Themes - Customizr - en to ja_JP translation catalogue (900 entries)

note: Description of the theme
en: Customizr is a simple and fast WordPress theme designed to help you attract and engage more visitors. Provides a perfect user experience on smartphones. Powers more than 100K active sites around the world. Hundreds of 5-stars reviews received on WordPress.org.
ja_JP: Customizr は、より多くの訪問者を惹き付け、エンゲージメントを高めるために設計されたシンプルで高速な WordPress テーマです。スマートフォン上で完璧なユーザー体験を提供します。世界中で10万以上のアクティブなサイトを支えており、WordPress.orgでは何百件もの5つ星評価をいただいています。

en: Disable Loading Google Fonts?
ja_JP: Google フォントの読み込みを無効にしますか ?

en: Open link in a new browser tab
ja_JP: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: And of course your support allows us to keep the theme at the highest level for your website. Thank you!
ja_JP: もちろん、お客様のサポートのおかげで、お客様のウェブサイトのテーマを最高レベルに保つことができます。ありがとうございます !

en: With Customizr Pro, you get premium features like infinite scrolling, footer and header customization, font customizer and many more. In addition, our premium support will be there to help you resolve any issue you may have with the theme. When installing Customizr Pro, all your previous options used in Customizr free are kept.
ja_JP: Customizr Pro には、無限スクロール、フッターやヘッダーのカスタマイズ、フォントのカスタマイザー、その他のプレミアム機能があります。加えて、テーマにどんな問題が発生しても私たちのプレミアムサポートなら解決できます。Customizr Pro をインストールする時、Customizr free で設定したすべてのオプションが保存されます。

en: If you enjoy using the Customizr theme for your website, you will love %s
ja_JP: お客様のウェブサイトで Customizr テーマを気に入っていただけたなら、%s も喜んでもらえると思います

en: Make sure to read the changelog
ja_JP: 必ず変更履歴を読んで下さい

en: Share a review
ja_JP: レビューをシェア

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review!
ja_JP: テーマに喜んでもらえたら、wordpress.org で伝え、Customizr に良いレビューをしてください !

en: Share your feedback
ja_JP: フィードバックを共有

en: Customizr Documentation
ja_JP: Customizr のドキュメンテーション

en: We have prepared a complete online documentation of the theme.
ja_JP: テーマの完全なオンラインドキュメンテーションを用意いたしました。

en: Knowledge base
ja_JP: 知識ベース

en: You have recently updated to
ja_JP: に最近の更新をしました

en: Links underlined within content
ja_JP: コンテンツ内の下線付きリンク

en: Color value
ja_JP: 明度

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Select default color
ja_JP: デフォルトの色を選択

en: Clear color
ja_JP: 色をクリア

en: Clear
ja_JP: クリア

en: like this
ja_JP: いいねします

en: Customizr theme recommends the simple and smart %1$s companion ( free 😍 ) to help you build pages %2$s.
ja_JP: Customizr テーマはシンプルでスマートな %1$sページ構築支援拡張 (無料です 😍)%2$s をお勧めします。

en: Use a full screen search block
ja_JP: 全画面検索ブロックを使用する

en: Preload Google Fonts
ja_JP: Google フォントをプリロードする

en: Defer loading Font Awesome icons
ja_JP: Font Awesome アイコンの遅延読み込み

en: Defer loading javascript files to avoid render blocking issues
ja_JP: レンダリングがブロックされる問題を避ける、Javascript ファイルの遅延読み込み

en: Display featured images in their original dimensions
ja_JP: アイキャッチ画像を元の大きさでに表示する

en: The plugin is lightweight and has been designed to integrate seamlessly with Customizr and any WordPress theme.
ja_JP: このプラグインには、軽量で Customizr とあらゆる WordPress テーマでシームレスに統合するように設計されました。

en: parallax effect
ja_JP: 視差効果 (パララックス)

en: video backgrounds
ja_JP: 動画背景

en: You can insert simple text zones, but also create %1$s, insert post grids, column structures, buttons, widget zones, maps, icons, and much more, or use pre-designed sections with professional %2$s.
ja_JP: 単純なテキストゾーンの挿入は可能だけではなく、%1$s の作成、投稿グリッドの挿入、列の構造、ボタン、ウィジェットゾーン、マップ、アイコンとその他、またはプロフェッショナルな %2$s デザイン済みセクションも使用可能です。

en: It allows you to drag and drop mobile-ready sections on <i>really</i> any page of your site, including home, posts, pages, products, archives, 404, search pages, ...
ja_JP: サイトのあらゆるページにモバイル対応なセクションの <i> ドラッグとドロップ </i> を可能にしており、ホーム、投稿、ページ、商品、アーカイブ、404、検索ページなどが含まれています ...

en: Developers of the Customizr theme have created Nimble Builder, a free, powerful yet easy-to-use page builder already active on 50K+ WordPress websites.
ja_JP: Customizr テーマの開発者は、すでに 50,000 以上の WordPress ウェブサイトで利用されており、無料で強力かつ使いやすいページビルダー Nimble Builder を開発しました。

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Adaptative font size on mobile devices
ja_JP: モバイル機器に対応するフォントサイズ

en: Font picker and font size
ja_JP: フォント選択ツールとフォントサイズ

en: This option can sometimes reduce too much the headings font-size on mobiles.
ja_JP: このオプションを使用すると、モバイルで見出しのフォントサイズが過度に縮小されることがあります。

en: Install Nimble Builder Now
ja_JP: Nimble Builder を今すぐインストール

en: Customizr theme recommends %1$s.
ja_JP: Customizr テーマは %1$s を推奨しています。

en:  Highlight contextually active menu items
ja_JP:  コンテキスト上で有効なメニュー項目を強調表示する

en: Display the product featured image
ja_JP: 商品のアイキャッチ画像を表示する

en: Remove header borders
ja_JP: ヘッダーの枠線を削除する

en: Activate Nimble Builder Now
ja_JP: Nimble Builder を今すぐ有効化

en: Dark text
ja_JP: ダークテキスト

en: Light text
ja_JP: ライトテキスト

en: Header style for home
ja_JP: ホームにヘッダースタイル

en: This option can be used to nicely display your header elements ( site title, menu ) on top of a slider for example.
ja_JP: このオプションは、例えばスライダーの上にヘッダー要素 (サイトタイトル、メニュー) を表示できます。

en: Apply a transparent background to your header on home.
ja_JP: ホームでヘッダーに透明背景を適用する。

en: Display the site title next to the logo
ja_JP: ロゴの隣にサイトタイトルを表示する

en: No results found.
ja_JP: 見つかりませんでした。

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
ja_JP: #%d (タイトルなし)

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
ja_JP: ajax_load_available_items =>セキュリティチェックに失敗しました。

en: Set a custom url
ja_JP: カスタム URL を設定する

en: Customizing
ja_JP: カスタマイズ中

en: Set the thumbnail's max height in pixels for smartphones
ja_JP: スマートフォンにサムネイルのピクセルの最大の高さをセットする

en: The left sidebar has no widgets
ja_JP: 左サイドバーにはウィジェットがありません

en: The <strong>%1$s</strong> theme requires at least %2$s version %3$s
ja_JP: <strong>%1$s</strong>テーマには、少なくとも%2$sバージョン%3$sが必要です

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
ja_JP: ac_set_ajax_czr_tmpl => セキュリティチェックに失敗しました。

en: Display boxed
ja_JP: ボックスで表示する

en: Display full-width
ja_JP: 全幅で表示する

en: Horizontal widget area in your footer
ja_JP: フッターに水平ウィジェットエリア

en: Add widgets to the zone :
ja_JP: ウィジェットをこのゾーンに追加:

en: Appears before the site footer
ja_JP: サイトフッターの前に表示

en: Footer Horizontal Widget Area
ja_JP: 水平ウィジェットエリアのフッター

en: Horizontal Top Bar Menu. (make sure that the topbar is displayed in the header settings ).
ja_JP: 水平トップバーメニュー。(ヘッダー設定で必ずトップバーが表示されます)。

en: Make sure the topbar is displayed. You can control the visibility of the topbar in the %s.
ja_JP: 必ずトップバーが表示されます。トップバーの視認性を %s で操作できます。

en: Social links in the topbar
ja_JP: トップバーでソーシャルリンク

en: You can display a content zone above the header, called topbar. The topbar can be populated with various blocks like a menu, your social links, or your contact information ( pro ).
ja_JP: ヘッダーの上に、トップバーとも呼ばれる、コンテンツゾーンを表示できます。トップバーには、メニュー、ソーシャルリンクまたは連絡先情報などの様々なブロックを配置することができます (プロ)。

en: In desktop and mobile devices
ja_JP: デスクトップとモバイル端末に

en: In mobile devices
ja_JP: モバイル端末に

en: In desktop devices
ja_JP: デスクトップデバイスに

en: Please fill the email input with a valid email address
ja_JP: メールアドレス入力に正当なメールアドレスを入力してください

en: Site Layout
ja_JP: サイト配置

en: Primary (vertical) menu design
ja_JP: メイン (垂直) メニューデザイン

en: Display in the mobile menu
ja_JP: モバイルメニューで表示する

en: Display in the mobile navbar
ja_JP: モバイルナビバーに表示する

en: Display a search button in the header
ja_JP: ヘッダーに検索ボタンを表示

en: Footer Credits section layout
ja_JP: フッタークレジットセクションのレイアウト

en: Main Header section layout
ja_JP: メインヘッダーセクションのレイアウト

en: Header topbar layout
ja_JP: ヘッダートップバーのレイアウト

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Wide
ja_JP: 幅広

en: Site layout
ja_JP: サイトレイアウト

en: Comments location
ja_JP: コメントの位置

en: Related Posts location
ja_JP: 関連投稿の位置

en: After the content and sidebars columns
ja_JP: コンテンツとサイドバー列の後

en: Right after the post content
ja_JP: 投稿コンテンツすぐ後

en: Author Infos location
ja_JP: 投稿者の位置情報

en: Pages & Posts default sections locations
ja_JP: ページ & 投稿のデフォルトセクションの位置

en: Main header section
ja_JP: メインヘッダーのセクション

en: Behaviour on scroll
ja_JP: スクロール時の動作

en: If you want to display the search icon in your topbar, make sure the topbar is displayed by checking "Display a topbar" above.
ja_JP: トップバーで検索アイコンを表示したい場合、上に "トップバーを表示する" をチェックして、トップバーが表示されていることを確認してください。

en: Display in the main header section
ja_JP: メインヘッダーセクションで表示する

en: Search Icon
ja_JP: 検索アイコン

en: Desktop devices : %s
ja_JP: デスクトップ端末: %s

en: Next
ja_JP: 次

en: Previous
ja_JP: 前

en: Images navigation
ja_JP: 画像ナビゲーション

en: in the live customizer.
ja_JP: ライブカスタマイザーで。

en: Quick tip : you can choose between two styles for the Customizr theme. Give it a try %s
ja_JP: ヒント: Customizr テーマでは2つのスタイルから選択できます。お試しください %s

en: Customizr theme
ja_JP: Customizr テーマ

en: Designed with the %s
ja_JP: %s と設計されました

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: Display navigation dots at the bottom of your slider.
ja_JP: スライダーの下にナビゲーションドットを表示する。

en: The two styles can use different template files, that's why it is recommended to change the style option from the parent and test your child theme in a staging site before production.
ja_JP: 2 つのスタイルは別のテンプレートフィアルを使用可能なので、親からスタイルオプションの変更をお勧めされており、作成前にステージングサイトで子テーマをお試しください。

en: Appearance > themes
ja_JP: 外観 > テーマ

en: You are using a child theme. This option must be changed from the parent theme. Activate the parent from %s.
ja_JP: 子テーマを今使用しています。このオプションは親テーマから変更しなければなりません。%s から親を有効してください。

en: Check this option to delay the loading of non visible images in sliders. This can greatly improve the speed of your website.
ja_JP: チェック時スライダーの非表示の画像を表示するのを遅延させる。ウェブサイトのスピードをお幅に向上します。

en: Lazy load the images in sliders
ja_JP: スライダーに画像を遅延読み込む

en: When this option is checked, navigation dots are displayed at the bottom of the home slider.
ja_JP: このオプションをチェックした場合、ナビゲーションドットはホームスライダーの下に表示する。

en: Display navigation dots
ja_JP: ナビゲーションドットを表示する

en: Header foreground color
ja_JP: ヘッダーの前景色

en: Header background color
ja_JP: ヘッダー背景色

en: Thank you for using
ja_JP: ご利用に感謝します

en: Discover the features and benefits
ja_JP: 機能と利点を見る

en: Apply a dark overlay on your slider's images
ja_JP: スライダー画像にダークオーバーレイを適用する

en: When your header ( containing the site title or logo ) is gluing to the top of a page, this option will make the title or logo smaller.
ja_JP: ヘッダーはが (サイトまたはロゴを含まれている) ページの上にくっ付いている時、このオプションはタイトルまたはロゴをより小さくします。

en: Display a topbar
ja_JP: トップバーを表示

en: Improve your page speed by loading smaller slider images for mobile devices
ja_JP: モバイル端末により小さいスライダー画像を読み込むと、ページのスピードが向上します

en: Primary theme color with a shadow
ja_JP: 影付きのメインテーマの色

en: Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Customize it now
ja_JP: 今すぐにカスタマイズする

en: Theme style
ja_JP: テーマスタイル

en: Front Page Content
ja_JP: フロントページのコンテンツ

en: Design settings for smartphones and tablets in portrait orientation
ja_JP: スマートフォンとタブレットの縦向き設定をデザインする

en: Design settings for desktops and laptops
ja_JP: デスクトップとラップトップの設定をデザインする

en: General design settings
ja_JP: 一般デザイン設定

en: Sliders options
ja_JP: スライダーオプション

en: Formatting : links, paragraphs ...
ja_JP: フォーマット中: リンク、段落 ...

en: Pick a primary color for the theme
ja_JP: テーマのメインカラーを選んでください

en: Primary color of the theme
ja_JP: テーマのメインカラー

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
ja_JP: サイトアイデンティティ: ロゴ、タイトル、キャッチフレーズとサイトアイコン

en: Performances, Custom CSS ...
ja_JP: パフォーマンス、カスタム CSS ...

en: Style, Back to top button, Sticky mode, ...
ja_JP: スタイル、トップへ戻るボタン、上部固定モード、...

en: Column layout, Post lists design, Thumbnails, Post Metas, Navigation, ...
ja_JP: 列のレイアウト、投稿リストのデザイン、サムネイル、投稿メタ、ナビゲーション、...

en: Main Content
ja_JP: メインコンテンツ

en: Style, Desktops and mobiles layout, Menus, Search, ...
ja_JP: スタイル、デスクトップとモバイルレイアウト、メニュー、検索、...

en: Title, Logo, Fonts, Primary color, Social, ...
ja_JP: タイトル、ロゴ、フォント、メインカラー、ソーシャル、...

en: Classical
ja_JP: クラシカル

en: Modern
ja_JP: モダン

en: Select a design style for the theme
ja_JP: テーマのデザインスタイルを選んでください

en: Set the Modern or Classical design style
ja_JP: モダンまたはクラシカルデザインスタイルをセットしてください

en: The Modern style provides a "material design" look and feel. It relies on the flexbox css mode, offering a better support for the most recent mobile devices and browsers. The Classical style provides a more "flat design" feeling, with icons next to titles for example. It supports both modern and older devices and browsers.
ja_JP: このモダンスタイルは「マテリアルデザイン」な外観と雰囲気を提供します。flexbox css モードを利用して、最新のモバイル端末とブラウザーに、より良いサポートを与えます。ククラシカルスタイルは、例えばタイトルの隣にアイコンを配置するなど、より「フラットデザイン」的な感覚を提供します。モダンなブラウザ、旧来のブラウザの両方に対応しています。

en: When this option is enabled, your font size will automatically resize to be better displayed in mobile devices.
ja_JP: このオプションは有効された場合、モバイル端末により良く表示するために、フォントサイズが自動的にリサイズされます。

en: Automatically adapt the font size to the width of the devices
ja_JP: 自動的に端末の幅でフォントサイズに合わせる

en: Enabling this option will glue your footer to the bottom of the screen, when pages are shorter than the viewport's height.
ja_JP: このオプションを有効することで、ページが画面表示の高さより短い場合、フッターは画面の下にくっ付きます。

en: Footer style
ja_JP: フッタースタイル

en: Display the number of comments below the post titles
ja_JP: 投稿タイトルの下にコメント数を表示します

en: This option defines the maximum number of posts or search results displayed in any list of posts of your website : blog page, archive page, search page. If the number of items to displayed is greater than your setting, the theme will automatically add a pagination link block at the bottom of the page.
ja_JP: このオプションは、ウェブサイトの投稿リストに表示した投稿または検索結果の最大数を定義します: ブログページ、アーカイブページ、検索ページ。もし表示されている項目の数が設定した以上の場合、テーマは自動的にページの下でページ送りリンクブロックを追加します。

en: Make sure that you have assigned your menus to the relevant locations %s.
ja_JP: 関連位置に配置したメニューをご確認ください %s。

en: An horizontal menu can be displayed in the main header with this option. Make sure you have assigned a menu to this location in the menu panel.
ja_JP: このオプションで水平メニューはメインヘッダーに表示できます。必ずメニューパネルでこの位置に配置してください。

en: header menu visibility on scroll
ja_JP: スクロール時のヘッダーメニューの視認性

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : mobile, main, secondary, topbar.
ja_JP: 選択したメニューの場所にメニューが割り当てられていない場合、テーマは次の順序で別のメニューを割り当てようとします: モバイル、メイン、サブ、トップバー。

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
ja_JP: 訪問者がスマートフォンやタブレットを使っている場合、ヘッダーは上部に薄いバーとなり、ハンバーガーボタンをクリックするとメニューが表示されます。このオプションはどのメニューを表示するかを選びます。

en: Topbar Menu
ja_JP: トップバーメニュー

en: Secondary
ja_JP: サブ

en: Specific Mobile Menu
ja_JP: 特定のモバイルメニュー

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
ja_JP: モバイル端末用のメニューを選択してください

en: Mobile devices
ja_JP: モバイル端末

en: Header settings for %s
ja_JP: %s のヘッダー設定

en: Topbar
ja_JP: トップバー

en: select the header block to stick on scroll
ja_JP: スクロールにくっ付くヘッダーブロックを選択してください

en: Always visible
ja_JP: 常に表示

en: Reveal on scroll up
ja_JP: スクロールアップ時に表示される

en: Not visible when scrolling the page
ja_JP: ページをスクロール時で表示されない

en: set the header visibility on scroll
ja_JP: スクロール時のヘッダー視認性をセットする

en: set the search icon location
ja_JP: 検索アイコンの位置をセットする

en: Next to the logo
ja_JP: ロゴの隣に

en: Below the logo
ja_JP: ロゴの下に

en: In the topbar
ja_JP: トップバーに

en: Do not display
ja_JP: 表示しない

en: set the tagline location
ja_JP: キャッチフレーズの位置をセット

en: jump to the topbar option
ja_JP: トップバーオプションに移動する

en: Underline the site title in the header
ja_JP: ヘッダーのサイトタイトルをアンダーラインする

en: Header style
ja_JP: ヘッダーのスタイル

en: Improve your page speed by loading smaller images for mobile devices
ja_JP: モバイル端末により小さい画像を読み込むと、ページのスピードが向上します

en: Animated underline effect on link hover
ja_JP: リンクホバー時にアニメーション付きアンダーライン効果

en: This is the color used to style your links and other clickable elements of the theme like buttons and slider arrows.
ja_JP: これはリンクやボタン、スライダーアローなどのテーマのクリック可能な要素のスタイルに使用される色です。

en: Primary color
ja_JP: メインカラー

en: Permanently dismiss
ja_JP: 永久に非表示する

en: a short guide here.
ja_JP: ここに簡単なガイドを公開しました。

en: To help you getting started with Customizr, we have published
ja_JP: お客様は Customizr の始めるために、

en: Customizr Demo 2
ja_JP: Customizr デモ 2

en: Customizr Demo 1
ja_JP: Customizr デモ 1

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
ja_JP: インスピレーションが必要な場合、オンラインデモをアクセスできます

en: to let you create the best possible websites.
ja_JP: できる限る最高のウェブサイトを作成させます。

en: of customization options
ja_JP: カスタマイズオプションを提供して

en: The theme offers a wide range
ja_JP: テーマは幅広い

en: Welcome in the Customizr theme
ja_JP: Customizr テーマへようこそ

en: Display randomized related articles below the post
ja_JP: 投稿の下でランダム化の関連投稿を表示する

en: Related by tags
ja_JP: タグによる関連

en: Related by categories
ja_JP: カテゴリーに関連する

en: Single - Related Posts
ja_JP: 個別 - 関連投稿

en: Related posts
ja_JP: 関連記事

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Next related articles
ja_JP: 次の関連投稿

en: Previous related articles
ja_JP: 前の関連記事

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: Display thumbnail placeholder if no images available
ja_JP: 利用可能な画像がない場合、サムネイルプレースホルダを表示する

en: Display post format icons
ja_JP: 投稿フォーマットアイコンを表示する

en: Plain full layout
ja_JP: プレーンフルレイアウト

en: Regular
ja_JP: 通常

en: Light
ja_JP: ライト

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Display in the topbar
ja_JP: トップバーに表示する

en: Comment on | Comments on
ja_JP[0]: コメントする

en: Permalink to:&nbsp;
ja_JP: :&nbsp; にパーマリンク

en: Enter the video url
ja_JP: 動画の URL を入力してください

en: Video url
ja_JP: 動画 URL

en: Enter the audio url
ja_JP: 音声ファイルを入力してください

en: Audio url
ja_JP: 音声ファイルの URL

en: Enter the author
ja_JP: 投稿者を入力してください

en: Quote author
ja_JP: 引用元

en: Enter the text
ja_JP: テキストを入力してください

en: Quote text
ja_JP: 引用のテキスト

en: Enter the URL
ja_JP: URL を入力してください

en: Link URL
ja_JP: リンク URL

en: Enter the title
ja_JP: タイトルを入力してください

en: Link title
ja_JP: リンクタイトル

en: Format: audio
ja_JP: フォーマット: 音声ファイル

en: Format: video
ja_JP: フォーマット: 動画

en: Format: quote
ja_JP: フォーマット: 引用

en: Format: link
ja_JP: フォーマット: リンク

en: the logo is centered
ja_JP: このロゴは中央に配置されています

en: Note : the menu centered position is available only when
ja_JP: 注意: メニューの中央配置は、以下の場合のみ利用可能です

en: Menu centered
ja_JP: 中央配置メニュー

en: Single pages
ja_JP: 個別の固定ページ

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
ja_JP: 別々で表示されている場合、コンテンツの前に、ページのアイキャッチ画像 (または投稿サムネイル) を表示できます。

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
ja_JP: ページにアイキャッチ画像を設定する方法がわからなければ %s でご覧ください。

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
ja_JP: もしページのアイキャッチ画像をセットした場合、ここで表示できます。

en: default:
ja_JP: デフォルト:

en: Options for
ja_JP: のオプション

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Go Pro
ja_JP: Pro 版へ

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
ja_JP: チェックした時、Font Awesome アイコンと CSS はフロントエンドでロードされます。カスタムコードまたはプラグインで Font Awesome のアイコンをロードしたいかもしれません。

en: Load Font Awesome resources
ja_JP: Font Awesome のリソースを読み込む

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
ja_JP: Yoast SEO パンくずリストの設定

en: customization panel
ja_JP: カスタマイズパネル

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
ja_JP: Yoast SEO パンくずリストへ移動する %s

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
ja_JP: Yoast SEO パンくずリストを使用する

en: Display the tagline in the header
ja_JP: ヘッダーにキャッチフレーズを表示する

en: Create and organize your social links
ja_JP: ソーシャルリンクを作成して整える

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
ja_JP: Customizr WordPress テーマを見る &raquo;

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Change Image
ja_JP: 画像の変更

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
ja_JP: ブラウザーにリンクを別のタブで開くために、このオプションをチェックしてください。

en: Link target
ja_JP: リンクターゲット

en: Set a unique color for your icon.
ja_JP: アイコンの固有の色を設定してください。

en: Icon color
ja_JP: アイコンの色

en: This is the text displayed on mouse over.
ja_JP: これは、マウスオーバーで表示されるテキストです。

en: Social link
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Social icon
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: Size in px
ja_JP: サイズは px で

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
ja_JP: ソーシャルプロフィールに完全な URL を入力してください (正当な URL でお願いします)。

en: Social link url
ja_JP: ソーシャルリンク URL

en: Select an icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Yes
ja_JP: はい

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
ja_JP: 削除してもよろしいですか: <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Add it
ja_JP: 追加する

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Press return or enter to open this panel
ja_JP: パネルを開くには Return または Enter キーを押してください

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
ja_JP: ソーシャルリンクに正当な URL を入力してください

en: An error occurred: malformed social links
ja_JP: エラーが発生しました: 不正なソーシャルリンク

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
ja_JP: メニューがどのサイドに表示されるかは選んだヘッダーレイアウト次第です。

en: Slide
ja_JP: スライド

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
ja_JP: 新しいスライドが作成しました! 変更するように、下でスクロールしてください。

en: Close Editor
ja_JP: エディターを閉じる

en: Learn more about this in the documentation
ja_JP: この詳細についてはドキュメンテーションをご覧ください

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
ja_JP: 新しいソーシャルリンクは作成しました! 変更するように、下でスクロールしてください。

en: Done !
ja_JP: 完了 !

en: Follow us on
ja_JP: フォローしてください

en: Select a social icon
ja_JP: ソーシャルアイコンを選択

en: Rss
ja_JP: RSS

en: Not set
ja_JP: 未設定

en: Back to top arrow position
ja_JP: 「一番上へ戻る」機能の矢印の位置

en: Customize or remove the posts slider
ja_JP: カスタマイズまたはこの投稿スライダーを削除する

[ctx: title]
en: Search &hellip;
ja_JP: 検索&hellip;

[ctx: label]
en: Search
ja_JP: 検索

en: You may also like
ja_JP: こちらもおすすめ

en: Next post
ja_JP: 次の投稿

en: Back to post list
ja_JP: 投稿リストに戻る

en: Previous post
ja_JP: 前の投稿

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Newer posts
ja_JP: 新しい投稿

en: Older posts
ja_JP: 過去の投稿

en: %s result | %s results
ja_JP[0]: %s件の結果

en: %s post | %s posts
ja_JP[0]: %s件の投稿

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: pingback | pingbacks
ja_JP[0]: ピンバック

en: Edit comment
ja_JP: コメントの編集

en: View all the posts of the author
ja_JP: この投稿者からすべての投稿を見る

en: AUTHOR | AUTHORS
ja_JP[0]: 投稿者

en: Contact me on Snapchat
ja_JP: Snapchat で是非連絡してください

en: Yearly Archives:
ja_JP: 年別アーカイブ:

en: Monthly Archives:
ja_JP: 月別アーカイブ:

en: Daily Archives:
ja_JP: 日別アーカイブ:

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
ja_JP: 有効な場合、スライドのスクロールはページより遅くになります (パララックス効果)。

en: Sliders : use parallax scrolling
ja_JP: スライダー: パララックススクロールを使用する

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
ja_JP: WooCommerce: チェックした場合、WooCommerce のカートアイコンはスクロール時に表示のままになります。

en: Front-end Icons (Font Awesome)
ja_JP: フロントエンドのアイコン (Font Awesome)

en: Check out some example of uses
ja_JP: 他の使い方をご覧ください

en: Use with caution
ja_JP: 注意してお使いください

en: Display navigation in your home page
ja_JP: ホームページでナビゲーションを表示する

en: Follow me on Xing
ja_JP: Xing をフォローする

en: Follow me on Yelp
ja_JP: Yelp をフォローする

en: Follow me on VKontakte
ja_JP: VKontakte をフォローする

en: Sticky header: display the shopping cart
ja_JP: 上部固定ヘッダー: ショッピングカートを表示

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
ja_JP: WooCommerce: チェックすると、ヘッダーのアイキャッチフレーズの隣にカート内の項目数を示すカートアイコンが表示されます。

en: Display the shopping cart in the header
ja_JP: ヘッダー内にショッピングカートを表示

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
ja_JP: この機能は WordPress v4.4+ (2015年12月) に導入されましたが、既存の画像にマイナーな副作用が生じるかもしれません。このオプションをオン、オフして、画像が綺麗に表示されることをご確認ください。

en: View your shopping cart
ja_JP: お買い物カゴを表示

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
ja_JP: スティッキーな投稿のみを表示することができます。スティッキーな投稿のセット方法がわからない場合、チェックしてください

en: Include only sticky posts
ja_JP: スティッキーな投稿のみを含む

en: Posts slider button text
ja_JP: 投稿スライダーのボタンテキスト

en: Front page slider name
ja_JP: フロントページスライダー名

en: this slider
ja_JP: このスライダー

en: the posts slider
ja_JP: 投稿スライダー

en: Customize or remove %s
ja_JP: カスタマイズまたは %s を削除

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
ja_JP: %s と「サイトのパフォーマンス」セクションの下に「スクロール時画像を表示」をチェックしてください。

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
ja_JP: 非表示の画像の読み込みを延期することで、ページを簡単にスピードアップできますよ ?

en: E-mail
ja_JP: メールアドレス

en: Apply a category filter to your home / blog posts
ja_JP: ホーム/ブログ投稿にカテゴリーフィルタを適用

en: Set the number of posts to display
ja_JP: 表示する記事数を設定

en: Learn more about post categories in WordPress
ja_JP: WordPress の投稿カテゴリーをさらに詳しく

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
ja_JP: フィールドの上の中にクリックして、表示したい投稿カテゴリーを選んでください。空の場合はフィルターが適用しません。

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋文はありません。

en: Protected: %s
ja_JP: 保護中: %s

en: Customize or remove this slider
ja_JP: カスタマイズまたはこのスライダーを削除する

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
ja_JP: &mdash; ブログ投稿から自動的生成したスライダー& mdash;

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
ja_JP: チェックした場合、フロントページスライダーは表示画面の全幅の場を取ります

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
ja_JP: このボタンテキストは 80 字の制限があります。ボタンを非表示するために、このフィールドを空っぽのままでお願いします

en: Entire slide and call to action button
ja_JP: スライド全体とCTA (行動喚起) ボタン

en: Entire slide
ja_JP: スライド全体

en: Call to action button
ja_JP: CTA (行動喚起) ボタン

en: Link post with
ja_JP: と共に投稿をリンクする

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
ja_JP: この枠線は 80 字の制限があります

en: The title will be limited to 80 chars max
ja_JP: このタイトルは 80 字の制限があります

en: Display the title
ja_JP: タイトルを表示

en: the WordPress documentation.
ja_JP: WordPress ドキュメンテーション。

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
ja_JP: アイキャッチ画像が設定されている投稿、または少なくともコンテンツ内に画像がある投稿のみがスライダーの対象となります。表示されるスライド数はウェブサイト内の利用可能な投稿数を上回ることはありません。

en: Number of posts to display
ja_JP: 表示する最新の投稿の数

en: Slider documentation
ja_JP: スライダードキュメンテーション

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
ja_JP: スライダーの更なる詳細について、ドキュメンテーションページでご確認ください:

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
ja_JP: もう1つのスライドを追加するには: メディアライブラリーに移動して (メディアをクリック)、画像の編集画面を開いて (または新しい画像を追加して)、ページ下部にある専用オプションブロックを使用して希望のスライダーに追加します。

en: Upgrade to Customizr Pro
ja_JP: Customizr プロ版にアップグレード

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
ja_JP: このオプションは最近または、もし注目 (固定) 投稿がある場合から始まり、最後の投稿を参照して、ホームページスライダーを作成します。

en: Change the header layout
ja_JP: ヘッダーの配置を変更

en: jump to the Design and Layout section
ja_JP: 「デザインとレイアウト」に移動

en: To change the global header layout, %s
ja_JP: 全般のヘッダーレイアウトを変化するとき、%s

en: SITE ICON
ja_JP: サイトアイコン

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: open the customizer menu section
ja_JP: 設定メニューセクションを開く

en: Open the menu
ja_JP: メニューを開く

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Add widgets to the footer %s or %s.
ja_JP: ウィジェットをフッターに追加 %s 又は %s.

en: dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
ja_JP: サイドバー %sまたは%sにウィジェットを追加

en: The right sidebar has no widgets
ja_JP: 右サイドバーにはウィジェットがありません

en: Jump to the customizer now
ja_JP: カスタマイザーに移動

en: %s to display a featured image here.
ja_JP: ここにアイキャッチ画像を表示するために%s

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
ja_JP: 設定した投稿のアイキャッチ画像をここに表示することができます。

en: Edit now.
ja_JP: すぐに編集

en: now
ja_JP: 今

en: Front-end placeholders and help blocks
ja_JP: フロントエンドplaceholdersとヘルプブロック

en: Socials in Sidebars
ja_JP: サイドバーのソーシャルリンク

en: Navigation Menus
ja_JP: ナビゲーションメニュー

en: Smooth Scroll
ja_JP: スムーズスクロール

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
ja_JP: メニュー位置にメニューが配置されていない場合，既定のページメニューが使われます．

en: in the menu panel
ja_JP: メニューパネルにて

en: create/edit menus
ja_JP: メニュー作成／編集

en: on the Menus screen in the Appearance section
ja_JP: 外観セクションのメニュー画面

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
ja_JP: 新しいメニューを作製してメニューのコンテンツを作成できます%s。

en: Sidebars
ja_JP: サイドバー

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
ja_JP: このオプションを有効化すると、さまざまなヘルプ情報やプレースホルダーブロックがサイトのフロントエンドに表示されます。これらは管理者権限を持つユーザーがログインしたときにのみ表示されます。

en: Display help notices on front-end for logged in users.
ja_JP: ログインしたユーザにフロントエンドヘルプを表示する．

en: Stick the footer to the bottom of the page
ja_JP: フッターをページの下部に固定する

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
ja_JP: 投稿にアイキャッチ画像を設定する方法を知らないですか？%sで勉強してください。

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
ja_JP: 投稿を個別表示したときにコンテンツの前にアイキャッチ画像（投稿サムネイル）を表示できます。

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
ja_JP: トップページのレイアウトを変更する必要があるときは、この上部の「トップページ」を開くこと．

en: Customizr theme documentation
ja_JP: Customizrテーマのドキュメント

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
ja_JP: 上記のレイアウトオプションは投稿や固定ページすべてのレイアウトを設定します。個々の投稿・固定ページのレイアウトは個別に定義することもできます。定義方法は%sで確認。

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
ja_JP: 使用注意：ウェブサイトの利用者にナビゲーションの代替手段を提供すること。

en: Don't display any menus in the header of your website
ja_JP: ウェブサイトのヘッダーにメニューを全く表示しない。

en: Remove all the menus.
ja_JP: すべてのメニューを削除

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Display in the header
ja_JP: ヘッダーに表示

en: Move after inside the side menu
ja_JP: サイドメニューに入ってから移動

en: Move before inside the side menu
ja_JP: サイドメニューに入る前に移動

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
ja_JP: モバイルデバイスの補助メニューの（レスポンシブ）動作を選択する。

en: Menu position (for the horizontal menu)
ja_JP: メニューの位置（補助メニュー）

en: Secondary (horizontal) menu design
ja_JP: 補助（水平）メニューのデザイン

en: Menu position (for "main" menu)
ja_JP: メニューの位置（メインメニュー）

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
ja_JP: 注意：このラベルはモバイルデバイスでは非表示。

en: Display a label next to the menu button.
ja_JP: メニューボタンの隣にラベルを表示する。

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
ja_JP: モバイルデバイス（レスポンシブ）では，ドロップダウンメニューの高さは表示画面の大きさで制限されます。

en: Side Menu (vertical)
ja_JP: サイドメニュー（垂直）

en: Regular (horizontal)
ja_JP: 標準（水平）

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
ja_JP: デザインを選択：サイドメニュー（垂直）か標準（水平）

en: Main menu design
ja_JP: メインメニューのデザイン

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
ja_JP: ヘッダーに補助（水平）メニューを表示します。

en: Also applied to the secondary menu if any.
ja_JP: 補助メニューにも適用されます。

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
ja_JP: この設定はメニューが表示されるサイドに影響するかもしれません。

en: Choose a layout for the header
ja_JP: ヘッダーのレイアウトを選択

en: This option enables a smoother page scroll.
ja_JP: このオプションでスムーズなページスクロールを有効にします。

en: Enable Smooth Scroll
ja_JP: スムーススクロール有効

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
ja_JP: このオプションはプラグインと競合する可能性があります，このオプションを有効にした後でプラグインの機能に問題がないか確認してください。

en: Important note
ja_JP: 重要な注記

en: Disabled if the random option is on.
ja_JP: ランダムオプションがオンの時無効になる。

en: Secondary (horizontal) Menu
ja_JP: 補助（水平）メニュー

en: close
ja_JP: 閉じる

en: Read the latest release notes
ja_JP: 最新のリリースノートを読む

en: version
ja_JP: バージョン

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link the whole slide
ja_JP: すべてのスライドをリンク

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
ja_JP: またはカスタムリンク（固定ページや投稿を上で指定した場合は空欄のままにする）

en: WordPress documentation
ja_JP: ワードプレスのドキュメント

note: Template Name of the theme
en: Custom Page Example
ja_JP: カスタムページの例

en: Add a menu
ja_JP: メニューを追加

en: Back Home
ja_JP: トップページへ戻る

en: Back to top
ja_JP: トップへ戻る

en: The footer has no widgets
ja_JP: このフッターはウィジェットがありません．

en: Check the slider doc now &raquo;
ja_JP: スライダーのドキュメントをいますぐ確認&raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
ja_JP: スライダーを作成して投稿や固定ページに追加

en: Check the front page slider doc &raquo;
ja_JP: フロントページスライダーのドキュメントを確認&raquo;

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
ja_JP: このでもスライダーを置換または削除する方法を見る

en: dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: See the theme documentation.
ja_JP: テーマのドキュメントを読む．

en: Changing the layout in the Customizr theme
ja_JP: Customizrテーマのレイアウトを変更

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
ja_JP: ページレイアウトを変更することでサイドバーを削除できます．

en: Add widgets
ja_JP: ウィジェット追加

en: This notice is visible for admin users only.
ja_JP: この通知は管理者のみ閲覧可能です．

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前の投稿

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: tagged
ja_JP: タグ

en: Open
ja_JP: ポートが開いています

en: View all posts by %s
ja_JP: %s のすべての投稿を表示

en: View all posts in %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: (updated on %1$s)
ja_JP: (%1$s更新)

en: (updated 1 day ago)
ja_JP: (昨日更新)

en: (updated %s days ago)
ja_JP: (%s日前に更新)

en: (updated today)
ja_JP: (今日更新)

en: by %1$s
ja_JP: 投稿者:%1$s

en: This entry was posted
ja_JP: この項目の

en: and posted on %1$s
ja_JP: , 投稿日時 %1$s

en: on %1$s
ja_JP: %1$s

en: This entry was posted on %1$s
ja_JP: 投稿日時:%1$s

en: This entry was tagged %2$s
ja_JP: タグ%2$s

en: This entry was posted in %1$s
ja_JP: %1$s への投稿

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
ja_JP: %1$s への投稿．タグ：%2$s

en: Return to
ja_JP: 戻る：

en: in
ja_JP: in (インチ)

en: Link to full-size image
ja_JP: フルサイズ画像へのリンク

en: at dimensions
ja_JP: 寸法

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
ja_JP: この投稿は %1$s<span class="by-author"> に %2$s</span>が投稿しました．

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: %sのすべての投稿を表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

en: Yearly Archives: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: Monthly Archives: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Daily Archives: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: About %s
ja_JP: %s について

en: No
ja_JP: いいえ

en: Ooops, page not found
ja_JP: ページが見つかりません

en: {no title} Read the post &raquo;
ja_JP: {タイトルなし} 投稿を読む &raquo;

en: Missing Attachment
ja_JP: 添付ファイルが見つかりません

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
ja_JP: おすすめページの説明テキスト: ページの抜粋を使用するか、カスタムテキストを Customizr の画面で設定します。

en: Featured page
ja_JP: おすすめページ

en: Customizer screen
ja_JP: カスタマイズ画面

en: comment | comments
ja_JP[0]: コメント

en: Comment(s) on
ja_JP: コメント：

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 以前のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s @ %2$s

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: Reply
ja_JP: 返信

en: (Edit)
ja_JP: (編集)

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: Merge
ja_JP: 統合

en: Split
ja_JP: 分割

en: Page %d
ja_JP: ページ %d

en: 404 Not Found
ja_JP: 404: 見つかりませんでした

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ja_JP: 検索結果 &quot;%1$s&quot;

en: d
ja_JP: 日

en: F
ja_JP: n月

en: Y
ja_JP: Y年

en: Minute %1$s
ja_JP: 分 %1$s

en: g:i a
ja_JP: g:i A

en: Browse:
ja_JP: 続きを読む:

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Next &rarr;
ja_JP: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja_JP: &larr; 前へ

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
ja_JP: 投稿のグリッドサムネイルの最大高さをピクセルで設定

en: Thumbnails max height for the grid layout
ja_JP: グリッド表示でのサムネイルの最大高さ

en: Max. length for post titles (in words)
ja_JP: ポストタイトルの最大長さ（単語数）

en: Apply a colored bottom border to each grid items
ja_JP: グリッド要素の下部に境界線を描く

en: Apply a shadow to each grid items
ja_JP: グリッド要素に影を付ける

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
ja_JP: チェックされていないコンテキストは交互サムネイルレイアウトで表示されます．

en: Apply the grid layout to Search results
ja_JP: 検索結果にグリッドレイアウトを適用

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
ja_JP: アーカイブ（アーカイブ，カテゴリ，著者投稿）にグリッドレイアウトを適用

en: Apply the grid layout to Home/Blog
ja_JP: トップ，ブログにグリッドレイアウトを適用

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
ja_JP: 最後のSticky投稿を拡大する(トップページ，ブログページのみ）

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
ja_JP: 注意：片側にサイドバーをレイアウトした場合では3列に，両側にサイドバーを配置した場合では2列に制限されます．

en: Number of columns per row
ja_JP: 1行当たりの列数

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
ja_JP: グリッドレイアウトを選択した場合，投稿コンテンツは抜粋のみ表示されます．

en: Grid layout
ja_JP: グリッド表示

en: Alternate thumbnails layout
ja_JP: サムネイルを交互に表示

en: Select a Layout
ja_JP: レイアウトを選択

en: Post List Design
ja_JP: 投稿リストのデザイン

en: You might want to regenerate your thumbnails.
ja_JP: サムネイルを再構築しなければならないかもしれません．

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
ja_JP: チェック時，アップロード時に画像は設定された高さにリサイズされます．画像表示のパフォーマンスを改善します．

en: Replace the default image slider's height
ja_JP: 既定の画像スライダーの高さを上書きする

en: Apply this height to all sliders
ja_JP: すべてのスライダーにこの高さを適用

en: Set slider's height in pixels
ja_JP: スライダーの高さ（ピクセル）で競って

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
ja_JP: チェック時非表示の画像を表示するのを遅延させる．表示画面より下の画像はスクロール時に動的に表示されます．画像がある長いページの負荷を下げてパフォーマンスを向上します．

en: Load images on scroll
ja_JP: スクロール時画像を表示

en: Will be hidden if empty
ja_JP: 空の場合隠す

en: Social link title in sidebars
ja_JP: サイドバーのソーシャルリンクタイトル

en: Display a back to top arrow on scroll
ja_JP: スクロール時に「先頭に戻る」矢印を表示

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
ja_JP: 投稿リスト（アーカイブ，ブログページ，カテゴリ，検索結果...）に投稿ナビゲーションを表示する

en: Display posts navigation in single posts
ja_JP: 単一投稿ページに投稿ナビゲーションを表示

en: Display navigation in pages
ja_JP: 固定ページにナビゲーションを表示

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
ja_JP: このオプションをチェックすると投稿の下に投稿ナビゲーションが表示される

en: Display posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーションを表示

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
ja_JP: 既定ではWordPressは投稿や固定ページで無効にしても過去のコメントを表示します．このオプションをオフにするとコメントの履歴を非表示にできます．

en: Display the comment list
ja_JP: コメントリストを表示

en: discussion settings page.
ja_JP: ディスカッション設定ページ

en: You can also change other comments settings in the
ja_JP: 他のコメント設定も変更できます：

en: post screen
ja_JP: 投稿画面

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
ja_JP: チェック時，すべての投稿ページでコメントを有効にする．コメントはページリスト画面のクイック編集画面で無効にできます．

en: Enable comments on posts
ja_JP: 投稿へのコメントを有効にする

en: the discussion settings page.
ja_JP: ディスカッション設定ページ

en: You can also change other comments settings in :
ja_JP: 他のコメント設定はここで変更可能です：

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
ja_JP: チェック時，固定ページにコメントを有効にする．コメントはページリスト画面のクイック編集画面で無効にできます．

en: Other comments settings
ja_JP: 他のコメント設定

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Skin color
ja_JP: スキンの色

en: Comments bubble color
ja_JP: コメント風船の色

en: Large bubbles
ja_JP: 大きい風船

en: Small bubbles
ja_JP: 小さい風船

en: Comments bubble shape
ja_JP: コメント風船の形

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
ja_JP: コメント数を投稿タイトルの隣に風船で表示

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
ja_JP: 固定ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Enable drop caps in pages
ja_JP: 固定ページに文字見出しを有効にする

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
ja_JP: 投稿ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Enable drop caps in posts
ja_JP: 投稿ページに文字見出しを有効

en: Simple black
ja_JP: 黒

en: Drop cap style
ja_JP: 文字見出しスタイル

en: (number of words)
ja_JP: (単語数)

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
ja_JP: 段落の単語数が次の数以上だった場合文字見出しを適用する：

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
ja_JP: 投稿，固定ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Enable drop caps
ja_JP: 文字見出しを有効に

en: Drop caps
ja_JP: 文字見出し

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
ja_JP: ギャラリー画像にマウスオーバー拡大効果を適用する．

en: Enable Customizr effects on hover
ja_JP: マウスオーバー時にCustomizr効果を有効にする

en: Apply lightbox effects to galleries images
ja_JP: ギャラリー画像にLightbox効果

en: Enable Lightbox effect in galleries
ja_JP: ギャラリーでのLightbox効果を有効にする

en: Apply Customizr effects to galleries images
ja_JP: ギャラリー画像にCustomizr効果を適用します

en: Enable Customizr galleries
ja_JP: Customizr ギャラリーを有効にする

en: After the title
ja_JP: タイトルの後

en: Before the title boxed
ja_JP: タイトルの前，枠に囲んで

en: Before the title in full width
ja_JP: タイトルの前に最大幅で

en: Don't display
ja_JP: 表示しない

en: Post thumbnail position
ja_JP: サムネールの配置

en: Search results page titles
ja_JP: 検索結果

en: Search Results for :
ja_JP: 検索結果:

en: Author pages titles
ja_JP: 著者の投稿

en: Tag pages titles
ja_JP: タグ

en: Category pages titles
ja_JP: カテゴリ

en: Archive titles
ja_JP: カテゴリタイトル

en: Alternate thumbnail/content
ja_JP: 追加サムネール／コンテンツ

en: Left
ja_JP: 左

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Right
ja_JP: 右

en: Top
ja_JP: 上

en: Thumbnails position
ja_JP: サムネイル位置

en: Set the thumbnail's max height in pixels
ja_JP: サムネイルの最大高さを指定(ピクセル)

en: Rectangular with unblur effect on hover
ja_JP: 長方形，マウス移動時unblur効果

en: Rectangular with blur effect on hover
ja_JP: 長方形，マウス移動時blur効果

en: Rectangular with no effect
ja_JP: 長方形，効果なし

en: Squared, no expansion
ja_JP: 正方形，拡大なし

en: Squared, expand on hover
ja_JP: 正方形，マウス移動時拡大

en: Rounded, no expansion
ja_JP: 丸，拡大なし

en: Rounded, expand on hover
ja_JP: 丸，マウス移動時拡大

en: Thumbnails shape
ja_JP: サムネイル形状

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
ja_JP: 他のサムネイルレイアウトのオプション

en: Upload a default thumbnail
ja_JP: 既定のサムネールをアップロード

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
ja_JP: 投稿にアイキャッチ画像がセットされていない場合，この投稿で最後に添付したアイキャッチ画像を使用してください。

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
ja_JP: 注意：グリッドレイアウトを選択した場合はサムネイルは常に表示される

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
ja_JP: このオプションのチェック時，投稿サムネイルをすべての投稿リストに表示：ブログ，アーカイブ，投稿者，検索結果...

en: Display the post thumbnails
ja_JP: サムネイルを表示

en: Thumbnails options
ja_JP: サムネイルオプション

en: Set the excerpt length (in number of words)
ja_JP: 抜粋の長さを設定(単語数)

en: Info (blue)
ja_JP: 情報(青)

en: Important (red)
ja_JP: 重要(赤)

en: Alert (orange)
ja_JP: 警告(オレンジ)

en: Success (green)
ja_JP: 成功(緑)

en: Default (grey)
ja_JP: 既定(灰色)

en: Update notice style
ja_JP: 更新通知スタイル

en: Update notice text
ja_JP: 更新通知文

en: Recently updated !
ja_JP: 更新しました！

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
ja_JP: 更新通知を表示する期間（日数）を設定

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
ja_JP: 通知をn日前までの更新について表示

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
ja_JP: このオプションをチェック時，投稿タイトルの後にカスタマイズ可能な更新通知を表示

en: Display a recent update notice
ja_JP: 更新通知を表示

en: Recent update notice after post titles
ja_JP: 投稿タイトルの後の更新通知

en: Date of the last update
ja_JP: 最終更新日

en: No. of days since last update
ja_JP: 最終更新日からの日数

en: Select the last update format
ja_JP: 再封更新日の表示形式を選択

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
ja_JP: このオプションのチェック時，最終更新日を表示する（更新していない場合は非表示）

en: Display the update date
ja_JP: 更新日を表示

en: Display the author
ja_JP: 投稿者を表示

en: Display the publication date
ja_JP: 投稿日を表示

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
ja_JP: 非階層分類（タグ）を表示

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
ja_JP: 階層分類（カテゴリー）を表示

en: Select the metas to display
ja_JP: 表示するメタタグを選択

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
ja_JP: 投稿リスト（アーカイブ，ブログページ）にメタタグを表示

en: Display posts metas for single posts
ja_JP: 投稿ページにメタタグを表示

en: Display posts metas on home
ja_JP: トップページにメタタグを表示

en: Select the contexts
ja_JP: コンテキストを選択

en: Text only
ja_JP: テキストのみ

en: Buttons and text
ja_JP: ボタンとテキスト

en: Select a design for the post metas
ja_JP: 投稿メタタグのデザインを選択

en: Metas Design
ja_JP: メタタグデザイン

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
ja_JP: このオプションのチェック時，投稿メタタグ（キーワード，投稿日，著者）を投稿タイトルの下に表示

en: Display posts metas
ja_JP: 投稿のメタタグを表示

en: WP footer widgets : display icons next to titles
ja_JP: WP フッターウィジェット：タイトルの隣にアイコンを表示

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
ja_JP: WP サイドバーウィジェット：タイトルの隣にアイコンを表示

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
ja_JP: このオプションのチェック時，タイトルの左に投稿アイコンが表示される．アーカイブページはカテゴリ，タグ，著者，投稿時，カスタムタグ，検索結果を含む．

en: Display an icon next to each post title in an archive page
ja_JP: アーカイブページの投稿タイトルの隣にアイコンを表示

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
ja_JP: このオプションのチェック時，タイトルの左にアーカイブアイコンが表示される．アーカイブページはカテゴリ，タグ，著者，投稿時，カスタムタグ，検索結果を含む．

en: Display an icon next to the archive title
ja_JP: アーカイブのタイトルにアイコンを表示

en: Display a post icon next to the single post title
ja_JP: 投稿ページのタイトルにアイコンを表示

en: Display a page icon next to the page title
ja_JP: 固定ページのタイトルにアイコンを表示

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
ja_JP: このオプションをチェック時，固定ページ，投稿，アーカイブ，及びWP組み込みのウィジェットにコンテキストアイコンを表示

en: Display icons next to titles
ja_JP: タイトルの隣にアイコンを表示

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
ja_JP: 投稿リストをパンくずを表示：ブログページ，アーカイブ，検索結果...

en: Display the breadcrumb in single posts
ja_JP: 投稿ページにパンくずを表示

en: Display the breadcrumb in pages
ja_JP: 固定ページにパンくずを表示

en: Display the breadcrumb on home page
ja_JP: パンくずをトップケージに表示

en: Open external links in a new tab
ja_JP: 外部リンクを新しいタブで表示

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
ja_JP: 投稿および固定ページのリンクにのみ適用

en: Display an icon next to external links
ja_JP: 外部リンクの後にアイコンを表示

en: Fade effect on link hover
ja_JP: リンクにマウスを合わせた時にフェード効果

en: Hover move effect for the sub menu items
ja_JP: サブメニュー項目にhover移動効果

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
ja_JP: サブメニューをフェード効果で表示

en: Menu on the right
ja_JP: 右メニュー

en: Menu on the left
ja_JP: 左メニュー

en: the z-index
ja_JP: z-indexとは?

en: What is
ja_JP: *

en: Set the header z-index
ja_JP: ヘッダーのz-index

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
ja_JP: フロートヘッダー：スクロール時半透明に

en: Sticky header : display the menu
ja_JP: フロートヘッダー：メニュー表示

en: Sticky header : shrink title / logo
ja_JP: フロートヘッダー：タイトル/ロゴを縮小

en: Sticky header : display the title / logo
ja_JP: フロートヘッダー：タイトル/ロゴ表示

en: Sticky header : display the tagline
ja_JP: フロートヘッダー：キャッチコピー表示

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
ja_JP: チェック時，ヘッダが画面の上に表示されたままスクロールします．

en: Sticky on scroll
ja_JP: スクロール時に移動

en: Sticky header settings
ja_JP: フロートヘッダー設定

en: Logo / title on the right
ja_JP: ロゴ/タイトルを右に

en: Logo / title centered
ja_JP: ロゴ/タイトルを中央に

en: Logo / title on the left
ja_JP: ロゴ/タイトルを左に

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
ja_JP: チェック時，ヘッダメニュー，キャッチコピー，ソシアルリンクが灰色の枠内に表示されます．

en: Display menu in a box
ja_JP: メニューを枠内に表示

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
ja_JP: ウェブサイトでサイズが指定されていないすべてのテキスト要素の標準フォントサイズを設定します．

en: Set your website default font size in pixels.
ja_JP: 標準フォントサイズをピクセルで設定

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
ja_JP: フォント設定ではフォントの組み合わせまたは単一フォントを選択しプレビューできます．もし組み合わせを選ぶと第1フォントは主なタイトル（サイト名，サイト説明，h1,h2,h3ヘッダ），第2フォントはテキストや段落用の標準フォントになります．

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
ja_JP: 美しいフォントの組み合わせ(タイトル&amp;標準フォント)か単一フォントかを選択

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
ja_JP: このオプションを有効時，投稿コンテンツの後に著者の情報が表示されます．注意：ユーザプロファイルで情報を設定すること．

en: Display an author box after each single post content
ja_JP: それぞれの投稿コンテンツの後に著者を表示

en: Global Post Lists Settings
ja_JP: 投稿リストの全般設定

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
ja_JP: 注意：トップページのレイアウトはトップページの項で設定

en: Website Performances
ja_JP: サイトのパフォーマンス

en: Footer global settings
ja_JP: フッター全般設定

en: Post/Page Navigation
ja_JP: 投稿／固定ページナビゲーション

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
ja_JP: 投稿属性（カテゴリ，タグ，カスタム分類）

en: Breadcrumb
ja_JP: パンくずリスト

en: Single posts
ja_JP: 個別投稿

en: Post lists : blog, archives, ...
ja_JP: 投稿リスト：ブログ，アーカイブ，...

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
ja_JP[0]: このテーマは%sメニューをサポートします．メニューを選択

en: Header design and layout
ja_JP: ヘッダーデザインとレイアウト

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: Image settings
ja_JP: 画像設定

en: Set up the titles icons options
ja_JP: タイトルアイコンのオプション設定

en: Titles icons settings
ja_JP: タイトルアイコン設定

en: How to create and use a child theme ?
ja_JP: 子テーマの作成，利用方法は?

en: child theme.
ja_JP: 子テーマ

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
ja_JP: このフィールドをCSSの変更に使ってください．重要なCSSのカスタマイズはsytle.cssファイルを変更してください．

en: Add your custom css here and design live!(for advanced users)
ja_JP: 同時の CSS を追加し、ライブでデザインしてみましょう (上級者向け)

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
ja_JP: スマートフォンやタブレットの表示画面でサイドバーをメインコンテンツの後に表示させます．

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
ja_JP: 小型の端末でサイドバーを動的に再配置します．

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
ja_JP: 有効時，同じページのアンカヘのリンクをクリックするとスムーズにスクロールします．

en: Smooth scroll on click
ja_JP: クリック時スムーズスクロール

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
ja_JP: このオプションは画像を表示デバイスに合わせ，元のアスペクト比で水平，垂直方向に中央に表示します．

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
ja_JP: サムネイルを動的に中央に表示

en: Dynamic slider images centering on any devices
ja_JP: スライダー画像を中央に動的に表示

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
ja_JP: チェック時，スライドを設定中にローディングアイコンを表示します．

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
ja_JP: スライダー：スライドを表示する前にローディングアイコンを表示

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
ja_JP: サムネイル再生成プラグインの詳細ページを開く

en: regenerate thumbnails
ja_JP: サムネイルを再生成

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
ja_JP: このフリープラグインで高解像度のメディアライブラリ画像を再生成することをお勧めします：

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
ja_JP: 有効時，高解像度のデバイスに対応します

en: High resolution (Retina) support
ja_JP: 高解像度(Retina)対応

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
ja_JP: 有効時，Lightbox拡大時に画像を画面に合わせて表示します

en: Autoscale images on zoom
ja_JP: 拡大時に画像を自動スケール

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
ja_JP: 有効時，画像をクリックするとpopinウィンドウが出て拡大効果が機能します．注意：固定ページや投稿の画像にこの効果を用いるときはメディアファイルに画像がリンクしていなければなりません．

en: Lightbox effect on images
ja_JP: 画像にLightbox効果

en: Social links in footer
ja_JP: フッターのソーシャルリンク

en: Social links in right sidebar
ja_JP: 右サイドバーのソーシャルリンク

en: Social links in left sidebar
ja_JP: 左サイドバーのソーシャルリンク

en: Social links in header
ja_JP: ヘッダーのソーシャルリンク

en: Enable comments on pages
ja_JP: 投稿へのコメントを許可

en: Choose the pages default layout
ja_JP: ページの標準レイアウトを選択

en: Display the full content
ja_JP: すべてのコンテンツを表示

en: Display the excerpt
ja_JP: 抜粋を表示

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
ja_JP: リスト（トップ，検索，アーカイブ）での投稿数を選択

en: Maximum number of posts per page
ja_JP: ページあたりの投稿表示数

en: Choose the posts default layout
ja_JP: 投稿のデフォルトレイアウトを選択

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
ja_JP: このオプションはトップページを含むすべての投稿/固定ページの固有のレイアウトを上書きします．

en: Force default layout everywhere
ja_JP: デフォルトレイアウトをすべてのページで強制的に使用

en: Choose the global default layout
ja_JP: デフォルトレイアウトを選択

en: Display Breadcrumb
ja_JP: パンくず表示

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Read more &raquo;
ja_JP: 続きを読む &raquo;

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
ja_JP: 画像は投稿の"アイキャッチ画像"に設定される．(投稿編集ページ参照)おすすめページの画像を無効にするときはチェックを外す

en: Show images
ja_JP: 画像を表示

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Display home featured pages area
ja_JP: おすすめページをトップページに表示

en: Featured pages options
ja_JP: おすすめページのオプション

en: in ms : 1000ms = 1s
ja_JP: 単位ms：1000ms = 1s

en: Delay between each slides
ja_JP: スライドの表示時間間隔

en: Full width slider
ja_JP: スライダーをページ全幅にする

en: Select front page slider
ja_JP: トップページのスライダーを選択

en: Slider options
ja_JP: スライダーオプション

en: Set up the front page layout
ja_JP: トップページのレイアウトを設定

en: Posts page
ja_JP: 投稿ページ

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: A static page
ja_JP: 固定ページ

en: Your latest posts
ja_JP: 最新の投稿

en: Don't show any posts or page
ja_JP: 投稿や固定ページを表示しない

en: Front page displays
ja_JP: フロントページの表示

en: Choose content and layout
ja_JP: コンテンツとレイアウトを選択

en: FAVICON
ja_JP: Favicon

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
ja_JP: サイトアイコンをアップロード(サポートする形式 : .ico, .png, .gif)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
ja_JP: ヘッダーフロートの時に別の画像を使う場合はここにアップロード

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
ja_JP: フロート時用サイトロゴアップロード（サポート形式： .jpg, .png, .gif, svg, svgz）

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
ja_JP: オリジナルの寸法で使いたいときはチェックをしない

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
ja_JP: ロゴのサイズを強制的に幅250px，高さ100pxにする

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
ja_JP: 色つきの上部境界を表示しないときチェックを外す

en: Display top border
ja_JP: 上の境界を表示

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
ja_JP: スタイルシートの圧縮版を使用することで、ウェブページの読み込みが向上します。

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
ja_JP: パフォーマンス: 圧縮 CSS スタイルシートを使用してください

en: Apply a random color skin on each page load.
ja_JP: ページを表示するごとにランダムにカラースキンを適用

en: Randomize the skin
ja_JP: スキンをランダムに表示

en: Choose a predefined skin
ja_JP: 既定のスキンを選択

en: Expand submenus on hover
ja_JP: マウスを重ねるとサブメニュー展開

en: Expand submenus on click
ja_JP: クリックでサブメニューを展開

en: Select a submenu expansion option
ja_JP: サブメニュー展開オプション選択

en: Various settings for responsive display
ja_JP: 各種表示応答の設定

en: Responsive settings
ja_JP: 応答の設定

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Social links
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Pages &amp; Posts Layout
ja_JP: 固定ページ &amp; 投稿レイアウト

en: Advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Global settings
ja_JP: 全般設定

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
ja_JP: &mdash; スライダーのデモ &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
ja_JP: &mdash; スライダなし &mdash;

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
ja_JP: まずページを選択．もし抜粋テキストを使いたい場合は空欄のままにする．

en: Featured text %1$s (200 char. max)
ja_JP: 注目テキスト %1$s (制限。200 字)

en: Custom featured page %1$s
ja_JP: カスタムおすすめページ%1$s

en: Featured text three (200 char. max)
ja_JP: 注目テキスト3 (制限。200 字)

en: Featured text two (200 char. max)
ja_JP: 注目テキスト2 (制限。200 字)

en: Featured text one (200 char. max)
ja_JP: 注目テキスト1 (制限。200 字)

en: Home featured page three
ja_JP: おすすめページ3

en: Home featured page two
ja_JP: おすすめページ2

en: Home featured page one
ja_JP: おすすめページ1

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
ja_JP: 様々なレイアウト，デザインオプションがWordPressのカスタマイズ画面にあります : その場で変更を確認！

en: Customizr is a clean responsive theme
ja_JP: Customizrはきれいで応答の早いテーマです

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja_JP: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
ja_JP: すみません．要求されたページは見つかりませんでした．検索を試してください．

en: Footer Widget Area Three
ja_JP: フッタウィジェット3

en: Footer Widget Area Two
ja_JP: フッタウィジェット2

en: Just use it as you want !
ja_JP: 自由にお使いください

en: Footer Widget Area One
ja_JP: フッタウィジェット1

en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
ja_JP: 投稿，固定ページ，アーカイブ，検索ページに表示

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Follow me on LinkedIn
ja_JP: LinkedInでフォロー

en: Follow me on Dribbble
ja_JP: Dribbbleでフォロー

en: Follow me on Github
ja_JP: Githubでフォロー

en: Pin me on Pinterest
ja_JP: PinterestでPin

en: Follow me on Youtube
ja_JP: Youtubeでフォロー

en: Follow me on WordPress
ja_JP: WordPressでフォロー

en: Follow me on Flickr
ja_JP: Flickrでフォロー

en: Follow me on Tumblr
ja_JP: Tumblrでフォロー

en: Follow me on Instagram
ja_JP: Instagramでフォロー

en: Follow me on Google+
ja_JP: Google+でフォロー

en: Follow me on Facebook
ja_JP: Facebookでフォロー

en: Follow me on Twitter
ja_JP: Twitterでフォロー

en: Subscribe to my rss feed
ja_JP: RSSフィード購読

en: Single fonts
ja_JP: 単一フォント

en: Web safe fonts pairs
ja_JP: Web safeフォント

en: Google fonts pairs
ja_JP: Googleフォント

en: Light blue
ja_JP: 水色

en: Green blue
ja_JP: 青緑

en: Light green
ja_JP: 薄緑

en: Green
ja_JP: 緑

en: Flat yellow
ja_JP: フラットイエロー

en: Yellow
ja_JP: 黄色

en: Flat orange
ja_JP: フラットオレンジ

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Red
ja_JP: 赤

en: Flat red
ja_JP: フラットレッド

en: Purple
ja_JP: 紫

en: Flat purple
ja_JP: フラットパープル

en: Light grey
ja_JP: ライトグレー

en: Grey
ja_JP: グレー

en: Flat black
ja_JP: フラットブラック

en: Black
ja_JP: 黒

en: Blue
ja_JP: 青

en: No sidebars : full width layout
ja_JP: サイドバーなし

en: 2 sidebars : Right and Left
ja_JP: 両サイドバー

en: Left sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Check the documentation
ja_JP: ドキュメントをチェック

en: Need help to create a slider ?
ja_JP: スライダー作成方法?

en: Create a slider
ja_JP: スライダを作成

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ja_JP: システム情報をコピーするときは下記をクリックして Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac)を入力．

en: Please include the following informations when posting support requests
ja_JP: サポートリクエストを投稿する場合は次の情報を記載してください．

en: System Informations
ja_JP: システム情報

en: Changelog in version %1$s
ja_JP: Version %1$sの更新ログ

en: About Customizr
ja_JP: Customizr について

en: Current slide
ja_JP: 現在のスライド

en: Edit this slide
ja_JP: このスライドを編集

en: No Image Selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Button Text
ja_JP: ボタンテキスト

en: Slide Text
ja_JP: スライドのテキスト

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Slide Image
ja_JP: スライド画像

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
ja_JP: このスライダーは表示するスライドがありません．メディアライブラリーに移動して，画像を追加してください．

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
ja_JP: あなたはスライダーを作成していません．スライダー名を記入し，ボタンをクリックして新しいスライダーに追加してください．

en: Add a slider
ja_JP: スライダー追加

en: No link
ja_JP: リンクなし

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
ja_JP: リンクした固定ページや投稿を選択（過去100ページより）

en: Button text (80 char. max length)
ja_JP: ボタンテキスト (80 字。最大の長さ)

en: Title and text color
ja_JP: タイトルとテキスト色

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
ja_JP: 説明テキスト (タイトルの下に、250 字。最大の長さ)

en: Title text (80 char. max length)
ja_JP: タイトルテキスト (80 字。最大の長さ)

en: Add to a slider (create one if needed)
ja_JP: スライダーに追加する (必要であれば作成)

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
ja_JP: スライダが一つもありません．メディアライブラリい移動して，画像を編集しスライダに追加してください．

en: Delete slider
ja_JP: スライダ削除

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
ja_JP: このスライダは永久に削除されます（画像，call to actions とリンクは保存されます)

en: Delete this slider
ja_JP: スライダ削除

en: Slider Layout : set the slider in full width
ja_JP: スライダのレイアウト：スライダを幅全体に設定

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
ja_JP: スライド更新間隔（デフォルト：5000ms）

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
ja_JP: 新しいスライダーを作成するには：メディアライブラリを開き，画像を編集し，新しいスライダーに追加してください．

en: &mdash; Select a slider &mdash;
ja_JP: &mdash; スライダーを選択 &mdash;

en: Choose a slider
ja_JP: スライダーを選択

en: Add a slider to this post/page
ja_JP: この投稿/ページにスライダーを追加する

en: Default layout %1s
ja_JP: 規定のレイアウト %1s

en: Select a specific layout for %1$s
ja_JP: %1$s 用のレイアウトを選択してください

en: here
ja_JP: こちら

en: this post
ja_JP: この投稿

en: this page
ja_JP: このページ

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
ja_JP: 初期設定の左右のサイドバーを使って%1$s用の独自のレイアウトを定義できます．この既定のレイアウトはワードプレスのカスタマイズ画面%2$sで定義できます．

en: posts
ja_JP: 投稿

en: pages
ja_JP: ページ

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
ja_JP: デフォルトの%1$s レイアウトを%2$sに設定

en: Slider Options
ja_JP: スライダー設定

en: Layout Options
ja_JP: レイアウトオプション

en: Upgrade Wordpress Now
ja_JP: Wordpressを今図す更新

en: This theme requires WordPress 3.4+
ja_JP: このテーマはWordPress 3.4以上が必要です

en: Upgrade WP
ja_JP: WP更新

en: Jump to the blog design options
ja_JP: ブログデザインのオプションへ

en: More grid design options
ja_JP: グリッド配置の追加オプション
