại.

en: Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
vi_VN: Vui lòng cố gắng đảm bảo rằng thông báo bạn đang xem là từ UpdraftPlus trước khi bạn gửi yêu cầu hỗ trợ.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi hệ thống tạo và đăng ký khóa mã hóa cho trang web của bạn với UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi bạn được chuyển hướng đến UpdraftCentral Cloud.

en: Possible causes include that the link points to an invalid or inaccessible location.
vi_VN: Các nguyên nhân có thể bao gồm liên kết trỏ đến vị trí không hợp lệ hoặc không thể truy cập.

en: Pre-sales FAQs
vi_VN: Câu hỏi thường gặp trước khi bán hàng

en: Pre-update backups
vi_VN: Sao lưu trước khi cập nhật

en: Precondition Failed
vi_VN: Điều kiện tiên quyết thất bại

en: Precondition Required
vi_VN: Điều kiện tiên quyết được yêu cầu

en: Premium
vi_VN: Phiên bản cao cấp

en: Premium / Extensions
vi_VN: Phiên bản cao cấp / Tiện ích mở rộng

en: Premium / Find out more
vi_VN: Cao cấp / Tìm hiểu thêm

en: Premium / Pro Support
vi_VN: Hỗ trợ cao cấp / chuyên nghiệp

en: Premium Support
vi_VN: Hỗ trợ cao cấp

en: Premium WooCommerce plugins
vi_VN: Các plugin WooCommerce cao cấp

en: Preparing backup files
vi_VN: Đang chuẩn bị các tệp sao lưu

en: Press here to download or browse
vi_VN: Nhấn vào đây để tải xuống hoặc duyệt

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
vi_VN: Nhấn vào đây để xem bên trong thư mục UpdraftPlus của bạn (trong không gian lưu trữ web của bạn) để tìm bất kỳ bộ sao lưu mới nào bạn đã tải lên.

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
vi_VN: Nhấn vào đây để xem bên trong các phương thức lưu trữ từ xa của bạn cho bất kỳ bộ sao lưu hiện có nào (từ bất kỳ trang web nào, nếu chúng được lưu trữ trong cùng một thư mục).

en: Press here to run a manual backup.
vi_VN: Nhấn vào đây để chạy sao lưu thủ công.

en: Press here to save your settings.
vi_VN: Nhấn vào đây để lưu cài đặt của bạn.

en: Press here to start!
vi_VN: Nhấn vào đây để bắt đầu!

en: Press the buttons...
vi_VN: Nhấn vào các nút...

en: Press this button to take a tour of the plugin.
vi_VN: Nhấn nút này để tham quan plugin.

en: Previously called "Request Entity Too Large".
vi_VN: Trước đây được gọi là "Thực thể yêu cầu quá lớn"

en: Proceed with update
vi_VN: Tiến hành cập nhật

en: Processed plugin:
vi_VN: Plugin đã được xử lý:

en: Processing
vi_VN: Đang thực thi

en: Processing files - please wait...
vi_VN: Đang xử lý các tập tin - vui lòng đợi...

en: Processing table (%s)
vi_VN: Xử lý bảng (%s)

en: Processing...
vi_VN: Đang xử lý...

en: Protect your WordPress investment with premium features, or check out our other 5* rated  plugins below:
vi_VN: Bảo vệ khoản đầu tư WordPress của bạn bằng các tính năng cao cấp, hoặc xem các plugin được đánh giá 5 sao khác của chúng tôi bên dưới:

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
vi_VN: Cung cấp sự trợ giúp và hỗ trợ chuyên nghiệp từ các nhà phát triển bất cứ khi nào bạn cần.

en: Proxy Authentication Required
vi_VN: Yêu cầu xác thực Proxy

en: Pruning old backup sets
vi_VN: Loại bỏ các bộ sao lưu cũ

en: Public key was sent to:
vi_VN: Khóa công khai đã được gửi đến:

en: Quality add-ons for WooCommerce.
vi_VN: Các tiện ích bổ sung chất lượng cho WooCommerce.

en: Quota:
vi_VN: Dung lượng:

en: Range Not Satisfiable
vi_VN: Khoảng không thỏa mãn

en: Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
vi_VN: Thay vì thử nghiệm trên trang web trực tiếp, bạn có thể sử dụng UpdraftClone, sau đó xóa bản sao khi hoàn thành.

en: Raw backup history
vi_VN: Lịch sử sao lưu thô

en: Re-check it, then follow the link to authenticate again.
vi_VN: Kiểm tra lại, sau đó làm theo liên kết để xác thực lại.

en: Read %s documentation here.
vi_VN: Đọc tài liệu %s tại đây.

en: Read FAQs here.
vi_VN: Đọc Hỏi đáp thường gặp tại đây.

en: Read more
vi_VN: Đọc thêm

en: Read more about %s here.
vi_VN: Đọc thêm về %s ở đây.

en: Read more about Easy Updates Manager
vi_VN: Đọc thêm về Trình quản lý cập nhật dễ dàng

en: Read more about bucket access style
vi_VN: Đọc thêm về kiểu truy cập vào thùng

en: Read more about it here.
vi_VN: Đọc thêm về nó ở đây.

en: Read more about signature version
vi_VN: Đọc thêm về phiên bản chữ ký

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
vi_VN: Đọc trang này để biết hướng dẫn về các nguyên nhân có thể xảy ra và cách khắc phục.

en: Receiving site data
vi_VN: Đang nhận dữ liệu trang web

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
vi_VN: Khuyến nghị: tối ưu hóa cơ sở dữ liệu của bạn với WP-Optimize.

en: Records
vi_VN: Bản ghi

en: Reducing your database size with WP-Optimize helps to maintain a fast, efficient, and user-friendly website.
vi_VN: Giảm kích thước cơ sở dữ liệu của bạn bằng WP-Optimize giúp duy trì một trang web nhanh chóng, hiệu quả và thân thiện với người dùng.

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

en: Refresh connection
vi_VN: Làm mới kết nối

en: Refresh current status
vi_VN: Làm mới trạng thái hiện tại

en: Region
vi_VN: Vùng

en: Region: %s
vi_VN: Vùng: %s

en: Registration successful.
vi_VN: Đăng ký thành công.

en: Reliable
vi_VN: Đáng tin cậy

en: Remote files deleted:
vi_VN: Tệp từ xa đã xóa:

en: Remote path
vi_VN: Đường dẫn từ xa

en: Remote storage
vi_VN: Lưu trữ từ xa

en: Remote storage authentication
vi_VN: Xác thực lưu trữ từ xa

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
vi_VN: Phương thức lưu trữ từ xa và ID thể hiện là bắt buộc để xác thực.

en: Remote storage: %s
vi_VN: Lưu trữ từ xa: %s

en: Remove old directories
vi_VN: Xóa các thư mục cũ

en: Remove old folders
vi_VN: Xóa các thư mục cũ

en: Replace with
vi_VN: Thay thế bằng

en: Reporting
vi_VN: Đang báo cáo

en: Request Header Fields Too Large
vi_VN: Các trường tiêu đề yêu cầu quá lớn

en: Request Timeout
vi_VN: Hết thời gian yêu cầu

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
vi_VN: Bộ ký tự được yêu cầu (%s) không có - thay đổi thành %s.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
vi_VN: Bộ ký tự bảng được yêu cầu (%s) không có - đang thay đổi thành %s.

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
vi_VN[0]: Bộ sắp xếp bảng được yêu cầu (%1$s) không có - đang thay đổi thành %2$s.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
vi_VN: Công cụ bảng được yêu cầu (%s) không có - thay đổi thành MyISAM.

en: Requesting UpdraftCentral Key.
vi_VN: Yêu cầu khóa UpdraftCentral.

en: Requesting start of backup...
vi_VN: Đang yêu cầu bắt đầu sao lưu...

en: Rescan local folder for new backup sets
vi_VN: Quét lại thư mục cục bộ để tìm các bộ sao lưu mới

en: Rescan remote storage
vi_VN: Quét lại bộ nhớ lưu trữ từ xa

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
vi_VN: Quét lại (tìm kiếm các bản sao lưu mà bạn đã tải lên thủ công vào kho lưu trữ sao lưu nội bộ)...

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
vi_VN: Quét lại lưu trữ từ xa và cục bộ để tìm tập hợp sao lưu...

en: Reset tour
vi_VN: Đặt lại hướng dẫn

en: Restoration
vi_VN: Khôi phục

en: Restoration progress:
vi_VN: Tiến độ khôi phục:

en: Restore
vi_VN: Khôi Phục

en: Restore backup
vi_VN: Khôi phục bản sao lưu

en: Restore error:
vi_VN: Lỗi khôi phục:

en: Restore files from
vi_VN: Khôi phục các tệp từ

en: Restoring %s1 files out of %s2
vi_VN: Đang khôi phục %s1 tệp trong số %s2

en: Restoring stored routine: %s
vi_VN: Khôi phục thủ tục đã lưu trữ: %s

en: Restoring table: %s
vi_VN: Khôi phục bảng: %s

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
vi_VN: Đang khôi phục cơ sở dữ liệu (trên trang web lớn, điều này có thể mất nhiều thời gian - nếu hết thời gian (có thể xảy ra nếu công ty lưu trữ web của bạn đã cấu hình lưu trữ của bạn để giới hạn tài nguyên) thì bạn nên sử dụng phương thức khác, chẳng hạn như phpMyAdmin)...

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
vi_VN: Khôi phục sẽ thay thế giao diện, plugin, tải lên, cơ sở dữ liệu và/hoặc các thư mục nội dung khác của trang web này (theo những gì có trong bộ sao lưu và lựa chọn của bạn).

en: Retain this many scheduled database backups
vi_VN: Giữ lại số lượng bản sao lưu cơ sở dữ liệu được lên lịch này

en: Retain this many scheduled file backups
vi_VN: Giữ lại số lượng bản sao lưu tệp được lên lịch này

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
vi_VN: Truy xuất (nếu cần thiết) và chuẩn bị các file sao lưu...

en: Return to %s configuration
vi_VN: Quay lại cấu hình %s

en: Return to UpdraftPlus Configuration
vi_VN: Trở về Cấu hình UpdraftPlus

en: Return to UpdraftPlus configuration
vi_VN: Quay trở lại UpdraftPlus

en: Rows examined:
vi_VN: Số hàng được kiểm tra:

en: Rows per batch
vi_VN: Số hàng mỗi lô

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
vi_VN: Hoạt động trên dung lượng từ nhà cung cấp điện toán đám mây hàng đầu.

en: S3 (Compatible)
vi_VN: S3 (Khớp)

en: SQL update commands run:
vi_VN: Số lệnh cập nhật SQL được thực thi:

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save 20%% with code %s
vi_VN: Lưu 20%% với mã %s

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save money - back up to the infrequent storage class with Premium.
vi_VN: Tiết kiệm tiền - sao lưu vào lớp lưu trữ không thường xuyên với Premium.

en: Save time and boost SEO!
vi_VN: Tiết kiệm thời gian và tăng cường SEO!

en: Saving...
vi_VN: Đang lưu...

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search / replace database
vi_VN: Tìm kiếm/thay thế cơ sở dữ liệu

en: Search and replace site location in the database (migrate)
vi_VN: Tìm kiếm và thay thế vị trí trang web trong cơ sở dữ liệu (di chuyển)

en: Search and replacing table:
vi_VN: Tìm kiếm và thay thế bảng:

en: Search for
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search for table
vi_VN: Tìm kiếm bảng

en: Searching for backups...
vi_VN: Đang tìm kiếm bản sao lưu...

en: Secure
vi_VN: An toàn

en: Secure your WordPress website with AIOS.
vi_VN: Bảo mật trang web WordPress của bạn bằng AIOS.

en: Secure your backups
vi_VN: Bảo mật sao lưu của bạn

en: Security check failed; try refreshing the page.
vi_VN: Kiểm tra bảo mật không thành công; hãy thử làm mới trang.

en: Security check.
vi_VN: Kiểm tra bảo mật.

en: See Other.
vi_VN: Xem Khác.

en: See our documentation on how to carry out a normal migration here
vi_VN: Xem tài liệu của chúng tôi về cách thực hiện di chuyển thông thường ở đây

en: See premium features
vi_VN: Xem các tính năng cao cấp

en: See the browser console log for more information.
vi_VN: Xem nhật ký bảng điều khiển trình duyệt để biết thêm thông tin.

en: See this FAQ also.
vi_VN: Hãy xem phần Câu hỏi thường gặp này nữa.

en: Select 'Web Application' as the application type.
vi_VN: Chọn "Ứng dụng web" làm loại ứng dụng.

en: Select All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select Files
vi_VN: Chọn file

en: Select a file to view information about it
vi_VN: Chọn một tệp để xem thông tin về nó

en: Select a file/folder which you would like to exclude
vi_VN: Chọn tệp/thư mục mà bạn muốn loại trừ

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
vi_VN: Chọn cách loại trừ các tệp hoặc thư mục khỏi sao lưu

en: Select all
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select all backups
vi_VN: Chọn tất cả bản sao lưu

en: Select existing folder
vi_VN: Chọn thư mục hiện có

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
vi_VN: Chọn thư mục chứa các tệp hoặc thư mục con bạn muốn loại trừ

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
vi_VN: Chọn các điểm đến lưu trữ từ xa mà bạn muốn tải lên bộ sao lưu này

en: Select what you want to backup
vi_VN: Chọn những gì bạn muốn sao lưu

en: Selected media has been deleted successfully.
vi_VN: Đã xóa phương tiện đã chọn thành công.

en: Self-hosted dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển tự lưu trữ

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send a backup to another site
vi_VN: Gửi bản sao lưu đến một trang web khác

en: Send a new backup
vi_VN: Gửi bản sao lưu mới

en: Send a report only when there are warnings/errors
vi_VN: Gửi một báo cáo chỉ khi có cảnh báo/lỗi

en: Send existing backup
vi_VN: Gửi bản sao lưu hiện có

en: Send this backup to remote storage
vi_VN: Gửi bản sao lưu này đến lưu trữ từ xa

en: Send to site:
vi_VN: Gửi đến trang web:

en: Sending Your Backup To Remote Storage
vi_VN: Gửi sao lưu của bạn đến bộ nhớ từ xa

en: Sending files to remote site
vi_VN: Đang gửi tệp đến trang web từ xa

en: Service Unavailable
vi_VN: Dịch vụ không khả dụng

en: Set exact times to create or delete backups.
vi_VN: Thiết lập thời gian chính xác để tạo hoặc xóa bản sao lưu.

en: Settings
vi_VN: Thiết lập

en: Show all backups...
vi_VN: Hiển thị tất cả bản sao lưu...

en: Show expert settings
vi_VN: Hiển thị cài đặt chuyên gia

en: Show more backups...
vi_VN: Hiển thị thêm bản sao lưu...

en: Show raw backup and file list
vi_VN: Hiển thị sao lưu thô và danh sách tệp

en: Show the options
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn

en: Sign in with %s
vi_VN: Đăng nhập bằng %s

en: Sign up
vi_VN: Đăng ký

en: Signature version
vi_VN: Phiên bản chữ ký

en: Simple, safe, and hassle-free.
vi_VN: Đơn giản, an toàn và không rắc rối.

en: Site
vi_VN: Trang web

en: Site data has been deployed
vi_VN: Dữ liệu trang web đã được triển khai

en: Site data received
vi_VN: Dữ liệu trang web đã được nhận

en: Site home:
vi_VN: Trang chủ trang web:

en: Site information
vi_VN: Thông tin trang web

en: Site information:
vi_VN: Thông tin trang web:

en: Site size
vi_VN: Kích thước trang web

en: Size: %s MB
vi_VN: Kích thước: %s MB

en: Skip this step
vi_VN: Bỏ qua bước này

en: Skipped tables:
vi_VN: Bỏ qua bảng:

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation.
vi_VN: Bỏ qua việc khôi phục lõi WordPress khi nhập một trang web đơn vào cài đặt nhiều trang web.

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
vi_VN: Bỏ qua bảng %s: đã được khôi phục trong lần chạy trước; bảng tiếp theo để khôi phục: %s

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
vi_VN: Bỏ qua bảng %s: người dùng đã chọn không khôi phục bảng này

en: Skipping: this archive was already restored.
vi_VN: Đang bỏ qua: kho lưu trữ này đã được phục hồi.

en: So far %s data archives totalling %s have been received
vi_VN: Cho đến nay, %s kho lưu trữ dữ liệu với tổng cộng %s đã được nhận

en: So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
vi_VN: Vì vậy, hãy vào trang "Plugins", tắt và gỡ cài đặt UpdraftPlus, sau đó thử lại.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
vi_VN: Một số plugin sao lưu không thể khôi phục bản sao lưu, vì vậy Premium cho phép bạn khôi phục bản sao lưu từ các plugin khác.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
vi_VN: Một số tập tin vẫn đang tải về hoặc đang được xử lý - vui lòng đợi.

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
vi_VN: Khả năng báo cáo và gửi email tinh vi.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập trang này.

en: Sorry, you do not have enough privilege to execute the requested action.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có đủ quyền để thực hiện hành động được yêu cầu.

en: Spam
vi_VN: Thư rác

en: Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins.
vi_VN: Cụ thể, bạn đang tìm kiếm thành phần gửi đầu ra (có khả năng là cảnh báo/lỗi PHP) trước khi trang bắt đầu.

en: Speed up and optimize your WordPress website.
vi_VN: Tăng tốc và tối ưu hóa trang web WordPress của bạn.

en: Split archives every:
vi_VN: Phân chia kho lưu trữ mỗi:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
vi_VN: Tách dòng để tránh vượt quá kích thước gói tối đa

en: Start %s Subscription
vi_VN: Bắt đầu đăng ký %s

en: Start %s Trial
vi_VN: Bắt đầu dùng thử %s

en: Start Subscription
vi_VN: Bắt đầu đăng ký

en: Start Trial
vi_VN: Bắt đầu dùng thử

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
vi_VN: Bắt đầu đăng ký UpdraftVault %s

en: Start backup
vi_VN: Bắt đầu sao lưu

en: Still on the fence?
vi_VN: Vẫn còn do dự?

en: Store your backups with us
vi_VN: Lưu trữ bản sao lưu của bạn với chúng tôi

en: Subsequent requests by the client are permissible.
vi_VN: Các yêu cầu tiếp theo của khách hàng được phép.

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Success:
vi_VN: Thành công:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
vi_VN: Thành công: chúng tôi đã đăng nhập thành công và xác nhận khả năng tạo tệp trong thư mục đã cho (loại đăng nhập:

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
vi_VN: Không tìm thấy đủ thông tin về hoạt động khôi phục đang diễn ra.

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
vi_VN: Bảng %s có rất nhiều hàng (%s) - chúng tôi hy vọng công ty lưu trữ web của bạn cung cấp cho bạn đủ tài nguyên để đổ bảng đó vào bản sao lưu.

en: Table name
vi_VN: Tên bảng

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
vi_VN: Tiền tố bảng đã thay đổi: thay đổi %s trường bảng cho phù hợp:

en: Tables examined:
vi_VN: Số bảng được kiểm tra:

en: Take Tour
vi_VN: Tham quan

en: Take a new backup
vi_VN: Thực hiện sao lưu mới

en: Take an incremental backup
vi_VN: Thực hiện sao lưu tăng dần

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
vi_VN: Chỉ mất thời gian cần thiết để tạo bản sao lưu và gửi nó.

en: Team Updraft
vi_VN: Nhóm Updraft

en: Tells the client to look at (browse to) another URL.
vi_VN: Yêu cầu khách hàng xem (duyệt) một URL khác.

en: Temporary Redirect.
vi_VN: Chuyển hướng tạm thời.

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported.
vi_VN: Sao chép tạm thời các cài đặt đa trang web của WordPress trên tên miền phụ chưa được hỗ trợ.

en: Tenant
vi_VN: Người thuê

en: Test %s Settings
vi_VN: Kiểm tra cài đặt %s

en: Testing %s Settings...
vi_VN: Kiểm tra cài đặt %s ...

en: Testing connection...
vi_VN: Đang kiểm tra kết nối...

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
vi_VN: Cám ơn bạn đã cài đặt UpdraftPlus!

en: Thank you for taking the tour.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tham gia tour.

en: Thank you so much!
vi_VN: Cảm ơn bạn rất nhiều!

en: That is safe - all your settings and backups will be retained.
vi_VN: Điều đó an toàn - tất cả cài đặt và sao lưu của bạn sẽ được giữ lại.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
vi_VN: Rằng bạn đang cố tải lên một tệp zip đã được tạo trước đó bởi UpdraftPlus.

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it.
vi_VN: Xác thực %s không thể tiếp tục, bởi vì một cái gì đó khác trên trang web của bạn đang phá vỡ nó.

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
vi_VN: Kết nối %s đã hết thời gian; nếu bạn đã nhập máy chủ chính xác, thì thường nguyên nhân là do tường lửa chặn kết nối - bạn nên kiểm tra với công ty lưu trữ web của mình.

en: The %s endpoint is scheduled to shut down on the 1st October 2018.
vi_VN: Điểm cuối %s dự kiến ​​sẽ ngừng hoạt động vào ngày 1 tháng 10 năm 2018.

en: The %s object was not found
vi_VN: Không tìm thấy đối tượng %s

en: The 'All-In-One' Security plugin from TeamUpdraft.
vi_VN: Plugin bảo mật "Tất cả trong một" từ TeamUpdraft.

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
vi_VN: Nút 'Sao lưu ngay' bị vô hiệu hóa vì thư mục sao lưu của bạn không thể ghi (đi đến tab 'Cài đặt' và tìm tùy chọn phù hợp).

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
vi_VN: Khóa truy cập AWS có vẻ không đúng (khóa truy cập %s hợp lệ bắt đầu bằng "AK")

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
vi_VN: Kết nối cơ sở dữ liệu đã bị đóng và không thể mở lại.

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised.
vi_VN: Cài đặt PHP trên máy chủ web này chỉ cho phép PHP chạy trong %s giây và không cho phép nâng giới hạn này.

en: The URI provided was too long for the server to process
vi_VN: URI được cung cấp quá dài để máy chủ xử lý

en: The UpdraftPlus Plugin Collection Sale
vi_VN: Chương trình khuyến mãi bộ sưu tập Plugin UpdraftPlus

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this.
vi_VN: Thư mục UpdraftPlus trong wp-content/plugins có khoảng trắng; WordPress không thích điều này.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
vi_VN: Thư mục nội dung WordPress (wp-content) không được tìm thấy trong tệp zip này.

en: The above includes all WordPress file directories, except for WordPress core which you can download afresh from WordPress.org.
vi_VN: Điều trên bao gồm tất cả các thư mục tệp WordPress, ngoại trừ lõi WordPress mà bạn có thể tải xuống lại từ WordPress.org.

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated.
vi_VN: Số lượng bảng cơ sở dữ liệu được quét gần hoặc vượt quá giá trị php_max_input_vars nên một số bảng có thể bị cắt ngắn.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
vi_VN: Lượng bộ nhớ (RAM) được phép cho PHP rất thấp (%s Mb) - bạn nên tăng nó để tránh lỗi do bộ nhớ không đủ (hãy liên hệ với công ty lưu trữ web của bạn để được trợ giúp thêm)

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
vi_VN: Số lượng thời gian cho phép các plugin WordPress chạy rất thấp (%s giây) - bạn nên tăng thêm để tránh sao lưu thất bại do hết thời gian (tham khảo ý kiến ​​công ty lưu trữ web của bạn để được trợ giúp thêm - đó là cài đặt PHP max_execution_time; giá trị đề nghị là %s giây trở lên)

en: The attempt to copy to the clipboard failed.
vi_VN: Thử sao chép vào bảng tạm đã thất bại.

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
vi_VN: Nỗ lực gửi bản sao lưu qua email đã thất bại (có lẽ bản sao lưu quá lớn cho phương pháp này)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
vi_VN: Nỗ lực hoàn tác nén kép đã thất bại.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
vi_VN: Nỗ lực hoàn tác nén kép đã thành công.

en: The available memory on the server.
vi_VN: Bộ nhớ khả dụng trên máy chủ.

en: The backup archive files have been processed, but with some errors.
vi_VN: Các tệp lưu trữ sao lưu đã được xử lý, nhưng có một số lỗi.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings.
vi_VN: Các tệp lưu trữ sao lưu đã được xử lý, nhưng có một số cảnh báo.

en: The backup archive files have been successfully processed.
vi_VN: Các tệp lưu trữ sao lưu đã được xử lý thành công.

en: The backup archive for this file could not be found.
vi_VN: Không tìm thấy tệp lưu trữ sao lưu cho tệp này.

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
vi_VN: Nỗ lực sao lưu đã hoàn tất, dường như không thành công

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
vi_VN: Thư mục sao lưu không thể ghi (hoặc dung lượng đĩa đầy) - bản sao lưu cơ sở dữ liệu dự kiến sẽ sớm thất bại.

en: The backup has finished running
vi_VN: Sao lưu đã hoàn tất

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
vi_VN: Sao lưu chưa hoàn tất; một việc tiếp tục đã được lên lịch

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
vi_VN: Sao lưu đang bị hủy bỏ do lỗi lặp lại trong quá trình tiến hành.

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
vi_VN: Lưu trữ sao lưu không chứa thông tin về kích thước chính xác của tệp này.

en: The backup succeeded (with warnings) and is now complete
vi_VN: Sao lưu thành công (với cảnh báo) và hiện đã hoàn tất

en: The backup succeeded and is now complete
vi_VN: Sao lưu thành công và hiện đã hoàn tất

en: The backup was aborted
vi_VN: Sao lưu đã bị hủy bỏ

en: The backup was aborted by the user
vi_VN: Các sao lưu đã bị hủy bỏ bởi người sử dụng

en: The client MAY repeat the request without modifications at any later time.
vi_VN: Khách hàng CÓ THỂ lặp lại yêu cầu mà không cần sửa đổi tại bất kỳ thời điểm nào sau đó.

en: The client has asked for a portion of the file (byte serving), but the server cannot supply that portion
vi_VN: Khách hàng đã yêu cầu một phần của tệp (phục vụ byte), nhưng máy chủ không thể cung cấp phần đó.

en: The client has been deleted from the Google Drive API console.
vi_VN: Khách hàng đã bị xóa khỏi bảng điều khiển API Google Drive.

en: The client must first authenticate itself with the proxy.
vi_VN: Khách hàng phải xác thực với proxy trước.

en: The client needs to authenticate to gain network access
vi_VN: Khách hàng cần xác thực để có quyền truy cập mạng.

en: The client should switch to a different protocol such as TLS/1.3, given in the Upgrade header field.
vi_VN: Khách hàng nên chuyển sang giao thức khác như TLS/1.3, được cung cấp trong trường tiêu đề Nâng cấp.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it.
vi_VN: Bản sao đã được cung cấp và dữ liệu của nó đã được gửi đến nó.

en: The command can only be executed by a network admin.
vi_VN: Lệnh này chỉ có thể được thực thi bởi quản trị viên mạng.

en: The command is either not found or not allowed.
vi_VN: Lệnh không được tìm thấy hoặc không được phép.

en: The communication with %s was encrypted.
vi_VN: Kết nối với %s đã được mã hóa.

en: The communication with %s was not encrypted.
vi_VN: Kết nối với %s không được mã hóa.

en: The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
vi_VN: Việc tạo bản sao của bạn hiện đã bắt đầu và tên người dùng và mật khẩu WordPress của bạn sẽ được hiển thị bên dưới khi sẵn sàng.

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
vi_VN: Việc tạo dữ liệu của bạn để tạo bản sao nên bắt đầu ngay bây giờ.

en: The database backup has failed
vi_VN: Sao lưu cơ sở dữ liệu đã thất bại

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
vi_VN: Sao lưu cơ sở dữ liệu sử dụng các tính năng MySQL không có sẵn trong phiên bản MySQL cũ (%s) mà trang web này đang chạy.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
vi_VN: Tệp cơ sở dữ liệu dường như đã được nén hai lần - có thể là trang web bạn đã tải xuống từ đó có máy chủ web được cấu hình sai.

en: The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
vi_VN: Tệp cơ sở dữ liệu đã được mã hóa, nhưng bạn chưa nhập khóa mã hóa.

en: The database file is encrypted.
vi_VN: Tệp cơ sở dữ liệu đã được mã hóa.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
vi_VN: Cơ sở dữ liệu quá nhỏ để là một cơ sở dữ liệu WordPress hợp lệ (kích thước: %s Kb).

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed.
vi_VN: Quét cơ sở dữ liệu mất quá nhiều thời gian và do đó danh sách tất cả các bảng trong cơ sở dữ liệu không thể hoàn thành.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
vi_VN[0]: Máy chủ cơ sở dữ liệu mà trang web WordPress này đang chạy không hỗ trợ bộ ký tự (%s) mà bạn đang cố gắng nhập.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
vi_VN[0]: Máy chủ cơ sở dữ liệu mà trang web WordPress này đang chạy không hỗ trợ bộ sắp xếp (%s) được sử dụng trong cơ sở dữ liệu mà bạn đang cố gắng nhập.

en: The decryption key used:
vi_VN: Khóa giải mã được sử dụng:

en: The default value is %s megabytes.
vi_VN: Giá trị mặc định là %s megabyte.

en: The description below is sufficient for more expert users.
vi_VN: Mô tả bên dưới đủ cho người dùng chuyên nghiệp hơn.

en: The directory does not exist
vi_VN: Thư mục không tồn tại

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
vi_VN: Thư mục không tồn tại và nỗ lực tạo thư mục đã thất bại

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
vi_VN: Liên kết tải xuống bị hỏng hoặc tệp sao lưu không còn khả dụng

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
vi_VN: Liên kết tải xuống bị hỏng, bạn có thể đã nhấp vào liên kết từ nguồn không đáng tin cậy

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent.
vi_VN: Giao thức email không cho phép truy xuất sao lưu từ xa từ email đã được gửi.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
vi_VN: Khóa được nhập không thuộc về trang web từ xa (nó thuộc về trang web này).

en: The entered key was corrupt - please try again.
vi_VN: Khóa được nhập bị lỗi - vui lòng thử lại.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
vi_VN: Khóa được nhập có độ dài không đúng - vui lòng thử lại.

en: The error reported by %s was:
vi_VN: Lỗi được báo cáo bởi %s là:

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
vi_VN: Quy tắc loại trừ mà bạn đang cố gắng thêm đã tồn tại

en: The expected file %s is missing from your UpdraftPlus installation.
vi_VN: Tệp dự kiến %s bị thiếu trong cài đặt UpdraftPlus của bạn.

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
vi_VN[0]: Tệp %s có dấu "byte order mark" (BOM) ở đầu.

en: The file failed to upload.
vi_VN: File tải lên không thành công.

en: The file was uploaded.
vi_VN: Tập tin đã được tải lên.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
vi_VN: Thư mục tồn tại, nhưng máy chủ web của bạn không có quyền ghi vào nó.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it.
vi_VN: Thư mục đã được tạo, nhưng chúng tôi phải thay đổi quyền truy cập của nó thành 777 (có thể ghi cho mọi người) để có thể ghi vào nó.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
vi_VN: Thực thể sau đây không thể được khôi phục tự động: "%s".

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
vi_VN: Bộ nhớ lưu trữ từ xa sau (%s) chỉ được cấu hình một phần, nếu bạn gặp sự cố, bạn có thể thử ủy quyền thủ công tại trang cài đặt UpdraftPlus.

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
vi_VN: Bộ nhớ lưu trữ từ xa sau (%s) chỉ được cấu hình một phần, ủy quyền thủ công không được hỗ trợ với bộ nhớ lưu trữ từ xa này, vui lòng thử lại và nếu vấn đề vẫn tiếp diễn, hãy liên hệ với hỗ trợ.

en: The following remote storage options are configured.
vi_VN: Các tùy chọn lưu trữ từ xa sau đây đã được cấu hình.

en: The given file was not found, or could not be read.
vi_VN: Tệp đã cho không được tìm thấy hoặc không thể đọc được.

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
vi_VN: Giá trị càng cao, máy chủ càng cần nhiều tài nguyên để tạo kho lưu trữ.

en: The key referred to was unknown.
vi_VN: Khóa được đề cập là không xác định.

en: The key was copied to the clipboard.
vi_VN: Khóa đã được sao chép vào bảng tạm.

en: The key was successfully added.
vi_VN: Khóa đã được thêm thành công.

en: The latest update for this %s has not been tested with the WordPress version installed on the remote site and may have compatibility issues when used.
vi_VN: Bản cập nhật mới nhất cho %s này chưa được kiểm tra với phiên bản WordPress được cài đặt trên trang web từ xa và có thể có vấn đề về khả năng tương thích khi sử dụng.

en: The latest update for this %s is not compatible with the PHP version installed on the remote site.
vi_VN: Bản cập nhật mới nhất cho %s này không tương thích với phiên bản PHP được cài đặt trên trang web từ xa.

en: The latest update for this %s is not compatible with the WordPress version installed on the remote site.
vi_VN: Bản cập nhật mới nhất cho %s này không tương thích với phiên bản WordPress được cài đặt trên trang web từ xa.

en: The list of existing sites has been removed
vi_VN: Danh sách các trang web hiện có đã bị xóa

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
vi_VN: Vị trí của thư mục này được đặt trong cài đặt nâng cao, trong tab Cài đặt.

en: The log file could not be read.
vi_VN: Không thể đọc tệp nhật ký.

en: The log file has been attached to this email.
vi_VN: Tập tin báo cáo đã được đính kèm vào email này.

en: The minimum PHP version supported by this %1$s is %2$s.
vi_VN: Phiên bản PHP tối thiểu được hỗ trợ bởi %1$s là %2$s.

en: The minimum WordPress version supported by this %1$s is %2$s.
vi_VN: Phiên bản WordPress tối thiểu được hỗ trợ bởi %1$s là %2$s.

en: The most likely cause is that you used the wrong key.
vi_VN: Nguyên nhân có khả năng nhất là bạn đã sử dụng sai khóa.

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
vi_VN: Mật khẩu bảng điều khiển RackSpace của người dùng mới là (sẽ không hiển thị lại):

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
vi_VN: Số lượng tùy chọn khôi phục sẽ được gửi vượt quá giới hạn tối đa được cấu hình trong cấu hình PHP của bạn (max_input_vars).

en: The origin server requires the request to be conditional
vi_VN: Máy chủ nguồn yêu cầu yêu cầu phải có điều kiện

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
vi_VN: Plugin bạn muốn kích hoạt không được cài đặt hoặc đã bị xóa gần đây.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
vi_VN: Plugin bạn muốn vô hiệu hóa hiện tại không hoạt động hoặc đã bị vô hiệu hóa.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
vi_VN: Việc chuẩn bị dữ liệu bản sao đã bị hủy bỏ.

en: The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files.
vi_VN: Phương thức lưu trữ từ xa đang được sử dụng (%s) không cho phép chúng tôi truy xuất tệp.

en: The request contained valid data and was understood by the server, but the server is refusing action.
vi_VN: Yêu cầu chứa dữ liệu hợp lệ và được máy chủ hiểu, nhưng máy chủ từ chối hành động.

en: The request did not specify the length of its content, which is required by the requested resource.
vi_VN: Yêu cầu không chỉ định độ dài nội dung của nó, điều này được yêu cầu bởi tài nguyên được yêu cầu.

en: The request entity has a media type which the server or resource does not support
vi_VN: Thực thể yêu cầu có loại phương tiện mà máy chủ hoặc tài nguyên không hỗ trợ

en: The request failed because it depended on another request and that request failed (e.g., a PROPPATCH).
vi_VN: Yêu cầu thất bại vì nó phụ thuộc vào một yêu cầu khác và yêu cầu đó đã thất bại (ví dụ: PROPPATCH).

en: The request is larger than the server is willing or able to process
vi_VN: Yêu cầu lớn hơn khả năng xử lý của máy chủ

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
vi_VN: Yêu cầu đối với hệ thống tệp để tạo thư mục đã thất bại.

en: The request was directed at a server that is not able to produce a response (for example because of connection reuse).
vi_VN: Yêu cầu được hướng đến một máy chủ không thể tạo phản hồi (ví dụ: do kết nối được sử dụng lại).

en: The request was well-formed but was unable to be followed due to semantic errors.
vi_VN: Yêu cầu được định dạng tốt nhưng không thể thực hiện do lỗi ngữ nghĩa.

en: The requested resource could not be found but may be available in the future
vi_VN: Tài nguyên được yêu cầu không tìm thấy nhưng có thể khả dụng trong tương lai

en: The requested resource is available only through a proxy, the address for which is provided in the response.
vi_VN: Tài nguyên được yêu cầu chỉ có sẵn thông qua proxy, địa chỉ của nó được cung cấp trong phản hồi.

en: The requested resource is capable of generating only content not acceptable according to the Accept headers sent in the request.
vi_VN: Tài nguyên được yêu cầu chỉ có khả năng tạo nội dung không được chấp nhận theo các tiêu đề Accept được gửi trong yêu cầu.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
vi_VN: Mô-đun PHP %s cần thiết chưa được cài đặt - hãy yêu cầu công ty lưu trữ web của bạn kích hoạt nó

en: The resource that is being accessed is locked.
vi_VN: Tài nguyên đang được truy cập bị khóa.

en: The response to the request can be found under another URI using the GET method.
vi_VN: Phản hồi cho yêu cầu có thể được tìm thấy ở một URI khác bằng phương thức GET.

en: The restore operation has begun (%s).
vi_VN: Hoạt động khôi phục đã bắt đầu (%s).

en: The restore operation has begun.
vi_VN: Hoạt động khôi phục đã bắt đầu.

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting.
vi_VN: Bộ lập lịch bị vô hiệu hóa trong cài đặt WordPress của bạn, thông qua cài đặt DISABLE_WP_CRON.

en: The search and replace feature isn't suitable for PHP %s users.
vi_VN: Chức năng tìm kiếm và thay thế không phù hợp với người dùng PHP %s.

en: The sending of the site data has begun.
vi_VN: Việc gửi dữ liệu trang web đã bắt đầu.

en: The server cannot handle the request (because it is overloaded or down for maintenance)
vi_VN: Máy chủ không thể xử lý yêu cầu (vì quá tải hoặc đang bảo trì)

en: The server cannot meet the requirements of the Expect request-header field.
vi_VN: Máy chủ không thể đáp ứng các yêu cầu của trường tiêu đề Expect.

en: The server cannot or will not process the request due to an apparent client error (e.g., malformed request syntax, size too large, invalid request message framing, or deceptive request routing).
vi_VN: Máy chủ không thể hoặc sẽ không xử lý yêu cầu do lỗi rõ ràng của máy khách (ví dụ: cú pháp yêu cầu bị lỗi, kích thước quá lớn, khung tin nhắn yêu cầu không hợp lệ hoặc định tuyến yêu cầu lừa đảo).

en: The server detected an infinite loop while processing the request.
vi_VN: Máy chủ phát hiện vòng lặp vô hạn trong khi xử lý yêu cầu.

en: The server does not meet one of the preconditions that the requester put on the request header fields.
vi_VN: Máy chủ không đáp ứng một trong các điều kiện tiên quyết mà người yêu cầu đặt vào các trường tiêu đề yêu cầu.

en: The server does not support the HTTP protocol version used in the request.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ phiên bản giao thức HTTP được sử dụng trong yêu cầu.

en: The server either does not recognize the request method, or it lacks the ability to fulfil the request
vi_VN: Máy chủ không nhận biết phương thức yêu cầu hoặc không có khả năng đáp ứng yêu cầu

en: The server is unable to store the representation needed to complete the request.
vi_VN: Máy chủ không thể lưu trữ bản biểu diễn cần thiết để hoàn thành yêu cầu.

en: The server is unwilling to process the request because either an individual header field, or all the header fields collectively, are too large.
vi_VN: Máy chủ không muốn xử lý yêu cầu vì trường tiêu đề riêng lẻ hoặc tất cả các trường tiêu đề kết hợp lại quá lớn.

en: The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request.
vi_VN: Máy chủ có thể đang bận hoặc bạn đã mất kết nối internet tại thời điểm yêu cầu.

en: The server timed out waiting for the request
vi_VN: Máy chủ hết thời gian chờ yêu cầu

en: The server was acting as a gateway or proxy and did not receive a timely response from the upstream server.
vi_VN: Máy chủ đang hoạt động như một cổng hoặc proxy và không nhận được phản hồi kịp thời từ máy chủ phía trên.

en: The server was acting as a gateway or proxy and received an invalid response from the upstream server.
vi_VN: Máy chủ đang hoạt động như một cổng hoặc proxy và đã nhận được phản hồi không hợp lệ từ máy chủ phía trên.

en: The setting %s is turned on in your PHP settings.
vi_VN: Cài đặt %s được bật trong cài đặt PHP của bạn.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website.
vi_VN: URL trang web bạn đang gửi đến (%s) có vẻ giống một trang web phát triển cục bộ.

en: The site data has all been received, and its import has begun.
vi_VN: Dữ liệu trang web đã được nhận đầy đủ và quá trình nhập dữ liệu đã bắt đầu.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
vi_VN: Trang trong bản sao lưu này đang chạy trên một máy chủ web với phiên bản %s của %s

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
vi_VN: Giao diện bạn muốn kích hoạt không được cài đặt hoặc đã bị xóa gần đây.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
vi_VN: Giao diện bạn muốn vô hiệu hóa khỏi mạng lưới của bạn không được cài đặt hoặc đã bị xóa gần đây.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
vi_VN: Giao diện bạn muốn kích hoạt trên mạng lưới của bạn không được cài đặt hoặc đã bị xóa gần đây.

en: The user has sent too many requests in a given amount of time
vi_VN: Người dùng đã gửi quá nhiều yêu cầu trong một khoảng thời gian nhất định

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
vi_VN: Lỗi (%s) đã xảy ra:

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
vi_VN: Máy chủ web trả về một mã lỗi (thử lại, hoặc kiểm tra nhật ký máy chủ web của bạn)

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s).
vi_VN: Địa chỉ trang web trong bộ sao lưu (%s) hơi khác so với địa chỉ trang web hiện tại (%s).

en: The zip engine returned the message: %s.
vi_VN: Công cụ zip trả về thông báo: %s.

en: Theme
vi_VN: Giao diện

en: Themes
vi_VN: Giao diện

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration.
vi_VN: Sau đó, hãy thử tiện ích bổ sung "Migrator" của chúng tôi có thể thực hiện di chuyển trực tiếp từ trang web này sang trang web khác.

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme.
vi_VN: Có vẻ như có vấn đề khi kích hoạt hoặc chuyển sang chủ đề dự định.

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin.
vi_VN: Có vẻ như có vấn đề khi vô hiệu hóa tiện ích dự định.

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network.
vi_VN: Có vẻ như có vấn đề khi vô hiệu hóa chủ đề dự định từ mạng của bạn.

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network.
vi_VN: Có vẻ như có vấn đề khi bật chủ đề dự định trên mạng của bạn.

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
vi_VN: Hiện tại không có bảng điều khiển UpdraftCentral nào có thể kiểm soát trang web này.

en: There are no guarantees that WordPress can handle this.
vi_VN: Không có đảm bảo nào rằng WordPress có thể xử lý điều này.

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
vi_VN: Đã có lỗi xảy ra khi cố gắng xóa danh sách các trang web hiện có.

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
vi_VN: Do đó, bạn nên tạo bản sao lưu mới trên trang web nguồn, bằng cách sử dụng phiên bản mới hơn.

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
vi_VN: Do đó, các bảng bị ảnh hưởng trên trang web hiện tại đã tồn tại sẽ không được thay thế theo mặc định, để tránh làm hỏng chúng (bạn có thể xem xét điều này trong danh sách các bảng bên dưới).

en: Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
vi_VN: Do đó, vui lòng tải xuống tệp đính kèm từ email sao lưu ban đầu và tải lên bằng cách sử dụng tiện ích "Tải lên tệp sao lưu" trong tab "Sao lưu hiện có".

en: Therefore, please reload the page.
vi_VN: Do đó, vui lòng tải lại trang.

en: These cron jobs are responsible for automating various backup processes at specified intervals.
vi_VN: Các tác vụ cron này chịu trách nhiệm tự động hóa các quy trình sao lưu khác nhau ở các khoảng thời gian đã chỉ định.

en: These tables only
vi_VN: Chỉ những bảng này

en: This % does not provide information to allow determining whether the latest version is compatible with your WordPress or PHP installation.
vi_VN: % này không cung cấp thông tin để cho phép xác định xem phiên bản mới nhất có tương thích với cài đặt WordPress hoặc PHP của bạn hay không.

en: This action cannot be undone.
vi_VN: Hành động này không thể hoàn tác.

en: This admin interface uses JavaScript heavily.
vi_VN: Giao diện quản trị này sử dụng JavaScript rất nhiều.

en: This and all future requests should be directed to the given URI.
vi_VN: Yêu cầu này và tất cả các yêu cầu trong tương lai nên được hướng đến URI đã cho.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size).
vi_VN: Lưu trữ sao lưu này có kích thước %s MB - việc cố gắng gửi qua email có thể thất bại (ít máy chủ email cho phép đính kèm có kích thước này).

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted.
vi_VN: Bản sao lưu này không tồn tại trong lịch sử sao lưu - quá trình khôi phục bị hủy bỏ.

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
vi_VN: Bản sao lưu này là của một trang web có tiền tố bảng trống, mà WordPress không chính thức hỗ trợ; kết quả có thể không đáng tin cậy.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
vi_VN: Bộ sao lưu này chứa các bản sao lưu tăng dần của tệp của bạn; vui lòng chọn thời gian bạn muốn khôi phục tệp của mình

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration.
vi_VN: Bộ sao lưu này là từ một trang web khác (%s) - đây không phải là khôi phục, mà là di chuyển.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
vi_VN: Bộ sao lưu này dành cho trang web này, nhưng tại thời điểm sao lưu, bạn đã sử dụng %s, trong khi trang web hiện đang sử dụng %s.

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
vi_VN: Bộ sao lưu này không được UpdraftPlus biết là đã được tạo bởi cài đặt WordPress hiện tại, nhưng được tìm thấy trong bộ nhớ lưu trữ từ xa hoặc được gửi từ một trang web từ xa.

en: This backup was created by %s, and can be imported.
vi_VN: Bản sao lưu này đã được tạo ra bởi %s, Và có thể được nhập khẩu.

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
vi_VN: Bản sao lưu này được tạo trên phiên bản UpdraftPlus trước đó (%s) không sao lưu chính xác các bảng có khóa chính ghép (chẳng hạn như bảng term_relationships, lưu trữ thẻ và thuộc tính sản phẩm).

en: This bucket will be created for you if it does not already exist.
vi_VN: Thùng này sẽ được tạo cho bạn nếu nó chưa tồn tại.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
vi_VN: Nút này bị vô hiệu hóa vì thư mục sao lưu của bạn không thể ghi (xem cài đặt).

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
vi_VN: Nút này sẽ xóa tất cả cài đặt UpdraftPlus và thông tin tiến độ cho các bản sao lưu đang diễn ra (nhưng không phải bất kỳ bản sao lưu nào hiện có của bạn từ lưu trữ đám mây).

en: This can corrupt backups that you download from here.
vi_VN: Điều này có thể làm hỏng bản sao lưu mà bạn tải xuống từ đây.

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
vi_VN: Điều này có thể dễ dàng phá hủy trang web của bạn; vì vậy, hãy sử dụng nó một cách cẩn thận!

en: This connection appears to already have been made.
vi_VN: Kết nối này dường như đã được thực hiện.

en: This container will be created for you if it does not already exist.
vi_VN: Container này sẽ được tạo cho bạn nếu nó chưa tồn tại.

en: This content was deleted in order to anonymize it.
vi_VN: Nội dung này đã bị xóa để ẩn danh.

en: This could be caused by a timeout.
vi_VN: Điều này có thể là do hết thời gian chờ.

en: This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
vi_VN: Điều này có thể có nghĩa là tệp .htaccess của bạn có nội dung không chính xác, bị thiếu hoặc máy chủ web của bạn thiếu cơ chế tương đương.

en: This current site
vi_VN: Trang web hiện tại này

en: This database backup has the following non-core WordPress database tables excluded: %s
vi_VN: Sao lưu cơ sở dữ liệu này có các bảng cơ sở dữ liệu WordPress không phải lõi sau đây bị loại trừ: %s

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
vi_VN: Sao lưu cơ sở dữ liệu này thiếu các bảng WordPress cốt lõi: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu này cần được triển khai trên phiên bản MySQL %s trở lên.

en: This decryption key will be attempted:
vi_VN: Khóa giải mã này sẽ được thử nghiệm:

en: This directory must be writable by your web server.
vi_VN: Thư mục này phải có thể ghi bởi máy chủ web của bạn.

en: This feature isn't suitable for PHP %s users.
vi_VN: Chức năng này không phù hợp với người dùng PHP %s.

en: This feature requires %s version %s or later
vi_VN: Tính năng này yêu cầu phiên bản %s %s trở lên

en: This file could not be uploaded
vi_VN: Tập tin này không thể tải lên

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
vi_VN: Tập tin này sẽ không xuất hiện để có một bản sao lưu UpdraftPlus (tập tin như vậy là .zip hoặc .gz trong đó có tên như:. backup_ (thời gian) _ (tên trang web) _ (code) _ (loại) (zip | gz) ).

en: This file is not an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
vi_VN: Tệp này không phải là tệp lưu trữ sao lưu của UpdraftPlus (các tệp như vậy là tệp .zip hoặc .gz có tên như: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: This file is not an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
vi_VN: Tập tin này sẽ không xuất hiện để có một mã hóa lưu trữ cơ sở dữ liệu UpdraftPlus (tập tin như vậy là .gz.crypt trong đó có tên như: backup_ (thời gian) _ (tên trang web) _ (code) _db.crypt.gz).

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
vi_VN: Chức năng này đã bị quản trị viên trang web vô hiệu hóa.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
vi_VN: Đây là cài đặt đa trang web WordPress (còn gọi là mạng).

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
vi_VN: Đây là số lượng nội dung trong thư mục Updraft của bạn

en: This is normally caused by file permissions.
vi_VN: Điều này thường do quyền truy cập tệp.

en: This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
vi_VN: Điều này không được dự đoán là vấn đề cho việc khôi phục trang web, miễn là các lượt truy cập đến địa chỉ cũ vẫn đến được trang web.

en: This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
vi_VN: Điều này không được khuyến nghị (trừ khi bạn có kế hoạch sao chép thủ công chúng vào máy tính của mình), vì việc mất máy chủ web đồng nghĩa với việc mất cả trang web và bản sao lưu của bạn trong một sự kiện.

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
vi_VN: Phiên bản này cũ hơn máy chủ bạn đang khôi phục (phiên bản %s).

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
vi_VN: Đây là một bản mới hơn hẳn so với trên nhà cung cấp, cái mà bạn đang phục hồi đến (phiên bản %s).

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
vi_VN: Điều này đôi khi do tường lửa gây ra - hãy thử tắt SSL trong cài đặt chuyên gia và kiểm tra lại.

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
vi_VN: Điều này hữu ích nếu máy chủ web bảng điều khiển không thể được liên lạc bằng lưu lượng truy cập đến từ trang web này (ví dụ: đây là trường hợp nếu trang web này được lưu trữ trên Internet công cộng, nhưng bảng điều khiển UpdraftCentral nằm trên localhost, hoặc trên Intranet, hoặc nếu trang web này có tường lửa đi ra), hoặc nếu trang web bảng điều khiển không có chứng chỉ SSL.

en: This is usually caused by your dashboard page having been open a long time, and the included security tokens having since expired.
vi_VN: Điều này thường do trang bảng điều khiển của bạn đã mở trong một thời gian dài và các mã thông báo bảo mật được bao gồm đã hết hạn.

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.
vi_VN: Đây là nơi UpdraftPlus sẽ ghi các tệp zip mà nó tạo ban đầu.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s.
vi_VN: Điều này trông giống như một tệp được tạo bởi UpdraftPlus, nhưng bản cài đặt này không biết về loại đối tượng này: %s.

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL, %s).
vi_VN: Điều này trông giống như một quá trình di chuyển (sao lưu từ trang web có địa chỉ/URL khác, %s).

en: This makes time-outs much more likely.
vi_VN: Điều này làm cho thời gian chờ xảy ra nhiều khả năng hơn.

en: This may be due to the user not having the necessary permissions for a resource or needing an account of some sort, or attempting a prohibited action (e.g. creating a duplicate record where only one is allowed).
vi_VN: Điều này có thể do người dùng không có quyền cần thiết cho tài nguyên hoặc cần một tài khoản nào đó, hoặc cố gắng thực hiện hành động bị cấm (ví dụ: tạo bản ghi trùng lặp trong khi chỉ được phép một bản ghi).

en: This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
vi_VN: Điều này có thể thất bại nếu bạn có các thành phần không tương thích với các phiên bản trước đó.

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
vi_VN: Điều này có thể ngăn chặn quá trình khôi phục tiếp tục.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
vi_VN: Điều này có khả năng nhất có nghĩa là bạn chia sẻ máy chủ web với một trang web bị hack đã được sử dụng trong các cuộc tấn công trước đây.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
vi_VN: Bộ sao lưu đa kho lưu trữ này dường như thiếu các kho lưu trữ sau: %s

en: This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it.
vi_VN: Điều này thường có nghĩa là bạn đã nhập bí mật khách hàng của mình sai hoặc bạn chưa xác thực lại (bên dưới) kể từ khi sửa lỗi.

en: This option will ensure all tables not found will be backed up.
vi_VN: Tùy chọn này sẽ đảm bảo tất cả các bảng không được tìm thấy sẽ được sao lưu.

en: This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
vi_VN: Plugin này có thể gặp khó khăn với giới hạn bộ nhớ dưới 64 Mb - đặc biệt nếu bạn tải lên các tệp rất lớn (mặc dù mặt khác, nhiều trang web sẽ thành công với giới hạn 32 Mb - trải nghiệm của bạn có thể khác nhau).

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
vi_VN: Vấn đề này là do cố gắng khôi phục cơ sở dữ liệu trên phiên bản MySQL rất cũ không tương thích với cơ sở dữ liệu nguồn.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
vi_VN: Phương thức lưu trữ từ xa này (%s) yêu cầu PHP %s trở lên.

en: This restoration can search and replace your database if you upgrade your PHP version to at least 5.3.
vi_VN: Việc khôi phục này có thể tìm kiếm và thay thế cơ sở dữ liệu của bạn nếu bạn nâng cấp phiên bản PHP lên ít nhất 5.3.

en: This restoration can't use the search and replace feature as it's not suitable for the PHP version (%s) your server is running on.
vi_VN: Việc khôi phục này không thể sử dụng chức năng tìm kiếm và thay thế vì nó không phù hợp với phiên bản PHP (%s) mà máy chủ của bạn đang chạy.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site.
vi_VN: Phục hồi này sẽ hoạt động nếu bạn vẫn có chứng chỉ SSL (tức là có thể sử dụng https) để truy cập trang web.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftVault.
vi_VN: Trang web này được <strong>kết nối</strong> với UpdraftVault.

en: This storage method does not allow downloading
vi_VN: Phương thức lưu trữ này không cho phép tải xuống

en: This tool will export what is currently in the settings tab.
vi_VN: Công cụ này sẽ xuất những gì hiện có trong tab cài đặt.

en: This tool will replace all your saved settings.
vi_VN: Công cụ này sẽ thay thế tất cả cài đặt đã lưu của bạn.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
vi_VN: Phiên bản UpdraftPlus này không biết cách xử lý loại sao lưu ngoại lai này

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
vi_VN: Điều này cũng sẽ khiến đầu ra gỡ lỗi từ tất cả các plugin được hiển thị trên màn hình này - vui lòng đừng ngạc nhiên khi thấy chúng.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
vi_VN: Điều này sẽ xóa tất cả cài đặt UpdraftPlus của bạn - bạn có chắc bạn muốn làm điều này?

en: This will import data from:
vi_VN: Sẽ nhập dữ liệu từ:

en: Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
vi_VN: Do đó, chúng tôi khuyên bạn nên chọn sao lưu đầy đủ khi thực hiện sao lưu thủ công và sử dụng tùy chọn đó khi tạo sao lưu theo lịch trình.

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
vi_VN: Sắp xếp gọn gàng cho khách hàng và loại bỏ tất cả quảng cáo cho các sản phẩm khác của chúng tôi.

en: Time now
vi_VN: Thời gian hiện tại

en: Time taken (seconds):
vi_VN: Thời gian thực hiện (giây):

en: Timeouts are much more likely.
vi_VN: Hết thời gian chờ là có khả năng xảy ra hơn.

en: Timestamp:
vi_VN: Dấu thời gian:

en: To %1$s (e.g. if your server is busy in the day and you want to run overnight), to take %2$s, or to %3$s, use %4$s
vi_VN: Để %1$s (ví dụ: nếu máy chủ của bạn đang bận trong ngày và bạn muốn chạy qua đêm), để thực hiện %2$s, hoặc để %3$s, hãy sử dụng %4$s

en: To %1$slock access to UpdraftPlus settings%2$s with a password, upgrade to %3$s.
vi_VN: Để %1$skhóa quyền truy cập vào cài đặt UpdraftPlus%2$s bằng mật khẩu, hãy nâng cấp lên %3$s.

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage.
vi_VN: Để tránh rủi ro toàn bộ máy chủ, hãy luôn sao lưu vào lưu trữ đám mây từ xa.

en: To backup to %s, please upgrade to %s.
vi_VN: Để sao lưu đến %s, vui lòng nâng cấp lên %s.

en: To be able to backup the routines, you must be the user named as the routine DEFINER(s), have the SHOW_ROUTINE privilege (for MySQL 8.0.20+ users), have the SELECT privilege at the global level, or have the CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, or EXECUTE privilege granted at a scope that includes the routines.
vi_VN: Để có thể sao lưu các thủ tục, bạn phải là người dùng được đặt tên là DEFINER(s) của thủ tục, có quyền SHOW_ROUTINE (đối với người dùng MySQL 8.0.20+), có quyền SELECT ở cấp độ toàn cầu, hoặc có quyền CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, hoặc EXECUTE được cấp ở phạm vi bao gồm các thủ tục.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
vi_VN: Để đặt tên thư mục tùy chỉnh, hãy sử dụng UpdraftPlus Premium.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
vi_VN: Để thay đổi bất kỳ cài đặt mặc định nào của những gì được sao lưu, để cấu hình sao lưu theo lịch trình, để gửi sao lưu của bạn đến lưu trữ từ xa (được khuyến nghị), và nhiều hơn nữa, hãy truy cập tab cài đặt.

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
vi_VN: Để hoàn thành xác thực thủ công, trên màn hình xác thực UpdraftPlus màu cam, chọn liên kết "Bạn đang gặp sự cố khi xác thực?". Sau đó, hãy sao chép và dán mã được đưa ra ở đây.

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
vi_VN: Để hoàn tất việc di chuyển / sao chép, bạn nên đăng nhập vào trang web từ xa và khôi phục bộ sao lưu.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
vi_VN: Để tạo một người dùng phụ IAM và khóa truy cập chỉ có quyền truy cập vào kho này, hãy nâng cấp lên Premium.

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
vi_VN: Để tạo người dùng phụ API Rackspace và khóa API mới chỉ có quyền truy cập vào container Rackspace này, hãy sử dụng Premium.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
vi_VN: Để tạo bản sao tạm thời, bạn cần có tín dụng trong tài khoản của mình.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
vi_VN: Để tạo bản sao tạm thời, bạn cần: 1) tín dụng trong tài khoản của bạn và 2) kết nối với tài khoản của bạn, bên dưới.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
vi_VN: Để hủy ủy quyền cho UpdraftPlus (tất cả các trang web) truy cập Google Drive của bạn, hãy làm theo liên kết này đến cài đặt tài khoản Google của bạn.

en: To fix this problem go here.
vi_VN: Để sửa lỗi này hãy vào đây.

en: To get faster backups, ask your web hosting provider how to turn on the PHP zip module on your hosting.
vi_VN: Để có bản sao lưu nhanh hơn, hãy hỏi nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ web của bạn cách bật mô-đun zip PHP trên dịch vụ lưu trữ của bạn.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
vi_VN: Để nhập một trang web WordPress thông thường vào cài đặt đa trang web yêu cầu %s.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
vi_VN: Để thực hiện một bản sao lưu, chỉ cần nhấn nút Sao Lưu Ngay

en: To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
vi_VN: Để thực hiện khôi phục bằng UpdraftPlus, bạn sẽ cần có một bản sao của tệp này và đặt nó vào thư mục làm việc của UpdraftPlus.

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
vi_VN: Để đọc Hỏi đáp thường gặp/tài liệu về UpdraftClone, hãy truy cập vào đây.

en: To remove the block, please go here.
vi_VN: Để xóa khối, vui lòng vào đây.

en: To see which remote storage locations are included in free and premium, please see here: %s
vi_VN: Để xem các vị trí lưu trữ từ xa nào được bao gồm trong gói miễn phí và gói cao cấp, vui lòng xem tại đây: %s

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
vi_VN: Để gửi đến nhiều địa chỉ, hãy phân tách mỗi địa chỉ bằng dấu phẩy.

en: To take advantage of the feature, please upgrade your PHP version to at least 5.3.
vi_VN: Để tận dụng tính năng này, vui lòng nâng cấp phiên bản PHP của bạn lên ít nhất 5.3.

en: To take advantage of this feature, please upgrade your PHP version to at least 5.3.
vi_VN: Để tận dụng chức năng này, vui lòng nâng cấp phiên bản PHP lên ít nhất 5.3.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
vi_VN: Để sử dụng bản sao lưu này, máy chủ cơ sở dữ liệu của bạn cần hỗ trợ bộ ký tự %s.

en: Too Early
vi_VN: Quá sớm

en: Too Many Requests
vi_VN: Quá nhiều yêu cầu

en: Too many database errors have occurred - aborting
vi_VN: Quá nhiều lỗi cơ sở dữ liệu đã xảy ra - hủy bỏ

en: Total (uncompressed) on-disk data:
vi_VN: Tổng số dữ liệu trên đĩa (không nén):

en: Total Size
vi_VN: Tổng kích thước

en: Total backup size:
vi_VN: Tổng kích thước sao lưu:

en: Translate
vi_VN: Dịch

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
vi_VN: Nhưng để tránh các mối đe dọa toàn bộ máy chủ, hãy sao lưu thường xuyên vào bộ nhớ lưu trữ đám mây từ xa trong %s cài đặt %s

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
vi_VN: Để bắt đầu sử dụng UpdraftVault, hãy chọn một trong các tùy chọn bên dưới:

en: Transparent content negotiation for the request results in a circular reference.
vi_VN: Đàm phán nội dung minh bạch cho yêu cầu dẫn đến tham chiếu vòng tròn.

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
vi_VN: Gặp sự cố kết nối? Hãy thử sử dụng phương thức khác trong các tùy chọn bảo mật nâng cao.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
vi_VN: Thử UpdraftVault trong 1 tháng chỉ với $1!

en: Try UpdraftVault!
vi_VN: Hãy thử UpdraftVault!

en: Try disabling your other plugins and switching to a default theme.
vi_VN: Hãy thử vô hiệu hóa các plugin khác của bạn và chuyển sang chủ đề mặc định.

en: Try it - 1 month for $1!
vi_VN: Hãy thử - 1 tháng với giá $1!

en: Trying...
vi_VN: Đang thử lại...

en: Turning off any debugging settings may also help).
vi_VN: Tắt bất kỳ cài đặt gỡ lỗi nào cũng có thể hữu ích).

en: Turning off any debugging settings may also help.
vi_VN: Tắt bất kỳ cài đặt gỡ lỗi nào cũng có thể hữu ích.

en: Type
vi_VN: Loại

en: Type a file prefix
vi_VN: Nhập tiền tố tệp

en: Type an extension like zip
vi_VN: Nhập phần mở rộng như zip

en: UK
vi_VN: Vương quốc Anh

en: URI Too Long
vi_VN: URI quá dài

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
vi_VN: URL cho trang web bảng điều khiển UpdraftCentral của bạn

en: US (default)
vi_VN: Hoa Kỳ (mặc định)

en: US or UK Cloud
vi_VN: Mây Hoa Kỳ hoặc Vương quốc Anh

en: US or UK-based Rackspace Account
vi_VN: Tài khoản Rackspace có trụ sở tại Hoa Kỳ hoặc Vương quốc Anh

en: Unable to activate %s successfully.
vi_VN: Không thể kích hoạt %s thành công.

en: Unable to connect to the filesystem
vi_VN: Không thể kết nối với hệ thống tệp

en: Unable to connect to the filesystem.
vi_VN: Không thể kết nối với hệ thống tệp.

en: Unable to download file.
vi_VN: Không thể tải xuống file.

en: Unable to get renew date
vi_VN: Không thể lấy ngày gia hạn

en: Unable to install %s.
vi_VN: Không thể cài đặt %s.

en: Unattached
vi_VN: Chưa được gắn

en: Unauthorized.
vi_VN: Chưa được phép.

en: Unavailable For Legal Reasons
vi_VN: Không khả dụng vì lý do pháp lý

en: Under Maintenance
vi_VN: Đang bảo trì

en: Unexpected response:
vi_VN: Phản hồi không mong đợi:

en: Unfinished restoration
vi_VN: Khôi phục chưa hoàn thành

en: Unknown
vi_VN: Không xác định

en: Unknown server response status:
vi_VN: Tình trạng máy chủ không phản hồi:

en: Unknown server response:
vi_VN: Máy chủ không phản hồi:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
vi_VN: Lỗi không xác định/bất ngờ - vui lòng tạo yêu cầu hỗ trợ

en: Unless this is a development site, this means that the scheduler in your WordPress install is not working properly.
vi_VN: Trừ khi đây là một trang web phát triển, điều này có nghĩa là bộ lập lịch trong cài đặt WordPress của bạn không hoạt động đúng.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
vi_VN: Trừ khi bạn có vấn đề, bạn có thể hoàn toàn bỏ qua mọi thứ ở đây.

en: Unpacking backup...
vi_VN: Đang giải nén bản sao lưu...

en: Unprocessable Entity
vi_VN: Thực thể không thể xử lý

en: Unsupported Media Type
vi_VN: Loại phương tiện không được hỗ trợ

en: Unzip progress: %d out of %d files
vi_VN: Tiến độ giải nén: %d trong số %d tệp

en: Update Plugin
vi_VN: Cập nhật Plugin

en: Update Theme
vi_VN: Cập nhật giao diện

en: Update quota count
vi_VN: Cập nhật số lượng hạn ngạch

en: UpdraftCentral (Remote Control)
vi_VN: UpdraftCentral (Điều khiển từ xa)

en: UpdraftCentral Connection
vi_VN: Kết nối UpdraftCentral

en: UpdraftCentral dashboard connection details
vi_VN: Chi tiết kết nối bảng điều khiển UpdraftCentral

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites %s from a central dashboard.
vi_VN: UpdraftCentral cho phép kiểm soát các trang web WordPress của bạn %s từ bảng điều khiển trung tâm.

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
vi_VN: UpdraftCentral là một cách rất hiệu quả để quản lý, cập nhật và sao lưu nhiều trang web từ một nơi.

en: UpdraftCentral key created successfully
vi_VN: Khóa UpdraftCentral đã được tạo thành công

en: UpdraftClone does the work.
vi_VN: UpdraftClone sẽ làm việc đó.

en: UpdraftClone image:
vi_VN: Hình ảnh UpdraftClone:

en: UpdraftClone key is required.
vi_VN: Yêu cầu khóa UpdraftClone.

en: UpdraftPlus - Backup/Restore
vi_VN: UpdraftPlus - Sao lưu/Khôi phục

en: UpdraftPlus - Upload backup files
vi_VN: UpdraftPlus - Tải lên tập tin sao lưu

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
vi_VN: UpdraftPlus Migrator nhân bản trang web WordPress của bạn và di chuyển nó đến một miền mới trực tiếp và đơn giản.

en: UpdraftPlus News
vi_VN: Tin tức UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Premium and addons
vi_VN: UpdraftPlus Premium và các tiện ích mở rộng

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
vi_VN: UpdraftPlus Premium có nhiều tính năng hấp dẫn hơn!

en: UpdraftPlus Restoration
vi_VN: Khôi phục UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Tour
vi_VN: Chuyến tham quan UpdraftPlus

en: UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful.
vi_VN: UpdraftPlus đã cố gắng tăng nó nhưng không thành công.

en: UpdraftPlus could well run out of space.
vi_VN: UpdraftPlus có thể hết dung lượng.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s.
vi_VN: UpdraftPlus không chính thức hỗ trợ các phiên bản WordPress trước %s.

en: UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
vi_VN: UpdraftPlus miễn phí bao gồm Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace và nhiều hơn nữa.

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
vi_VN: UpdraftPlus có tùy chọn lưu trữ nhúng riêng, cung cấp cách thức tải xuống, lưu trữ và quản lý tất cả bản sao lưu của bạn từ một nơi, không rắc rối.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity.
vi_VN: UpdraftPlus không thể trực tiếp khôi phục loại thực thể này.

en: UpdraftPlus is unable to perform backups as your backup directory is not writable or the disk space is full.
vi_VN: UpdraftPlus không thể thực hiện sao lưu vì thư mục sao lưu của bạn không thể ghi hoặc dung lượng đĩa đầy.

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
vi_VN: UpdraftPlus cần tạo một %s trong thư mục nội dung của bạn, nhưng không thành công - vui lòng kiểm tra quyền tệp của bạn và cho phép quyền truy cập (%s)

en: UpdraftPlus notice
vi_VN: Thông báo UpdraftPlus

en: UpdraftPlus notice:
vi_VN: Thông báo UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus on %s
vi_VN: UpdraftPlus trên %s

en: UpdraftPlus plugin slug:
vi_VN: Slug plugin UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded.
vi_VN: Có vẻ như UpdraftPlus đã được cập nhật lên phiên bản (%s), khác với phiên bản đang chạy khi trang cài đặt này được tải.

en: UpdraftPlus settings
vi_VN: Cài đặt UpdraftPlus

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
vi_VN: Cài đặt đăng nhập người dùng bản sao tạm thời UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus warning:
vi_VN: Cảnh báo UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus was unable to find any tables when scanning the database backup; it maybe corrupt.
vi_VN: UpdraftPlus không tìm thấy bảng nào khi quét bản sao lưu cơ sở dữ liệu; có thể bị hỏng.

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
vi_VN: UpdraftPlus không thể tìm thấy tiền tố bảng khi quét bản sao lưu cơ sở dữ liệu.

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size.
vi_VN: UpdraftPlus sẽ chia tách các kho lưu trữ sao lưu khi chúng vượt quá kích thước tệp này.

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s.
vi_VN: Module %s của UpdraftPlus <strong>yêu cầu</strong> %s.

en: UpdraftPlus's debug mode is on.
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi của UpdraftPlus đang bật.

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
vi_VN: Chính sách và điều khoản tài khoản của UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
vi_VN: UpdraftPlus.Com đã trả về phản hồi mà chúng tôi không thể hiểu (dữ liệu: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
vi_VN: UpdraftPlus.Com đã trả về phản hồi, nhưng chúng tôi không thể hiểu nó.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
vi_VN: UpdraftPlus.com đã trả lời với 'Access Denied'.

en: UpdraftVault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
vi_VN: UpdraftVault được xây dựng trên nền tảng của các trung tâm dữ liệu hàng đầu thế giới của Amazon, với lưu trữ dữ liệu dự phòng để đạt độ tin cậy 99,999999999%.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
vi_VN: UpdraftVault là kho lưu trữ từ xa của chúng tôi, hoạt động liền mạch với UpdraftPlus.

en: UpdraftVault is the secure and convenient place to store your backups.
vi_VN: UpdraftVault là nơi lưu trữ bản sao lưu an toàn và tiện lợi của bạn.

en: UpdraftVault storage
vi_VN: Lưu trữ UpdraftVault

en: Upgrade Required
vi_VN: Cần nâng cấp

en: Upgrade now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload backup
vi_VN: Tải lên bản sao lưu

en: Upload backup files
vi_VN: Tải lên tập tin sao lưu

en: Upload error
vi_VN: Lỗi tải lên

en: Upload error:
vi_VN: Lỗi tải lên:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
vi_VN: Tải lên dự kiến sẽ thất bại: giới hạn %s cho bất kỳ tệp nào là %s, trong khi tệp này là %s GB (%d byte)

en: Upload files into UpdraftPlus.
vi_VN: Tải tệp lên UpdraftPlus.

en: Uploaded to:
vi_VN: Đã tải lên:

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
vi_VN: hoặc

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
vi_VN: hoặc

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
vi_VN: hoặc

en: Uploading files to remote storage
vi_VN: Đang tải tập tin đến kho lưu trữ từ xa

en: Uploads
vi_VN: Tải lên

en: Uploads URL:
vi_VN: URL tải lên:

en: Use Proxy.
vi_VN: Sử dụng Proxy.

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
vi_VN: Sử dụng ctrl / cmd + nhấn để chọn nhiều mục, hoặc ctrl / cmd + shift + nhấn để chọn tất cả các mục ở giữa

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
vi_VN: Sử dụng phương pháp khác để thực hiện kết nối với bảng điều khiển.

en: Use the server's SSL certificates
vi_VN: Sử dụng chứng chỉ SSL của máy chủ

en: Username
vi_VN: Tài khoản

en: Usually this implies future availability (e.g., a new feature of a web-service API).
vi_VN: Thông thường điều này ngụ ý khả năng sử dụng trong tương lai (ví dụ: tính năng mới của API dịch vụ web).

en: Variant Also Negotiates
vi_VN: Biến thể cũng đàm phán

en: Vault owner
vi_VN: Chủ sở hữu kho lưu trữ

en: Verifications
vi_VN: Xác minh

en: Verifying
vi_VN: Đang xác minh

en: Verifying one-time password...
vi_VN: Đang xác minh mật khẩu một lần...

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: View Log
vi_VN: Xem báo cáo

en: View log
vi_VN: Xem nhật ký

en: View recent UpdraftCentral log events
vi_VN: Xem các sự kiện nhật ký UpdraftCentral gần đây

en: Virtual-host style
vi_VN: Kiểu máy chủ ảo

en: Visit any of our websites and <b>use code %s</b> at checkout to get <b>20%% off all our plugins</b>.
vi_VN: Truy cập bất kỳ trang web nào của chúng tôi và <b>sử dụng mã %s</b> tại thanh toán để được <b>giảm giá 20%% cho tất cả các plugin của chúng tôi</b>.

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
vi_VN: Lệnh WP-CLI để thực hiện, liệt kê và xóa bản sao lưu.

en: WP-CLI support
vi_VN: hỗ trợ WP-CLI

en: WP-Optimize is installed but currently inactive.
vi_VN: WP-Optimize đã được cài đặt nhưng hiện đang không hoạt động.

en: WP_Optimize is not installed or active.
vi_VN: WP_Optimize chưa được cài đặt hoặc kích hoạt.

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
vi_VN: Đang chờ đến thời gian dự kiến để thử lại bởi vì lỗi gặp phải

en: Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
vi_VN: Bạn muốn cải thiện UpdraftPlus cho những người nói ngôn ngữ của bạn?

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

en: Warning: %s
vi_VN: Cảnh báo: %s

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
vi_VN: Cảnh báo: Nếu bạn vẫn có thể đọc những từ này sau khi trang tải xong, thì có vấn đề về JavaScript hoặc jQuery trong trang web.

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server.
vi_VN: Cảnh báo: PHP safe_mode đang hoạt động trên máy chủ của bạn.

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
vi_VN: Cảnh báo: Bạn không còn mã thông báo sao chép nào và không có bất kỳ gói đăng ký nào hoặc không có gói đăng ký nào sẽ được gia hạn trước khi ngày hết hạn sao chép.

en: Warning: if you continue, you will add all backups stored in the configured remote storage directory (whichever site they were created by).
vi_VN: Cảnh báo: Nếu bạn tiếp tục, bạn sẽ thêm tất cả các bản sao lưu được lưu trữ trong thư mục lưu trữ từ xa được cấu hình (bất kể trang web nào đã tạo ra chúng).

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
vi_VN: Cảnh báo: URL trang chủ của cơ sở dữ liệu (%s) khác với những gì chúng tôi mong đợi (%s)

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
vi_VN: Cảnh báo: URL trang web của cơ sở dữ liệu (%s) khác với những gì chúng tôi mong đợi (%s)

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version.
vi_VN: Cảnh báo: bạn đã chọn phiên bản thấp hơn so với phiên bản hiện tại đã cài đặt.

en: Warnings encountered (note: this is for information; the backup has completed successfully)
vi_VN: Cảnh báo phát sinh (lưu ý: đây là thông tin; sao lưu đã hoàn thành thành công)

en: Warnings encountered:
vi_VN: Cảnh báo gặp phải:

en: Warnings:
vi_VN: Cảnh báo:

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
vi_VN: Chúng tôi đã truy cập vào kho và có thể tạo tệp bên trong nó.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
vi_VN: Chúng tôi đã truy cập vào container và có thể tạo tệp bên trong nó.

en: We are unable to proceed with the process due to a bot verification requirement
vi_VN: Chúng tôi không thể tiến hành quy trình do yêu cầu xác minh bot

en: We cannot access %s without this support.
vi_VN: Chúng tôi không thể truy cập %s mà không có sự hỗ trợ này.

en: We keep these up to date.
vi_VN: Chúng tôi luôn cập nhật những điều này.

en: We really appreciate your support!
vi_VN: Chúng tôi rất trân trọng sự hỗ trợ của bạn!

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
vi_VN: Chúng tôi đã yêu cầu xóa tệp, nhưng không thể hiểu được phản hồi của máy chủ.

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
vi_VN: Chúng tôi đã truy cập thành công vào kho, nhưng nỗ lực tạo tệp trong đó đã thất bại.

en: We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
vi_VN: Chúng tôi sẽ cố gắng khôi phục bằng cách đơn giản là xóa trống các bảng; điều này sẽ hoạt động miễn là a) bạn đang khôi phục từ phiên bản WordPress có cùng cấu trúc cơ sở dữ liệu, và b) Cơ sở dữ liệu được nhập của bạn không chứa bất kỳ bảng nào chưa có sẵn trên trang web đang nhập.

en: We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
vi_VN: Chúng tôi sẽ thử khôi phục bằng cách đơn giản là xóa trống các bảng; điều này sẽ hoạt động miễn là bạn khôi phục từ phiên bản WordPress có cấu trúc cơ sở dữ liệu giống nhau (%s).

en: Web server:
vi_VN: Máy chủ web:

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
vi_VN: Dung lượng đĩa web-server được UpdraftPlus sử dụng

en: Weekly
vi_VN: Hằng tuần

en: Welcome to UpdraftPlus
vi_VN: Chào mừng bạn đến với UpdraftPlus

en: Welcome to UpdraftPlus!
vi_VN: Chào mừng đến UpdraftPlus!

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
vi_VN: Chào mừng bạn đến với UpdraftClone (bản sao tạm thời) của bạn

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
vi_VN: Hoàn thành - không cần thiết lập gì thêm nữa.

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
vi_VN: Khi phương thức lưu trữ email được kích hoạt và một địa chỉ email được nhập, cũng gửi bản sao lưu

en: When received in response to a POST (or PUT/DELETE), the client should presume that the server has received the data and should issue a new GET request to the given URI
vi_VN: Khi nhận được phản hồi cho POST (hoặc PUT/DELETE), khách hàng nên cho rằng máy chủ đã nhận được dữ liệu và nên đưa ra yêu cầu GET mới cho URI đã cho

en: Where are my %s backups stored?
vi_VN: Những sao lưu %s của tôi được lưu trữ ở đâu?

en: Which was exported on:
vi_VN: Đã được xuất vào ngày:

en: Why am I seeing this?
vi_VN: Tại sao tôi lại thấy điều này?

en: Wipe settings
vi_VN: Làm sạch cài đặt

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
vi_VN: Với UpdraftPlus Premium, bạn có thể chọn sao lưu các bảng không phải của WordPress, chỉ sao lưu các bảng được chỉ định và sao lưu các cơ sở dữ liệu khác nữa.

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
vi_VN: Với UpdraftPlus Premium, bạn có thể tải xuống trực tiếp các tệp riêng lẻ từ đây.

en: With UpdraftPlus Premium, your site is backed up before every update.
vi_VN: Với UpdraftPlus Premium, trang web của bạn sẽ được sao lưu trước mỗi lần cập nhật.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
vi_VN: Không có nó, quá trình mã hóa sẽ chậm hơn rất nhiều.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
vi_VN: Không cần nâng cấp, UpdraftPlus cho phép <strong>tất cả</strong> các admin blog có thể thay đổi cài đặt plugin để sao lưu (và do đó truy cập dữ liệu, bao gồm mật khẩu) và khôi phục (bao gồm cả với các tuỳ chỉnh, ví dụ như thay đổi mật khẩu) <strong>toàn bộ mạng lưới</strong>.

en: WooCommerce plugins
vi_VN: Plugin WooCommerce

en: WordPress Backup
vi_VN: Sao lưu WordPress

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
vi_VN: WordPress Multisite được hỗ trợ, với các tính năng bổ sung, bởi UpdraftPlus Premium.

en: WordPress backup is complete
vi_VN: Sao lưu WordPress đã hoàn tất

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue.
vi_VN: WordPress có một số (%d) tác vụ đã lên lịch bị quá hạn.

en: WordPress installed
vi_VN: WordPress đã được cài đặt

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
vi_VN: WordPress đã được cài đặt; hiện đang chờ dữ liệu trang web được gửi đi.

en: WordPress version currently installed in your remote website is %s.
vi_VN: Phiên bản WordPress hiện đang được cài đặt trên trang web từ xa của bạn là %s.

en: WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one.
vi_VN: WordPress chỉ cho phép bạn cài đặt phiên bản mới sau khi gỡ cài đặt phiên bản hiện có.

en: Yes
vi_VN: Có

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftVault.
vi_VN: Bạn <strong>không được kết nối</strong> với UpdraftVault.

en: You are about to permanently delete the list of existing sites.
vi_VN: Bạn sắp xóa vĩnh viễn danh sách các trang web hiện có.

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
vi_VN: Hiện tại bạn đang sử dụng phiên bản miễn phí của UpdraftPlus.

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s).
vi_VN: Bạn đang nhập từ phiên bản WordPress mới hơn (%s) vào phiên bản cũ hơn (%s).

en: You are missing one or more archives from this multi-archive set.
vi_VN: Bạn đang thiếu một hoặc nhiều kho lưu trữ từ bộ kho lưu trữ đa tệp này.

en: You are not allowed to run this command.
vi_VN: Bạn không được phép chạy lệnh này.

en: You are not authenticated with %s
vi_VN: Bạn chưa được xác thực với %s

en: You are not authenticated with %s (whilst deleting)
vi_VN: Bạn chưa được xác thực với %s (trong khi xóa)

en: You are not authenticated with Dropbox
vi_VN: Bạn chưa được xác thực với Dropbox

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
vi_VN: Bạn không đăng nhập vào trang web WordPress này trong trình duyệt web của mình.

en: You are now all set to use UpdraftPlus!
vi_VN: Bây giờ bạn đã sẵn sàng để sử dụng UpdraftPlus!

en: You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
vi_VN: Bạn được khuyên nên tắt chế độ an toàn hoặc chỉ khôi phục một thực thể tại một thời điểm.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
vi_VN: Bạn đang chạy trên WordPress đa trang - nhưng bản sao lưu của bạn không phải là bản sao lưu của trang web đa trang.

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
vi_VN: Bạn đang sử dụng máy chủ web %s, nhưng dường như không có mô-đun %s được tải.

en: You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it.
vi_VN: Bạn đang trong thời gian ân hạn vài ngày trước khi nó bị đình chỉ và bạn sẽ mất hạn ngạch và quyền truy cập vào dữ liệu được lưu trữ bên trong.

en: You can %1$s e.g. customisations made to WordPress core, wp-config.php or custom directories outside of the normal WordPress structure with %2$s.
vi_VN: Bạn có thể %1$s ví dụ: tùy chỉnh được thực hiện đối với lõi WordPress, wp-config.php hoặc các thư mục tùy chỉnh bên ngoài cấu trúc WordPress thông thường với %2$s.

en: You can also %s.
vi_VN: Bạn cũng có thể %s.

en: You can also close this wizard.
vi_VN: Bạn cũng có thể đóng trình hướng dẫn này.

en: You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
vi_VN: Bạn cũng có thể làm điều này trước khi tắt / gỡ cài đặt UpdraftPlus nếu muốn.

en: You can also import previously-exported settings.
vi_VN: Bạn cũng có thể nhập cài đặt đã xuất trước đó.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
vi_VN: Bạn có thể mua token UpdraftClone từ cửa hàng của chúng tôi, tại đây.

en: You can buy more temporary clone tokens here.
vi_VN: Bạn có thể mua thêm mã thông báo bản sao tạm thời ở đây.

en: You can check the progress here or in %s
vi_VN: Bạn có thể kiểm tra tiến độ ở đây hoặc trong %s

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
vi_VN: Bạn có thể chọn một bộ ký tự phù hợp khác và tiếp tục khôi phục với rủi ro của riêng bạn.

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
vi_VN: Bạn có thể chọn một bộ sắp xếp phù hợp khác và tiếp tục khôi phục (với rủi ro của riêng bạn).

en: You can find out more about clone keys here.
vi_VN: Bạn có thể tìm hiểu thêm về khóa sao chép ở đây.

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
vi_VN: Bạn có thể tìm thông tin bản sao tạm thời của mình trong tài khoản updraftplus.com của bạn tại đây.

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
vi_VN: Bạn có thể cấm người dùng không phải quản trị viên đăng nhập vào trang web đã sao chép này bằng cách đánh dấu vào hộp kiểm bên dưới

en: You can get more quota here
vi_VN: Bạn có thể nhận thêm dung lượng ở đây

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
vi_VN: Bạn có thể giải mã thủ công một cơ sở dữ liệu được mã hóa ở đây.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
vi_VN: Bây giờ bạn có thể kiểm soát trang web này thông qua bảng điều khiển UpdraftCentral của bạn tại %s.

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
vi_VN: Bạn có thể gửi sao lưu đến nhiều hơn một điểm đến với Premium.

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
vi_VN: Bạn có thể gửi bản sao lưu cục bộ hiện có đến trang web từ xa hoặc tạo bản sao lưu mới

en: You can shut this clone down at the following link:
vi_VN: Bạn có thể tắt bản sao này tại liên kết sau:

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
vi_VN: Bạn có thể thử chạy trang web của mình trên một phiên bản PHP (hoặc WordPress) khác bằng tín dụng UpdraftClone.

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
vi_VN: Bạn có thể thử nâng cấp trang web của mình trên một bản sao tức thời bằng tín dụng UpdraftClone

en: You can try again, or try using the alternative connection method if the problem persists.
vi_VN: Bạn có thể thử lại, hoặc thử sử dụng phương thức kết nối thay thế nếu vấn đề vẫn tiếp diễn.

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
vi_VN: Bạn có thể xem nhật ký bằng cách nhấn nút 'Xem nhật ký'.

en: You did not select any components to restore.
vi_VN: Bạn chưa chọn bất kỳ thành phần nào để khôi phục.

en: You do not currently have any UpdraftVault quota
vi_VN: Hiện tại bạn không có dung lượng UpdraftVault nào.

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again.
vi_VN: Bạn chưa cài đặt UpdraftPlus hoàn chỉnh - vui lòng gỡ cài đặt và cài đặt lại.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
vi_VN: Bạn chưa cài đặt tiện ích bổ sung UpdraftPlus %s - tải nó từ %s

en: You don’t need to be an SEO expert to use this plugin.
vi_VN: Bạn không cần phải là chuyên gia SEO để sử dụng plugin này.

en: You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
vi_VN: Bạn cần kích hoạt nó trong trình duyệt hoặc sử dụng trình duyệt hỗ trợ JavaScript.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
vi_VN: Địa chỉ email của bạn đã nhập không thể tìm thấy trên UpdfraftPlus.Com

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired.
vi_VN: Bạn có một thuê bao UpdraftPlus Vault chưa được gia hạn và thời hạn ân hạn đã hết.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment.
vi_VN: Bạn có một thuê bao UpdraftPlus Vault với thanh toán quá hạn.

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
vi_VN: Bạn có một hoạt động khôi phục chưa hoàn thành, bắt đầu từ %s trước.

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
vi_VN: Bạn đã chọn sao lưu cơ sở dữ liệu, nhưng không có bảng nào được chọn

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
vi_VN: Bạn đã chọn tập tin sao lưu, nhưng không có thực thể tập tin đã được chọn

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
vi_VN: Bạn đã chọn gửi bản sao lưu này đến lưu trữ từ xa, nhưng không có vị trí lưu trữ từ xa nào được chọn

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups.
vi_VN: Bạn có ít hơn %s dung lượng đĩa trống trên đĩa mà UpdraftPlus được cấu hình để sử dụng để tạo bản sao lưu.

en: You have made changes to your settings, and not saved.
vi_VN: Bạn đã làm thay đổi cài đặt của bạn, và không được lưu.

en: You have no local backups to send.
vi_VN: Bạn không có bản sao lưu cục bộ nào để gửi.

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
vi_VN: Bạn chưa chọn đường dẫn khôi phục cho bản sao lưu đã chọn

en: You have not yet made any backups.
vi_VN: Bạn chưa thực hiện bất kỳ bản sao lưu.

en: You have not yet selected a file to import.
vi_VN: Bạn chưa chọn tệp để nhập.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
vi_VN: Bạn đã đạt đến giới hạn hàng ngày đối với số lượng bản sao lưu tăng dần bạn có thể tạo tại thời điểm này.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
vi_VN: Bạn đã đạt đến giới hạn hàng tháng đối với số lượng bản sao lưu bạn có thể tạo tại thời điểm này.

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
vi_VN: Bạn đã yêu cầu lưu vào bộ nhớ lưu trữ từ xa (%s), nhưng không nhập bất kỳ cài đặt nào cho bộ nhớ lưu trữ đó.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
vi_VN: Bạn đã chọn một tùy chọn lưu trữ từ xa có bước xác thực cần hoàn thành:

en: You have selected storage options which are not part of your version of %s.
vi_VN: Bạn đã chọn tuỳ chọn lưu trữ không thuộc phiên bản của bạn %s.

en: You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
vi_VN: Bạn có thể có một mô-đun bảo mật trên máy chủ web của mình đang chặn hoạt động khôi phục.

en: You may have run out of disk space.
vi_VN: Bạn có thể đã hết dung lượng đĩa.

en: You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed.
vi_VN: Bạn có thể thấy thông báo gỡ lỗi trên trang này không chỉ từ UpdraftPlus, mà còn từ bất kỳ plugin nào khác được cài đặt.

en: You may want to do this manually.
vi_VN: Bạn có thể muốn thực hiện điều này theo cách thủ công.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
vi_VN: Bạn phải thêm những điều sau đây dưới dạng URI chuyển hướng được ủy quyền (dưới "Tùy chọn khác") khi được hỏi

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
vi_VN: Bạn phải thêm những điều sau đây dưới dạng URI chuyển hướng được ủy quyền trong bảng điều khiển Dropbox của bạn (dưới "Cài đặt API") khi được yêu cầu

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
vi_VN: Bạn phải sao chép và dán khóa này ngay bây giờ - nó không thể hiển thị lại.

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
vi_VN: Bạn phải sao chép và dán khóa này vào trang web gửi ngay bây giờ - nó không thể hiển thị lại.

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
vi_VN: Bạn phải chọn ít nhất một điểm đến lưu trữ từ xa để tải lên bộ sao lưu này.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
vi_VN: Bạn phải nâng cấp MySQL để có thể sử dụng cơ sở dữ liệu này.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
vi_VN: Bạn phải truy cập URL này trong cùng một trình duyệt và phiên đăng nhập khi bạn tạo khóa trong.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
vi_VN: Bạn phải truy cập liên kết này trong cùng một trình duyệt và phiên đăng nhập khi bạn tạo khóa trong.

en: You need the Migrator add-on in order to make this work.
vi_VN: Bạn cần tiện ích bổ sung Migrator để thực hiện điều này.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
vi_VN: Bạn cần xác thực lại với %s, vì thông tin đăng nhập hiện tại của bạn không hoạt động.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
vi_VN: Bạn cần đọc và đồng ý với chính sách dữ liệu và quyền riêng tư của UpdraftCentral Cloud trước khi tiếp tục.

en: You need to supply both an email address and a password
vi_VN: Bạn sẽ cần cả địa chỉ email và mật khẩu

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
vi_VN: Bây giờ bạn cần sao chép khóa bên dưới và nhập nó vào %s của bạn.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, bot verification setting is disabled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
vi_VN: Bạn nên kiểm tra xem trang web từ xa có trực tuyến không, không bị tường lửa chặn, cài đặt xác minh bot bị vô hiệu hóa, không có mô-đun bảo mật có thể chặn quyền truy cập, có UpdraftPlus phiên bản %s trở lên đang hoạt động và các khóa đã được nhập chính xác.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
vi_VN: Bạn nên kiểm tra xem trang web từ xa có trực tuyến, không bị tường lửa, không có mô-đun bảo mật có thể chặn quyền truy cập, có UpdraftPlus phiên bản %s trở lên hoạt động và các khóa đã được nhập chính xác.

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
vi_VN: Bạn nên kiểm tra quyền sở hữu và quyền tệp trong cài đặt WordPress của mình

en: You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
vi_VN: Bạn nên kiểm tra với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của mình để đảm bảo rằng điều này sẽ không gây ra bất kỳ vấn đề nào.

en: You should de-install and then re-install the plugin (your settings and data will be retained).
vi_VN: Bạn nên gỡ cài đặt và cài đặt lại plugin (cài đặt và dữ liệu của bạn sẽ được giữ lại).

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
vi_VN: Bạn nên bật %s để bất kỳ liên kết vĩnh viễn đẹp (ví dụ: %s) nào hoạt động

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
vi_VN: Bạn nên chắc chắn rằng đây thực sự là một bộ sao lưu dành để sử dụng trên trang web này, trước khi bạn khôi phục (chứ không phải là bộ sao lưu của một trang web không liên quan).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc are compatible with the older %s version.
vi_VN: Bạn chỉ nên thực hiện nếu bạn không thể cập nhật lên nhà cung cấp hiện tại và bạn tự tin (sẵn sàng chấp nhận rủi ro) rằng giao diện/ tiện ích/ v.v.. thích hợp với phiên bản %s trước đó

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc are compatible with the new %s version.
vi_VN: Bạn chỉ nên tiếp tục nếu bạn đã kiểm tra và tin tưởng (hoặc sẵn sàng chấp nhận rủi ro) rằng các plugin/theme/v.v. của bạn tương thích với phiên bản %s mới.

en: You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
vi_VN: Bạn nên nhấn nút này để xóa chúng ngay khi bạn đã xác minh rằng việc khôi phục đã hoạt động.

en: You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
vi_VN: Bạn nên đổi tên thư mục thành wp-content/plugins/updraftplus để khắc phục vấn đề này.

en: You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
vi_VN: Bạn nên gia hạn ngay lập tức để tránh mất 12 tháng miễn phí dung lượng lưu trữ mà bạn nhận được khi là khách hàng UpdraftPlus Premium hiện tại.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
vi_VN: Bạn nên lưu thay đổi của mình để đảm bảo chúng được sử dụng để tạo bản sao lưu.

en: You should soon see activity in the "Last log message" field below.
vi_VN: OK. Bạn sẽ sớm nhìn thấy "Báo cáo thay đổi mới nhất" trong trường bên dưới

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
vi_VN: Bạn đã mua thành công UpdraftPremium.

en: You will find more information about this in the Settings section.
vi_VN: Bạn sẽ tìm thấy thêm thông tin về điều này trong phần Cài đặt.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
vi_VN: Bạn sẽ cần yêu cầu công ty lưu trữ web nâng cấp.

en: You will need to cancel and correct any problems before retrying.
vi_VN: Bạn sẽ cần hủy bỏ và sửa lỗi trước khi thử lại.

en: You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
vi_VN: Bạn sẽ cần phải thay đổi địa chỉ trang web của bạn (%s) trước khi bạn có thể sử dụng %s để lưu trữ.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
vi_VN: Bạn sẽ cần tham khảo nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ web của mình để tìm hiểu cách đặt quyền cho plugin WordPress để ghi vào thư mục.

en: You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings.
vi_VN: Bạn sẽ cần di chuyển sang điểm cuối toàn cầu trong cài đặt UpdraftPlus của mình.

en: You will need to restore it manually.
vi_VN: Bạn sẽ cần phải khôi phục lại nó bằng tay.

en: You will need to switch to a different end-point and migrate your data before that date.
vi_VN: Bạn sẽ cần chuyển sang một điểm cuối khác và di chuyển dữ liệu của mình trước ngày đó.

en: You will then need to enter all your settings again.
vi_VN: Sau đó, bạn sẽ cần nhập lại tất cả cài đặt của mình.

en: Your %s account name: %s
vi_VN: Tên tài khoản %s của bạn: %s

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
vi_VN: Mức sử dụng hạn ngạch %s của bạn: %s %% đã sử dụng, %s khả dụng

en: Your %s version: %s.
vi_VN: Phiên bản %s của bạn: %s.

en: Your .htaccess has an old site reference on line number %s. You should remove it manually. | Your .htaccess has an old site references on line numbers %s. You should remove them manually.
vi_VN[0]: Tệp .htaccess của bạn có tham chiếu trang web cũ ở dòng số %s. Bạn nên xóa nó theo cách thủ công.

en: Your Dropbox App Key
vi_VN: Mã khóa Ứng dụng Dropbox của bạn

en: Your Dropbox App Secret
vi_VN: Mã bí mật Ứng dụng Dropbox của bạn

en: Your PHP installation failed a TLS v1.2 connection test, which is the minimum version required by Amazon.
vi_VN: Cài đặt PHP của bạn không vượt qua bài kiểm tra kết nối TLS v1.2, đây là phiên bản tối thiểu được yêu cầu bởi Amazon.

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low.
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ PHP của bạn (được đặt bởi công ty lưu trữ web của bạn) rất thấp.

en: Your PHP version: %s.
vi_VN: Phiên bản PHP của bạn: %s.

en: Your UpdraftClone is still setting up.
vi_VN: UpdraftClone của bạn vẫn đang được thiết lập.

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago.
vi_VN: Mẫu mua UpdraftPlus Premium của bạn đã hơn một năm.

en: Your WordPress database user doesn't have sufficient privileges to read these stored routines.
vi_VN: Người dùng cơ sở dữ liệu WordPress của bạn không có đủ quyền để đọc các thủ tục được lưu trữ này.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
vi_VN: WordPress của bạn có các thư mục cũ từ trạng thái của nó trước khi bạn khôi phục / di chuyển (thông tin kỹ thuật: chúng được thêm hậu tố là -old).

en: Your WordPress install has old folders from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
vi_VN: Hệ thống WordPress của bạn có các thư mục cũ từ trạng thái của nó trước khi bạn khôi phục/di chuyển (thông tin kỹ thuật: chúng có hậu tố là -old).

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace.
vi_VN: Cài đặt WordPress của bạn gặp vấn đề trong việc xuất khoảng trắng thừa.

en: Your backup has been restored.
vi_VN: Bản sao lưu của bạn đã được khôi phục.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not.
vi_VN: Bản sao lưu của bạn là cài đặt WordPress đa trang; nhưng trang web này thì không.

en: Your chosen character set to use instead:
vi_VN: Bộ ký tự bạn đã chọn để sử dụng thay thế:

en: Your chosen replacement collation
vi_VN: Bộ sắp xếp thay thế bạn đã chọn

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
vi_VN: Bản sao của bạn đã bắt đầu và sẽ có sẵn tại các URL sau khi nó sẵn sàng.

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
vi_VN: Bản sao của bạn đã bắt đầu, thông tin mạng chưa có sẵn nhưng sẽ được hiển thị ở đây và trên tài khoản updraftplus.com của bạn khi nó sẵn sàng.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
vi_VN: Bản sao của bạn bây giờ sẽ triển khai dữ liệu này để tạo lại trang web của bạn.

en: Your clone will renew on:
vi_VN: Bản sao của bạn sẽ được gia hạn vào:

en: Your database user does not have permission to create tables.
vi_VN: Người dùng cơ sở dữ liệu của bạn không có quyền tạo bảng.

en: Your database user does not have permission to drop tables
vi_VN: Tài khoản người dùng cơ sở dữ liệu của bạn không có quyền xóa bảng

en: Your database user does not have permission to drop tables.
vi_VN: Người dùng cơ sở dữ liệu của bạn không có quyền xóa bảng.

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
vi_VN: Địa chỉ email và mật khẩu của bạn không được UpdraftPlus.Com nhận diện.

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
vi_VN: Địa chỉ email hợp lệ, nhưng mật khẩu không thể tìm thấy trên UpdraftPlus.Com

en: Your email backup and a report will be sent to
vi_VN: Sao lưu email của bạn và báo cáo sẽ được gửi đến

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
vi_VN: Tệp xuất của bạn sẽ là cài đặt hiển thị, không phải cài đặt đã lưu.

en: Your first backup
vi_VN: Bản sao lưu đầu tiên của bạn

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
vi_VN: Dung lượng đĩa trống của bạn rất thấp - chỉ còn %s Mb

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
vi_VN: Dung lượng trống trong tài khoản lưu trữ của bạn rất thấp - chỉ còn %s Mb

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
vi_VN: Công ty lưu trữ của bạn phải bật các chức năng này trước khi %s có thể hoạt động.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
vi_VN: Nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn chỉ cho phép bạn thực hiện một bản sao lưu mỗi tháng.

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
vi_VN: Nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn chỉ cho phép bạn thực hiện một bản sao lưu tăng dần mỗi ngày.

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
vi_VN: Cài đặt đã lưu của bạn cũng ảnh hưởng đến những gì được sao lưu - ví dụ: các tệp bị loại trừ.

en: Your settings failed to save.
vi_VN: Cài đặt của bạn không được lưu.

en: Your settings have been saved.
vi_VN: Cài đặt của bạn đã được lưu.

en: Your settings have been wiped.
vi_VN: Các cài đặt của bạn đã được xóa.

en: Your site is running on PHP version %s and has feature(s) currently enabled (%s) which are deprecated upon this PHP version.
vi_VN: Trang web của bạn đang chạy trên phiên bản PHP %s và có tính năng(s) hiện đang được bật (%s) đã bị lỗi thời trên phiên bản PHP này.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
vi_VN: Địa chỉ email quản trị viên của trang web của bạn (%s) sẽ được sử dụng.

en: Your web browser prevented the copy operation.
vi_VN: Trình duyệt web của bạn đã ngăn chặn thao tác sao chép.

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
vi_VN: Máy chủ web của bạn đang kích hoạt chế độ an toàn của PHP.

en: Your web server's PHP installation does not include a <strong>required</strong> (for %s) module (%s).
vi_VN: Cài đặt PHP của máy chủ web của bạn không bao gồm một module <strong>bắt buộc</strong> (cho %s) (%s).

en: Your web server's PHP installation does not include a required module (%s).
vi_VN: Hệ thống PHP trên máy chủ web của bạn không bao gồm một mô-đun cần thiết (%s).

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s).
vi_VN: Cài đặt PHP của máy chủ web của bạn không bao gồm một module <strong>bắt buộc</strong> (cho %s) (%s).

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s).
vi_VN: Cài đặt PHP của máy chủ web của bạn không bao gồm mô-đun bắt buộc (%s).

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
vi_VN: Cài đặt PHP của máy chủ web của bạn đã vô hiệu hóa các chức năng này: %s.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access.
vi_VN: Cài đặt PHP/Curl của máy chủ web của bạn không hỗ trợ truy cập https.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
vi_VN: Máy chủ web của bạn không có mô-đun %s được cài đặt.

en: Your website is hosted using the %s web server.
vi_VN: Trang web của bạn được lưu trữ bằng máy chủ web %s.

en: Your website is hosted with %s (%s).
vi_VN: Trang web của bạn được lưu trữ với %s (%s).

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
vi_VN: Trang web của bạn ít được truy cập và UpdraftPlus không nhận được các tài nguyên mà nó mong muốn; vui lòng đọc trang này:

en: Your wp-content directory server path: %s
vi_VN: Đường dẫn máy chủ thư mục wp-content của bạn: %s

en: [deleted]
vi_VN: [đã xoá]

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
vi_VN: lần thử thứ hai đang được thực hiện (nếu tiếp tục thất bại, nó sẽ bị bỏ qua)

en: already done
vi_VN: đã hoàn thành

en: already uploaded
vi_VN: đã tải lên

en: an account
vi_VN: một tài khoản

en: and retain this many scheduled backups
vi_VN: và giữ lại nhiều bản sao lưu theo lịch trình như vậy

en: anywhere in their names
vi_VN: bất kỳ đâu trong tên của chúng

en: archive
vi_VN: lưu trữ

en: at checkout.
vi_VN: khi thanh toán.

en: at the beginning of their names
vi_VN: ở đầu tên của chúng

en: at the end of their names
vi_VN: ở cuối tên của chúng

en: authentication URI
vi_VN: URI xác thực

en: authentication error
vi_VN: lỗi xác thực

en: authentication failed
vi_VN: xác thực không thành công

en: automatically delete backups as they age
vi_VN: tự động xóa bản sao lưu khi chúng cũ

en: back
vi_VN: quay lại

en: back up non-WP tables and external databases
vi_VN: sao lưu các bảng không phải của WP và cơ sở dữ liệu bên ngoài

en: backup more files
vi_VN: sao lưu nhiều tệp hơn

en: calculate
vi_VN: tính toán

en: calculating...
vi_VN: Đang tính...

en: check your log for more details.
vi_VN: kiểm tra nhật ký của bạn để biết thêm chi tiết.

en: chunk %s: upload failed
vi_VN: khối %s: tải lên thất bại

en: clone or migrate your site with ease
vi_VN: sao chép hoặc di cư trang web của bạn dễ dàng

en: configure it here
vi_VN: cấu hình nó ở đây

en: count
vi_VN: đếm

en: credentials
vi_VN: thông tin đăng nhập

en: database connection attempt failed.
vi_VN: nỗ lực kết nối cơ sở dữ liệu thất bại.

en: day
vi_VN: ngày

en: day(s)
vi_VN: ngày

en: did not return the expected response - check your log file for more details
vi_VN: không trả về phản hồi mong đợi - kiểm tra tệp nhật ký để biết thêm chi tiết

en: dismiss notice
vi_VN: bỏ qua thông báo

en: download: failed: file not found
vi_VN: tải xuống: thất bại: không tìm thấy tệp

en: easy to break, fastest
vi_VN: dễ bị hỏng, nhanh nhất

en: encrypted FTP (explicit encryption)
vi_VN: FTP được mã hóa (mã hóa rõ ràng)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
vi_VN: FTP được mã hóa (mã hóa ngầm)

en: error - failed to create and access the container
vi_VN: lỗi - không thể tạo và truy cập container

en: error - failed to re-assemble chunks
vi_VN: lỗi - không thể lắp ráp lại các phần

en: error - failed to upload file
vi_VN: lỗi - không thể tải tệp lên

en: error: %s (see log file for more)
vi_VN: lỗi: %s (xem tệp nhật ký để biết thêm)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
vi_VN: lỗi: không thể tải tệp lên %s (xem tệp nhật ký để biết thêm chi tiết)

en: error: file %s was shortened unexpectedly
vi_VN: lỗi: tệp %s đã bị rút ngắn bất ngờ

en: failed to access parent folder
vi_VN: không thể truy cập thư mục cha

en: failed to list files
vi_VN: thất bại khi liệt kê tệp

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
vi_VN: thất bại khi tải tệp lên %s (xem tệp nhật ký để biết thêm)

en: faster (possibility for slow PHP installs)
vi_VN: nhanh hơn (có thể cài đặt PHP chậm)

en: file
vi_VN: tệp

en: file %d of %d
vi_VN: tệp %d trong số %d

en: file is size:
vi_VN: kích thước tệp là:

en: files: %s
vi_VN: các tập tin: %s

en: fix the time at which a backup should take place
vi_VN: đặt thời gian mà sao lưu nên diễn ra

en: folder
vi_VN: thư mục

en: go here to learn more
vi_VN: nhấn vào đây để tìm hiểu thêm

en: here
vi_VN: ở đây

en: hour(s)
vi_VN: giờ

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
vi_VN: Thủ công

en: i.e. if you have %s there
vi_VN: ví dụ: nếu bạn có %s ở đó

en: if all of the following conditions are matched:
vi_VN: nếu tất cả các điều kiện sau được đáp ứng:

en: if any of the following conditions are matched:
vi_VN: nếu bất kỳ điều kiện nào sau đây được đáp ứng:

en: in the month
vi_VN: trong tháng

en: including any passwords
vi_VN: bao gồm cả mật khẩu

en: incremental backup; base backup: %s
vi_VN: sao lưu bổ sung; sao lưu cơ bản: %s

en: incremental backups
vi_VN: sao lưu bổ sung

en: is
vi_VN: là

en: is not
vi_VN: không phải là

en: key
vi_VN: khóa

en: key name
vi_VN: tên khóa

en: last activity: %d seconds ago
vi_VN: hoạt động cuối cùng: %d giây trước

en: last activity: %ss ago
vi_VN: hoạt động cuối cùng: %ss trước

en: log results to console
vi_VN: ghi nhật ký kết quả vào bảng điều khiển

en: login
vi_VN: đăng nhập

en: login failure
vi_VN: đăng nhập thất bại

en: manage
vi_VN: quản lý

en: migrate
vi_VN: di cư

en: more
vi_VN: thêm

en: more info
vi_VN: thông tin thêm

en: next resumption: %d
vi_VN: khôi phục tiếp theo: %d

en: no options or sitemeta table was found
vi_VN: không tìm thấy bảng tùy chọn hoặc sitemeta

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
vi_VN: không có hoạt động gần đây; sẽ cung cấp tiếp tục sau: %d giây

en: none present
vi_VN: không có

en: notice image
vi_VN: hình ảnh thông báo

en: on every backup
vi_VN: cho mỗi lần sao lưu

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
vi_VN: mở mục này để hiển thị một số tùy chọn bổ sung; đừng bận tâm với điều này trừ khi bạn gặp sự cố hoặc tò mò.

en: or (annual discount)
vi_VN: hoặc (giảm giá hàng năm)

en: or to restore manually
vi_VN: hoặc khôi phục thủ công

en: or, to reset this option
vi_VN: hoặc, để đặt lại tùy chọn này

en: password
vi_VN: mật khẩu

en: please wait for the rescheduled attempt
vi_VN: vui lòng chờ đợi nỗ lực lên lịch lại

en: premium support
vi_VN: hỗ trợ cao cấp

en: press here
vi_VN: nhấn vào đây

en: read more at %s
vi_VN: đọc thêm tại %s

en: recommended
vi_VN: đề nghị

en: refresh
vi_VN: làm mới

en: regular non-encrypted FTP
vi_VN: FTP thông thường không được mã hóa

en: remote files deleted
vi_VN: tệp từ xa đã xóa

en: remote site
vi_VN: trang web từ xa

en: required for some remote storage providers
vi_VN: cần thiết cho một số nhà cung cấp lưu trữ từ xa

en: reset
vi_VN: thiết lập lại

en: restoration
vi_VN: khôi phục

en: restore
vi_VN: khôi phục

en: rows: %d
vi_VN: hàng: %d

en: search and replace
vi_VN: tìm kiếm và thay thế

en: search term
vi_VN: từ khóa tìm kiếm

en: settings
vi_VN: cài đặt

en: show PHP information (phpinfo)
vi_VN: Hiện thông tin PHP (phpinfo)

en: show log
vi_VN: hiển thị nhật ký

en: site not found
vi_VN: trang web không tìm thấy

en: skipped (not in list)
vi_VN: bỏ qua (không có trong danh sách)

en: slower, strongest
vi_VN: chậm hơn, mạnh

en: stop
vi_VN: dừng lại

en: table: %s
vi_VN: bảng: %s

en: template not found
vi_VN: không tìm thấy mẫu

en: the database query being run was:
vi_VN: câu truy vấn cơ sở dữ liệu đang được chạy là:

en: the options table was not found
vi_VN: không tìm thấy bảng tùy chọn

en: the world’s most trusted backup plugin!
vi_VN: phần mềm sao lưu đáng tin cậy nhất thế giới!

en: these backup sets
vi_VN: các bản sao lưu

en: these characters
vi_VN: các ký tự này

en: this backup set
vi_VN: tập hợp sao lưu này

en: this privacy policy
vi_VN: chính sách bảo mật này

en: though part of the returned information was not as expected - whether this indicates a real problem cannot be determined
vi_VN: mặc dù một phần thông tin trả về không như mong đợi - liệu điều này có cho thấy vấn đề thực sự hay không thì không thể xác định

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
vi_VN: hai lần thử không thành công đã được thực hiện để bao gồm nó, và bây giờ nó sẽ bị bỏ qua khỏi bản sao lưu

en: unknown source
vi_VN: nguồn không rõ

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
vi_VN: Để tạo một bản sao lưu đơn giản vào máy chủ của bạn, hãy nhấn nút này. Hoặc để thiết lập sao lưu thường xuyên và lưu trữ từ xa, hãy truy cập %s cài đặt %s

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
vi_VN: tải lên (%s): Lắp ráp lại thất bại (xem nhật ký để biết thêm chi tiết)

en: upload failed
vi_VN: tải lên thất bại

en: username
vi_VN: tên người dùng

en: week(s)
vi_VN: tuần

en: will restore as:
vi_VN: sẽ khôi phục thành:

en: with the option of
vi_VN: với tùy chọn

en: you have authenticated your %s account
vi_VN: bạn đã xác thực tài khoản %s của mình

en: you have authenticated your %s account.
vi_VN: bạn đã xác thực tài khoản %s của mình.

en: you will want to use below search and replace site location in the database (migrate) to search/replace the site address.
vi_VN: bạn sẽ muốn sử dụng tìm kiếm và thay thế vị trí trang web trong cơ sở dữ liệu (di chuyển) bên dưới để tìm kiếm / thay thế địa chỉ trang web.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
vi_VN: cài đặt PHP của bạn thiếu mô-đun openssl; kết quả là, điều này có thể mất vài phút; nếu không có gì xảy ra vào thời điểm đó, bạn nên thử kích thước khóa nhỏ hơn, hoặc yêu cầu công ty lưu trữ web của bạn cách bật mô-đun PHP này trên thiết lập của bạn.

en: your UpdraftPlus.com account
vi_VN: tài khoản UpdraftPlus.com của bạn

en: your site's admin address
vi_VN: địa chỉ quản trị trang web của bạn

en: your web hosting account is full; please see: %s
vi_VN: tài khoản lưu trữ web của bạn đã đầy; vui lòng xem: %s

en: zip executable found:
vi_VN: Tệp thực thi zip được tìm thấy:
