Themes - Customizr - en to da_DK translation catalogue (889 entries)

note: Description of the theme
en: Customizr is a simple and fast WordPress theme designed to help you attract and engage more visitors. Provides a perfect user experience on smartphones. Powers more than 100K active sites around the world. Hundreds of 5-stars reviews received on WordPress.org.
da_DK: Customizr er et simpelt og hurtigt WordPress-tema designet til at hjælpe dig med at tiltrække og engagere flere besøgende. Giver en perfekt brugeroplevelse på smartphones. Styrker mere end 100K aktive websteder rundt om i verden. Hundredvis af 5-stjernede anmeldelser modtaget på WordPress.org.

en: Disable Loading Google Fonts?
da_DK: Deaktiver indlæsning af Google-skrifttyper?

en: Open link in a new browser tab
da_DK: Åbn link i et ny browser faneblad

en: And of course your support allows us to keep the theme at the highest level for your website. Thank you!
da_DK: Og selvfølgelig giver din støtte os mulighed for at holde temaet på det højeste niveau for dit websted. Tak!

en: With Customizr Pro, you get premium features like infinite scrolling, footer and header customization, font customizer and many more. In addition, our premium support will be there to help you resolve any issue you may have with the theme. When installing Customizr Pro, all your previous options used in Customizr free are kept.
da_DK: Med Customizr Pro får du premium-funktioner som uendelig rulning, tilpasning af sidefod og sidehoved, skrifttypetilpasning og mange flere. Derudover vil vores premium support være der for at hjælpe dig med at løse ethvert problem, du måtte have med temaet. Når du installerer Customizr Pro, bevares alle dine tidligere muligheder, der bruges i Customizr free.

en: If you enjoy using the Customizr theme for your website, you will love %s
da_DK: Hvis du nyder at bruge Customizr-temaet til dit websted, vil du elske %s

en: Make sure to read the changelog
da_DK: Sørg for at læse ændringsloggen

en: Share a review
da_DK: Del en anmeldelse

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review!
da_DK: Hvis du er tilfreds med temaet, skal du sige det på wordpress.org og give Customizr en god anmeldelse!

en: Share your feedback
da_DK: Del din feedback

en: Customizr Documentation
da_DK: Customizr dokumentation

en: We have prepared a complete online documentation of the theme.
da_DK: Vi har udarbejdet en komplet online dokumentation af temaet.

en: Knowledge base
da_DK: Vidensdatabase

en: You have recently updated to
da_DK: Du har for nylig opdateret til

en: Links underlined within content
da_DK: Links understreget i indhold

en: Color value
da_DK: Farve værdi

en: Select Color
da_DK: Vælg farve

en: Select default color
da_DK: Vælg standard farve

en: Clear color
da_DK: Ryd farve

en: Clear
da_DK: Ryd

en: like this
da_DK: som dette

en: Customizr theme recommends the simple and smart %1$s companion ( free 😍 ) to help you build pages %2$s.
da_DK: Customizr-tema anbefaler den enkle og smarte %1$s ledsager (gratis 😍) for at hjælpe dig med at opbygge sider %2$s.

en: Use a full screen search block
da_DK: Brug en søgeblok i fuld skærm

en: Preload Google Fonts
da_DK: Forudindlæs Google Fonts

en: Defer loading Font Awesome icons
da_DK: Udsæt indlæsning af Font Awesome-ikoner

en: Defer loading javascript files to avoid render blocking issues
da_DK: Udsæt indlæsning af javascript-filer for at undgå problemer med gengivelsesblokering

en: Display featured images in their original dimensions
da_DK: Vis fremhævede billeder i deres oprindelige dimensioner

en: The plugin is lightweight and has been designed to integrate seamlessly with Customizr and any WordPress theme.
da_DK: Pluginet er let og er designet til at integrere problemfrit med Customizr og ethvert WordPress-tema.

en: parallax effect
da_DK: parallax effekt

en: video backgrounds
da_DK: video baggrunde

en: You can insert simple text zones, but also create %1$s, insert post grids, column structures, buttons, widget zones, maps, icons, and much more, or use pre-designed sections with professional %2$s.
da_DK: Du kan indsætte enkle tekstzoner, men også oprette %1$s, indsætte indlægs-gittere, kolonne-strukturer, knapper, widget-zoner, kort, ikoner og meget mere eller bruge forud designede sektioner med professionel %2$s.

en: It allows you to drag and drop mobile-ready sections on <i>really</i> any page of your site, including home, posts, pages, products, archives, 404, search pages, ...
da_DK: Det giver dig mulighed for at trække og slippe mobilklare sektioner på <i>enhver side</i>af dit websted, inklusive startside, indlæg, sider, produkter, arkiver, 404, søgesider, ...

en: Developers of the Customizr theme have created Nimble Builder, a free, powerful yet easy-to-use page builder already active on 50K+ WordPress websites.
da_DK: Udviklere af Customizr-temaet har skabt Nimble Builder, en gratis, kraftfuld, men alligevel brugervenlig sidebygger, der allerede er aktiv på 50K + WordPress-websteder.

en: Skip to content
da_DK: Fortsæt til indhold

en: Adaptative font size on mobile devices
da_DK: Adaptiv skriftstørrelse på mobile enheder

en: Font picker and font size
da_DK: Skrifttype vælger- og størrelse

en: This option can sometimes reduce too much the headings font-size on mobiles.
da_DK: Denne mulighed kan nogle gange reducere overskrifternes skrift størrelse for meget på mobiler.

en: Install Nimble Builder Now
da_DK: Installer Nimble Builder nu

en: Customizr theme recommends %1$s.
da_DK: Customizr temaet anbefaler %1$s.

en:  Highlight contextually active menu items
da_DK:  Fremhæv kontekstafhængige menupunkter

en: Display the product featured image
da_DK: Vis en vares fremhævet billede

en: Remove header borders
da_DK: Fjern sidehoved kanter

en: Activate Nimble Builder Now
da_DK: Aktiver Nimble Builder nu

en: Dark text
da_DK: Mørk tekst

en: Light text
da_DK: Lys tekst

en: Header style for home
da_DK: Sidehoved stilart på startsiden

en: This option can be used to nicely display your header elements ( site title, menu ) on top of a slider for example.
da_DK: Denne mulighed kan bruges til pænt at vise dine sidehoved elementer (webstedstitel, menu) oven på en slider for eksempel.

en: Apply a transparent background to your header on home.
da_DK: Anvend en gennemsigtig baggrund på dit sidehoved på startside.

en: Display the site title next to the logo
da_DK: Vis sidens titel ved siden af logoet

en: No results found.
da_DK: Der blev ikke fundet noget.

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
da_DK: #%d (ingen titel)

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
da_DK: ajax_load_available_items => Sikkerhedskontrollen mislykkedes.

en: Set a custom url
da_DK: Indstil en brugerdefineret webadresse

en: Customizing
da_DK: Tilpasser

en: Set the thumbnail's max height in pixels for smartphones
da_DK: Indstil miniaturebilledets maksimale højde i pixels til smartphones

en: The left sidebar has no widgets
da_DK: Venstre sidepanel har ingen widgets

en: The <strong>%1$s</strong> theme requires at least %2$s version %3$s
da_DK: Temaet <strong>%1$s</strong> kræver mindst %2$s version %3$s

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
da_DK: ac_set_ajax_czr_tmpl => Sikkerhedskontrollen mislykkedes.

en: Display boxed
da_DK: Vis i boks

en: Display full-width
da_DK: Vis i fuld bredde

en: Horizontal widget area in your footer
da_DK: Vandret widgetområde i sidefoden

en: Add widgets to the zone :
da_DK: Tilføj widgets til zonen :

en: Appears before the site footer
da_DK: Vises før sidefoden

en: Footer Horizontal Widget Area
da_DK: Vandret widget område i sidefod

en: Horizontal Top Bar Menu. (make sure that the topbar is displayed in the header settings ).
da_DK: Vandret menu i top panel. (Sørg for, at top panelet vises i sidehoved indstillingerne ).

en: Make sure the topbar is displayed. You can control the visibility of the topbar in the %s.
da_DK: Vær sikker på toppanelet vises. Du kan kontroller synligheden af toppanelet i %s.

en: Social links in the topbar
da_DK: SoMe links i top panelet

en: You can display a content zone above the header, called topbar. The topbar can be populated with various blocks like a menu, your social links, or your contact information ( pro ).
da_DK: Du kan få vist en indholdszone over sidehovedet, kaldet top panel. Top panelet kan udfyldes med forskellige blokke som en menu, dine SoMe links eller dine kontaktoplysninger (pro).

en: In desktop and mobile devices
da_DK: På desktop- og mobilenheder

en: In mobile devices
da_DK: På mobilenheder

en: In desktop devices
da_DK: På desktop enheder

en: Please fill the email input with a valid email address
da_DK: Du skal angive en gyldig e-mail adresse i feltet

en: Site Layout
da_DK: Websteds-layout

en: Primary (vertical) menu design
da_DK: Primært (lodret) menudesign

en: Display in the mobile menu
da_DK: Vis i mobil-enhed menu

en: Display in the mobile navbar
da_DK: Vis i mobil-enhed navbar

en: Display a search button in the header
da_DK: Få vist en søgeknap i sidehovedet

en: Footer Credits section layout
da_DK: Sektionslayout for sidefodskreditter

en: Main Header section layout
da_DK: Layout på sidehovedets primær-sektion

en: Header topbar layout
da_DK: Layout på sidehovedets top panel

en: Boxed
da_DK: Indrammet

en: Wide
da_DK: Bred

en: Site layout
da_DK: Websteds-layout

en: Comments location
da_DK: Placering af kommentarer

en: Related Posts location
da_DK: Placering af relaterede indlæg

en: After the content and sidebars columns
da_DK: Efter kolonnerne indhold og sidebjælker

en: Right after the post content
da_DK: Lige efter indlæggets indhold

en: Author Infos location
da_DK: Placering af forfatter info

en: Pages & Posts default sections locations
da_DK: Sider & indlægs standard afsnit placering

en: Main header section
da_DK: Primær sidehoved sektion

en: Behaviour on scroll
da_DK: Adfærd ved siderulning

en: If you want to display the search icon in your topbar, make sure the topbar is displayed by checking "Display a topbar" above.
da_DK: Hvis du vil vise søge ikonet i top panelet, skal du sørge for, at top panelet vises ved at markere "Vis top panel" ovenfor.

en: Display in the main header section
da_DK: Vis i sidehovedets primær-sektion

en: Search Icon
da_DK: Søge ikon

en: Desktop devices : %s
da_DK: Stationære enheder : %s

en: Next
da_DK: Næste

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Images navigation
da_DK: Billede navigation

en: in the live customizer.
da_DK: i Live Customizer.

en: Quick tip : you can choose between two styles for the Customizr theme. Give it a try %s
da_DK: Hurtigt tip : du kan vælge mellem to stilarter til Customizr-temaet. Prøv det %s

en: Customizr theme
da_DK: Customizr tema

en: Designed with the %s
da_DK: Designet med %s

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Display navigation dots at the bottom of your slider.
da_DK: Vis navigationsprikker nederst på slideren.

en: The two styles can use different template files, that's why it is recommended to change the style option from the parent and test your child theme in a staging site before production.
da_DK: De to stilarter kan bruge forskellige skabelonfiler, derfor anbefales det at ændre stil indstillingen fra det overordnet tema og teste dit undertema på et iscenesættelsessted før produktion.

en: Appearance > themes
da_DK: Udseende > Temaer

en: You are using a child theme. This option must be changed from the parent theme. Activate the parent from %s.
da_DK: Du bruger et undertema. Denne indstilling skal ændres fra det overordnede tema. Aktivér det overordnet tema fra %s.

en: Check this option to delay the loading of non visible images in sliders. This can greatly improve the speed of your website.
da_DK: Marker denne indstilling for at forsinke indlæsningen af ikke-synlige billeder i skyderne. Dette kan i høj grad forbedre hastigheden på dit websted.

en: Lazy load the images in sliders
da_DK: Lazy indlæs billederne i Sliders

en: When this option is checked, navigation dots are displayed at the bottom of the home slider.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises navigationsprikker nederst på startsidens slider.

en: Display navigation dots
da_DK: Vis navigations prikker

en: Header foreground color
da_DK: Forgrundsfarve i sidehoved

en: Header background color
da_DK: Baggrundsfarve til sidehoved

en: Thank you for using
da_DK: Tak fordi du bruger

en: Discover the features and benefits
da_DK: Opdag funktionerne og fordelene

en: Apply a dark overlay on your slider's images
da_DK: Anvend en mørk overlejring på sliderens billeder

en: When your header ( containing the site title or logo ) is gluing to the top of a page, this option will make the title or logo smaller.
da_DK: Når dit sidehoved (indeholder webstedets titel eller logo) fastgøres øverst på en side, vil indstillingen gøre titlen eller logoet mindre.

en: Display a topbar
da_DK: Vis top panel

en: Improve your page speed by loading smaller slider images for mobile devices
da_DK: Forbedre din sidehastighed ved at indlæse mindre slider-billeder på mobile enheder

en: Primary theme color with a shadow
da_DK: Primære tema farve med en skygge

en: Mobile Menu
da_DK: Mobil menu

en: Customize it now
da_DK: Tilpas det nu

en: Theme style
da_DK: Temaets stil

en: Front Page Content
da_DK: Forside indstillinger

en: Design settings for smartphones and tablets in portrait orientation
da_DK: Designindstillinger for smartphones og tablets i stående format

en: Design settings for desktops and laptops
da_DK: Designindstillinger for stationære og bærbare computere

en: General design settings
da_DK: Generelle design indstillinger

en: Sliders options
da_DK: Sliders indstillinger

en: Formatting : links, paragraphs ...
da_DK: Formatering: links, afsnit ...

en: Pick a primary color for the theme
da_DK: Vælg en primær farve til temaet

en: Primary color of the theme
da_DK: Temaets primære farve

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
da_DK: Webstedsidentitet: Logo, titel, slogan og websteds-ikon

en: Performances, Custom CSS ...
da_DK: Ydelse, Tilpasset CSS ...

en: Style, Back to top button, Sticky mode, ...
da_DK: Stilarter, til-toppen knap, fastgjort tilstand, …

en: Column layout, Post lists design, Thumbnails, Post Metas, Navigation, ...
da_DK: Kolonne layout, indlægsliste design, miniaturer, indlægs-meta, navigation, ...

en: Main Content
da_DK: Hoved indhold

en: Style, Desktops and mobiles layout, Menus, Search, ...
da_DK: Stilart, desktop- og mobilenheders layouts, menuer, søge, ...

en: Title, Logo, Fonts, Primary color, Social, ...
da_DK: Titel, logo, skrifter, primær farve, netværk, ...

en: Classical
da_DK: Klassisk

en: Modern
da_DK: Moderne

en: Select a design style for the theme
da_DK: Vælg et design layout for temaet

en: Set the Modern or Classical design style
da_DK: Angiv enten Moderne eller Klassisk design stilart

en: The Modern style provides a "material design" look and feel. It relies on the flexbox css mode, offering a better support for the most recent mobile devices and browsers. The Classical style provides a more "flat design" feeling, with icons next to titles for example. It supports both modern and older devices and browsers.
da_DK: Den moderne stil giver et "materialedesign" udseende og følelse. Det er afhængig af flexbox css-tilstand, der tilbyder en bedre support til de nyeste mobile enheder og browsere. Den klassiske stil giver en mere "fladt design" følelse, med ikoner ved siden af titler for eksempel. Det understøtter både moderne og ældre enheder og browsere.

en: When this option is enabled, your font size will automatically resize to be better displayed in mobile devices.
da_DK: Når denne indstilling er aktiveret, ændres størrelsen på din skrift størrelse automatisk, så den vises bedre på mobilenheder.

en: Automatically adapt the font size to the width of the devices
da_DK: Tilpas automatisk skriftstørrelsen til enhedernes bredde

en: Enabling this option will glue your footer to the bottom of the screen, when pages are shorter than the viewport's height.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, fastgøres sidefoden nederst på skærmen, når siderne er kortere end vinduets højde.

en: Footer style
da_DK: Sidefod layout

en: Display the number of comments below the post titles
da_DK: Vis antallet af kommentarer nedenfor indlægstitlen

en: This option defines the maximum number of posts or search results displayed in any list of posts of your website : blog page, archive page, search page. If the number of items to displayed is greater than your setting, the theme will automatically add a pagination link block at the bottom of the page.
da_DK: Denne indstilling definerer det maksimale antal indlæg eller søgeresultater, der vises på en liste over indlæg på dit websted: blogside, arkivside, søgeside. Hvis antallet af elementer, der skal vises, er større end din indstilling, tilføjer temaet automatisk en sideinddelingslinkblok nederst på siden.

en: Make sure that you have assigned your menus to the relevant locations %s.
da_DK: Sørg for, at du har tildelt dine menuer til de relevante placeringer %s.

en: An horizontal menu can be displayed in the main header with this option. Make sure you have assigned a menu to this location in the menu panel.
da_DK: En vandret menu kan vises i hovedoverskriften med denne mulighed. Sørg for, at du har tildelt en menu til denne placering i menupanelet.

en: header menu visibility on scroll
da_DK: synlighed af sidehoveds menu ved siderulning

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : mobile, main, secondary, topbar.
da_DK: Hvis den valgte menu placering ikke har nogen menu tildelt, vil temaet forsøge at tildele en anden menu i denne rækkefølge : mobil, hoved, sekundær, top panel.

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
da_DK: Når dine besøgende bruger en smartphone eller en tablet, bliver overskriften en tynd bjælke øverst, hvor menuen vises, når du klikker på hamburgerknappen. Denne indstilling giver dig mulighed for at vælge, hvilken menu der skal vises.

en: Topbar Menu
da_DK: Top-panel menu

en: Secondary
da_DK: Sekundær

en: Specific Mobile Menu
da_DK: Specifik mobilmenu

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
da_DK: Vælg den eller de menuer, der skal bruges til mobilenheder

en: Mobile devices
da_DK: Mobilenheder

en: Header settings for %s
da_DK: Sidehoved indstillinger for %s

en: Topbar
da_DK: Top panel

en: select the header block to stick on scroll
da_DK: vælg sidehovedsblokken, der skal vises ved siderulning

en: Always visible
da_DK: Altid synligt

en: Reveal on scroll up
da_DK: Afslør ved rul op

en: Not visible when scrolling the page
da_DK: Ikke synlig, når du ruller på siden

en: set the header visibility on scroll
da_DK: indstil sidehovedets synlighed ved siderulning

en: set the search icon location
da_DK: angiv placeringen af søge ikonet

en: Next to the logo
da_DK: Ved siden af logoet

en: Below the logo
da_DK: Under logoet

en: In the topbar
da_DK: I top panelet

en: Do not display
da_DK: Vis ikke

en: set the tagline location
da_DK: angiv placeringen af slogan linjen

en: jump to the topbar option
da_DK: gå til top panel indstillingerne

en: Underline the site title in the header
da_DK: Understreg webstedets titel i sidehovedet

en: Header style
da_DK: Sidehoved stilart

en: Improve your page speed by loading smaller images for mobile devices
da_DK: Forbedre din sidehastighed ved at indlæse mindre billeder til mobile enheder

en: Animated underline effect on link hover
da_DK: Animeret understregningseffekt, når linket holdes over

en: This is the color used to style your links and other clickable elements of the theme like buttons and slider arrows.
da_DK: Dette er den farve, der bruges til at style dine links og andre klikbare elementer i temaet som knapper og slider-pile.

en: Primary color
da_DK: Primære farve

en: Permanently dismiss
da_DK: Afvis permanent

en: a short guide here.
da_DK: en kort guide her.

en: To help you getting started with Customizr, we have published
da_DK: For at hjælpe dig med at komme i gang med Customizr har vi offentliggjort

en: Customizr Demo 2
da_DK: Customizr demo 2

en: Customizr Demo 1
da_DK: Customizr demo 1

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
da_DK: Hvis du har brug for inspiration, kan du besøge vores online demoer

en: to let you create the best possible websites.
da_DK: for at give dig mulighed for at oprette de bedst mulige websteder.

en: of customization options
da_DK: af tilpasningsmuligheder

en: The theme offers a wide range
da_DK: Temaet tilbyder en bred vifte

en: Welcome in the Customizr theme
da_DK: Velkommen til Customizr temaet

en: Display randomized related articles below the post
da_DK: Vis tilfældige relaterede artikler under indlægget

en: Related by tags
da_DK: Relateret efter tags

en: Related by categories
da_DK: Relateret efter kategorier

en: Single - Related Posts
da_DK: Enkelt - Relaterede indlæg

en: Related posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Featured Image
da_DK: Fremhævet billede

en: Next related articles
da_DK: Næste relaterede artikler

en: Previous related articles
da_DK: Forrige relaterede artikler

en: Display thumbnail placeholder if no images available
da_DK: Vis miniaturepladsholder, hvis der ikke er nogen tilgængelige billeder

en: Display post format icons
da_DK: Vis ikoner for indlægsformat

en: Plain full layout
da_DK: Almindeligt fuldt layout

en: Regular
da_DK: Almindelig

en: Light
da_DK: Lys

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Display in the topbar
da_DK: Vis i top panelet

en: Comment on | Comments on
da_DK[0]: Kommentar til
da_DK[1]: Kommentarer til

en: Permalink to:&nbsp;
da_DK: Permalink til:&nbsp;

en: Enter the video url
da_DK: Indtast videoens-url

en: Video url
da_DK: Video-url

en: Enter the audio url
da_DK: Indtast lyd-url'en

en: Audio url
da_DK: Lyd-url

en: Enter the author
da_DK: Indtast forfatteren

en: Quote author
da_DK: Citat forfatter

en: Enter the text
da_DK: Indtast teksten

en: Quote text
da_DK: Citat tekst

en: Enter the URL
da_DK: Skriv url'en

en: Link URL
da_DK: Link-url

en: Enter the title
da_DK: Indtast titlen

en: Link title
da_DK: Link-titel

en: Format: audio
da_DK: Format: lyd

en: Format: quote
da_DK: Format: citat

en: the logo is centered
da_DK: logoet er centreret

en: Note : the menu centered position is available only when
da_DK: Bemærk: menuens centrerede position er kun tilgængelig, når

en: Menu centered
da_DK: Menu centreret

en: Single pages
da_DK: Enkelte sider

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
da_DK: Du kan vise det fremhævede billede (også kaldet indlæggets miniaturebillede) af dine sider før deres indhold, når de vises individuelt.

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
da_DK: Ved du ikke, hvordan du indstiller et fremhævet billede til en side? Få mere at vide om hvordan i %s.

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
da_DK: Du kan vise din sides fremhævede billede her, hvis du har indstillet et.

en: default:
da_DK: standard:

en: Options for
da_DK: Indstillinger for

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Go Pro
da_DK: Få Pro

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
da_DK: Når det er markeret, indlæses Font Awesome-ikonerne og CSS i frontend. Du vil måske indlæse Font Awesome-ikonerne med en brugerdefineret kode eller lade et plugin gøre det for dig.

en: Load Font Awesome resources
da_DK: Indlæs Font Awesome-ressourcer

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
da_DK: Yoast SEO brødkrumme indstillinger

en: customization panel
da_DK: tilpasningspanel

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
da_DK: Spring til Yoast SEO-brødkrummerne %s

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
da_DK: Brug Yoast SEO brødkrummer

en: Display the tagline in the header
da_DK: Vis slogan linjen i sidehovedet

en: Create and organize your social links
da_DK: Opret og organisere dine SoMe links

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
da_DK: Oplev Customizr WordPress temaet &raquo;

en: Choose Image
da_DK: Vælg billede

en: No image selected
da_DK: Intet billede valgt

en: Default
da_DK: Standard

en: Change Image
da_DK: Ændre billede

en: Select Image
da_DK: Vælg billede

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
da_DK: Markere dette indstilling for, at åbne linket i et andet faneblad i browseren.

en: Link target
da_DK: Link-mål

en: Set a unique color for your icon.
da_DK: Indstil en unik farve til dit ikon.

en: Icon color
da_DK: Ikonfarve

en: This is the text displayed on mouse over.
da_DK: Dette er teksten, der vises med musen over.

en: Social link
da_DK: SoMe link

en: Social icon
da_DK: SoMe ikon

en: Size in px
da_DK: Størrelse i px

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
da_DK: Indtast den fulde url på din sociale profil (skal være gyldig url).

en: Social link url
da_DK: SoMe url-links

en: Select an icon
da_DK: Vælg et ikon

en: Yes
da_DK: Ja

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne : { <strong>{ data.title }} ?</strong>

en: Add it
da_DK: Tilføj det

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Press return or enter to open this panel
da_DK: Tryk på Return eller Enter for at åbne dette panel

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
da_DK: Udfyld SoMe link-input med gyldige webadresser

en: An error occurred: malformed social links
da_DK: Der opstod en fejl: ugyldige SoMe links

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
da_DK: Siden som menuen vises på, afhænger af det valgte Sidehoved layout.

en: Slide
da_DK: Slider

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
da_DK: Ny Slider oprettet! Rul ned for at redigere den.

en: Close Editor
da_DK: Luk Editor

en: Learn more about this in the documentation
da_DK: Få mere at vide om dette i dokumentationen

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
da_DK: Nyt SoMe link oprettet! Rul ned for at redigere den.

en: Done !
da_DK: Færdig !

en: Follow us on
da_DK: Følg os på

en: Select a social icon
da_DK: Vælg et SoMe ikon

en: Rss
da_DK: RSS

en: Not set
da_DK: Ikke sat

en: Back to top arrow position
da_DK: Placering af Til Toppen plien

en: Customize or remove the posts slider
da_DK: Tilpas eller fjern slideren for indlæg

[ctx: title]
en: Search &hellip;
da_DK: Søg &hellip;

[ctx: label]
en: Search
da_DK: Søg

en: You may also like
da_DK: Du kan måske også lide

en: All rights reserved
da_DK: Alle rettigheder forebeholdes

en: Next post
da_DK: Næste indlæg

en: Back to post list
da_DK: Tilbage til indlægsliste

en: Previous post
da_DK: Forrige indlæg

en: Posts navigation
da_DK: Indlægs navigation

en: Newer posts
da_DK: Nyere indlæg

en: Older posts
da_DK: Tidligere indlæg

en: %s result | %s results
da_DK[0]: %s resultat
da_DK[1]: %s resultater

en: %s post | %s posts
da_DK[0]: %s indlæg
da_DK[1]: %s indlæg

en: Nothing Found
da_DK: Der blev ikke fundet noget

en: 404
da_DK: Fejl 404

en: Edit comment
da_DK: Rediger kommentar

en: View all the posts of the author
da_DK: Vis alle forfatterens indlæg

en: AUTHOR | AUTHORS
da_DK[0]: FORFATTER
da_DK[1]: FORFATTERE

en: Contact me on Snapchat
da_DK: Kontakt mig på Snapchat

en: Yearly Archives:
da_DK: Årlige arkiver:

en: Monthly Archives:
da_DK: Månedlige arkiver:

en: Daily Archives:
da_DK: Daglige arkiver:

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
da_DK: Hvis indstillingen er aktiveret, ruller dine slides langsommere end siden (parallakseeffekt).

en: Sliders : use parallax scrolling
da_DK: Sliders : brug parallaxrulning

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
da_DK: WooCommerce: hvis det er markeret, forbliver dit WooCommerce-vognikon synligt, når du ruller.

en: Front-end Icons (Font Awesome)
da_DK: Front-end ikoner (skrifttype awesome)

en: Check out some example of uses
da_DK: Tjek nogle eksempler på anvendelser

en: Use with caution
da_DK: Brug med forsigtighed

en: Display navigation in your home page
da_DK: Vis navigation på din startside

en: Follow me on Xing
da_DK: Følg mig på Xing

en: Follow me on Yelp
da_DK: Følg mig på Yelp

en: Follow me on VKontakte
da_DK: Følg mig på VKontakte

en: Sticky header: display the shopping cart
da_DK: Fastgjort sidehoved : vis varekurven

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
da_DK: WooCommerce: marker for at få vist et varekurv ikon, der viser antallet af varer i din indkøbskurv ved siden af sidehovedets slogan.

en: Display the shopping cart in the header
da_DK: Vis varekurv i sidehovedet

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
da_DK: Denne funktion er blevet introduceret i WordPress v4.4+ (dec-2015) og kan have mindre bivirkninger på nogle af dine eksisterende billeder. Marker / fjern markeringen af denne mulighed for sikkert at kontrollere, at dine billeder vises pænt.

en: View your shopping cart
da_DK: Se din varekurv

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
da_DK: Du kan vælge kun at vise de fastgjorte indlæg. Hvis du ikke er sikker på, hvordan du indstiller et fastgjort indlæg, skal du kontrollere

en: Include only sticky posts
da_DK: Medtag kun fastgjorte indlæg

en: Posts slider button text
da_DK: Slider knaptekst til indlæg

en: Front page slider name
da_DK: Navn på startsidens Slider

en: Powered by WordPress
da_DK: Drevet af WordPress

en: Powered by
da_DK: Drevet af

en: this slider
da_DK: denne slider

en: the posts slider
da_DK: indlægsslider

en: Customize or remove %s
da_DK: Tilpasse eller fjern %s

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
da_DK: %s og marker indstillingen 'Indlæs billeder ved siderulning' under afsnittet 'Websted Ydelse'.

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
da_DK: Vidste du, at du nemt kan fremskynde din sideindlæsning ved at udsætte indlæsningen af de ikke-synlige billeder?

en: Apply a category filter to your home / blog posts
da_DK: Anvend et kategorifilter på forside / blogindlæg

en: Set the number of posts to display
da_DK: Angiv antal indlæg som skal vises

en: Learn more about post categories in WordPress
da_DK: Lær mere om indlægskategorier i WordPress

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
da_DK: Klik inde i ovenstående felt, og vælg indlægskategorier, du vil vise. Der anvendes ikke noget filter, hvis det er tomt.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da_DK: Der er ingen uddrag da dette er et beskyttet indlæg.

en: Protected: %s
da_DK: Beskyttet: %s

en: Customize or remove this slider
da_DK: Tilpas eller slet denne slider

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
da_DK: &mdash; Generere automatisk Slider fra dine indlæg &mdash;

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
da_DK: Når det er markeret, udfylder slideren på forsiden hele vinduets bredde

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
da_DK: Knapteksten begrænses til maks. 80 tegn. Lad dette felt være tomt for at skjule knappen

en: Entire slide and call to action button
da_DK: Hele slider og opfordring til handling-knap

en: Entire slide
da_DK: Hele slider

en: Call to action button
da_DK: Knap med opfordring til handling

en: Link post with
da_DK: Link indlæg med

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
da_DK: Uddraget vil være begrænset til maks. 80 tegn

en: The title will be limited to 80 chars max
da_DK: Titlen vil være begrænset til maks. 80 tegn

en: Display the title
da_DK: Vis sidens titel

en: the WordPress documentation.
da_DK: WordPress dokumentationen.

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
da_DK: Kun indlæg med et fremhævet billede eller i det mindste et billede inde i deres indhold kvalificerer sig til slider. Antallet af indlægs-sliders, der vises, overstiger ikke antallet af tilgængelige indlæg på dit websted.

en: Number of posts to display
da_DK: Antal af indlæg der vises

en: Slider documentation
da_DK: Slider dokumentation

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
da_DK: Du kan finde flere oplysninger om sliders på dokumentationssiden:

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
da_DK: For at tilføje et andet slide : naviger til dit mediebibliotek (klik på Medier), åbn redigeringsskærmen for et billede (eller tilføj et nyt billede), og tilføj det til den valgte slider ved hjælp af den dedikerede valgblok nederst på siden.

en: Upgrade to Customizr Pro
da_DK: Opgrader til Customizr Pro

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
da_DK: Denne indstilling genererer en startside-slider baseret på dine seneste indlæg, startende fra de seneste eller de fremhævede (fastgjort) indlæg, hvis der er nogen.

en: Change the header layout
da_DK: Ændre sidehovedets layout

en: jump to the Design and Layout section
da_DK: gå til afsnittet design og layout

en: To change the global header layout, %s
da_DK: Hvis du vil ændre det globale Sidehoved layout, skal du %s

en: SITE ICON
da_DK: SIDE IKON

en: Pages
da_DK: Sider

en: open the customizer menu section
da_DK: åbn tilpasserens menu sektion

en: Open the menu
da_DK: Åbn menuen

en: Close
da_DK: Luk

en: Add widgets to the footer %s or %s.
da_DK: Tilføj widgets til sidefoden %s eller %s.

en: dismiss this notice
da_DK: afvis denne besked

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
da_DK: Tilføj widgets til dette sidepanl %s eller %s.

en: The right sidebar has no widgets
da_DK: Højre sidepanel har ingen widgets

en: Jump to the customizer now
da_DK: Gå til tilpasningen nu

en: %s to display a featured image here.
da_DK: %s for at vise et fremhævet billede her.

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
da_DK: Du kan vise dit indlægs fremhævede billede her, hvis du har indstillet et.

en: Edit now.
da_DK: Rediger nu.

en: now
da_DK: nu

en: Front-end placeholders and help blocks
da_DK: Front-end-pladsholdere og hjælpeblokke

en: Socials in Sidebars
da_DK: SoME i sidepaneler

en: Navigation Menus
da_DK: Navigationsmenuer

en: Smooth Scroll
da_DK: Glidende siderulning

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
da_DK: Hvis der ikke er tildelt nogen menu til en menuplacering, bruges en standardsidemenu.

en: in the menu panel
da_DK: i menupanelet

en: create/edit menus
da_DK: opret/rediger menuer

en: on the Menus screen in the Appearance section
da_DK: på skærmbilledet Menuer i afsnittet Udseende

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
da_DK: Du kan oprette en ny menu og redigere din menus indhold %s.

en: Sidebars
da_DK: Sidepaneler

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
da_DK: Når denne indstilling er aktiveret, vises forskellige hjælpemeddelelser og nogle pladsholderblokke på forsiden af dit websted. De er kun synlige for brugere, der er logget ind med administrationsfunktioner.

en: Display help notices on front-end for logged in users.
da_DK: Vis hjælpemeddelelser på front-end for brugere, der er logget på.

en: Stick the footer to the bottom of the page
da_DK: Fastgør sidefoden nederst på siden

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
da_DK: Ved du ikke, hvordan du indstiller et fremhævet billede til et indlæg? Få mere at vide om hvordan i %s.

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
da_DK: Du kan vise det fremhævede billede (også kaldet indlæggets miniaturebillede) af dine indlæg før deres indhold, når de vises individuelt.

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
da_DK: Hvis du har brug for at ændre layoutdesignet på forsiden, skal du åbne afsnittet 'Forside' over denne.

en: Customizr theme documentation
da_DK: Dokumentation til Customizr-tema

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
da_DK: Ovenstående layoutindstillinger indstiller dit layout globalt for dit indlæg og dine sider. Men du kan også definere layoutet for hvert indlæg og hver side individuelt. Få mere at vide om hvordan i %s.

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
da_DK: Brug med forsigtighed : Giv dine brugere en alternativ måde at navigere på dit websted.

en: Don't display any menus in the header of your website
da_DK: Vis ikke nogen menuer i overskriften på dit websted

en: Remove all the menus.
da_DK: Fjern alle menuerne.

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Display in the header
da_DK: Vis i sidehovedet

en: Move after inside the side menu
da_DK: Flyt efter inde i sidemenuen

en: Move before inside the side menu
da_DK: Flyt før inde i sidemenuen

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
da_DK: Vælg en adfærd for mobilenheder (responsiv) til den sekundære menu.

en: Menu position (for the horizontal menu)
da_DK: Menuposition (for den vandrette menu)

en: Secondary (horizontal) menu design
da_DK: Sekundært (vandret) menudesign

en: Menu position (for "main" menu)
da_DK: Menuposition (for "hoved" menu)

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
da_DK: Bemærk : etiketten er skjult på mobile enheder.

en: Display a label next to the menu button.
da_DK: Vis en etiket ved siden af menuknappen.

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
da_DK: For mobilenheder (responsiv) skal du begrænse højden på rullemenublokken til den synlige visningsport.

en: Side Menu (vertical)
da_DK: Sidemenu (lodret)

en: Regular (horizontal)
da_DK: Regelmæssig (vandret)

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
da_DK: Vælg et design : sidemenu (lodret) eller almindelig (vandret)

en: Main menu design
da_DK: Hovedmenu design

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
da_DK: Få vist en sekundær (vandret) menu i sidehovedet.

en: Also applied to the secondary menu if any.
da_DK: Anvendes også på den sekundære menu, hvis nogen.

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
da_DK: Denne indstilling kan påvirke den side, hvor menuen vises.

en: Choose a layout for the header
da_DK: Vælg et layout til sidehovedet

en: This option enables a smoother page scroll.
da_DK: Denne indstilling muliggør en jævnere siderulning.

en: Enable Smooth Scroll
da_DK: Aktiver jævn siderulning

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
da_DK: denne mulighed kan skabe konflikter med nogle plugins, så sørg for, at dine plugins funktioner (hvis nogen) arbejder fint efter aktivering af denne indstilling.

en: Important note
da_DK: Vigtig besked

en: Disabled if the random option is on.
da_DK: Deaktiveret, hvis tilfældig indstilling er slået til.

en: Secondary (horizontal) Menu
da_DK: Sekundær (vandret) menu

en: close
da_DK: luk

en: Read the latest release notes
da_DK: Læs de seneste udgivelsesnoter

en: Link the whole slide
da_DK: Link hele slideren

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
da_DK: eller et tilpasset link (efterlad feltet tomt hvis du allerede har valgt en side eller indlæg ovenfor)

en: WordPress documentation
da_DK: WordPress dokumentationen

note: Template Name of the theme
en: Custom Page Example
da_DK: Eksempel på brugerdefineret side

en: Add a menu
da_DK: Tilføj en menu

en: Back Home
da_DK: Tilbage

en: Back to top
da_DK: Til Toppen

en: The footer has no widgets
da_DK: Sidefoden har ingen widgets

en: Check the slider doc now &raquo;
da_DK: Læs om forsidens slider dokumentation nu &raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
da_DK: Opret nemt sliders og tilføj dem i alle indlæg eller sider.

en: Check the front page slider doc &raquo;
da_DK: Læs om forsidens slider dokumentation &raquo;

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
da_DK: Find ud af, hvordan du erstatter eller fjerner denne demo slider.

en: dismiss notice
da_DK: afvis besked

en: See the theme documentation.
da_DK: Se temaets dokumentationen.

en: Changing the layout in the Customizr theme
da_DK: Ændring af Customizr temaets layout

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
da_DK: Du kan også fjerne denne indholdsoversigt ved at ændre det aktuelle sidelayout.

en: Add widgets
da_DK: Tilføj widgets

en: This notice is visible for admin users only.
da_DK: Denne meddelelse er kun synlig for administratorer.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyere indlæg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da_DK: <span class="meta-nav">&larr;</span> Tidligere indlæg

en: Post navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: by
da_DK: af

en: tagged
da_DK: tagget

en: Open
da_DK: Åben

en: View all posts by %s
da_DK: Vis alle indlæg af %s

en: View all posts in %s
da_DK: Vis alle indlæg i %s

en: (updated on %1$s)
da_DK: (opdateret den %1$s)

en: (updated 1 day ago)
da_DK: (opdateret for 1 dag siden)

en: (updated %s days ago)
da_DK: (opdateret for %s dage siden)

en: (updated today)
da_DK: (opdateret i dag)

en: by %1$s
da_DK: af %1$s

en: This entry was posted
da_DK: Indlægget blev udgivet

en: and posted on %1$s
da_DK: og udgivet den %1$s

en: on %1$s
da_DK: den %1$s

en: This entry was posted on %1$s
da_DK: Indlægget blev udgivet den %1$s

en: This entry was tagged %2$s
da_DK: Indlægget blev tagget %2$s

en: This entry was posted in %1$s
da_DK: Indlægget blev udgivet i %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
da_DK: Indlægget blev udgivet i %1$s og tagget %2$s

en: Return to
da_DK: Tilbage til

en: in
da_DK: i

en: Link to full-size image
da_DK: Link til billede i fuld størrelse

en: at dimensions
da_DK: på dimensioner

en: Published
da_DK: Udgivet

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
da_DK: Indlægget blev udgivet i %1$s<span class="by-author"> af %2$s</span>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Vis alle indlæg af %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Fortsæt læning <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årsarkiver: %s

en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månadsarkiv: %s

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Daily Archives: %s
da_DK: Dagsarkiv: %s

en: About %s
da_DK: Om %s

en: No
da_DK: Nej

en: Ooops, page not found
da_DK: Ups, siden blev ikke fundet

en: {no title} Read the post &raquo;
da_DK: {no title} Læs indlægget &raquo;

en: Missing Attachment
da_DK: Vedhæftning mangler

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
da_DK: Fremhævet sidebeskrivelse tekst : brug sideuddraget eller angiv din egen tilpasset tekst på tilpasser-skærmen.

en: Featured page
da_DK: Udvalgt side

en: Customizer screen
da_DK: Customizr-skærm

en: comment | comments
da_DK[0]: kommentar
da_DK[1]: kommentarer

en: Comment(s) on
da_DK: Kommentar(er) på

en: Leave a comment
da_DK: Skriv en kommentar

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyeste kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da_DK: <span class="meta-nav">&larr;</span> Tidligere kommentarer

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigering

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s ved %2$s

en: Post author
da_DK: Indlægsforfatter

en: Reply
da_DK: Svar

en: (Edit)
da_DK: (Redigér)

en: thoughts on
da_DK: kommentarer til

en: One thought on
da_DK: En kommentar til

en: F j, Y
da_DK: j. F Y

en: Merge
da_DK: Sammenflet

en: Split
da_DK: Opdel

en: Page %d
da_DK: Side %d

en: 404 Not Found
da_DK: 404 Siden blev ikke fundet

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
da_DK: Søgersultat for &quot;%1$s&quot;

en: W
da_DK: O

en: Week %1$s
da_DK: Uge %1$s

en: Minute %1$s
da_DK: Minut %1$s

en: Browse:
da_DK: Gennemse:

en: Home
da_DK: Hjem

en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
da_DK: Indstil indlæggitterets maksimale højde i pixels

en: Thumbnails max height for the grid layout
da_DK: Miniaturebilleder: maks. højde for gitterlayoutet

en: Max. length for post titles (in words)
da_DK: Maks. længde for indlægstitler (med bogstaver)

en: Apply a colored bottom border to each grid items
da_DK: Anvende en farvet bundkant på hvert gitterelement

en: Apply a shadow to each grid items
da_DK: Anvende en skygge på hvert gitterelement

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
da_DK: Kontekster, der ikke er markeret, vises med layoutet for alternative miniaturebilleder.

en: Apply the grid layout to Search results
da_DK: Anvend gitterlayoutet på søgeresultater

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
da_DK: Anvend gitterlayoutet på arkiver (arkiver, kategorier, forfatterindlæg)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
da_DK: Anvend gitterlayoutet på Start/Blog

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
da_DK: Udvid det sidste fastgjorte indlæg (kun til start- og blogsiden)

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
da_DK: Bemærk: kolonner er begrænset til 3 for layout med enkelt sidebjælke og til 2 for layout med dobbelt sidebjælke.

en: Number of columns per row
da_DK: Antal kolonner pr. række

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
da_DK: Når du vælger gitterlayoutet, er indlæggets indhold begrænset til uddraget.

en: Grid layout
da_DK: Gitter layout

en: Alternate thumbnails layout
da_DK: Alternativt miniaturelayout

en: Select a Layout
da_DK: Vælg et layout

en: Post List Design
da_DK: Design af indlægsliste

en: You might want to regenerate your thumbnails.
da_DK: Det kan være en god idé at gendanne dine miniaturebilleder.

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
da_DK: Hvis denne indstilling er markeret, ændres størrelsen på dine billeder med din tilpassede højde ved upload. Dette er bedre for din samlede belastningsydelse.

en: Replace the default image slider's height
da_DK: Udskift standard billed sliderens højde

en: Apply this height to all sliders
da_DK: Anvend denne højde på alle sliders

en: Set slider's height in pixels
da_DK: Indstil sliderens højde i pixels

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
da_DK: Marker denne indstilling for at forsinke indlæsningen af ikke-synlige billeder. Billeder under vinduet indlæses dynamisk, når du ruller. Dette kan øge ydeevnen ved at reducere vægten af lange websider med billeder.

en: Load images on scroll
da_DK: Indlæs billeder med siderulning

en: Will be hidden if empty
da_DK: Vil være skjult, hvis den er tom

en: Social link title in sidebars
da_DK: SoMe titel link i sidepaneler

en: Display a back to top arrow on scroll
da_DK: Vis en Til Toppen pil ved siderulning

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
da_DK: Vis indlægsnavigation i indlægslister (arkiver, blogside, kategorier, søgeresultater ..)

en: Display posts navigation in single posts
da_DK: Vis indlægsnavigation i enkelte indlæg

en: Display navigation in pages
da_DK: Vis navigation på sider

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises indlægsnavigationen under indlæggene

en: Display posts navigation
da_DK: Vis indlæg navigation

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
da_DK: Som standard viser WordPress de tidligere kommentarer, selvom kommentarer er deaktiveret i indlæg eller sider. Hvis du fjerner markeringen af denne indstilling, kan du ikke vise denne kommentarhistorik.

en: Display the comment list
da_DK: Vis kommentarlisten

en: discussion settings page.
da_DK: diskussions indstillingsside.

en: You can also change other comments settings in the
da_DK: Du kan også ændre andre kommentar indstillinger i

en: post screen
da_DK: indlægsskærm

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
da_DK: Hvis markeret, aktiverer denne indstilling kommentarer til alle typer enkelte indlæg. Du kan deaktivere kommentarer for et enkelt indlæg i hurtig redigeringstilstand fra

en: Enable comments on posts
da_DK: Aktivér kommentarer til indlæg

en: the discussion settings page.
da_DK: siden med diskussionsindstillinger.

en: You can also change other comments settings in :
da_DK: Du kan også ændre andre kommentarindstillinger i:

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
da_DK: Hvis markeret, aktiverer denne indstilling kommentarer på sider. Du kan deaktivere kommentarer for en enkelt side i tilstanden Hurtig redigering på sidelisteskærmen.

en: Other comments settings
da_DK: Andre kommentar indstillinger

en: Custom
da_DK: Brugertilpasset

en: Skin color
da_DK: Temafarve

en: Comments bubble color
da_DK: Farve på kommentarer i bobleform

en: Large bubbles
da_DK: Store bobler

en: Small bubbles
da_DK: Små bobler

en: Comments bubble shape
da_DK: Kommentarer i bobleform

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
da_DK: Vis antallet af kommentarer i en boble ud for indlæggets titel

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
da_DK: Anvend uncial på det første afsnit på dine sider

en: Enable drop caps in pages
da_DK: Aktivere uncialer på sider

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
da_DK: Anvend en uncial på det første afsnit af dit indhold med enkelte indlæg

en: Enable drop caps in posts
da_DK: Aktivér uncialer i indlæg

en: Simple black
da_DK: Matte sort

en: Drop cap style
da_DK: Uncial-stil

en: (number of words)
da_DK: (antal ord)

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
da_DK: Anvend uncial, når afsnittet indeholder mindst følgende antal ord:

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
da_DK: Anvend en uncial på det første afsnit af dit indlæg / side indhold

en: Enable drop caps
da_DK: Aktivér uncialer

en: Drop caps
da_DK: Uncialer

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
da_DK: Anvend pæn på svæveudvidelseseffekt på galleribillederne

en: Enable Customizr effects on hover
da_DK: Aktivér Customizr effekter når markøren holdes

en: Apply lightbox effects to galleries images
da_DK: Anvend Lightbox effekter på galleribilleder

en: Enable Lightbox effect in galleries
da_DK: Aktivér Lightbox effekt i gallerier

en: Apply Customizr effects to galleries images
da_DK: Anvend Customizr-effekter på galleribilleder

en: Enable Customizr galleries
da_DK: Aktivér Customizr-gallerier

en: After the title
da_DK: Efter titlen

en: Before the title boxed
da_DK: Før titlen bokset

en: Before the title in full width
da_DK: Før titlen i fuld bredde

en: Don't display
da_DK: Vis ikke

en: Post thumbnail position
da_DK: Placering af indlægs miniaturer

en: Search results page titles
da_DK: Titlen på søgeresultatssiden

en: Search Results for :
da_DK: Søgeresultater for:

en: Author pages titles
da_DK: Forfatter sider, overskrifter

en: Tag pages titles
da_DK: Tag sider, overskrifter

en: Category pages titles
da_DK: Titel på side-kategorier

en: Archive titles
da_DK: Titlen på arkiver

en: Alternate thumbnail/content
da_DK: Alternativt miniaturebillede/indhold

en: Left
da_DK: Venstre

en: Bottom
da_DK: Bunden

en: Right
da_DK: Højre

en: Thumbnails position
da_DK: Placering af miniaturebilleder

en: Set the thumbnail's max height in pixels
da_DK: Indstil miniaturebilledets maksimale højde i pixels

en: Rectangular with unblur effect on hover
da_DK: Rektangulær med usløringseffekt, når markøren holdes

en: Rectangular with blur effect on hover
da_DK: Rektangulær med sløringseffekt, når markøren holdes

en: Rectangular with no effect
da_DK: Rektangulær uden effekt

en: Squared, no expansion
da_DK: Kvadreret, ingen udvidelse

en: Squared, expand on hover
da_DK: Kvadreret, udvid når markøren holdes

en: Rounded, no expansion
da_DK: Afrundet, ingen udvidelse

en: Rounded, expand on hover
da_DK: Afrundet, udvid ved at holde markøren

en: Thumbnails shape
da_DK: Miniature form

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
da_DK: Indstillinger for miniaturebilleder for det alternative miniaturelayout

en: Upload a default thumbnail
da_DK: Overfør et standard miniaturebillede

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
da_DK: Hvis der ikke er indstillet noget fremhævet billede til et indlæg, skal du bruge det sidste billede, der er vedhæftet dette indlæg.

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
da_DK: Bemærk: miniaturebilleder vises altid, når gitterlayoutet vælges.

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises indlægsminiaturebillederne i alle indlægslister : blog, arkiver, forfatterside, søgesider, ...

en: Display the post thumbnails
da_DK: Vis indlægs miniaturer

en: Thumbnails options
da_DK: Indstillinger for miniaturer

en: Set the excerpt length (in number of words)
da_DK: Indstil uddragets længde (i antal ord)

en: Info (blue)
da_DK: Info (blå)

en: Important (red)
da_DK: Vigtigt (rødt)

en: Alert (orange)
da_DK: Advarsel (orange)

en: Success (green)
da_DK: Succes (grøn)

en: Default (grey)
da_DK: Standard (grå)

en: Update notice style
da_DK: Opdater meddelelsestypografi

en: Update notice text
da_DK: Opdater meddelelsestekst

en: Recently updated !
da_DK: Opdateret for nylig !

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
da_DK: Indstil et maksimalt interval (i dage), hvor den seneste opdateringsmeddelelse vises.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
da_DK: Vis meddelelsen, hvis den seneste opdatering er mindre (strengt) end n dage gammel

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
da_DK: Hvis markeret, vises en nylig opdaterings meddelelse, der kan tilpasses, ved siden af indlæggets titel.

en: Display a recent update notice
da_DK: Vis en nylig opdaterings meddelelse

en: Recent update notice after post titles
da_DK: Nylig opdaterings meddelelse efter indlægstitler

en: Date of the last update
da_DK: Dato for seneste opdatering

en: No. of days since last update
da_DK: Antal dage siden sidste opdatering

en: Select the last update format
da_DK: Vælg formatet for seneste opdatering

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
da_DK: Hvis markeret, kan yderligere dato oplysninger om den seneste indlægs opdatering vises (intet vises, hvis indlægget aldrig er blevet opdateret).

en: Display the update date
da_DK: Vis opdateringsdato

en: Display the author
da_DK: Vis forfatteren

en: Display the publication date
da_DK: Vis udgivelsesdato

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
da_DK: Vis ikke-hierarkiske taksonomier (f.eks. tags)

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
da_DK: Vis hierarkiske taksonomier (f.eks. kategorier)

en: Select the metas to display
da_DK: Vælg de metaer, der skal vises

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
da_DK: Vis indlæg metaer i indlæg lister (arkiver, blog side)

en: Display posts metas for single posts
da_DK: Vis indlægsmetaer for enkelte indlæg

en: Display posts metas on home
da_DK: Vis indlægsmetaer på startsiden

en: Select the contexts
da_DK: Vælg kontekst

en: Text only
da_DK: Kun tekst

en: Buttons and text
da_DK: Knapper og tekst

en: Select a design for the post metas
da_DK: Vælg et design til indlægs-meta

en: Metas Design
da_DK: Meta design

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises indlægsmetaerne (som taksonomier, dato og forfatter) under indlægstitlerne.

en: Display posts metas
da_DK: Vis indlægsmeta

en: WP footer widgets : display icons next to titles
da_DK: WP sidefod widgets: Vis ikoner ved siden af ​​titler

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
da_DK: WP sidepanel widgets: Vis ikoner ved siden af ​​titler

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
da_DK: Når denne indstilling er valgt, vises et ikon af typen indlæg til venstre for hvert indlægs titler på en arkivside. En arkivside kan være: kategori, tag, forfatter, dato arkiv, brugerdefinerede taksonomier, søgeresultater.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
da_DK: Vis et ikon ud for hvert indlægs titel på en arkivside

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises et arkivikon, som vises i overskriften til hver type arkiv, på venstre side af titlen. En arkivside kan være: kategori, tag, forfatter, datoarkiv, brugerdefinerede taksonomier, søgeresultater.

en: Display an icon next to the archive title
da_DK: Vis et ikon ud for arkivtitlen

en: Display a post icon next to the single post title
da_DK: Vis et indlægikon ud for et enkelt indlægs titel

en: Display a page icon next to the page title
da_DK: Vis et sideikon ud for sidens titel

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, vises et kontekstuelt ikon ved siden af ​​titlerne på sider, indlæg, arkiver, og på WP indbyggede widgets.

en: Display icons next to titles
da_DK: Vis ikoner ved siden af ​​titler

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
da_DK: Vis brødkrummer i indlægslister: blogside, arkiver, søgeresultater ...

en: Display the breadcrumb in single posts
da_DK: Vis brødkrummer i enkelt-indlæg

en: Display the breadcrumb in pages
da_DK: Vis brødkrummer på sider

en: Display the breadcrumb on home page
da_DK: Vis brødkrummer på forside

en: Open external links in a new tab
da_DK: Åbn eksterne links i et nyt faneblad

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
da_DK: Dette vil blive anvendt på de links, der kun indgår i indlægs- eller side indhold.

en: Display an icon next to external links
da_DK: Vis et ikon ud for eksterne links

en: Fade effect on link hover
da_DK: Fade effekt på linkhover

en: Hover move effect for the sub menu items
da_DK: Ved markering, svæveeffekt for undermenu punkter

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
da_DK: Vis undermenu blokke med famlede effekt

en: Menu on the right
da_DK: Menu til højre

en: Menu on the left
da_DK: Menu til venstre

en: the z-index
da_DK: z-indekset

en: What is
da_DK: Hvad er

en: Set the header z-index
da_DK: Indstil overskriften z-indeks

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
da_DK: Fastgjort sidehoved : semi-transparent ved siderulning

en: Sticky header : display the menu
da_DK: Fastgjort sidehoved : vis menuen

en: Sticky header : shrink title / logo
da_DK: Fastgjort sidehoved : formindsk titel/logo

en: Sticky header : display the title / logo
da_DK: Fastgjort sidehoved : vis titlen / logoet

en: Sticky header : display the tagline
da_DK: Fastgjort sidehoved : vis slogan

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
da_DK: Hvis markeret, får denne indstilling sidehovedet til at holde sig øverst på siden, når du ruller ned.

en: Sticky on scroll
da_DK: Fastgjort ved siderulning

en: Sticky header settings
da_DK: Indstillinger for fastgjort sidehoved

en: Logo / title on the right
da_DK: Logo / titel til højre

en: Logo / title centered
da_DK: Logo / titel centreret

en: Logo / title on the left
da_DK: Logo / titel til venstre

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
da_DK: Hvis markeret, ombryder denne indstilling sidehoved-menu/slogan/some i et lysegråt felt.

en: Display menu in a box
da_DK: Vis menu i en boks

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
da_DK: Denne indstilling fastsætter standardskriftstørrelsen som anvendes på enhvert tekstelement på din hjemmeside, når ingen skriftstørrelsen allerede er angivet.

en: Set your website default font size in pixels.
da_DK: Indstil din hjemmesides standardskriftstørrelsen i pixels.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
da_DK: Denne skrifttypevælger giver dig mulighed for at se og vælge blandt et udvalg af skrifttypepar og enkelt skrifttyper. Hvis du vælger et par, vil den første skrifttype anvendes på webstedets hovedoverskrifter: Webstedsnavn, stedbeskrivelse, titler H1, H2, H3, mens den anden vil være standardskrifttype på din hjemmeside til eventuelle tekster eller afsnit.

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
da_DK: Vælg et smukt skrifttypepar (overskrifter &amp; standardskrifttyper) eller enkel skrifttype til din hjemmeside.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
da_DK: Markér denne indstilling for at få vist en forfatter infoblok efter hvert enkelt indlægs indhold. Bemærk: Feltet Biografisk info skal udfyldes i brugerprofilen.

en: Display an author box after each single post content
da_DK: Viser en forfatter boks efter hvert enkelt-indlæg indhold

en: Global Post Lists Settings
da_DK: Indstillinger for globale indlægslister

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
da_DK: Bemærk: startside layoutet skal indstilles i startsideafsnittet

en: Website Performances
da_DK: Websted ydelse

en: Footer global settings
da_DK: Globale sidefods indstillinger

en: Post/Page Navigation
da_DK: Indlæg/Side navigation

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
da_DK: Indlægsmeta (kategori, tags, brugerdefinerede taksonomier)

en: Breadcrumb
da_DK: Brødkrummer

en: Single posts
da_DK: Enkelt indlæg

en: Post lists : blog, archives, ...
da_DK: Indlægslister : blog, arkiver, ...

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
da_DK[0]: Dit tema understøtter %s menu. Vælg hvilken menu du vil bruge.
da_DK[1]: Dit tema understøtter %s menuer. Vælg, hvilken menu der skal vises på hver placering.

en: Header design and layout
da_DK: Sidehoved design- og layout

en: Authors
da_DK: Forfatter

en: Image settings
da_DK: Billede indstillinger

en: Set up the titles icons options
da_DK: Konfigurer indstillingerne for titel ikoner

en: Titles icons settings
da_DK: Indstillinger for titel ikoner

en: How to create and use a child theme ?
da_DK: Hvordan oprettes og bruges et undertema?

en: child theme.
da_DK: undertema.

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
da_DK: Brug dette felt til at teste små bidder af CSS-kode. For vigtige CSS-tilpasninger skal du ændre stilen.css filen i en

en: Add your custom css here and design live!(for advanced users)
da_DK: Tilføj din egen CSS her og tilpas designet live! (for avancerede brugere)

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
da_DK: Aktivér denne indstilling for at flytte sidebarer (hvis nogen), til efter hovedindhold, på smartphones eller tablets.

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
da_DK: Dynamisk sidebar resortering på små enheder

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
da_DK: Hvis aktiveret, aktiverer denne indstilling en jævn siderulning, når du klikker på et link til et anker på den samme side.

en: Smooth scroll on click
da_DK: Jævn siderulning ved klik

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
da_DK: Denne mulighed centrerer dynamisk dine billeder på alle enheder, lodret eller vandret i forhold til deres oprindelige billedformat.

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
da_DK: Dynamiske miniaturebilleder centreres på alle skærm-enheder

en: Dynamic slider images centering on any devices
da_DK: Dynamiske slider-billeder centreres på alle skærm-enheder

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
da_DK: Hvis markeret, vises et loading belastning ikon, når slideren indlæses.

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
da_DK: Slidere: Vis et loading ikon, før rendering af slidere

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
da_DK: Åbn beskrivelsensside i Regenerér miniaturer-plugin

en: regenerate thumbnails
da_DK: regenerér miniaturer

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
da_DK: Det anbefales kraftigt at regenerere dit mediebiblioteks billeder i høj opløsning med denne gratis plugin

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
da_DK: Når retina er valgt til, understøtter dit website enheder med høj opløsning.

en: High resolution (Retina) support
da_DK: Høj opløsning (Retina) understøttelse

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
da_DK: Hvis dette er aktiveret, tilpasses billederne til skærmen ved lightbox zoom.

en: Autoscale images on zoom
da_DK: Skalere automatisk billeder ved zoom

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
da_DK: Hvis aktiveret, vil denne indstilling aktivere et Pop-in vindue med en zoom effekt, når der klikkes på et billede. Bemærk: Når du aktivere denne effekt på billeder på dine sider og indlæg, skal billeder være forbundet med mediefilen.

en: Lightbox effect on images
da_DK: Lightbox effekt på billeder

en: Social links in footer
da_DK: SoMe links i sidefod

en: Social links in right sidebar
da_DK: SoMe links i højre sidebar

en: Social links in left sidebar
da_DK: SoMe links i venstre sidebar

en: Social links in header
da_DK: SoMe links i sidehoved

en: Enable comments on pages
da_DK: Tillad kommentarer på sider

en: Choose the pages default layout
da_DK: Vælg standard layout for sider

en: Display the full content
da_DK: Vis hele indholdet

en: Display the excerpt
da_DK: Vis uddraget

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
da_DK: Vælg længden af indlæg i lister (forside, søgning, arkiver, ...)

en: Maximum number of posts per page
da_DK: Maximalt antal indlæg pr. side

en: Choose the posts default layout
da_DK: Vælg standard layout for indlæg

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
da_DK: Dette valg vil tilsidesætte det tilpassede layout på alle sider/indlæg – inklusive forsiden.

en: Force default layout everywhere
da_DK: Brug standard layout overalt

en: Choose the global default layout
da_DK: Vælg det globale standard layout

en: Display Breadcrumb
da_DK: Vis brødkrummer

en: Button text
da_DK: Knaptekst

en: Read more &raquo;
da_DK: Læs mere &raquo;

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
da_DK: Billederne indstilles til "Udvalgt billede " på hver side (på sideredigeringssiden). Fravælg i boksen ovenfor for at fjerne billederne på udvalgte sider.

en: Show images
da_DK: Vis billeder

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Display home featured pages area
da_DK: Vis området med forsidens udvalgte sider

en: Featured pages options
da_DK: Indstillinger for udvalgte indlæg

en: in ms : 1000ms = 1s
da_DK: i ms : 1000ms = 1s

en: Delay between each slides
da_DK: Forsinkelse mellem hvert slider

en: Full width slider
da_DK: Fuld bredde slider

en: Select front page slider
da_DK: Vælg forside slider

en: Slider options
da_DK: Slider indstillinger

en: Set up the front page layout
da_DK: Indstil forsidens layout

en: Posts page
da_DK: Indlægside

en: Front page
da_DK: Forside

en: A static page
da_DK: En statisk side

en: Your latest posts
da_DK: Dine seneste indlæg

en: Don't show any posts or page
da_DK: Vis hverken indlæg eller sider

en: Front page displays
da_DK: Forsiden viser

en: Choose content and layout
da_DK: Vælg indhold og layout

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
da_DK: Upload Favicon (understøtter: .ico, .png, .gif)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
da_DK: Brug denne upload kontrol til at angive et andet logo til et fastgjort sidehoved.

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
da_DK: Fastgjort Logo Upload (understøttede formater: .jpg, .png, .gif, svg, svgz)

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
da_DK: Fjern markeringen i denne mulighed for at beholde dine oprindelige logos dimensioner.

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
da_DK: Tving logo til max-bredde: 250px og max-højde: 100px

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
da_DK: Fravælg for at fjerne øverste, farvede kant .

en: Display top border
da_DK: Vis øverste kant

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
da_DK: Når det minified stylesheet anvendes indlæses websiderne hurtigere.

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
da_DK: Ydelse: anvend det minified CSS stylesheet

en: Apply a random color skin on each page load.
da_DK: Angiv tilfældig skind ved hver sideindlæsning.

en: Randomize the skin
da_DK: Tilfældige skind

en: Choose a predefined skin
da_DK: Vælg et foruddefineret skin

en: Expand submenus on hover
da_DK: Udvid undermenuer, når markøren holdes

en: Expand submenus on click
da_DK: Udvid undermenuer med klik

en: Select a submenu expansion option
da_DK: Vælg en indstilling for udvidelse af undermenuen

en: Various settings for responsive display
da_DK: Diverse indstillinger for responsive visning

en: Responsive settings
da_DK: Responsive indstillinger

en: Custom CSS
da_DK: Tilpasset CSS

en: Social links
da_DK: SoMe links

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Pages &amp; Posts Layout
da_DK: Sider &amp; indlægslayout

en: Advanced options
da_DK: Avanceret indstillinger

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Header
da_DK: Sidehoved

en: Global settings
da_DK: Globale indstillinger

en: &mdash; No slider &mdash;
da_DK: &mdash; Ingen Slider &mdash;

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
da_DK: Du skal vælge en side først. lad feltet være tomt, hvis du vil bruge siden uddrag.

en: Featured text %1$s (200 char. max)
da_DK: Udvalgt tekst %1$s (maks. 200 tegn)

en: Custom featured page %1$s
da_DK: Tilpasset udvalgt side %1$s

en: Featured text three (200 char. max)
da_DK: Udvalgt tekst tre (maks. 200 tegn)

en: Featured text two (200 char. max)
da_DK: Udvalgt tekst to (maks. 200 tegn)

en: Featured text one (200 char. max)
da_DK: Udvalgt tekst et (maks. 200 tegn)

en: Home featured page three
da_DK: Udvalgt side tre

en: Home featured page two
da_DK: Udvalgt side to

en: Home featured page one
da_DK: Udvalgt side et

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Main Menu
da_DK: Hovedmenu

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
da_DK: Mange layout- og designmuligheder er tilgængelige fra WordPress-tilpasningsskærmen: se dine ændringer live!

en: Customizr is a clean responsive theme
da_DK: Customizr er et rent, responsivt tema

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men der blev ikke fundet noget, for det givne søgekriterie. Prøv eventuelt at omformulér din søgning.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
da_DK: Siden findes desværre ikke. Du kan prøve søgningen nederst.

en: Footer Widget Area Three
da_DK: Sidefod widget område tre

en: Footer Widget Area Two
da_DK: Sidfod widget område to

en: Just use it as you want !
da_DK: Brug den som du vil!

en: Footer Widget Area One
da_DK: Sidefod widget område et

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sidepanel

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
da_DK: Vises i indlæg, statiske sider, arkiver og søgesider

en: Right Sidebar
da_DK: Højre sidepanel

en: Follow me on LinkedIn
da_DK: Følg mig på LinkedIn

en: Follow me on Dribbble
da_DK: Følg mig på Dribbble

en: Follow me on Github
da_DK: Følg mig på Github

en: Pin me on Pinterest
da_DK: Fastgør mig på Pinterest

en: Follow me on Youtube
da_DK: Følg mig på Youtube

en: Follow me on WordPress
da_DK: Følg mig på WordPress

en: Follow me on Flickr
da_DK: Følg mig på Flickr

en: Follow me on Tumblr
da_DK: Følg mig på Tumblr

en: Follow me on Instagram
da_DK: Følg mig på Instagram

en: Follow me on Google+
da_DK: Følg mig på Google+

en: Follow me on Facebook
da_DK: Følg mig på Facebook

en: Follow me on Twitter
da_DK: Følg mig på Twitter

en: Subscribe to my rss feed
da_DK: Abonnér på mit RSS-feed

en: Single fonts
da_DK: Enkelte skrifttyper

en: Web safe fonts pairs
da_DK: Websikker skrifttypepar

en: Google fonts pairs
da_DK: Google skrifttypepar

en: Light blue
da_DK: Lyseblå

en: Green blue
da_DK: Blågrøn

en: Light green
da_DK: Lysegrøn

en: Green
da_DK: Grøn

en: Flat yellow
da_DK: Mat gul

en: Yellow
da_DK: Gul

en: Flat orange
da_DK: Mat orange

en: Red
da_DK: Rød

en: Flat red
da_DK: Mat rød

en: Purple
da_DK: Lilla

en: Flat purple
da_DK: Mat lilla

en: Light grey
da_DK: Lys grå

en: Grey
da_DK: Grå

en: Flat black
da_DK: Mat sort

en: Black
da_DK: Sort

en: Blue
da_DK: Blå

en: No sidebars : full width layout
da_DK: Intet sidepanel: Layout i fuld bredde

en: 2 sidebars : Right and Left
da_DK: To sidepaneler: højre og venstre

en: Left sidebar
da_DK: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da_DK: Højre sidepanel

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Upload
da_DK: Overfør

en: Check the documentation
da_DK: Se dokumentationen

en: Need help to create a slider ?
da_DK: Brug for hjælp til at oprette en Slider ?

en: Create a slider
da_DK: Opret en Slider

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
da_DK: For at kopiere systemet infos, klik nedenfor og tryk på Ctrl + C (PC) eller Cmd + C (Mac).

en: Please include the following informations when posting support requests
da_DK: Vedlæg følgende informationer, når du sender supportanmodninger

en: System Informations
da_DK: System informationer

en: Changelog in version %1$s
da_DK: Ændringslog for version %1$s

en: About Customizr
da_DK: Om Customizr

en: Current slide
da_DK: Nuværende slide

en: Edit this slide
da_DK: Redigér dette slide

en: No Image Selected
da_DK: Der er ikke valgt noget billede

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Button Text
da_DK: Knaptekst

en: Slide Text
da_DK: Slider tekst

en: Title
da_DK: Titel

en: Slide Image
da_DK: Slider billede

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
da_DK: Denne slider har ingen slides at vise. Gå til mediebiblioteket og tilføj billeder til den.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
da_DK: Du har ikke oprettet en slider endnu. Skriv et slidernavn og klik på knappen for at tilføje din første slider.

en: Add a slider
da_DK: Tilføj en slider

en: No link
da_DK: Intet link

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
da_DK: Vælg linket side eller indlæg (blandt de seneste 100).

en: Button text (80 char. max length)
da_DK: Knaptekst (maks. 80 tegn)

en: Title and text color
da_DK: Titel- og tekstfarve

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
da_DK: Beskrivelse tekst (under titlen, maks. 250 tegn)

en: Title text (80 char. max length)
da_DK: Titeltekst (maks. 80 tegn)

en: Add to a slider (create one if needed)
da_DK: Tilføj til slider (opret om nødvendigt en)

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
da_DK: Du har ikke oprettet en slider endnu. Gå til mediebiblioteket, rediger dine billeder og tilføj dem til din slider.

en: Delete slider
da_DK: Slet slider

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
da_DK: Slideren slettes permanent (billeder, handlinger og links bevares).

en: Delete this slider
da_DK: Slet denne slider

en: Slider Layout : set the slider in full width
da_DK: Slider layout: Sæt slider til fuld bredde

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
da_DK: Forsinkelse mellem hvert slide i millisekunder (standard: 5000 ms)

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
da_DK: For at lave en ny slider skal du åbne mediebiblioteket, redigere dine billeder og tilføje dem til din nye slider.

en: &mdash; Select a slider &mdash;
da_DK: &mdash; Vælg en slider &mdash;

en: Choose a slider
da_DK: Vælg en slider

en: Add a slider to this post/page
da_DK: Tilføj slider til dette indlæg/side

en: Default layout %1s
da_DK: Standard layout %1s

en: Select a specific layout for %1$s
da_DK: Vælg et specifikt layout for %1$s

en: here
da_DK: her

en: this post
da_DK: dette indlæg

en: this page
da_DK: denne side

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
da_DK: Du kan definere et specifikt layout for %1$s ved hjælp af de foruddefinerede venstre og højre sidepaneler. Standard-layouts kan defineres i WordPress Tilpas %2$s.<br />

en: posts
da_DK: indlæg

en: pages
da_DK: sider

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
da_DK: Standard %1$s layout er sat til : %2$s

en: Slider Options
da_DK: Slider indstillinger

en: Layout Options
da_DK: Layout indstillinger

en: Upgrade Wordpress Now
da_DK: Opgradér WordPress nu

en: This theme requires WordPress 3.4+
da_DK: Detta tema kræver WordPress 3.4+

en: Upgrade WP
da_DK: Opgradér WP

en: Jump to the blog design options
da_DK: Gå til blog design mulighederne

en: More grid design options
da_DK: Flere muligheder for gitterdesign
