Themes - Customizr - en to fi translation catalogue (863 entries)

en: %1$s at %2$s
fi: %1$s, %2$s

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
fi: %s ja valitse asetus 'Lataa kuvat vieritettäessä' osiosta 'Sivuston suorituskyky'.

en: %s post | %s posts
fi[0]: %s artikkeli
fi[1]: %s artikkelia

en: %s result | %s results
fi[0]: %s tulos
fi[1]: %s tulosta

en: %s to display a featured image here.
fi: %s näyttääksesi tässä artikkelikuvan.

en: &larr; Previous
fi: &larr; Edellinen

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
fi: &mdash; Blogisi artikkeleista automaattisesti luotu kuvasarja &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
fi: &mdash; Demo &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
fi: &mdash; Ei kuvasarjaa &mdash;

en: &mdash; Select a slider &mdash;
fi: &mdash; Valitse kuvasarja  &mdash;

en: (Edit)
fi: (Muokkaa)

en: (number of words)
fi: (sanojen määrä)

en: (updated %s days ago)
fi: (muokattu %s päivää sitten)

en: (updated 1 day ago)
fi: (muokattu eilen)

en: (updated on %1$s)
fi: (muokattu %1$s)

en: (updated today)
fi: (muokattu tänään)

en: 2 sidebars : Right and Left
fi: 2 sivupalkkia: oikea ja vasen

en: 404 Not Found
fi: 404 Ei löytynyt

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fi: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vanhemmat kommentit

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fi: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vanhemmat artikkelit

en: <u>Search tips</u> : If you get too many results, try to narrow down your search by prefixing it with "customizr" for example. If there are no results, try different keywords and / or spelling variations
fi: <u>Hakuvinkki:</u> Jos saat liian paljon tuloksia, voit yrittää rajata hakuasi esim. etuliitteellä "customzr". Jos tuloksia ei tule lainkaan, kokeile muita avainsanoja tai sanamuotoja.

en: A static page
fi: Staattinen sivu

en: AUTHOR | AUTHORS
fi[0]: KIRJOITTAJA

en: About %s
fi: Lisätietoa aiheesta %s

en: About Customizr
fi: Lisätietoa Customizr-teemasta

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
fi: Aktivoi tämä asetus siirtääksesi sivupalkit (jos niitä on) pääasiallisen sisällön perään älypuhelimien tai tablettien näytöillä.

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add a menu
fi: Lisää valikko

en: Add a slider
fi: Lisää kuvasarja

en: Add a slider to this post/page
fi: Lisää kuvasarja tähän artikkeliin/sivuun

en: Add it
fi: Lisää tämä

en: Add to a slider (create one if needed)
fi: Lisää kuvasarjaan (tarvittaessa luo uusi)

en: Add widgets
fi: Lisää vimpaimia

en: Add widgets to the footer %s or %s.
fi: Lisää vimpaimia alatunnisteeseen %s tai %s.

en: Add widgets to the zone :
fi: Lisää vimpaimia alueelle:

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
fi: Lisää vimpaimia sivupalkkiin %s tai %s.

en: Advanced options
fi: Edistyneen valinnat

en: After the content and sidebars columns
fi: Sisällön ja sivupalkkien jälkeen

en: After the title
fi: Otsikon jälkeen

en: Alert (orange)
fi: Huomio (oranssi)

en: All rights reserved
fi: Kaikki oikeudet pidätetään

en: Also applied to the secondary menu if any.
fi: Vaikuttaa myös toissijaiseen valikkoon, jos sellainen on määritelty.

en: Alternate thumbnail/content
fi: Vaihteleva esikatselukuva/sisältö

en: Alternate thumbnails layout
fi: Vaihteleva esikatselukuva

en: Always visible
fi: Aina näkyvissä

en: An error occurred: malformed social links
fi: Tapahtui virhe: vääränmuotoinen sosiaalinen linkki

en: An horizontal menu can be displayed in the main header with this option. Make sure you have assigned a menu to this location in the menu panel.
fi: Tällä asetuksella vaakasuora valikko näytetään pääotsakkeessa. Varmista, että olet valinnut valikon tälle paikkaan valikkosivulta.

en: Animated underline effect on link hover
fi: Animoitu alleviivausefekti leijutettaessa

en: Appearance > themes
fi: Ulkonäkö > Teemat

en: Appears before the site footer
fi: Ilmestyy ennen alatunnistetta

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
fi: Näkyy artikkeleissa, staattisilla sivuilla, arkistoissa ja haku-sivuilla

en: Apply Customizr effects to galleries images
fi: Käytä gallerian kuvissa Customizr-tehosteita

en: Apply a category filter to your home / blog posts
fi: Suodata etusivulla / blogissa näytettävät artikkelit kategorian perusteella

en: Apply a colored bottom border to each grid items
fi: Lisää Ruudukon kohteisiin väritetty alareuna

en: Apply a dark overlay on your slider's images
fi: Lisää tumma kalvo kuvasarjan kuvien päälle

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
fi: Käytä suurennettua alkukirjainta sivun ensimmäisessä kappaleessa

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
fi: Käytä suurennettua alkukirjainta artikkelin tai sivun ensimmäisessä tekstikappaleessa

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
fi: Käytä suurennettua alkukirjainta yksittäisen artikkelin ensimmäisessä kappaleessa

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
fi: Käytä suurennettua alkukirjainta, kun kappaleessa on vähintään näin monta sanaa:

en: Apply a random color skin on each page load.
fi: Väriteema valitaan satunnaisesti joka kerta, kun sivu ladataan.

en: Apply a shadow to each grid items
fi: Lisää Ruudukon kohteisiin varjo

en: Apply lightbox effects to galleries images
fi: Gallerian kuvissa käytetään Lightbox-tehostetta

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
fi: Lisää tyylikkään laajennustehosteen kursorin alla oleville gallerian kuville

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
fi: Käytä ruudukkoasettelua arkistossa (arkistot, kategoriat, kirjoittaja)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
fi: Käytä ruudukkoasettelua etusivulla/blogissa

en: Apply the grid layout to Search results
fi: Käytä ruudukkoasettelua hakutuloksiin

en: Apply this height to all sliders
fi: Käytät tätä korkeutta kaikkiin kuvasarjoihin

en: Archive titles
fi: Arkiston otsikot

en: Archives
fi: Arkisto

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
fi: Haluatko varmasti poistaa  : <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Author Infos location
fi: Kirjoittajatietojen sijainti

en: Author pages titles
fi: Kirjoittaja-sivujen otsikot

en: Authors
fi: Kirjoittajat

en: Automatically adapt the font size to the width of the devices
fi: Sovita fonttikoko automaattisesti laitteen leveyteen

en: Autoscale images on zoom
fi: Skaalaa zoomatut kuvat automaattisesti

en: Back Home
fi: Takaisin etusivulle

en: Back to post list
fi: Artikkelisivulle

en: Back to top
fi: Takaisin ylös

en: Back to top arrow position
fi: Takaisin ylös -nuolen sijainti

en: Before the title boxed
fi: Ennen otsikkoa laatikossa

en: Before the title in full width
fi: Ennen otsikkoa täydellä leveydellä

en: Behaviour on scroll
fi: Toiminto rullattaessa

en: Below the logo
fi: Logon alla

en: Black
fi: Musta

en: Blue
fi: Sininen

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Boxed
fi: Laatikoitu

en: Breadcrumb
fi: Navigointipalkki

en: Browse:
fi: Selaa:

en: Button Text
fi: Painikkeen teksti

en: Button text
fi: Painikkeen teksti

en: Button text (80 char. max length)
fi: Painikkeen teksti (max 80 merkkiä)

en: Buttons and text
fi: Painikkeet ja teksti

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
fi: Oletuksena Wordpress näyttää menneet kommentit riippumatta siitä, onko niitä hyväksytty sivuilla tai artikkeleissa. Poistamalla tämän asetuksen kommenttihistorian näyttäminen voidaan estää.

en: Call to action button
fi: Painikkeeseen

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Category pages titles
fi: Kategoriasivun otsikot

en: Change Image
fi: Vaihda kuva

en: Change the header layout
fi: Muuta otsakkeen asettelua

en: Changelog in version %1$s
fi: Muutosloki, versio %1$s

en: Changing the layout in the Customizr theme
fi: Asettelun muokkaaminen Customizr-teemassa

en: Check out some example of uses
fi: Katso esimerkkejä käyttötavoista

en: Check the documentation
fi: Katso dokumentaatio

en: Check the front page slider doc &raquo;
fi: Vilkaise etusivun kuvasarjan ohjeet &raquo;

en: Check the slider doc now &raquo;
fi: Vilkaiset kuvasarjan ohjeet saman tien &raquo;

en: Check this option to delay the loading of non visible images in sliders. This can greatly improve the speed of your website.
fi: Valitse tämä viivyttääksesi kuvasarjassa vielä näkymättömien kuvien latausta. Tämä voi nopeuttaa sivustoasi merkittävästi.

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
fi: Valitse tämä ruudun ulkopuolella olevien kuvien lataamisen viivästyttämiseksi; kuvat ladataan dynaamisesti ruudun selaamisen yhteydessä. Tämä voi parantaa suorituskykyä vähentämällä pitkien kuvia sisältävien sivujen kuormitusta.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
fi: Valitse tämä näyttääksesi kirjoittajasta infolaatikot jokaisen artikkelin sisällön perässä. Huomaa: kirjoittajan infokentät tulee täyttää käyttäjän profiilissa.

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
fi: Valitse tämä avataksesi linkin selaimessa toiseen välilehteen.

en: Choose Image
fi: Valitse kuva

en: Choose a layout for the header
fi: Valitse otsakkeen asettelu

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
fi: Valitse linkitettävä sivu tai artikkeli (viimeisten 100 joukosta)

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
fi: Valitse mobiililaiteiden (responsiivinen) toiminta toissijaiselle valikolle.

en: Choose a predefined skin
fi: Valitse etukäteen valittu skini

en: Choose a slider
fi: Valitse kuvasarja

en: Choose content and layout
fi: Valitse sisältö ja asettelu

en: Choose the global default layout
fi: Valitse yleinen oletusasettelu

en: Choose the pages default layout
fi: Valitse sivujen oletusasettelu

en: Choose the posts default layout
fi: Valitse artikkelien oletusasettelu

en: Classical
fi: Klassinen

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
fi: Klikkaa ylläolevaa kenttää ja valitse ne kategoriat, joiden artikkelit haluat näyttää. Jos kenttä on tyhjä, artikkeleita ei suodateta.

en: Close
fi: Sulje

en: Close Editor
fi: Sulje editori

en: Column layout, Post lists design, Thumbnails, Post Metas, Navigation, ...
fi: Asettelu sarakkeisiin, artikkelilistojen, esikatselu, metatiedot, navigointi, ...

en: Comment navigation
fi: Kommenttien navigointi

en: Comment on | Comments on
fi[0]: Kommentti:
fi[1]: Kommentit:

en: Comment(s) on
fi: Kommentit aiheesta

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments are closed.
fi: Kommentointi on suljettu.

en: Comments bubble color
fi: Kommenttikuplan väri

en: Comments bubble shape
fi: Kommenttikuplan muoto

en: Comments location
fi: Kommenttien sijainti

en: Contact me on Snapchat
fi: Ota yhteyttä Snapchatissa

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Jatka lukemista <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a slider
fi: Luo kuvasarja

en: Create and organize your social links
fi: Luo ja hallinnoi sosiaalisia linkkejä

en: Current slide
fi: Nykyinen kuva

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom CSS
fi: Oma CSS

en: Custom Page Example
fi: Mukautetun sivun esimerkki

en: Custom featured page %1$s
fi: Kustomoitu korostettu sivu %1$s

en: Customize it now
fi: Mukauta heti

en: Customize or remove %s
fi: Mukauta tai poista %s

en: Customize or remove the posts slider
fi: Mukauta tai poista artikkelipalkki

en: Customize or remove this slider
fi: Kustomoi tai poista tämä palkki

en: Customizer screen
fi: Customizr-ikkuna

en: Customizr Demo 1
fi: Customiz-demo 1

en: Customizr Demo 2
fi: Customiz-demo 2

en: Customizr is a clean responsive theme
fi: Customizr on siisti ja mukautuva teema

en: Customizr is a simple and fast WordPress theme designed to help you attract and engage more visitors. Provides a perfect user experience on smartphones. Powers more than 100K active sites around the world. Hundreds of 5-stars reviews received on WordPress.org.
fi: Customizr on simppeli ja nopea WordPress-teema, joka auttaa sinua houkuttelemaan ja sitouttamaan enemmän vierailijoita. Se tarjoaa parhaan kokemuksen älypuhelimille. Se on käytössä yli 100 000 aktiivisella sivustolla eri puolilla maailmaa ja sillä on satoja 5 tähden arvosteluja WordPress.orgissa.

en: Customizr theme
fi: Customizrilla

en: Customizr theme documentation
fi: Customizr-teeman dokumentaatio

en: Daily Archives:
fi: Päivittäiset arkistot:

en: Daily Archives: %s
fi: Päivittäiset arkistot: %s

en: Dark
fi: Tumma

en: Date of the last update
fi: Edellisen muokkauksen päivämäärä

en: Default
fi: Oletus

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
fi: Oletus %1$s asettelun valinta on: %2$s

en: Default (grey)
fi: Oletus (harmaa)

en: Default layout %1s
fi: Oletusasettelu %1s

en: Delay between each slides
fi: Viive kuvien välillä

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
fi: Viive kuvasarjan kuvien välillä millisekunteina (oletus: 5000ms)

en: Delete slider
fi: Poista kuvasarja

en: Delete this slider
fi: Poista tämä kuvasarja

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
fi: Kuvausteksti (Otsikon alla, max 250 merkkiä)

en: Design settings for desktops and laptops
fi: Muotoiluasetukset pöytäkoneille ja kannettaville tietokoneille

en: Design settings for smartphones and tablets in portrait orientation
fi: Muotoiluasetukset älypuhelinten ja tablettien pystysuoralle asettelulle

en: Designed with the %s
fi: Suunniteltu %s

en: Desktop devices : %s
fi: Päätelaitteet: %s

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
fi: Tiesitkö, että voit helposti nopeuttaa sivun latautumista lykkäämällä kuvaruudun ulkopuolisten kuvien lataamista?

en: Disable
fi: Pois käytöstä

en: Disabled if the random option is on.
fi: Pois käytöstä, jos 'satunnainen' valinta on käytössä.

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
fi: Ota selvää, miten voit korvata tai poistaa tämän esimerkkikuvasarjan.

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
fi: Tutustu Customizr Wordpress-teemaan &raquo;

en: Discover the features and benefits
fi: Tutustu hyödyllisiin ominaisuuksiin

en: Display Breadcrumb
fi: Näytä navigointipalkki

en: Display a back to top arrow on scroll
fi: Näytä "takaisin ylös"-nuoli rullattaessa

en: Display a label next to the menu button.
fi: Näytä pienoiskuvake menuvalikon vieressä.

en: Display a page icon next to the page title
fi: Näytä sivukuvake sivun otsikon vierellä

en: Display a post icon next to the single post title
fi: Näytä artikkelikuvake yksittäisen artikkelin otsikon vierellä

en: Display a recent update notice
fi: Näytä huomautus viimeaikaisesta muokkauksesta

en: Display a search button in the header
fi: Näytä hakupainike otsakkeessa

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
fi: Näytä toinen (vaakasuora) valikko otsakkeessa.

en: Display a topbar
fi: Näytä yläpalkki

en: Display an author box after each single post content
fi: Näytä kirjoittaja-laatikko jokaisen erillisen artikkelin perässä

en: Display an icon next to each post title in an archive page
fi: Näytä kuvake jokaisen artikkelin otsikon vieressä arkistosivulla

en: Display an icon next to external links
fi: Näytä kuvake ulkoisten linkkien vierellä

en: Display an icon next to the archive title
fi: Näytä kuvake arkiston otsikon vierellä

en: Display boxed
fi: Näytä laatikoituna

en: Display full-width
fi: Näytä täydellä leveydellä

en: Display help notices on front-end for logged in users.
fi: Näytä apuhuomautuksia sivustolle kirjautuneille käyttäjille.

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
fi: Näytä hierarkiset jäsentelyt (kuten kategoriat)

en: Display home featured pages area
fi: Näytä korostetut sivut etusivulla

en: Display icons next to titles
fi: Näytä kuvakkeet otsikoiden vierellä

en: Display in the header
fi: Näytä otsakkeessa

en: Display in the main header section
fi: Näytä varsinainen otsake

en: Display in the mobile menu
fi: Näytä mobiilivalikossa

en: Display in the mobile navbar
fi: Näytä mobiilin navigointipalkissa

en: Display in the topbar
fi: Näytä yläpalkissa

en: Display menu in a box
fi: Näytä valikko laatikossa

en: Display navigation dots
fi: Näytä navigointipisteet

en: Display navigation dots at the bottom of your slider.
fi: Näytä navigointipisteet kuvasarjan alaosassa.

en: Display navigation in pages
fi: Näytä navigointi sivunäkymässä

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
fi: Näytä ei-hierarkiset jäsentelyt (kuten tagit)

en: Display post format icons
fi: Näytä artikkelin tyypin ikonit

en: Display posts metas
fi: Näytä artikkeleiden metatiedot

en: Display posts metas for single posts
fi: Näytä artikkelien metatiedot yksittäisissä artikkeleissa

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
fi: Näytä artikkelien metatiedot artikkelilistauksissa (arkistot, blogi)

en: Display posts metas on home
fi: Näytä artikkelien metatiedot etusivulla

en: Display posts navigation
fi: Näytä artikkelien navigointi

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
fi: Näytä artikkelien navigointi artikkelilistauksissa (arkistot, blogisivu, kategoriat, hakutulokset, ...)

en: Display posts navigation in single posts
fi: Näytä artikkelien navigointi yksittäisissä artikkeleissa

en: Display randomized related articles below the post
fi: Näytä artikkelin alapuolella sattumanvaraisia aiheeseen liittyviä artikkeleita

en: Display the author
fi: Näytä kirjoittaja

en: Display the breadcrumb in pages
fi: Näytä navigointipalkki sivuilla

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
fi: Näytä navigointipalkki artikkelilistauksissa: blogisivu, arkistot, hakutulokset...

en: Display the breadcrumb in single posts
fi: Näytä navigointipalkki yksittäisillä sivuilla

en: Display the breadcrumb on home page
fi: Näytä navigointipalkki etusivulla

en: Display the comment list
fi: Näytä kommenttilista

en: Display the excerpt
fi: Näytä Ote

en: Display the full content
fi: Näytä koko sisältö

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
fi: Näytä huomautus, jos viimeisin muokkaus on (tarkalleen) vähemmän kuin n päivää vanha

en: Display the number of comments below the post titles
fi: Näytä kommenttien määrä artikkelin otsikon alapuolella

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
fi: Näytä kommenttien määrä artikkelin otsikon vieressä olevassa kuplassa

en: Display the post thumbnails
fi: Näytä artikkeliden esikatselukuvat

en: Display the publication date
fi: Näytä julkaisupäivämäärä

en: Display the shopping cart in the header
fi: Näytä ostoskori otsakkeessa

en: Display the tagline in the header
fi: Näytä kuvausteksti otsakkeessa

en: Display the title
fi: Näytä otsikko

en: Display the update date
fi: Näytä muokkauspäivämäärä

en: Display thumbnail placeholder if no images available
fi: Näytä esikatselukuvan kuvake, jos kuvaa ei ole saatavilla

en: Display top border
fi: Näytä yläreunus

en: Do not display
fi: Älä näytä

en: Don't display
fi: Älä näytä

en: Don't display any menus in the header of your website
fi: Älä näytä mitään valikoita sivuston otsakkeessa

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
fi: Etkö tiedä, kuinka sivun esittelykuva asetetaan? Opi tekemään se täällä: %s.

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
fi: Etkö ole ennen asettanut artikkeliin artikkelikuvaa? Lue lisäohjeita %s.

en: Don't show any posts or page
fi: Älä näytä mitään artikkelia tai sivua

en: Done !
fi: Tehty!

en: Drop cap style
fi: Suurennetun alkukirjaimen tyyli

en: Drop caps
fi: Suurennettu alkukirjain

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
fi: Dynaaminen sivupalkkien uudelleenjärjestäminen pienillä laitteilla

en: Dynamic slider images centering on any devices
fi: Dynaaminen kuvasarjan keskittäminen millä tahansa laitteella

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
fi: Denaaminen esikatselukuvien keskittäminen millä tahansa laitteella

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
fi: Luo uusia kuvasarjoja helposti ja lisää ne helposti mihin tahansa artikkeliin tai sivuun.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edit now.
fi: Muokkaa heti.

en: Edit this slide
fi: Muokkaa tätä kuvaa

en: Enable
fi: Käytössä

en: Enable Customizr effects on hover
fi: Käytä Customizr-tehostetta kursorin alla oleville kuville

en: Enable Customizr galleries
fi: Ota käyttöön Customizr-galleriat

en: Enable Lightbox effect in galleries
fi: Ota käyttöön Lightbox-tehoste galleriassa

en: Enable Smooth Scroll
fi: Ota käyttöön pehmeä vieritys

en: Enable comments on pages
fi: Salli sivujen kommentointi

en: Enable comments on posts
fi: Ota kommentit käyttöön sivuilla

en: Enable drop caps
fi: Ota suurennettu alkukirjain käyttöön

en: Enable drop caps in pages
fi: Ota suurennettu alkukirjain käyttöön sivuilla

en: Enable drop caps in posts
fi: Ota suurennettu alkukirjain käyttöön artikkeleissa

en: Enabling this option will glue your footer to the bottom of the screen, when pages are shorter than the viewport's height.
fi: Tämä asetus liimaa alaviitteen sivun alareunaan silloinkin, kun sivu on matalampi kuin ikkunan korkeus.

en: Enter the URL
fi: Syötä URL

en: Enter the audio url
fi: Syötä audion url

en: Enter the author
fi: Lisää kirjoittaja

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
fi: Syötä sosiaalisen profiilin kokonainen url-osoite (täytyy olla toimiva)

en: Enter the text
fi: Syötä teksti

en: Enter the title
fi: Syötä otsikko

en: Enter the video url
fi: Syötä videon url

en: Entire slide
fi: Koko kuvaan

en: Entire slide and call to action button
fi: Koko kuvaan ja painikkeeseen

en: Ex. Logo upload
fi: Esim. Logon lataus

en: Expand submenus on click
fi: Alavalikko laajenee klikkaamalla

en: Expand submenus on hover
fi: Alavalikko laajenee, kun hiiri siirretään sen päälle

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
fi: Laajenna viimeisin kiinnitetty julkaisu (vain etusivu ja blogisivu)

en: F j, Y
fi: j.n.Y

en: Fade effect on link hover
fi: Häive efekti kursorin alla olevalle linkille

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
fi: Favicon-lataus (tuetut formaatit: .ico, .png, .gif)

en: Featured Image
fi: Esittelykuva

en: Featured page
fi: Ehdotettu sivu

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
fi: Korostetun sivun kuvausteksti: käytä sivun Otenäkymää tai aseta mukautettu teksti Customizr:in valikossa.

en: Featured pages options
fi: Korostettujen sivujen valinnat

en: Featured text %1$s (200 char. max)
fi: Korostettu kuvaus %1$s (enintään 200 merkkiä)

en: Featured text one (200 char. max)
fi: Korostettu kuvaus 1 (enintään 200 merkkiä)

en: Featured text three (200 char. max)
fi: Korostettu kuvaus 3 (enintään 200 merkkiä)

en: Featured text two (200 char. max)
fi: Korostettu kuvaus 2 (enintään 200 merkkiä)

en: Flat black
fi: Tasainen musta

en: Flat orange
fi: Tasainen oranssi

en: Flat purple
fi: Tasainen violetti

en: Flat red
fi: Tasainen punainen

en: Flat yellow
fi: Tasainen keltainen

en: Follow me on Dribbble
fi: Seuraa minua Dribbblessä

en: Follow me on Facebook
fi: Seuraa meitä Facebookissa

en: Follow me on Flickr
fi: Seuraa meitä Flickr:issä

en: Follow me on Github
fi: Seuraa minua Githubissa

en: Follow me on Google+
fi: Seuraa meitä Google+:ssa

en: Follow me on Instagram
fi: Seuraa minua Instagramissa

en: Follow me on LinkedIn
fi: Seuraa minua LinkedInissä

en: Follow me on Tumblr
fi: Seuraa minua Tumblrissa

en: Follow me on Twitter
fi: Seuraa meitä Twitterissä

en: Follow me on VKontakte
fi: Seuraa minua VKontaktessa

en: Follow me on WordPress
fi: Seuraa meitä WordPressissä

en: Follow me on Xing
fi: Seuraa minua Xingissä

en: Follow me on Yelp
fi: Seuraa minua Yelpissä

en: Follow me on Youtube
fi: Seuraa minua Youtubessa

en: Follow us
fi: Seuraa meitä

en: Follow us on
fi: Seuraa meitä

en: Footer
fi: Alaviite

en: Footer Credits section layout
fi: Alatunnisteen tekijäosion asettelu

en: Footer Horizontal Widget Area
fi: Alatunnisteen vaakasuuntainen vimpainalue

en: Footer Widget Area One
fi: Alatunnisteen vimpainalue 1

en: Footer Widget Area Three
fi: Alatunnisteen vimpainalue 3

en: Footer Widget Area Two
fi: Alatunnisteen vimpainalue 2

en: Footer global settings
fi: Alaviitteen yleiset asetukset

en: Footer style
fi: Alaviitteen tyyli

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
fi: Rajoita aukeava valikon korkeus enintään ruudun korkuiseksi mobiililaitteilla (responsiivinen).

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
fi: Lisätietoa kuvasarjoista löydät dokumentaatiosivulta:

en: Force default layout everywhere
fi: Pakota oletusasettelu kaikkialle

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
fi: Pakota logo kokoon max-leveys:250px, max-korkeus: 100px

en: Format: audio
fi: Tyyppi: ääni

en: Format: link
fi: Tyyppi: linkki

en: Format: quote
fi: Tyyppi: lainaus

en: Format: video
fi: Tyyppi: video

en: Formatting : links, paragraphs ...
fi: Muotoilu: linkit, kappaleet, ...

en: Front Page Content
fi: Etusivun sisältö

en: Front page
fi: Etusivu

en: Front page displays
fi: Etusivulla näytetään

en: Front page slider name
fi: Etusivun kuvasarjan nimi

en: Front-end Icons (Font Awesome)
fi: Käyttöliittymän kuvakkeet (Font Awesome)

en: Front-end placeholders and help blocks
fi: Käyttöliittymän paikkamerkit ja apupalkit

en: Full width slider
fi: Koko sivun levyinen kuvasarja

en: Galleries
fi: Galleriat

en: General design settings
fi: Yleiset muotoiluasetukset

en: Global Post Lists Settings
fi: Yleiset artikkelilistojen asetukset

en: Global settings
fi: Yleiset asetukset

en: Go Pro
fi: Liity Pro:ksi

en: Go to Dashboard
fi: Mene ohjauspaneeliin

en: Go to Dashboard &rarr; Home
fi: Mene ohjauspaneeliin &rarr; Koti

en: Google fonts pairs
fi: Google-fonttiparit

en: Green
fi: Vihreä

en: Green blue
fi: Vihreä ja sininen

en: Grey
fi: Harmaa

en: Grid layout
fi: Ruudukko

en: Happy user of Customizr?
fi: Tyytyväinen Customizrin käyttäjä?

en: Header
fi: Otsake

en: Header background color
fi: Otsakkeen taustaväri

en: Header design and layout
fi: Otsakkeen muoto ja asettelu

en: Header foreground color
fi: Otsakkeen etualan väri

en: Header settings for %s
fi: Otsakkeen asetukset %s

en: Header style
fi: Otsakkeen tyyli

en: Header topbar layout
fi: Otsakkeen yläpalkin asettelu

en: Hide
fi: Piilota

en: High resolution (Retina) support
fi: Korkean resoluution (Retina) tuki

en: Home
fi: Etusivu

en: Home featured page one
fi: Etusivun korostettu sivu 1

en: Home featured page three
fi: Etusivun korostettu sivu 3

en: Home featured page two
fi: Etusivun korostettu sivu 2

en: Horizontal Top Bar Menu. (make sure that the topbar is displayed in the header settings ).
fi: Vaakasuuntainen ylävalikko. (varmista ylätunnisteen asetuksista, että yläpalkki näytetään)

en: Horizontal widget area in your footer
fi: Vaakasuuntainen vimpainalue, joka sijaitsee sivun alatunnisteessa

en: Hover move effect for the sub menu items
fi: Liikauta alivalikon kohteita kursorin alla

en: How to create and use a child theme ?
fi: Miten aliteemoja luodaan ja käytetään?

en: Icon color
fi: Kuvakkeen väri

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
fi: Jos valikon paikalle ei ole valittuna ainuttakaan valikkoa, käytetään oletuksena sivuvalikkoa.

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
fi: Jos tämä on valittu, kommentointi on sallittu kaikentyyppisissä artikkeleissa. Voit estää yksittäisten artikkeleiden kommentoinnin pikamuokkaus-tilassa

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
fi: Valittuna tämä asetus kiinnittää otsakkeen ruudun ylälaitaan alaspäin rullattaessa.

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
fi: Jos tämä on valittu, sivujen kommentointi on sallittu. Voit estää yksittäisten sivujen kommentoinnin pikamuokkaus-tilassa sivulistauksessa.

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
fi: Valittuna tämä asetus kietoo otsikon valikon/kuvauksen/sosiaaliset linkit vaaleanharmaaseen laatikkoon.

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
fi: Jos tämä on valittu, kuvan klikkaaminen aktivoi korostetut ikkunan zoom-efektillä. Huomio: jotta tämä efekti toimii artikkeleissa ja sivuilla, kuvien täytyy olla linkitettyinä alkuperäiseen mediatiedostoon.

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
fi: Jos tämä on valittuna, samalle sivulla osoittavan ankkurin klikkaaminen aktivoi pehmeä rullauksen sivua pitkin.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
fi: Jos tämä on valittu, kuvat pakotetaan mahtumaan Lightboxin ruutuun.

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
fi: Tämän ollessa valittuna Kuvasarajojen vieritys on hitaampi kuin sivun (parallaksi-efekti)

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
fi: Jos tämä on valittu, verkkosivusi tukee korkean resoluution laitteita.

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
fi: Jos artikkelikuvaa ei ole asetettu, käytetään viimeisintä artikkeliin liitettyä kuvaa.

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : mobile, main, secondary, topbar.
fi: Jos valitulla valikkopaikalle ei ole mitään, teema yrittää sijoittaa sinne uuden valikon tässä järjestyksessä: mobiili, päävalikko, toissijainen, yläpalkki.

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
fi: Jos tämä on valittu, mukautettava huomautus viimeaikaisesta muokkauksesta esitetään otsikon vieressä.

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
fi: Jos tämä on valittuna, ylimääräinen päivämäärätieto artikkelin edellisestä muokkauksesta voidaan näyttää (mitään ei näytetä, jos artikkelia ei ole koskaan muokattu).

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
fi: Jos tämä on valittu, uusien kuvien koko muutetaan vastaamaan mukautettu korkeutta latauksen yhteydessä. Tämä nopeuttaa latauksen suoritusta.

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
fi: Jos olet tyytyväinen teemaan, tuo se ilmi osoitteessa wordpress.org ja kirjoita Customizrista mukava arvostelu! <br/> (Olemme addiktoituneet palautteen saamiseen...)

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
fi: Jos kaipaat virikkeitä, käy katsomassa online-demojamme:

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
fi: Jos haluat muuttaa etusivun asettelua, avaa ylläoleva 'Etusivu'-osio.

en: If you want to display the search icon in your topbar, make sure the topbar is displayed by checking "Display a topbar" above.
fi: Jos haluat, että hakukuvake näkyy yläpalkissa, varmista, että yläpalkki on näkyvissä valitsemalla ylempää vaihtoehto "Näytä yläpalkki".

en: Image settings
fi: Kuva-asetukset

en: Images navigation
fi: Kuvien navigointi

en: Important (red)
fi: Tärkeä (punainen)

en: Important note
fi: Tärkeä huomautus

en: Improve your page speed by loading smaller images for mobile devices
fi: Paranne sivuston nopeutta lataamalla pienempiä kuvia mobiililaitteille

en: Improve your page speed by loading smaller slider images for mobile devices
fi: Parantaa sivustosi nopeutta lataamalla pienempiä kuvasarjan kuvia mobiililaitteille

en: In a few keywords, describe the information you are looking for.
fi: Kuvaile parilla sanalla, mistä aiheesta etsit tietoa.

en: In desktop and mobile devices
fi: Pöytäkoneella ja mobiililaitteilla

en: In desktop devices
fi: Pöytäkoneella

en: In mobile devices
fi: Mobiililaitteilla

en: In the topbar
fi: Yläpalkissa

en: Include only sticky posts
fi: Näytä vain kiinnitetyt artikkelit

en: Info (blue)
fi: Info (sininen)

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
fi: On erityisen suositeltavaa uudelleengeneroida mediakirjaston kuvat korkealla resoluutiolla tämän ilmaisen lisäosan avulla

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
fi: Siirry Yoast SEO murupolulle %s

en: Jump to the blog design options
fi: Siirry blogia koskeviin asetuksiin

en: Jump to the customizer now
fi: Siirry heti muokkaimeen

en: Just use it as you want !
fi: Käytä sitä niin kuin haluat!

en: Large bubbles
fi: Suuret kuplat

en: Layout Options
fi: Ulkoasun asetukset

en: Lazy load the images in sliders
fi: Laiska lataus kuvasarjoissa

en: Learn more about post categories in WordPress
fi: Lue lisää artikkelien kategorioista WordPressissä

en: Learn more about this in the documentation
fi: Opi lisää lukemalla dokumentaatio

en: Leave a comment
fi: Jätä kommentti

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Left Sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Light
fi: Vaalea

en: Light blue
fi: Vaaleansininen

en: Light green
fi: Vaaleanvihreä

en: Light grey
fi: Vaaleanharmaa

en: Lightbox effect on images
fi: Lightbox-efektit kuvissa

en: Link
fi: Linkki

en: Link URL
fi: Linkin URL

en: Link post with
fi: Linkitä artikkeli

en: Link target
fi: Linkin kohde

en: Link the whole slide
fi: Linkitä koko kuva

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: Link to full-size image
fi: Linkki täysikokoisiin kuviin

en: Load Font Awesome resources
fi: Lataa Font Awesome-resurssit

en: Load images on scroll
fi: Lataa kuvat rullattaessa

en: Logo / title centered
fi: Logo / otsikko keskitetty

en: Logo / title on the left
fi: Logo / otsikko vasemmalla

en: Logo / title on the right
fi: Logo / otsikko oikealla

en: Main Content
fi: Pääsisältö

en: Main Header section layout
fi: Pääotsakkeen asettelu

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Main header section
fi: Varsinainen otsake

en: Main menu design
fi: Päävalikon asettelu

en: Make sure that you have assigned your menus to the relevant locations %s.
fi: Varmista, että olet valinnut valikot sopiviin paikkoihin %s.

en: Make sure the topbar is displayed. You can control the visibility of the topbar in the %s.
fi: Varmista, että yläpalkki on näkyvissä. Voit hallita yläpalkin näkyvyyttä osiossa %s.

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
fi: Monien asettelu- ja suunnitteluvalintojen säätäminen tapahtuu suoraan WordPressin kustomointi-ikkunasta: näet vaikutuksen välittömästi!

en: Max. length for post titles (in words)
fi: Maksimipituus artikkelin otsikolle (sanojen määrä)

en: Maximum number of posts per page
fi: Suurin määrä artikkeleita sivulla

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu centered
fi: Keskitetty valikko

en: Menu on the left
fi: Otsikko vasemmalla

en: Menu on the right
fi: Otsikko oikealla

en: Menu position (for "main" menu)
fi: Valikon sijainti (päävalikolle)

en: Menu position (for the horizontal menu)
fi: Valikon sijaini (vaakasuorassa valikossa)

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Metas Design
fi: Metatietojen rakenne

en: Minute %1$s
fi: Minuutti %1$s

en: Missing Attachment
fi: Liitetiedosto puuttuu

en: Mobile Menu
fi: Mobiilivalikko

en: Mobile devices
fi: Mobiililaitteet

en: Modern
fi: Moderni

en: Monthly Archives:
fi: Kuukausiarkistot:

en: Monthly Archives: %s
fi: Kuukausittaiset arkistot: %s

en: More grid design options
fi: Lisää Ruudukkoon liittyviä asetuksia

en: Move after inside the side menu
fi: Siirrä loppuun sivuvalikon sisällä

en: Move before inside the side menu
fi: Siirrä alkuun sivuvalikon sisällä

en: Navigation Menus
fi: Navigaatiovalikot

en: Need help to create a slider ?
fi: Tarvitsetko apua kuvasarjan tekemiseen?

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
fi: Uusi kuvasarjan kuva luotu! Selaa alaspäin muokataksesi sitä.

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
fi: Uusi sosiaalinen linkki luotu! Selaa alaspäin muokataksesi sitä.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Uudemmat kommentit <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts
fi: Uudemmat artikkelit

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Uudemmat artikkelit <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
fi: Seuraava

en: Next &rarr;
fi: Seuraava &rarr;

en: Next post
fi: Seuraava

en: Next related articles
fi: Seuraavat liittyvät artikkelit

en: Next to the logo
fi: Logon vieressä

en: No
fi: Ei

en: No Image Selected
fi: Ei kuvaa valittuna

en: No image selected
fi: Ei valittua kuvaa

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: No results found&hellip;
fi: Tuloksia ei löytynyt&hellip;

en: No sidebars : full width layout
fi: Ei sivupalkkeja: täysi leveys

en: No. of days since last update
fi: Päiviä edellisestä muokkauksesta

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Not visible when scrolling the page
fi: Ei näkyvissä, kun sivua selataan

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
fi: Huomaa: sarakkeiden määrä on rajoitettu kolmeen yhden sivupalkin asettelussa ja kahteen kahden sivupalkin asettelussa.

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
fi: Huomio: etusivun asettelu valitaan etusivu-osiossa

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
fi: Huomio: pienoiskuvake on piilotettu mobiililaitteilla.

en: Note : the menu centered position is available only when
fi: Huomaa: keskitetty valikko on saatavilla vain, kun

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
fi: Huomio: jos asetteluksi on valittu ruudukko, esikatselukuvat näytetään aina.

en: Nothing Found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Number of columns per row
fi: Sarakkeiden määrä yhdellä rivillä

en: Number of posts to display
fi: Kuinka monta julkaisua näytetään

en: Older posts
fi: Vanhemmat artikkelit

en: One thought on
fi: Ajatus aiheesta

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
fi: Kuvasarjaan kelpaavat vain sellaiset artikkelit, joilla on artikkelikuva tai jotka vähintäänkin sisältävät kuvan. Artikkeleiden perusteella luotujen kuvien määrä ei ylitä sivustolla käytettävissä olevien artikkelien määrää.

en: Ooops, page not found
fi: Ups, sivua ei löytynyt

en: Open
fi: Avaa

en: Open external links in a new tab
fi: Avaa ulkoiset linkit uudessa välilehdessä

en: Open link in a new page/tab
fi: Avaa linkki uuteen välilehteen

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
fi: Avaa Regenerate thumbnails-lisäosan kuvaus

en: Open the menu
fi: Avaa valikko

en: Options for
fi: Asetukset kohteelle

en: Orange
fi: Oranssi

en: Other comments settings
fi: Muut kommenttien asetukset

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages & Posts default sections locations
fi: Sivujen ja Artikkelien oletusosioiden sijoittelu

en: Pages &amp; Posts Layout
fi: Sivut &amp; artikkelit

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
fi: Suorituskyky: käytä typistettyä CSS-tyylitiedostoa

en: Performances, Custom CSS ...
fi: Suorituskyky, Custom CSS...

en: Permalink to:&nbsp;
fi: kestolinkki kohteeseen:&nbsp;

en: Permanently dismiss
fi: Piilota lopullisesti

en: Pick a primary color for the theme
fi: Valitse teeman ensisijainen väri

en: Pin me on Pinterest
fi: Pinnaa minut Pinterestissä

en: Pingback:
fi: Paluuviitteet:

en: Plain full layout
fi: Tavallinen täysi asettelu

en: Please enter a search term.
fi: Anna hakusana.

en: Please fill the email input with a valid email address
fi: Täytäthän kenttään toimivan sähköpostiosoitteen

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
fi: Ole hyvä ja täytä sosiaalisen linkin kentät toimivilla URL-osoitteilla

en: Please include the following informations when posting support requests
fi: Kerrothan seuraavat tiedot lähettäessäsi tukipyynnön

en: Post List Design
fi: Artikkelilistan muotoilu

en: Post author
fi: Artikkelin kirjoittaja

en: Post lists : blog, archives, ...
fi: Artikkelilistat: blogi, arkistot, ...

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
fi: Artikkelin lisätiedot (kategoria, tagit, mukautetut jäsentelyt)

en: Post navigation
fi: Artikkelien navigointi

en: Post thumbnail position
fi: Artikkelin esikatselukuvan sijainti

en: Post/Page Navigation
fi: Navigointi artikkeleissa/sivuilla

en: Posts navigation
fi: Artikkelien navigointi

en: Posts page
fi: Artikkelisivu

en: Posts slider button text
fi: Artikkelien kuvasarjan painikkeen teksti

en: Powered by WordPress
fi: Alustana WordPress

en: Press return or enter to open this panel
fi: Paina enter avataksesi tämän paneelin

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous post
fi: Edellinen

en: Previous related articles
fi: Edelliset liittyvät artikkelit

en: Primary (vertical) menu design
fi: Ensisijainen (pystysuora) valikko

en: Primary color
fi: Ensisijainen väri

en: Primary color of the theme
fi: Teeman ensisijainen väri

en: Protected: %s
fi: Suojattu: %s

en: Published
fi: Julkaistu

en: Purple
fi: Violetti

en: Quick tip : you can choose between two styles for the Customizr theme. Give it a try %s
fi: Pikavinkki: voit valita kahden eri Customizr-tyylin välillä. Kokeile %s

en: Quote author
fi: Lainaa kirjoittajaa

en: Quote text
fi: Lainaa tekstiä

en: Randomize the skin
fi: Valitse sattumanvarainen väriteema

en: Read more &raquo;
fi: Lue lisää %raque;

en: Read the changelog
fi: Lue muutosloki

en: Read the full article
fi: Lue koko artikkeli

en: Read the latest release notes
fi: Lue viimeisimmät julkaisumuistiinpanot

en: Recent update notice after post titles
fi: Huomautus viimeaikaisesta muokkauksesta artikkelin otsikon jälkeen

en: Recently updated !
fi: Vasta muokattu!

en: Rectangular with blur effect on hover
fi: Suorakaide, sumennusefekti kursorilla

en: Rectangular with no effect
fi: Suorakaide ilman efektiä

en: Rectangular with unblur effect on hover
fi: Suorakaide, sumennuksen poisto kursorilla

en: Red
fi: Punainen

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Regular (horizontal)
fi: Tavallinen (vaakasuora)

en: Related Posts location
fi: Aiheeseen liittyvien artikkelien sijainti

en: Related by categories
fi: Lisää samassa kategoriassa

en: Related by tags
fi: Lisää samoilla tunnisteilla

en: Related posts
fi: Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Remove
fi: Poista

en: Remove all the menus.
fi: Poista kaikki valikot.

en: Replace the default image slider's height
fi: Korvaa kuvasarjan oletuskorkeus

en: Reply
fi: Vastaa

en: Responsive settings
fi: Responsiiviset asetukset

en: Return to
fi: Takaisin kohteeseen

en: Reveal on scroll up
fi: Paljasta ylöspäin selattaessa

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
fi: Paljasta alivalikot häive-efektillä

en: Right
fi: Oikealla

en: Right Sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Right after the post content
fi: Heti artikkelin sisällön jälkeen

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Rounded, expand on hover
fi: Pyöristetty, laajennus kursorilla

en: Rounded, no expansion
fi: Pyöristetty, ei laajennusta

en: SITE ICON
fi: SIVUSTON IKONI

en: Search Icon
fi: Hakukuvake

en: Search Results for :
fi: Hakusi tulokset :

en: Search must be at least {minLength} characters.
fi: Hakusanan täytyy olla vähintään {minLength} merkkiä.

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
fi: Hakutulokset  &quot;%1$s&quot;

en: Search results page titles
fi: Hakutulosten otsikot

en: Search the knowledge base
fi: Etsi tietokannasta

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Secondary (horizontal) Menu
fi: Toissijainen (vaakasuora) valikko

en: Secondary (horizontal) menu design
fi: Toissijaisen (pystysuoran) valikon asettelu

en: See the theme documentation.
fi: Katso teeman dokumentaatio

en: Select Image
fi: Valitse kuva

en: Select a Layout
fi: Valitse asettelu

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
fi: Valitse sivustollesi kaunis fonttipari (otsikko &amp; oletusfontit) tai yksittäinen fontti.

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
fi: Valitse asettelu: sivuvalikko (pystysuora) tai tavallainen (vaakasuora)

en: Select a design for the post metas
fi: Valitse artikkelin metatietojen rakenne

en: Select a design style for the theme
fi: Valitse tyyli teemalle

en: Select a social icon
fi: Valitse sosiaalinen kuvake

en: Select a specific layout for %1$s
fi: Valitse erillinen asettelu kohteelle %1$s

en: Select a submenu expansion option
fi: Valitse alavalikon laajentaminen

en: Select an icon
fi: Valitse kuvake

en: Select front page slider
fi: Valitse kuvasarja etusivulle

en: Select the contexts
fi: Valitse kontekstit

en: Select the last update format
fi: Valitse viimeisimmän muokkauksen formaatti

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
fi: Valitse listoissa esiintyvien artikkelien pituus (etusivu, haku, arkistot, ...)

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
fi: Valitse mobiililaitteilla käytettävät valikot

en: Select the metas to display
fi: Valitse esitettävät metatiedot

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
fi: Aseta suurin aikaväli (päivinä), jolloin huomautus viimeaikaisesta muokkauksesta näytetään.

en: Set a unique color for your icon.
fi: Valitse kuvakkeellesi ainutlaatuinen väri.

en: Set slider's height in pixels
fi: Aseta kuvasarja korkeus pikseleissä

en: Set the Modern or Classical design style
fi: Aseta moderni tai klassinen tyyli

en: Set the excerpt length (in number of words)
fi: Aseta Otteen pituus (sanojen määrä)

en: Set the header z-index
fi: Aseta otsakkeen z-indeksi

en: Set the number of posts to display
fi: Valitse näytettävien artikkelien määrä

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
fi: Aseta ruudukossa olevan artikkelin esikatselukuvan maksimikorkeus pikseleissä

en: Set the thumbnail's max height in pixels
fi: Aseta esikatselukuvan suurin korkeus pikseleinä

en: Set the thumbnail's max height in pixels for smartphones
fi: Aseta pikseleissä esikatselukuvan maksimikorkeus älypuhelimille

en: Set up the front page layout
fi: Valitse etusivun asettelu

en: Set up the titles icons options
fi: Säädä otsikon kuvakkeiden asetuksia

en: Set your website default font size in pixels.
fi: Valitse oletusfontin koko pikseleissä.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Show images
fi: Näytä kuvat

en: Side Menu (vertical)
fi: Sivuvalikko (pystysuora)

en: Sidebars
fi: Sivupalkit

en: Simple black
fi: Yksinkertainen musta

en: Single - Related Posts
fi: Yksittäinen - Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Single fonts
fi: Yksittäiset fontit

en: Single pages
fi: Yksittäiset sivut

en: Single posts
fi: Yksittäinen artikkeli

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
fi: Sivuston identiteetti: logo, otsikko, kuvaus ja kuvake

en: Site Layout
fi: Sivuston asettelu

en: Site layout
fi: Sivuston asettelu

en: Size in px
fi: Koko pikseleinä

en: Skin color
fi: Skinin väri

en: Slide
fi: Kuva

en: Slide Image
fi: Kuvasarjan kuva

en: Slide Text
fi: Kuvasarjan teksti

en: Slider Layout : set the slider in full width
fi: Kuvasarjan asettelu: venytä kuva koko ruudun leveydelle

en: Slider Options
fi: Kuvasarjan asetukset

en: Slider documentation
fi: Kuvasarjojen dokumentaatio

en: Slider options
fi: Kuvasarjan asetukset

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
fi: Kuvasarjat: näytä latausikoni ennen kuvien näyttämistä

en: Sliders : use parallax scrolling
fi: käytä parallaksi-vieritystä

en: Sliders options
fi: Kuvasarjan valinnat

en: Small bubbles
fi: Pienet kuplat

en: Smooth Scroll
fi: Pehmeä vieritys

en: Smooth scroll on click
fi: Pehmeä vieritys klikkauksesta

en: Social icon
fi: Sosiaalinen kuvake

en: Social link
fi: Sosiaalinen linkki

en: Social link title in sidebars
fi: Sosiaalisten linkkien otsikko sivupalkeissa

en: Social link url
fi: Sosiaalisen linkin url

en: Social links
fi: Sosiaaliset linkit

en: Social links in footer
fi: Sosiaaliset linkit alaviitteessä

en: Social links in header
fi: Sosiaaliset linkit otsakkeessa

en: Social links in left sidebar
fi: Sosiaaliset linkit vasemmassa sivupalkissa

en: Social links in right sidebar
fi: Sosiaaliset linkit oikeassa sivupalkissa

en: Social links in the topbar
fi: Sosiaaliset linkit yläpalkissa

en: Socials in Sidebars
fi: Sosiaaliset linkit sivupalkeissa

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fi: Valitettavasti hakukriteereilläsi ei löytynyt yhtään tulosta. Yriteä uudelleen erilaisilla hakusanoilla.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
fi: Valitettavasti pyydettyä sivua ei löytynyt. Yritä alla olevaa hakua.

en: Specific Mobile Menu
fi: Erikoisvalikko mobiililaitteille

en: Split
fi: Jaa

en: Squared, expand on hover
fi: Neliö, laajennus kursorilla

en: Squared, no expansion
fi: Neliö, ei laajennusta

en: Stick the footer to the bottom of the page
fi: Kiinnitä alaviite sivun alaosaan

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
fi: Kiinnitetyn logon lataus (tuetut formaatit: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Sticky header : display the menu
fi: Kiinnitetty otsake : näytä valikko

en: Sticky header : display the tagline
fi: Kiinnitetty otsake: näytä kuvaus

en: Sticky header : display the title / logo
fi: Kiinnitetty otsake: näytä otsikko / logo

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
fi: Kiinnitetty otsake: osittain läpinäkyvä rullattaessa

en: Sticky header : shrink title / logo
fi: Kiinnitetty otsake: kutista otsikko / logo

en: Sticky header settings
fi: Kiinnitetyt otsikon asetukset

en: Sticky header: display the shopping cart
fi: Kiinnittyvä otsake: näytä ostoskori

en: Sticky on scroll
fi: Kiinnitä rullaukseen

en: Style, Back to top button, Sticky mode, ...
fi: Tyyli, Takaisin ylös -painike, Kiinnitetyt artikkelit, ...

en: Style, Desktops and mobiles layout, Menus, Search, ...
fi: Tyyli, asettelu työpöydälle ja mobiiliin, valikot, haku, ...

en: Subscribe to my rss feed
fi: Tilaa RSS-syöte

en: Success (green)
fi: Onnistuminen (vihreä)

en: System Informations
fi: Järjestelmän tiedot

en: Tag pages titles
fi: Tagisivujen otsikot

en: Text only
fi: Pelkkä teksti

en: Thank you for using
fi: Kiitos kun käytät

en: The <strong>%1$s</strong> theme requires at least %2$s version %3$s
fi: Teeman <strong>%1$s</strong> käyttöön vaaditaan vähintään %2$s versio %3$s

en: The Modern style provides a "material design" look and feel. It relies on the flexbox css mode, offering a better support for the most recent mobile devices and browsers. The Classical style provides a more "flat design" feeling, with icons next to titles for example. It supports both modern and older devices and browsers.
fi: Moderni tyyli on "material design"-muotokielen mukaisesti tuntumaltaan minimalistinen. Se käyttää CSS:n flexboxia, joka on paremmin tuettu uusilla mobiililaitteilla ja selaimilla. Klassisen tyylin tuntuma pelkistetty "flat design", jossa esimerkiksi otsikoiden rinnalla käytetään ikoneita. Sekä uudet että vanhemmat laitteet ja selaimet tukevat sitä.

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
fi: Ylläolevat valinnat määrittävät artikkelien ja sivujen yleisen asettelutavan. Voit kuitenkin valita asettelutavan jokaiselle artikkelille ja sivulle yksitellen. Lue lisää %s.

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
fi: Paras tapa aloittaa %s-teeman käyttö on lukea %s ja vilkaista %s.

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
fi: Painikkeet teksti rajoitetaan enintään 80 merkkiin. Painiketta ei näytetä, jos tämä kenttä jätetään tyhjäksi.

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
fi: Ote rajoitetaan enintään 80 merkkiin

en: The footer has no widgets
fi: alaviitteessä ei ole vimpaimia

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
fi: Kuvat asetetaan sivukohtaisesti "korostettu kuva"-valinnalla kullakin sivulla (sivun muokkausnäkymässä). Poista valinta, jos haluat poistaa korostetut kuvat käytöstä.

en: The left sidebar has no widgets
fi: Vasemmassa sivupalkissa ei ole vimpaimia

en: The right sidebar has no widgets
fi: Oikeassa sivupalkissa ei ole vimpaimia

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
fi: Kummalle puolelle valikko ilmestyy riippuu valitusta otsakkeen asettelusta.

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
fi: Kuvasarja poistetaan kokonaan (kuvat, toimintokutsut ja linkitys säilyvät)

en: The theme offers a wide range
fi: Teema tarjoaa laajan valikoiman

en: The title will be limited to 80 chars max
fi: Otsikon pituus on rajoitettu 80 merkkiin.

en: The two styles can use different template files, that's why it is recommended to change the style option from the parent and test your child theme in a staging site before production.
fi: Tyylit käyttävät eri mallitiedostoja. Siksi on suositeltavaa vaihtaa tyylin asetusta varsinaisessa Customizr-teemassa ja testata alateemaa testisivustolla ennen siirtämistä tuotantoon.

en: Theme style
fi: Teeman tyyli

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fi: Otetta ei näytetä, koska artikkeli on suojattu.

en: There was an error fetching search results.
fi: Hakutulosten noutamisessa tapahtui virhe.

en: This entry was posted
fi: Julkaistu

en: This entry was posted in %1$s
fi: Julkaistu kategoriassa %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
fi: tämä julkaistiin kategoriassa %1$s tagilla %2$s

en: This entry was posted on %1$s
fi: Julkaistu %1$s

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
fi: <span class="by-author"> %2$s</span> julkaisi tämän %1$s.

en: This entry was tagged %2$s
fi: Julkaistu tageilla %2$s

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
fi: Tämä ominaisuus on ilmestynyt WordPressin versiossa 4.4+ (dec-2015), ja se voi aiheuttaa lieviä sivuvaikutuksia joissakin vanhemmista kuvista. Valitse / jätä valitsematta tämä toiminto, niin voit varmistaa, että kuvasi näkyvät oikein.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
fi: Tämä fonttivalitsija näyttää esikatselun ja auttaa valitsemaan suosikin kätevästä fonttiparien ja yksittäisten fonttien valikoimasta. Jos valitset parin, ensimmäistä fonttia käytetään sivun pääotsikoissa: sivun nimi, kuvaus, otsikot h1, h2, h3, ja toisesta tulee oletusfontti sivun teksteille ja kappaleille.

en: This is the color used to style your links and other clickable elements of the theme like buttons and slider arrows.
fi: Tämä väri on käytössä linkeissä ja muissa teeman klikattavissa elementeissä, kuten painikkeissa ja kuvasarjan nuolissa.

en: This is the text displayed on mouse over.
fi: Tämä teksti näytetään, kun kursori on linkin päällä.

en: This notice is visible for admin users only.
fi: Tämä palkki näkyy vain ylläpitäjille.

en: This option defines the maximum number of posts or search results displayed in any list of posts of your website : blog page, archive page, search page. If the number of items to displayed is greater than your setting, the theme will automatically add a pagination link block at the bottom of the page.
fi: Tämä valinta määrittää esimmäismäärän artikkeleita tai hakutuloksia, joka näytetään millään sivustosi artikkelilistoilla: blogisivu, arkistosivu, haku. Jos tulosten lukumäärä on tätä arvoa suurempi, sivun alareunaan lisätään automaattinen sivutus.

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
fi: Tämä valinta keskittää kuvat dynaamisesti millä tahansa laitteella vaaka- tai pystysuoraan riippuen niiden kuvasuhteesta.

en: This option enables a smoother page scroll.
fi: Tämä valinta mahdollistaa sivun pehmeämmän vierityksen.

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
fi: Tämä valinta luo etusivullesi kuvasarjan, joka perustuu viimeisimpiin artikkeleihisi alkaen uusimmista tai kiinnitetyistä artikkeleista, jos niitä on.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
fi: Tämä valinta asettaa fonttikoon oletusarvon, jota käytetään kaikissa teksteissä, joille ei ole erikseen määritelty fonttikokoa.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
fi: Tämä valinta kumoaa erillisen asettelun valinnan kaikissa artikkeleissa ja sivuilla, myös etusivulla.

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
fi: Tämä asetus saattaa vaikuttaa siihen, kummalta puolelta valikko ilmestyy.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
fi: Tässä kuvasarjassa ei ole ainuttakaan kuvaa. Mene mediakirjastoon ja lisää siihen kuvia.

en: This theme requires WordPress 3.4+
fi: Tämä teema vaatii Wordpressin version 3.4+

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
fi: Tämä pätee ainoastaan artikkeleissa ja sivuilla oleviin linkkeihin.

en: Thumbnails max height for the grid layout
fi: Esikatselukuvan maksimikorkeus Ruudukko-asettelussa

en: Thumbnails options
fi: Esikatselukuvien valinnat

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
fi: Esikatselukuvien valinnat vaihtuvalle asettelulle

en: Thumbnails position
fi: Esikatselukuvan sijainti

en: Thumbnails shape
fi: Esikatselukuvien muoto

en: Title
fi: Otsikko

en: Title and text color
fi: Otsikko ja tekstin väri

en: Title text (80 char. max length)
fi: Otsikon teksti (max 80 merkkiä)

en: Title, Logo, Fonts, Primary color, Social, ...
fi: Otsikko, logo, fontit, värit, sosiaalisen linkit, ...

en: Titles icons settings
fi: Otsikon kuvakkeiden asetukset

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
fi: Lisää uusi kuva: navigoin mediakirjastoon (klikkaa Media), avaa valitsemasi kuvan muokkausnäkymä (tai lisää uusi kuva), ja lopuksi lisää kuva haluamaasi kuvasarjaan käyttämällä siihen tarkoitettuja asetuksia sivun alalaidassa.

en: To change the global header layout, %s
fi: Vaihtaaksesi yleistä otsakkeen asettelua %s

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
fi: Kopioidaksesi järjestelmää koskevat informaatiot klikkaa alta ja paina Ctrl + C (PC) tai Cmd + C (Mac)

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
fi: Luo uusi kuvasarja näin: avaa Mediakirjasto, valitse kuviasi muokattavaksi ja lisää ne uuteen kuvasarjaasi.

en: To help you getting started with Customizr, we have published
fi: Auttaaksemme alkuun Customizrin kanssa, olemme julkaisseet

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Topbar
fi: Yläpalkki

en: Topbar Menu
fi: Yläpalkin valikko

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
fi: Tyhjennä tämä valinta säilyttääksesi logon alkuperäisen koon.

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
fi: Tyhjennä tämä valinta poistaaksesi väritetyn yläreunuksen.

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
fi: Valitsematta jääneet kontekstit esitetään käyttömällä asetteluna Vaihtelevaa esikatselukuvaa.

en: Underline the site title in the header
fi: Alleviivaa sivuston otsikko otsakkeessa

en: Update notice style
fi: Muokkaushuomautuksen tyyli

en: Update notice text
fi: Muokkaushuomautuksen teksti

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Upgrade WP
fi: Päivitä WP

en: Upgrade Wordpress Now
fi: Päivitä Wordpress nyt

en: Upgrade to Customizr Pro
fi: Päivitä Customizr Pro-versioon.

en: Upload
fi: Lataa

en: Upload a default thumbnail
fi: Lataa esikatselun oletuskuva

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
fi: Käytä Yoas SEO murupolkuja

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
fi: Käytä tätä kenttää pienten CSS-koodinpätkien testaamiseen. Tärkeitä CSS-muokkauksia varten kannattaa muokata style.css-tiedostoa

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
fi: Tästä voit lisätä eri logon kiinnitetylle otsakkeelle.

en: Use with caution
fi: Käytä varoen

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
fi: Käytä harkiten: vaatii loppukäyttäjiä varten vaihtoehtoisen ratkaisun sivuston navigointiin.

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
fi: Typistetyn tyylitiedoston käyttö nopeuttaa sivuston latausaikaa.

en: Various settings for responsive display
fi: Erilaisia responsiivisia asetuksia

en: Video url
fi: Videon url

en: View all posts by %s
fi: Katso kaikki artikkelit tekijältä %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Katso kaikki artikkelit käyttäjältä %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
fi: Katso kaikki artikkelit kategoriassa %s

en: View all the posts of the author
fi: Katso kaikki artikkelit kirjoittajalta

en: View your shopping cart
fi: Näytä ostoskori

en: WP footer widgets : display icons next to titles
fi: WP alatunnisteen vimpaimet: näytä kuvakkeet otsikoiden vierellä

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
fi: WP sivupalkin vimpaimet: näytä kuvakkeet otsikoiden vierellä

en: We found {count} article that may help:
fi: Löytyi {count} artikkeli, josta voisi olla apua:

en: We found {count} articles that may help:
fi: Löytyi {count} artikkelia, joista voisi olla apua:

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
fi: Haluaisimme esitellä uusia ominaisuuksia, joita olemme työstäneet.

en: Web safe fonts pairs
fi: Turvalliset web-fonttiparit

en: Website Performances
fi: Sivuston suorituskyky

en: Week %1$s
fi: Viikko %1$s

en: Welcome in the Customizr theme
fi: Tervetuloa Customizr-teemaan

en: What is
fi: Mikä on

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
fi: Kun tämä on valittuna, Font Awesome-ikonit ja CSS ladataan sivun frontedille. Saatat haluta käyttää erillistä koodia Font Awesome-ikonien lataamiseksi tai antaa lisäosan tehdä sen.

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
fi: Kun tämä on valittu, etusivun kuvasarja venytetään koko ruudun leveydelle

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
fi: Kun tämä on valittu, kuvien asettamisen ajan näytetään latausikonia.

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
fi: Kun tämä on valittu, kontekstiin liittyvä kuvake esitetään sivuilla, artikkeleissa, arkistoissa ja WP:n sisänrakennetuissa vimpaimissa olevien otsikoiden vierellä.

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
fi: Kun tämä on valittu, artikkelin tyyppiä oleva kuvake näytetään jokaisen artikkelin otsikon vasemmalla puolella arkistosivulla. Arkistosivu voi olla: kategoria, tagi, kirjoittaja, päivämääräarkisto, mukautettu jäsennys, hakutulos.

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
fi: Kun tämä on valittu, arkiston tyyppiä oleva kuvake näytetään kunkintyyppisen arkiston otsikon vasemmalla puolella. Arkistosivu voi olla: kategoria, tagi, kirjoittaja, päivämääräarkisto, mukautettu jäsennys, hakutulos.

en: When this option is checked, navigation dots are displayed at the bottom of the home slider.
fi: Kun tämä on valittuna, etusivun kuvasarjassa näytetään navigointipisteet.

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
fi: Kun tämä on valittu, artikkeleiden metatiedot (kuten jäsentelyt, päivämäärä ja kirjoittaja) näytetään otsikon alapuolella

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
fi: Kun tämä on valittu, artikkelin esikatselukuvat näytetään kaikissa artikkelilistoissa: blogit, arkistot, kirjoittajasivu, hakusivut, ...

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
fi: Kun tämä on valittuna, artikkelien navigointi näytetään artikkelien alapuolella

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
fi: Kun tämä on valittuna, näet sivustollasi erilaisia apuhuomautuksia ja joitakin paikkamerkkilohkoja. Ne ovat näkyvissä vain kirjautuneille käyttäjille, joilla on ylläpito-oikeudet.

en: When this option is enabled, your font size will automatically resize to be better displayed in mobile devices.
fi: Kun tämä asetus on valittuna, fontin koko skaalautuu automaattisesti sopivaksi mobiililaitteille.

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
fi: Jos valitset Ruudukon, artikkelin sisältö rajoittuu Otteeseen.

en: When your header ( containing the site title or logo ) is gluing to the top of a page, this option will make the title or logo smaller.
fi: Kun otsake (joka sisältää sivuston otsikon tai logon) liimautuu sivun yläreunaan, tämä asetus kutistaa otsikon tai logon hieman pienemmäksi.

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
fi: Kun vierailijalla on käytössään älypuhelin tai tabletti, otsake muuttuu kapeaksi palkiksi sivun yläreunaan. Tällöin valikko paljastuu "hampurilaispainiketta" painettaessa. Tämä asetus määrittää käytettävän valikon.

en: Wide
fi: Leveä

en: Will be hidden if empty
fi: Piilotetaan tyhjänä

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
fi: WooCommerce: kun tämä on valittuna, ostoskärryn kuvake sekä siellä olevien tuotteiden määrä näytetään otsakkeen valikkorivin vierellä.

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
fi: WooCommerce: Tämän ollessa valittuna WooCommerce-ostoskorin kuvake pysyy vierityksen aikana näkyvissä.

en: WordPress
fi: Wordpress

en: WordPress documentation
fi: Wordpressin dokumentaatio

en: Yearly Archives:
fi: Vuosiarkistot:

en: Yearly Archives: %s
fi: Vuotuiset arkistot: %s

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
fi: Yoast SEO murupolun asetukset

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
fi: Käytät Customizriin pohjautuvaa aliteemaa %1$s: varmista %2$s aina päivityksen jälkeen, ettei käyttämäsi funktio tai malline ole vanhentunut.

en: You are using a child theme. This option must be changed from the parent theme. Activate the parent from %s.
fi: Käytät alateemaa. Tämä asetus täytyy vaihtaa varsinaisesta teemasta. Valitse teema valikosta %s

en: You can also change other comments settings in :
fi: Voit myös vaihtaa muita kommentointiasetuksia

en: You can also change other comments settings in the
fi: Voit myös muuttaa muita kommentoinnin asetuksia

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
fi: Voit myös poistaa tämän sivupalkin muuttamalla sivun asettelua.

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
fi: Voit valita, että vain kiinnitetyt artikkelit näytetään. Jos et ole varma, miten artikkeli kiinnitetään, vilkaise

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
fi: Voit luoda uusia valikoita ja muokata valikoiden sisältöjä %s.

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
fi: Voit valita erillisen asettelun kohteelle %1$s käyttämällä määriteltyjä vasenta ja oikeaa sivupalkkia. Oletusasettelu voidaan valita Wordpressin kustomointi-ikkunasta %2$s.<br/>

en: You can display a content zone above the header, called topbar. The topbar can be populated with various blocks like a menu, your social links, or your contact information ( pro ).
fi: Otsakkeen yläpuolella voidaan näyttää sisältöosio, nimeltään yläpalkki. Yläpalkkiin on mahdollista asettaa erilaisia lohkoja, kuten valikko, sosiaaliset linkit, tai omat yhteystietosi (pro).

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
fi: Artikkelien esittelykuva (tai esikatselukuva) voidaan näyttää ennen sisältöä silloin, kun artikkeli näytetään yksittäisenä.

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
fi: Artikkelikuva (tunnetaan myös artikkelin esikatselukuvana) voidaan näyttää ennen artikkelin varsinaista sisältöä, kun artikkeli esitetään yksitellen.

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
fi: Jos olet asettanut sivulle esittelykuvan, voit näyttää sen tässä.

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
fi: Voit näyttää tässä artikkelisi artikkelikuvan, jos sellainen on asetettuna.

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
fi: Et ole vielä luonut ainuttakaan kuvasarjaa. Avaa Mediakirjasto, valitse kuviasi muokattavaksi ja lisää niitä kuvasarjoihin.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
fi: Et ole lisännyt ainuttakaan kuvasarjaa. Kirjoita kuvasarjalle nimi ja klikkaa painiketta lisätäksesi ensimmäisen kuvasarjan.

en: You may also like
fi: Saatat myös pitää

en: You might want to regenerate your thumbnails.
fi: Esikatselukuvat kannattaisi varmaan generoida uudestaan.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
fi: Valitse ensin sivu. Jos haluat käyttää sivun Otetta, jätä tämä kenttä tyhjäksi.

en: Your comment is awaiting moderation.
fi: Kommenttisi odottaa moderointia.

en: Your latest posts
fi: Uusimmat artikkelit

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
fi[0]: Teemasi tukee %s valikkoa. Valitse, mitä valikkoa haluaisit käyttää.
fi[1]: Teemasi tukee %s valikkoa. Valitse, mitä valikkoja haluaisit käyttää.

en: a short guide here.
fi: lyhyen oppaan.

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
fi: ac_set_ajax_czr_tmpl => Turvallisuustarkastus epäonnistui

en: and posted on %1$s
fi: ja julkaistu %1$s

en: at dimensions
fi: resoluutiot

en: by
fi: kirjoittajalta

en: by %1$s
fi: %1$s mennessä

en: child theme.
fi: alateemassa.

en: close
fi: sulje

en: comment | comments
fi[0]: kommentti
fi[1]: kommentit

en: create/edit menus
fi: luo/muokkaa valikkoja

en: customization panel
fi: mukautuksen paneeli

en: default:
fi: Oletus:

en: demo website
fi: demo-sivusto

en: discussion settings page.
fi: keskusteluasetusten sivulla.

en: dismiss notice
fi: poista huomautus

en: dismiss this notice
fi: poista huomautus

en: documentation
fi: dokumentaatio

en: header menu visibility on scroll
fi: otsakevalikon näkyvyys selattaessa

en: here
fi: täällä

en: in ms : 1000ms = 1s
fi: millisekunteina: 10000ms= 1s

en: in the live customizer.
fi: reaaliaikaisessa muokkaimessa.

en: in the menu panel
fi: valikkorivillä

en: jump to the Design and Layout section
fi: siirry Sommittelu-osioon

en: jump to the topbar option
fi: siirry yläpalkin asetuksiin

[ctx: label]
en: Search
fi: Hae

en: now
fi: heti

en: of customization options
fi: muokattavia asetuksia

en: on %1$s
fi: %1$s

en: on the Menus screen in the Appearance section
fi: Valikoiden muokkausnäkymässä Ulkoasun asetuksissa

en: open the customizer menu section
fi: avaa valikon mukautusosio

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
fi: tai mukailtu linkki (jätä tämä kenttä tyhjäksi, jos olet jo valinnut yllä sivun tai artikkelin)

en: pages
fi: sivut

en: pingback | pingbacks
fi[0]: paluuviite
fi[1]: paluuviitteet

en: post screen
fi: artikkelisivu

en: posts
fi: artikkelit

en: read more
fi: lue lisää

en: regenerate thumbnails
fi: uudelleengeneroi esikatselukuvat

en: select the header block to stick on scroll
fi: valitse selattaessa kiinnitetty otsakkeen osa

en: set the header visibility on scroll
fi: aseta otsakkeen näkyvyys selattaessa

en: set the search icon location
fi: aseta hakupainikkeen sijainti

en: set the tagline location
fi: valitse kuvaustekstin paikka

en: tagged
fi: tagit:

en: the WordPress documentation.
fi: WordPressin dokumentaatiosta.

en: the discussion settings page.
fi: keskusteluasetusten sivulla

en: the logo is centered
fi: logo on keskitetty

en: the posts slider
fi: artikkelin kuvasarja

en: the z-index
fi: z-indeksi

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
fi: tämä valinta saattaa aiheuttaa ongelmia joidenkin lisäosien kanssa. Varmista, että kaikki lisäosasi (jos sellaisia on) toimivat oikein, kun tämä asetus on valittuna.

en: this page
fi: tämä sivu

en: this post
fi: tämä artikkeli

en: this slider
fi: tämä kuvasarja

en: thoughts on
fi: ajatuksia aiheesta

[ctx: title]
en: Search &hellip;
fi: Hae &hellip;

en: to let you create the best possible websites.
fi: antaa sinun luoda parhaita mahdollisia nettisivuja.

en: version
fi: versio

en: {no title} Read the post &raquo;
fi: {ei otsikkoa} Lue artikkeli &raquo;
