Themes - Customizr - en to nl translation catalogue (878 entries)

note: Description of the theme
en: Customizr is a simple and fast WordPress theme designed to help you attract and engage more visitors. Provides a perfect user experience on smartphones. Powers more than 100K active sites around the world. Hundreds of 5-stars reviews received on WordPress.org.
nl: Customizr is een simpel en snel WordPress thema en ontworpen om bezoekers te trekken en te houden. Geeft op smartphones een prima gebruikers ervaring. Wordt gebruikt op meer dan 100.000 sites. Honderden 5 sterren beoordelingen op WordPress.org.

en: Disable Loading Google Fonts?
nl: Laden van Google Fonts uitschakelen?

en: Open link in a new browser tab
nl: Link openen in een nieuwe browser tab

en: And of course your support allows us to keep the theme at the highest level for your website. Thank you!
nl: En natuurlijk stelt je ondersteuning ons in staat om het thema op het hoogste niveau te houden voor je site. Bedankt!

en: With Customizr Pro, you get premium features like infinite scrolling, footer and header customization, font customizer and many more. In addition, our premium support will be there to help you resolve any issue you may have with the theme. When installing Customizr Pro, all your previous options used in Customizr free are kept.
nl: Met Customizr Pro verkrijg je premium functies zoals oneindig scrollen, uitgelichte footer en headers, lettertype customizer en nog veel meer. Daarnaast is er onze premium ondersteuning om je te helpen bij het oplossen van problemen die je hebt met het thema. Als je Customizr Pro installeert, blijven al je vorige opties die je gebruikte in Customizr gratis behouden.

en: If you enjoy using the Customizr theme for your website, you will love %s
nl: Als je geniet van het gebruik van de Customizr thema voor je site, je zult houden van %s

en: Make sure to read the changelog
nl: Zorg ervoor dat je de wijzigingen log leest

en: Share a review
nl: Deel een beoordeling

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review!
nl: Als je tevreden bent over het thema, zeg het dan op WordPress.org en geef Customizr een mooie beoordeling!

en: Share your feedback
nl: Deel je feedback

en: Customizr Documentation
nl: Customizr documentatie

en: We have prepared a complete online documentation of the theme.
nl: We hebben een complete online documentatie van het thema gemaakt.

en: Knowledge base
nl: Kennisbank

en: You have recently updated to
nl: Je hebt onlangs geüpdatet naar

en: Links underlined within content
nl: Links onderstreept binnen de inhoud

en: Color value
nl: Kleurwaarde

en: Select Color
nl: Selecteer kleur

en: Select default color
nl: Selecteer standaard kleur

en: Clear color
nl: Kleur wissen

en: Clear
nl: Wissen

en: like this
nl: Vind dit leuk

en: Customizr theme recommends the simple and smart %1$s companion ( free 😍 ) to help you build pages %2$s.
nl: Customizr thema raad de simpele en slimme %1$s begeleider aan ( free 😍 ) om te helpen met bouwen van je pagina's %2$s.

en: Use a full screen search block
nl: Gebruik een zoekblok op volledig scherm

en: Preload Google Fonts
nl: Google Fonts vooraf laden

en: Defer loading Font Awesome icons
nl: Laden van Font Awesome pictogrammen uitstellen

en: Defer loading javascript files to avoid render blocking issues
nl: Laden van JavaScript bestanden uitstellen om problemen met het blokkeren van renderen te voorkomen

en: Display featured images in their original dimensions
nl: Toon uitgelichte afbeeldingen in hun originele afmetingen

en: The plugin is lightweight and has been designed to integrate seamlessly with Customizr and any WordPress theme.
nl: Het is een lichtgewicht plugin en is ontworpen om naadloos te integreren met Customizr en elk WordPress thema.

en: video backgrounds
nl: video achtergronden

en: You can insert simple text zones, but also create %1$s, insert post grids, column structures, buttons, widget zones, maps, icons, and much more, or use pre-designed sections with professional %2$s.
nl: Je kan eenvoudige tekstzones invoegen maar ook een %1$s maken, berichten rasters invoegen, kolommen gebruiken, knoppen, widget gebieden, kaarten, pictogrammen en veel meer of gebruik vooraf ontworpen secties met professionele %2$s.

en: It allows you to drag and drop mobile-ready sections on <i>really</i> any page of your site, including home, posts, pages, products, archives, 404, search pages, ...
nl: Geeft de mogelijkheid om mobiele secties te slepen en neer te zetten op <i>werkelijk</i> elke pagina van de site inclusief home, berichten, pagina's, producten, archieven, 404, zoek pagina's, ...

en: Developers of the Customizr theme have created Nimble Builder, a free, powerful yet easy-to-use page builder already active on 50K+ WordPress websites.
nl: De makers van het Customizr thema hebben ook Nimble Builder gemaakt een gratis en eenvoudige pagina bouwer die al op 50K+ WordPress sites wordt gebruikt.

en: Skip to content
nl: Ga naar inhoud

en: Adaptative font size on mobile devices
nl: Adaptieve lettertype grootte op mobiele apparaten

en: Font picker and font size
nl: Selecteer lettertype en grootte

en: This option can sometimes reduce too much the headings font-size on mobiles.
nl: Deze optie kan soms de lettergrootte van koppen op mobiele telefoons te veel verkleinen.

en: Install Nimble Builder Now
nl: Installeer Nimble Builder nu

en: Customizr theme recommends %1$s.
nl: Customizr thema beveelt %1$s aan.

en:  Highlight contextually active menu items
nl:  Markeer contextueel actieve menu-items

en: Display the product featured image
nl: Toon de uitgelichte afbeelding van het product

en: Remove header borders
nl: Verwijder header randen

en: Activate Nimble Builder Now
nl: Activeer Nimble Builder nu

en: Dark text
nl: Donkere tekst

en: Light text
nl: Lichte tekst

en: Header style for home
nl: Header stijl voor startpagina

en: This option can be used to nicely display your header elements ( site title, menu ) on top of a slider for example.
nl: Deze optie kan worden gebruikt om je header elementen mooi te tonen (site titel, menu) bijvoorbeeld boven in of in een slider.

en: Apply a transparent background to your header on home.
nl: Pas een transparante achtergrond toe op je header op home.

en: Display the site title next to the logo
nl: Toon de site titel naast het logo

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
nl: #%d (geen titel)

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
nl: ajax_load_available_items => Beveiligingscontrole mislukt.

en: Set a custom url
nl: Stel een eigen URL in

en: Customizing
nl: Aanpassen

en: Set the thumbnail's max height in pixels for smartphones
nl: Stel de maximale hoogte in pixels in voor thumbnails op smartphones

en: The left sidebar has no widgets
nl: De linker zijbalk heeft geen widgets

en: The <strong>%1$s</strong> theme requires at least %2$s version %3$s
nl: Het <strong>%1$s</strong> thema vereist minimaal %2$s versie %3$s

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
nl: ac_set_ajax_czr_tmpl => Mislukte beveiligingscontrole

en: Display boxed
nl: Toon boxed

en: Display full-width
nl: Toon volledige breedte

en: Horizontal widget area in your footer
nl: Horizontaal widget gebied in je footer

en: Add widgets to the zone :
nl: Voeg widgets toe aan de zone:

en: Appears before the site footer
nl: Verschijnt voor de site footer

en: Footer Horizontal Widget Area
nl: Footer horizontaal widget gebied

en: Horizontal Top Bar Menu. (make sure that the topbar is displayed in the header settings ).
nl: Horizontaal top balk menu. (zorg dat de top balk wordt getoond in de header instellingen).

en: Make sure the topbar is displayed. You can control the visibility of the topbar in the %s.
nl: Zorg dat de top balk wordt getoond. Je kan de zichtbaarheid van de top balk beheren in de %s.

en: Social links in the topbar
nl: Social links in de topbalk

en: You can display a content zone above the header, called topbar. The topbar can be populated with various blocks like a menu, your social links, or your contact information ( pro ).
nl: Je kunt een inhoud zone boven de header weergeven, genaamd topbalk. De topbalk kan verschillende blokken bevatten zoals een menu, je sociale links of je contact informatie (pro).

en: In desktop and mobile devices
nl: Voor desktop en mobiele apparaten

en: In mobile devices
nl: In mobiele apparaten

en: In desktop devices
nl: In desktop apparaten

en: Please fill the email input with a valid email address
nl: Vul het e-mail ingave veld met een geldig e-mail adres

en: Site Layout
nl: Site lay-out

en: Primary (vertical) menu design
nl: Ontwerp primair (verticaal) menu

en: Display in the mobile menu
nl: Toon in het mobiele menu

en: Display in the mobile navbar
nl: Toon in de mobiele navigatiebalk

en: Display a search button in the header
nl: Toon een zoek knop in de header

en: Footer Credits section layout
nl: Footer credits sectie lay-out

en: Main Header section layout
nl: Lay-out header sectie

en: Header topbar layout
nl: Header topbar lay-out

en: Wide
nl: Breed

en: Site layout
nl: Site lay-out

en: Comments location
nl: Locatie reacties

en: Related Posts location
nl: Gerelateerde berichten locatie

en: After the content and sidebars columns
nl: Na de inhoud en zijbalken kolommen

en: Right after the post content
nl: Direct na de bericht inhoud

en: Author Infos location
nl: Auteur info's locatie

en: Pages & Posts default sections locations
nl: Pagina's en berichten standaard sectie locaties

en: Main header section
nl: Hoofd header sectie

en: Behaviour on scroll
nl: Gedrag bij scrollen

en: If you want to display the search icon in your topbar, make sure the topbar is displayed by checking "Display a topbar" above.
nl: Als je het zoek pictogram wil tonen in je top balk, zorg dat de top balk getoond word door "Toon een top balk" aan te vinken.

en: Display in the main header section
nl: Toon in de hoofd header sectie

en: Search Icon
nl: Zoekicoon

en: Desktop devices : %s
nl: Desktop apparaten: %s

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Images navigation
nl: Afbeeldingen navigatie

en: in the live customizer.
nl: in de live customizer.

en: Quick tip : you can choose between two styles for the Customizr theme. Give it a try %s
nl: Snelle tip: Je kan kiezen tussen twee stijlen voor het Customizr thema. Probeer het %s

en: Customizr theme
nl: Customizr thema

en: Designed with the %s
nl: Ontworpen met de %s

en: Updated
nl: Geüpdatet

en: Display navigation dots at the bottom of your slider.
nl: Toon navigatie punten onderaan je slider.

en: The two styles can use different template files, that's why it is recommended to change the style option from the parent and test your child theme in a staging site before production.
nl: De twee stijlen kunnen verschillende template bestanden gebruiken, daarom raden we aan de stijl optie aan te passen van de hoofd template en test je sub thema op een test site voor je naar productie gaat.

en: Appearance > themes
nl: Weergave -> Thema's

en: You are using a child theme. This option must be changed from the parent theme. Activate the parent from %s.
nl: Je gebruikt een sub thema. Deze optie moet in het hoofd thema worden gewijzigd. Activeer het hoofd thema van %s.

en: Check this option to delay the loading of non visible images in sliders. This can greatly improve the speed of your website.
nl: Schakel deze optie in om het laden van onzichtbare afbeeldingen en sliders te vertragen. Dit kan de snelheid van je site verbeteren.

en: Lazy load the images in sliders
nl: Vertraagd laden afbeeldingen en sliders

en: When this option is checked, navigation dots are displayed at the bottom of the home slider.
nl: Als deze optie aan staat, worden navigatie punten onderin de home slider getoond.

en: Display navigation dots
nl: Toon navigatie punten

en: Header foreground color
nl: Header voorgrond kleur

en: Header background color
nl: Header achtergrondkleur

en: Thank you for using
nl: Bedankt voor het gebruiken

en: Discover the features and benefits
nl: Ontdek de opties en voordelen

en: Apply a dark overlay on your slider's images
nl: Pas een donkere overlay toe op je slider afbeeldingen

en: When your header ( containing the site title or logo ) is gluing to the top of a page, this option will make the title or logo smaller.
nl: Wanneer je header (bevat de site titel en logo) aan de bovenkant van een pagina is vastgezet, dan maakt deze optie de titel of logo kleiner.

en: Display a topbar
nl: Toon een topbalk

en: Improve your page speed by loading smaller slider images for mobile devices
nl: Verbeter je pagina snelheid door kleinere slider afbeeldingen voor mobiele apparaten te laden

en: Primary theme color with a shadow
nl: Primaire thema kleur met schaduw

en: Mobile Menu
nl: Mobiel menu

en: Customize it now
nl: Nu aanpassen

en: Theme style
nl: Thema stijl

en: Front Page Content
nl: Inhoud voorpagina

en: Design settings for smartphones and tablets in portrait orientation
nl: Ontwerpinstellingen voor smartphone en tablet in staande richting

en: Design settings for desktops and laptops
nl: Ontwerpinstellingen voor desktops en laptops

en: General design settings
nl: Algemene ontwerpinstellingen

en: Sliders options
nl: Slider opties

en: Formatting : links, paragraphs ...
nl: Opmaak: links, paragrafen ...

en: Pick a primary color for the theme
nl: Kies een primaire kleur voor het thema

en: Primary color of the theme
nl: De primaire kleur van het thema

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
nl: Site identiteit: Logo, Titel, Slogan, en Site pictogram

en: Performances, Custom CSS ...
nl: Prestaties, Eigen CSS ...

en: Style, Back to top button, Sticky mode, ...
nl: Stijl, Terug naar boven knop, Sticky mode, ...

en: Column layout, Post lists design, Thumbnails, Post Metas, Navigation, ...
nl: Kolom lay-out, Bericht lijst ontwerp, Thumbnails, Bericht meta's, Navigatie, ...

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Style, Desktops and mobiles layout, Menus, Search, ...
nl: Stijl, Desktops en mobieltje lay-out, menu's, zoeken, ...

en: Title, Logo, Fonts, Primary color, Social, ...
nl: Titel, Logo, Lettertype, Hoofd kleur, Social, ...

en: Classical
nl: Klassiek

en: Select a design style for the theme
nl: Selecteer ontwerp stijl voor het thema

en: Set the Modern or Classical design style
nl: Stel de moderne of klassieke ontwerpstijl in

en: The Modern style provides a "material design" look and feel. It relies on the flexbox css mode, offering a better support for the most recent mobile devices and browsers. The Classical style provides a more "flat design" feeling, with icons next to titles for example. It supports both modern and older devices and browsers.
nl: De moderne stijl zorgt voor een "materiaalontwerp" look en feel. Het gebruikt de flexbox CSS modus die een betere ondersteuning geeft voor de huidige mobiele apparaten en browsers. De klassieke stijl geeft een meer "plat ontwerp" met bijvoorbeeld pictogrammen naast de titel. Het ondersteunt zowel moderne als oudere apparaten en browsers.

en: When this option is enabled, your font size will automatically resize to be better displayed in mobile devices.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, wordt het formaat van je lettertypen automatisch aangepast zodat ze beter worden weergegeven op mobiele apparaten.

en: Automatically adapt the font size to the width of the devices
nl: Lettergrootte wordt automatisch aangepast naar de breedte van het apparaat

en: Enabling this option will glue your footer to the bottom of the screen, when pages are shorter than the viewport's height.
nl: Als je deze optie inschakelt, dan word je footer onderaan het scherm vastgezet wanneer pagina's korter zijn dan de hoogte van de viewport.

en: Footer style
nl: Footer stijl

en: Display the number of comments below the post titles
nl: Toon het aantal reacties onder de titels van het bericht

en: This option defines the maximum number of posts or search results displayed in any list of posts of your website : blog page, archive page, search page. If the number of items to displayed is greater than your setting, the theme will automatically add a pagination link block at the bottom of the page.
nl: Deze optie bepaalt het maximum aantal berichten of zoek resultaten in elke lijst of bericht op je site: blog pagina, archief pagina, zoek pagina. Als het aantal items dat weergegeven moet worden groter is dan je instelling dan zal het thema automatisch een paginatie blok toevoegen onderaan de pagina.

en: Make sure that you have assigned your menus to the relevant locations %s.
nl: Zorg dat je menu's zijn gekoppeld aan de juiste locaties %s.

en: An horizontal menu can be displayed in the main header with this option. Make sure you have assigned a menu to this location in the menu panel.
nl: Met deze optie kun je een horizontaal menu tonen in de hoofd header. Zorg dat je een menu hebt gekoppeld aan deze locatie in het menu paneel.

en: header menu visibility on scroll
nl: header menu zichtbaarheid bij scrollen

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : mobile, main, secondary, topbar.
nl: Als er geen menu is gekoppeld aan de geselecteerde menu locatie, het thema probeert in deze volgorde een ander menu te koppelen: mobiel, hoofd, secundair, topbar.

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
nl: Als je bezoekers een smartphone of tablet gebruiken, dan wordt de header een smalle balk bovenin en het menu wordt getoond als je op de hamburger knop klikt. Hiermee kun je kiezen welk menu wordt weergegeven.

en: Topbar Menu
nl: Topbalk menu

en: Secondary
nl: Secundaire

en: Specific Mobile Menu
nl: Specifiek mobiel menu

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
nl: Selecter menu's voor mobiele apparaten

en: Mobile devices
nl: Mobiele apparaten

en: Header settings for %s
nl: Header instellingen voor %s

en: Topbar
nl: Topbalk

en: select the header block to stick on scroll
nl: Header blok selecteren die blijft staan bij scrollen

en: Always visible
nl: Altijd zichtbaar

en: Reveal on scroll up
nl: Onthullen bij omhoog scrollen

en: Not visible when scrolling the page
nl: Niet zichtbaar bij scrollen op de pagina

en: set the header visibility on scroll
nl: Zichtbaarheid header instellen bij scrollen

en: set the search icon location
nl: de locatie van het zoeken pictogram instellen

en: Next to the logo
nl: Naast het logo

en: Below the logo
nl: Onder het logo

en: In the topbar
nl: In de topbalk

en: Do not display
nl: Niet weergeven

en: set the tagline location
nl: Stel de locatie van de slogan in

en: jump to the topbar option
nl: Optie spring naar de topbalk

en: Underline the site title in the header
nl: Site titel in de header onderstrepen

en: Header style
nl: Header stijl

en: Improve your page speed by loading smaller images for mobile devices
nl: Verbeter je pagina snelheid door kleinere afbeeldingen te laden voor mobiele apparaten

en: Animated underline effect on link hover
nl: Geanimeerd onderstrepingseffect bij hoveren link

en: This is the color used to style your links and other clickable elements of the theme like buttons and slider arrows.
nl: Dit is de kleur voor de opmaak van je links en andere klikbare elementen van het thema zoals knoppen en slider pijlen.

en: Primary color
nl: Primaire kleur

en: Permanently dismiss
nl: Permanent negeren

en: a short guide here.
nl: een korte handleiding.

en: To help you getting started with Customizr, we have published
nl: Om je te helpen om met Customizr te beginnen hebben we gemaakt

en: Customizr Demo 2
nl: Customizr demo 2

en: Customizr Demo 1
nl: Customizr demo 1

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
nl: Als je inspiratie nodig hebt, kun je onze online demo's bekijken

en: to let you create the best possible websites.
nl: om je de best mogelijke websites te laten maken.

en: of customization options
nl: van aanpassingsopties

en: The theme offers a wide range
nl: Het thema biedt een breed scala

en: Welcome in the Customizr theme
nl: Welkom bij het Customizr thema

en: Display randomized related articles below the post
nl: Toont willekeurige gerelateerde artikelen onder het bericht

en: Related by tags
nl: Gerelateerde tags

en: Related by categories
nl: Gerelateerd door categorieën

en: Single - Related Posts
nl: Enkel - Gerelateerde berichten

en: Related posts
nl: Gerelateerde berichten

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Next related articles
nl: Volgende gerelateerde artikelen

en: Previous related articles
nl: Vorige gerelateerde artikelen

en: Display thumbnail placeholder if no images available
nl: Als er geen afbeeldingen beschikbaar zijn toon dan de thumbnail plaatshouder

en: Display post format icons
nl: Toon pictogram bericht format

en: Plain full layout
nl: Duidelijke volledige lay-out

en: Regular
nl: Normaal

en: Light
nl: Licht

en: Dark
nl: Donker

en: Display in the topbar
nl: Toon in de topbalk

en: Comment on | Comments on
nl[0]: Reactie op
nl[1]: Reacties op

en: Permalink to:&nbsp;
nl: Permalink naar:&nbsp;

en: Enter the video url
nl: Voer de URL van de video in

en: Video url
nl: Video URL

en: Enter the audio url
nl: Geef de audio URL in

en: Audio url
nl: Audio URL

en: Enter the author
nl: Geef de auteur in

en: Quote author
nl: Citaat auteur

en: Enter the text
nl: Geef de tekst in

en: Quote text
nl: Citaat tekst

en: Enter the URL
nl: Voer de URL in

en: Enter the title
nl: Voer een titel in

en: Link title
nl: Link titel

en: Format: quote
nl: Format: citaat

en: the logo is centered
nl: het logo is gecentreerd

en: Note : the menu centered position is available only when
nl: Opmerking: de menu gecentreerde positie is alleen beschikbaar wanneer

en: Menu centered
nl: Menu gecentreerd

en: Single pages
nl: Enkele pagina's

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
nl: Je kan de uitgelichte afbeelding tonen (ook wel bericht thumbnail genoemd) van je pagina's voor de inhoud wanneer ze afzonderlijk worden weergegeven.

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
nl: Weet je niet hoe je een uitgelichte afbeelding moet instellen op een pagina? Leer het in de %s.

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
nl: Als je een uitgelichte afbeelding hebt ingesteld dan kun je die hier tonen.

en: default:
nl: standaard:

en: Options for
nl: Opties voor

en: Settings
nl: Instellingen

en: Go Pro
nl: Kies Pro

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
nl: Als deze optie is aangevinkt, worden de pictogrammen en CSS van Font Awesome geladen op de front-end. Je kunt de Font Awesome pictogrammen laden met een aangepaste code, of een plugin dit voor je laten doen.

en: Load Font Awesome resources
nl: Laad Font Awesome symbolen

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
nl: Yoast SEO kruimelpad instellingen

en: customization panel
nl: customizer paneel

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
nl: Ga naar het Yoast SEO kruimelpad %s

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
nl: Gebruik het Yoast SEO kruimelpad

en: Display the tagline in the header
nl: Toon de slogan in de header

en: Create and organize your social links
nl: Maak en organiseer je sociale links

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
nl: Ontdek het WordPress Customizr thema &raquo;

en: Choose Image
nl: Kies afbeelding

en: No image selected
nl: Geen afbeelding geselecteerd

en: Default
nl: Standaard

en: Change Image
nl: Verander afbeelding

en: Select Image
nl: Afbeelding selecteren

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
nl: Zet deze optie aan om de link te openen in een nieuwe tab van de browser.

en: Link target
nl: Link doel

en: Set a unique color for your icon.
nl: Stel een unieke kleur in voor je pictogram.

en: Icon color
nl: Icoon kleur

en: This is the text displayed on mouse over.
nl: Deze tekst wordt afgebeeld bij muis over.

en: Social link
nl: Sociale link

en: Social icon
nl: Sociale pictogram

en: Size in px
nl: Grootte in px

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
nl: Voer de volledige URL van je sociale profiel in (moet een geldige URL zijn).

en: Social link url
nl: Sociale link URL

en: Select an icon
nl: Selecteer een pictogram

en: Yes
nl: Ja

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
nl: Ben je zeker dat je wil verwijderen : <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Add it
nl: Voeg toe

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Add New
nl: Voeg nieuw toe

en: Press return or enter to open this panel
nl: Druk op return of enter om dit paneel te openen

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
nl: Vul de sociale links invoeren met geldige URL's

en: An error occurred: malformed social links
nl: Een fout is opgetreden: slecht gevormde sociale links

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
nl: De kant waar het menu wordt afgebeeld hangt af van de gekozen header lay-out.

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
nl: Nieuwe slide gemaakt! Scrol naar beneden om te bewerken.

en: Close Editor
nl: Sluit Editor

en: Learn more about this in the documentation
nl: Leer meer over dit onderwerp in de documentatie

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
nl: Nieuwe sociale link gemaakt! Scrol naar beneden om te bewerken.

en: Done !
nl: Klaar !

en: Follow us on
nl: Volg ons op

en: Select a social icon
nl: Selecteer een sociaal pictogram

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: Back to top arrow position
nl: Terug naar boven

en: Customize or remove the posts slider
nl: Aanpassen of verwijderen van de berichten slider

[ctx: title]
en: Search &hellip;
nl: Zoeken &hellip;

[ctx: label]
en: Search
nl: Zoeken

en: You may also like
nl: Dit vind je misschien ook leuk

en: All rights reserved
nl: Alle rechten voorbehouden

en: Next post
nl: Volgend bericht

en: Back to post list
nl: Terug naar berichtenlijst

en: Previous post
nl: Vorig bericht

en: Posts navigation
nl: Berichten navigatie

en: Newer posts
nl: Nieuwere berichten

en: Older posts
nl: Oudere berichten

en: %s result | %s results
nl[0]: %s resultaat
nl[1]: %s resultaten

en: %s post | %s posts
nl[0]: %s bericht
nl[1]: %s berichten

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Edit comment
nl: Reactie bewerken

en: View all the posts of the author
nl: Bekijk alle berichten van de auteur

en: AUTHOR | AUTHORS
nl[0]: AUTEUR
nl[1]: AUTEURS

en: Contact me on Snapchat
nl: Contacteer mij via Snapchat

en: Yearly Archives:
nl: Jaarlijkse archieven:

en: Monthly Archives:
nl: Maandelijkse archieven:

en: Daily Archives:
nl: Dagelijkse archieven:

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
nl: Bij deze optie scrollen je slides trager dan de pagina (parallax effect).

en: Sliders : use parallax scrolling
nl: Sliders : gebruik parallax scrollen

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
nl: WooCommerce: indien aangezet zal je WooCommerce winkelwagen pictogram zichtbaar blijven tijdens het scrollen.

en: Front-end Icons (Font Awesome)
nl: Pictogrammen voor front-end (Font Awesome)

en: Check out some example of uses
nl: Bekijk enkele voorbeelden van toepassingen

en: Use with caution
nl: Voorzichtig bij gebruik

en: Display navigation in your home page
nl: Toon de navigatie op je homepagina

en: Follow me on Xing
nl: Volg mij op Xing

en: Follow me on Yelp
nl: Volg mij op Yelp

en: Follow me on VKontakte
nl: Volg mij op VKontakte

en: Sticky header: display the shopping cart
nl: Sticky header: toon de winkelwagen

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
nl: WooCommerce: vink aan om een pictogram van de winkelwagen weer te geven met het aantal items in je winkelwagen naast de slogan van je header.

en: Display the shopping cart in the header
nl: Toon de winkelwagen in de header

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
nl: Deze feature is geïntroduceerd in WordPress v4.4+ (dec-2015) en kan kleine neveneffecten hebben op je bestaande afbeeldingen. Zet deze optie aan/af om te verifiëren of je afbeeldingen correct worden weergegeven.

en: View your shopping cart
nl: Bekijk je winkelwagen

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
nl: Je kunt ervoor kiezen om alleen 'sticky' berichten te tonen. Als je niet weet hoe een bericht 'sticky' gemaakt kan worden, check

en: Include only sticky posts
nl: Alleen 'sticky' berichten tonen

en: Posts slider button text
nl: Knoptekst op de berichten slider

en: Front page slider name
nl: Naam van de slider op de homepagina

en: Powered by WordPress
nl: Aangedreven door WordPress

en: Powered by
nl: Aangeboden door

en: this slider
nl: deze slider

en: the posts slider
nl: de berichten slider

en: Customize or remove %s
nl: %s aanpassen of verwijderen

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
nl: %s en vink de optie 'Afbeeldingen laden bij scrollen' aan onder 'Site prestaties'.

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
nl: Wist je dat de laadtijd van een pagina gemakkelijk versneld kan worden door het laden van niet zichtbare afbeeldingen uit te stellen?

en: Apply a category filter to your home / blog posts
nl: Pas een categoriefilter toe op je home / blog- berichten

en: Set the number of posts to display
nl: Bepaal het aantal te tonen berichten

en: Learn more about post categories in WordPress
nl: Lees meer over bericht-categorieën in WordPress

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
nl: Klik in bovenstaand veld en kies de categorieën die je wilt tonen. Wanneer het veld leeg is zullen geen filters worden toegepast.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
nl: Er is geen samenvatting omdat dit bericht is beveiligd.

en: Protected: %s
nl: Beveiligd: %s

en: Customize or remove this slider
nl: Pas deze slider aan of verwijder slider

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
nl: &mdash; Automatisch gegenereerde slider van je blog-berichten &mdash;

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
nl: Als deze optie is aangevinkt, beslaat de slider van de voorpagina de volledige breedte van de viewport

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
nl: De knoptekst zal worden beperkt tot maximaal 80 tekens. Laat het veld leeg om de knop te verbergen

en: Entire slide and call to action button
nl: Gehele slide en Call To Action knop

en: Entire slide
nl: Volledige slide

en: Call to action button
nl: Call To Action knop

en: Link post with
nl: Link bericht met

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
nl: De samenvatting zal worden beperkt tot maximaal 80 tekens

en: The title will be limited to 80 chars max
nl: De titel zal worden beperkt tot maximaal 80 tekens

en: Display the title
nl: Toon de titel

en: the WordPress documentation.
nl: de WordPress documentatie.

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
nl: Alleen berichten met een uitgelichte afbeelding of minstens één afbeelding in het bericht zullen opgenomen worden in de slider. Het aantal slides zal nooit het aantal berichten van je website overschrijden.

en: Number of posts to display
nl: Aantal weer te geven berichten

en: Slider documentation
nl: Documentatie over de slider

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
nl: Voor meer informatie over sliders, lees de documentatie pagina:

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
nl: Om een nieuwe slide toe te voegen : ga naar de media bibliotheek (klik Media), open het editeerscherm van een afbeelding (of voeg een nieuwe afbeelding toe), en voeg deze toe aan de gewenste slider via het slider selectie veld onderaan de pagina.

en: Upgrade to Customizr Pro
nl: Upgrade naar Customizr Pro

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
nl: Deze optie genereert een homepage slider gebaseerd op je laatste berichten, beginnend met de recentste of eventuele 'sticky' berichten.

en: Change the header layout
nl: Pas de header lay-out aan

en: jump to the Design and Layout section
nl: Ga naar de Design en Lay-out sectie

en: To change the global header layout, %s
nl: Om de algemene header lay-out aan te passen, %s

en: SITE ICON
nl: Site icoon

en: Pages
nl: Pagina's

en: open the customizer menu section
nl: open de customizer menu sectie

en: Open the menu
nl: Open het menu

en: Close
nl: Sluiten

en: Add widgets to the footer %s or %s.
nl: Voeg widgets toe aan de footer %s of %s.

en: dismiss this notice
nl: Negeer dit bericht

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
nl: Voeg widgets toe aan deze zijbalk %s of %s.

en: The right sidebar has no widgets
nl: De rechter zijbalk heeft geen widgets

en: Jump to the customizer now
nl: Ga nu naar de Customizer

en: %s to display a featured image here.
nl: %s om hier een uitgelichte afbeelding te tonen.

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
nl: Je kunt hier de uitgelichte afbeelding van het bericht tonen.

en: Edit now.
nl: Wijzig nu.

en: now
nl: nu

en: Front-end placeholders and help blocks
nl: Front-end plaatshouders en hulpblokken

en: Socials in Sidebars
nl: Sociale profielen in de zijbalken

en: Navigation Menus
nl: Navigatie menu's

en: Smooth Scroll
nl: Vloeiend scrollen

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
nl: Als aan een menulocatie geen menu is toegewezen, wordt het standaard pagina menu gebruikt.

en: in the menu panel
nl: in het menu paneel

en: create/edit menus
nl: maken/wijzigen menu's

en: on the Menus screen in the Appearance section
nl: op het Menu scherm in de Weergave sectie

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
nl: Je kunt een nieuw menu aanmaken en de menu inhoud %s bewerken.

en: Sidebars
nl: Zijbalken

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, worden diverse help berichten en sommige plaatshouder blokken afgebeeld op je site. Ze zijn enkel zichtbaar voor ingelogde gebruikers met administratierechten.

en: Display help notices on front-end for logged in users.
nl: Hulp berichten weergeven op front-end voor ingelogde gebruikers.

en: Stick the footer to the bottom of the page
nl: Maak de footer vast aan de onderkant van je pagina

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
nl: Weet je niet hoe je een uitgelichte afbeelding toevoegt aan je bericht ? Leer hoe je dit doet in de %s.

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
nl: Je kunt de uitgelichte afbeelding (ook wel de thumbnail van het bericht genoemd) van je berichten weergeven vóór hun inhoud, wanneer ze afzonderlijk worden weergegeven.

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
nl: Als je de lay-out van de voorpagina wilt wijzigen, open dan de sectie 'Voorpagina' boven deze pagina.

en: Customizr theme documentation
nl: Customizr thema documentatie

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
nl: De bovenstaande lay-out opties bepalen de globale lay-out van je berichten en pagina's. Je kan de lay-out van ieder bericht of pagina individueel aanpassen. Leer hoe je dit doet in de %s.

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
nl: Voorzichtig gebruiken: een alternatieve manier om op je site te navigeren voor je gebruikers.

en: Don't display any menus in the header of your website
nl: Toon geen enkel menu in de header van je site

en: Remove all the menus.
nl: Verwijder alle menu's.

en: Hide
nl: Verbergen

en: Display in the header
nl: Toon in de header

en: Move after inside the side menu
nl: Verplaats naar achter binnen het zijbalk menu

en: Move before inside the side menu
nl: Verplaats naar voor binnen het zijbalk menu

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
nl: Kies de mobiele apparaten (responsieve) werking voor het tweede menu.

en: Menu position (for the horizontal menu)
nl: Menupositie (voor het horizontale menu)

en: Secondary (horizontal) menu design
nl: Tweede (horizontale) menu ontwerp

en: Menu position (for "main" menu)
nl: Menu positie (voor het hoofdmenu)

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
nl: Let op: het label is verborgen op mobiele apparaten.

en: Display a label next to the menu button.
nl: Toon een label naast de menuknop.

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
nl: Beperk de hoogte van het dropdown menu tot het zichtbare venster voor mobiele apparaten (responsief).

en: Side Menu (vertical)
nl: Zijmenu (verticaal)

en: Regular (horizontal)
nl: Normaal (horizontaal)

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
nl: Selecteer een ontwerp: zijmenu (verticaal) of normaal (horizontaal)

en: Main menu design
nl: Hoofdmenu ontwerp

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
nl: Toon een tweede (horizontaal) menu in de header.

en: Also applied to the secondary menu if any.
nl: Wordt ook toegepast op het tweede menu indien aanwezig.

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
nl: Deze instelling kan de plaats van het menu beïnvloeden.

en: Choose a layout for the header
nl: Kies een lay-out voor de header

en: This option enables a smoother page scroll.
nl: Deze optie maakt het scrollen van de pagina vloeiend.

en: Enable Smooth Scroll
nl: Zet vloeiend scrollen aan

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
nl: deze optie kan conflicten veroorzaken met sommige plugins, controleer de werking van je plugins na het inschakelen van deze optie.

en: Important note
nl: Belangrijk bericht

en: Disabled if the random option is on.
nl: Uitgeschakeld als de willekeurige optie aanstaat.

en: Secondary (horizontal) Menu
nl: Tweede (horizontale) menu

en: close
nl: Sluiten

en: Read the latest release notes
nl: Lees de laatste notities voor deze versie

en: version
nl: versie

en: Link the whole slide
nl: Link de gehele slide

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
nl: of een aangepaste link (laat leeg als je reeds een pagina of bericht hebt geselecteerd hierboven)

en: WordPress documentation
nl: WordPress documentatie

note: Template Name of the theme
en: Custom Page Example
nl: Custom pagina voorbeeld

en: Add a menu
nl: Menu toevoegen

en: Back Home
nl: Terug naar home

en: Back to top
nl: Terug naar boven

en: The footer has no widgets
nl: De footer heeft geen widgets

en: Check the slider doc now &raquo;
nl: Controleer de slider documentatie nu &raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
nl: Maak makkelijk sliders aan en voeg ze toe in je berichten of pagina's.

en: Check the front page slider doc &raquo;
nl: Controleer de homepagina slider documentatie &raquo;

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
nl: Ontdek hoe je de demo slider vervangt of verwijdert.

en: dismiss notice
nl: negeer bericht

en: See the theme documentation.
nl: Lees de thema documentatie.

en: Changing the layout in the Customizr theme
nl: De lay-out van het Customizr thema aanpassen

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
nl: Je kunt deze zijbalk ook verwijderen door de huidige lay-out van de pagina te wijzigen.

en: Add widgets
nl: Voeg widgets toe

en: This notice is visible for admin users only.
nl: Dit bericht is alleen zichtbaar voor beheerders.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere berichten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere berichten

en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

en: by
nl: door

en: tagged
nl: getagd

en: View all posts by %s
nl: Toon alle berichten van %s

en: View all posts in %s
nl: Toon alle berichten in %s

en: (updated on %1$s)
nl: (geüpdatet op %1$s)

en: (updated 1 day ago)
nl: (geüpdatet 1 dag geleden)

en: (updated %s days ago)
nl: (geüpdatet %s dagen geleden)

en: (updated today)
nl: (vandaag geüpdatet)

en: by %1$s
nl: door %1$s

en: This entry was posted
nl: Dit bericht is geplaatst

en: and posted on %1$s
nl: en geplaatst op %1$s

en: on %1$s
nl: op %1$s

en: This entry was posted on %1$s
nl: Dit bericht is geplaatst op %1$s

en: This entry was tagged %2$s
nl: Dit bericht heeft tag %2$s

en: This entry was posted in %1$s
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s en heeft tag %2$s

en: Return to
nl: Keer terug naar

en: Link to full-size image
nl: Link naar volledig formaat afbeelding

en: at dimensions
nl: met dimensies

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
nl: Geplaatst op %1$s<span class="by-author"> door %2$s</span>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Bekijk alle berichten van %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Verder lezen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijkse archieven: %s

en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijkse archieven: %s

en: Archives
nl: Archieven

en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijkse archieven: %s

en: About %s
nl: Over %s

en: No
nl: Nee

en: Ooops, page not found
nl: Oeps, pagina niet gevonden

en: {no title} Read the post &raquo;
nl: {geen titel} Lees bericht &raquo;

en: Missing Attachment
nl: Ontbrekende bijlage

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
nl: Omschrijving uitgelichte pagina: gebruik de samenvatting van de pagina, of gebruik een aangepaste tekst in het customizer scherm.

en: Featured page
nl: Uitgelichte pagina

en: Customizer screen
nl: Customizer scherm

en: comment | comments
nl[0]: Reactie
nl[1]: Reacties

en: Comment(s) on
nl: Reactie(s) op

en: Leave a comment
nl: Een reactie plaatsen

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere reacties <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactie navigatie

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie wacht op moderatie.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: Post author
nl: Bericht auteur

en: Reply
nl: Antwoorden

en: (Edit)
nl: (Bewerk)

en: thoughts on
nl: gedachten over

en: One thought on
nl: Een gedachte over

en: F j, Y
nl: j F Y

en: Merge
nl: Voeg in

en: Split
nl: Splitsen

en: Page %d
nl: Pagina %d

en: 404 Not Found
nl: 404 niet gevonden

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
nl: Zoekresultaten voor &quot;%1$s&quot;

en: Minute %1$s
nl: Minuut %1$s

en: g:i a
nl: H:i

en: Browse:
nl: Blader:

en: Next &rarr;
nl: Volgende &rarr;

en: &larr; Previous
nl: &larr; Vorige

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
nl: Stel de maximale hoogte van de thumbnails in het berichtraster in pixels in

en: Thumbnails max height for the grid layout
nl: Maximale hoogte thumbnail voor de raster lay-out

en: Max. length for post titles (in words)
nl: Max. lengte voor berichten titels (in aantal woorden)

en: Apply a colored bottom border to each grid items
nl: Toon een gekleurde rand onder ieder raster item

en: Apply a shadow to each grid items
nl: Toon een schaduw rond ieder raster item

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
nl: Niet geselecteerde items worden afgebeeld met de alternerende miniaturen lay-out.

en: Apply the grid layout to Search results
nl: Pas de raster lay-out toe op Zoekresultaten

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
nl: Pas de raster lay-out toe op Archieven (archieven, categorien, auteur berichten)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
nl: Pas de raster lay-out toe op Home/Blog

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
nl: Toon het laatste uitgelichte bericht volledig (alleen op de homepagina en blog overzicht)

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
nl: Opgelet: het aantal kolommen is beperkt tot 3 voor lay-outs met 1 sidebar en tot 2 voor lay-outs met 2 sidebars.

en: Number of columns per row
nl: Aantal kolommen per rij

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
nl: Als je de raster lay-out kiest, dan is de bericht inhoud beperkt tot de samenvatting.

en: Grid layout
nl: Raster lay-out

en: Alternate thumbnails layout
nl: Alternatieve miniatuur lay-out

en: Select a Layout
nl: Selecteer een lay-out

en: Post List Design
nl: Berichtenlijst design

en: You might want to regenerate your thumbnails.
nl: Wellicht wil je de thumbnails opnieuw genereren.

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
nl: Als deze optie is aangevinkt, zullen je afbeeldingen worden aangepast met de aangepaste hoogte tijdens het uploaden. Dit is beter voor de algehele laadprestaties.

en: Replace the default image slider's height
nl: Vervang de standaard hoogte van de slider afbeelding

en: Apply this height to all sliders
nl: Pas deze hoogte toe op alle sliders

en: Set slider's height in pixels
nl: Stel de hoogte van de slider in pixels in

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
nl: Vink deze optie aan om het laden van niet zichtbare afbeeldingen uit te stellen. Afbeeldingen onder het zichtbare gedeelte worden dynamisch geladen tijdens het scrollen. Dit kan de performantie van lange web pagina's met veel afbeeldingen verhogen.

en: Load images on scroll
nl: Laad de afbeeldingen tijdens het scrollen

en: Will be hidden if empty
nl: Verborgen wanneer leeg

en: Social link title in sidebars
nl: Titel van sociale links in de zijbalken

en: Display a back to top arrow on scroll
nl: Toon een zwarte pijl naar boven bij scrollen

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
nl: Toon de navigatie in berichtenlijsten (archieven, blog overzicht, categorien, zoekresultaten, ...)

en: Display posts navigation in single posts
nl: Toon de navigatie in enkele berichten

en: Display navigation in pages
nl: Toon de navigatie in pagina's

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
nl: Wanneer deze optie aangevinkt is wordt de navigatie onderaan de berichten getoond

en: Display posts navigation
nl: Toon navigatie voor berichten

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
nl: WordPress toont standaard de laatste reacties, zelfs als reacties uitgeschakeld zijn op berichten en pagina's. Deze optie laat je toe de reacties wel of niet te tonen.

en: Display the comment list
nl: De reactielijst weergeven

en: discussion settings page.
nl: Pagina voor het instellen van discussies.

en: You can also change other comments settings in the
nl: Je kunt andere reactie opties wijzigen in de

en: post screen
nl: berichtscherm

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
nl: Indien aangevinkt, zal deze optie reacties op berichten inschakelen. Je kunt reacties voor een bericht uitschakelen in de snelle bewerkingsmodus van de

en: Enable comments on posts
nl: Laat reacties toe op berichten

en: the discussion settings page.
nl: Pagina voor het instellen van reacties.

en: You can also change other comments settings in :
nl: Je kan andere reactie opties wijzigen in:

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
nl: Indien aangevinkt, zal deze optie reacties op pagina's inschakelen. Je kan reacties voor een enkele pagina uitschakelen in de snelle bewerkingsmodus van de paginalijst.

en: Other comments settings
nl: Overige instellingen voor reacties

en: Custom
nl: Aangepast

en: Skin color
nl: Kleur van de skin

en: Comments bubble color
nl: Kleur van reactie bubbel

en: Large bubbles
nl: Grote bubbels

en: Small bubbles
nl: Kleine bubbels

en: Comments bubble shape
nl: Vorm van de reactie bubbel

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
nl: Het aantal reacties in een bubbel naast de berichttitel weergeven

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
nl: Voeg een initiaal toe aan de eerste paragraaf van je pagina's

en: Enable drop caps in pages
nl: Zet Initialen aan op pagina's

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
nl: Voeg een initiaal toe aan de eerste paragraaf van je bericht

en: Enable drop caps in posts
nl: Zet initialen aan in je berichten

en: Simple black
nl: Basis zwart

en: Drop cap style
nl: Initiaal stijl

en: (number of words)
nl: (aantal woorden)

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
nl: Voeg een initiaal toe als de paragraaf minstens het volgende aantal woorden bevat :

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
nl: Voeg een initiaal toe aan de eerste paragraaf van je bericht of pagina

en: Enable drop caps
nl: Initialen aanzetten

en: Drop caps
nl: Initialen (verlaagde kapitalen)

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
nl: Zet een mooi hover vergrotingseffect aan voor je galerij afbeeldingen

en: Enable Customizr effects on hover
nl: Zet Customizr effecten aan bij hoveren

en: Apply lightbox effects to galleries images
nl: Pas lightbox effecten toe op je galerij afbeeldingen

en: Enable Lightbox effect in galleries
nl: Zet lightbox effecten aan in je galerijen

en: Apply Customizr effects to galleries images
nl: Pas Customizr effecten toe op je galerij afbeeldingen

en: Enable Customizr galleries
nl: Zet Customizr galerijen aan

en: After the title
nl: Achter de titel

en: Before the title boxed
nl: Voor de titel in vak

en: Before the title in full width
nl: Voor de titel in de volledige breedte

en: Don't display
nl: Niet tonen

en: Post thumbnail position
nl: Bericht thumbnail positie

en: Search results page titles
nl: Zoekresultaten paginatitels

en: Search Results for :
nl: Zoekresultaten voor:

en: Author pages titles
nl: Titels van auteurspagina's

en: Tag pages titles
nl: Tag pagina titels

en: Category pages titles
nl: Titels van categorie pagina's

en: Archive titles
nl: Archief titels

en: Alternate thumbnail/content
nl: Alternatieve thumbnail/inhoud

en: Left
nl: Links

en: Bottom
nl: Onder

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Boven

en: Thumbnails position
nl: Positie thumbnail

en: Set the thumbnail's max height in pixels
nl: Stel de maximale hoogte van de thumbnail in pixels in

en: Rectangular with unblur effect on hover
nl: Rechthoekig met verscherp effect bij hoveren

en: Rectangular with blur effect on hover
nl: Rechthoekig met vervaag effect bij hoveren

en: Rectangular with no effect
nl: Rechthoekig zonder effect

en: Squared, no expansion
nl: Vierkant, geen vergroting

en: Squared, expand on hover
nl: Vierkant, vergroten bij hoveren

en: Rounded, no expansion
nl: Afgerond, geen vergroting

en: Rounded, expand on hover
nl: Afgerond, vergroten bij hoveren

en: Thumbnails shape
nl: Thumbnails vorm

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
nl: Thumbnails opties voor de alternatieve lay-out van thumbnails

en: Upload a default thumbnail
nl: Upload een standaard thumbnail

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
nl: Als er geen uitgelichte afbeelding is ingesteld, gebruikt dan de laatste afbeelding die aan dit bericht is gekoppeld.

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
nl: Opgelet: miniaturen worden altijd weergegeven als de raster lay-out wordt gekozen.

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld, worden de bericht thumbnails weergegeven in alle berichtenlijsten: blog, archieven, auteur pagina, zoekpagina's...

en: Display the post thumbnails
nl: Toon de bericht miniaturen

en: Thumbnails options
nl: Miniatuur opties

en: Set the excerpt length (in number of words)
nl: De lengte van de samenvatting instellen (in aantal woorden)

en: Info (blue)
nl: Info (blauw)

en: Important (red)
nl: Belangrijk (rood)

en: Alert (orange)
nl: Waarschuwing (oranje)

en: Success (green)
nl: Succes (groen)

en: Default (grey)
nl: Standaard (grijs)

en: Update notice style
nl: Update bericht stijl

en: Update notice text
nl: Kennisgeving updaten

en: Recently updated !
nl: Onlangs geüpdatet!

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
nl: Stel een maximaal interval (in dagen) in waarbinnen het laatste update bericht wordt weergegeven.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
nl: Het bericht weergegeven als de laatste update minder (strikt) dan n dagen oud is

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
nl: Als deze optie is aangevinkt, wordt er een aanpasbaar bericht over recente updates weergegeven naast de titel van het bericht.

en: Display a recent update notice
nl: Toon een recente update bericht

en: Recent update notice after post titles
nl: Recent update bericht na de bericht titels

en: Date of the last update
nl: Datum van de laatste update

en: No. of days since last update
nl: Aantal dagen sinds de laatste update

en: Select the last update format
nl: Selecteer het formaat van het laatste update bericht

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
nl: Als deze optie is aangevinkt, kan er aanvullende informatie over de datum van de laatste bericht update worden weergegeven (er wordt niets weergegeven als het bericht nog nooit is geüpdatet).

en: Display the update date
nl: Datum van update weergeven

en: Display the author
nl: Auteur weergeven

en: Display the publication date
nl: Plaatsingsdatum weergeven

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
nl: Niet-hiërarchische taxonomieën (zoals tags) weergeven

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
nl: Hiërarchische taxonomieën (zoals categorieën) weergeven

en: Select the metas to display
nl: Selecteer de weer te geven meta's

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
nl: Toon berichten meta's in berichtenlijsten (archieven, blog pagina)

en: Display posts metas for single posts
nl: Toon berichten meta's voor ieder bericht

en: Display posts metas on home
nl: Toon berichten meta's op de homepagina

en: Select the contexts
nl: Selecteer de context

en: Text only
nl: Alleen tekst

en: Buttons and text
nl: Knoppen en tekst

en: Select a design for the post metas
nl: Selecteer een design voor de berichten meta's

en: Metas Design
nl: Design van de meta's

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld, worden de berichten meta's (zoals taxonomieën, datum en auteur) weergegeven onder de bericht titels.

en: Display posts metas
nl: Toon de bericht meta's

en: WP footer widgets : display icons next to titles
nl: WP footer widgets : pictogrammen naast titels weergeven

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
nl: WP zijbalk widgets: pictogrammen naast titels weergeven

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld, wordt een bericht pictogram aan de linkerkant van elke berichtentitel in een archiefpagina weergegeven. Een archiefpagina kan zijn: categorie, tag, auteur, datum archief, aangepaste taxonomieën, zoekresultaten.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
nl: Toon een pictogram naast elke berichttitel op een archiefpagina

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld, wordt een archiefpictogram weergegeven in de kop van elk soort archief aan de linkerkant van de titel. Een archiefpagina kan zijn: categorie, tag, auteur, datum archief, aangepaste taxonomieën, zoekresultaten.

en: Display an icon next to the archive title
nl: Toon een pictogram naast de archief titel

en: Display a post icon next to the single post title
nl: Toon een bericht pictogram naast de bericht titel

en: Display a page icon next to the page title
nl: Toon een pagina pictogram naast de pagina titel

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld, wordt een contextueel pictogram weergegeven naast de titels van pagina's, berichten, archieven en WP ingebouwde widgets.

en: Display icons next to titles
nl: Toon pictogrammen naast de titels

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
nl: Toon het kruimelpad in berichten lijsten : blog pagina, archieven, zoekresultaten...

en: Display the breadcrumb in single posts
nl: Toon het kruimelpad in ieder bericht

en: Display the breadcrumb in pages
nl: Toon het kruimelpad op pagina's

en: Display the breadcrumb on home page
nl: Toon het kruimelpad op de homepagina

en: Open external links in a new tab
nl: Open externe links in een nieuw tabblad

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
nl: Dit zal enkel worden toegepast op links in berichten of pagina's.

en: Display an icon next to external links
nl: Toon een pictogram naast externe links

en: Fade effect on link hover
nl: Fade effect bij hoveren over een link

en: Hover move effect for the sub menu items
nl: Hoveren effect voor de sub menu-items

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
nl: Onthul de submenu's blokken met een vervagend effect

en: Menu on the right
nl: Menu rechts

en: Menu on the left
nl: Menu links

en: the z-index
nl: de z-index

en: What is
nl: Wat is

en: Set the header z-index
nl: Pas de z-index van de header aan

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
nl: Sticky header: semi-transparant bij scrollen

en: Sticky header : display the menu
nl: Sticky header: toon het menu

en: Sticky header : shrink title / logo
nl: Sticky header: verklein titel / logo

en: Sticky header : display the title / logo
nl: Sticky header: toon titel / logo

en: Sticky header : display the tagline
nl: Sticky header: toon de slogan

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
nl: Als deze optie is aangevinkt, blijft de header bij het omlaag scrollen aan de bovenkant van de pagina hangen.

en: Sticky on scroll
nl: Vastzetten bij scrollen

en: Sticky header settings
nl: Sticky header instellingen

en: Logo / title on the right
nl: Logo / titel rechts

en: Logo / title centered
nl: Logo / titel gecentreerd

en: Logo / title on the left
nl: Logo / titel links

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
nl: Als deze optie is aangevinkt, wordt de header menu/slogan/social verpakt in een lichtgrijze box.

en: Display menu in a box
nl: Toon het menu in een vak

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
nl: Deze optie bepaalt de standaard lettertype grootte van ieder tekst element op je site, waaraan geen andere lettertype grootte is toegekend.

en: Set your website default font size in pixels.
nl: Stel de standaard lettergrootte van je site in pixels in.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
nl: Met deze lettertype kiezer kun je voorbeelden bekijken en selecteren uit een handige selectie lettertype paren en afzonderlijke lettertypen. Als je een paar kiest, zal het eerste lettertype worden toegepast op de hoofd kopteksten van de site: site naam, beschrijving van de site, titels h1, h2, h3., terwijl het tweede lettertype het standaard lettertype van je site zal zijn voor alle teksten of paragrafen.

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
nl: Selecteer een mooi lettertype paar (kopteksten &amp; standaard lettertypen) of een enkel lettertype voor je site.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
nl: Vink deze optie aan om een informatieblok van de auteur weer te geven na elk inhoudelijk bericht. Let op: het veld biografische info moet worden ingevuld in het gebruikersprofiel.

en: Display an author box after each single post content
nl: Toon een auteur infobox na ieder bericht

en: Global Post Lists Settings
nl: Globale berichtenlijst instellingen

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
nl: Opmerking: de lay-out voor de homepagina moet ingesteld worden in de Home pagina sectie

en: Website Performances
nl: Sites prestaties

en: Footer global settings
nl: Globale footer opties

en: Post/Page Navigation
nl: Bericht/pagina navigatie

en: Galleries
nl: Galerijen

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
nl: Berichten meta's (categorie, tags, aangepaste taxonomiën)

en: Breadcrumb
nl: Kuimelpad

en: Single posts
nl: Enkele berichten

en: Post lists : blog, archives, ...
nl: Berichten lijsten : blog, archieven, ...

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
nl[0]: Je thema ondersteunt %s menu. Selecteer het menu dat je wil gebruiken.
nl[1]: Je thema ondersteunt %s menu's. Selecteer de menu's die je wil gebruiken op elke locatie.

en: Header design and layout
nl: Header design en lay-out

en: Authors
nl: Auteurs

en: Image settings
nl: Afbeelding instellingen

en: Set up the titles icons options
nl: Pas de titel pictogram opties aan

en: Titles icons settings
nl: Titel pictogram instellingen

en: How to create and use a child theme ?
nl: Hoe maak en gebruik ik een sub thema?

en: child theme.
nl: child thema.

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
nl: Gebruik dit veld voor het testen van kleine stukjes CSS code. Voor belangrijke CSS aanpassingen, wijzig je het style.css bestand van een

en: Add your custom css here and design live!(for advanced users)
nl: Voeg je aangepaste css hier toe en ontwerp live!(voor gevorderde gebruikers)

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
nl: Activeer deze optie om de zijbalken (als er zijn) na de hoofd inhoud blok te verplaatsen bij kleinere schermen (smartphones en tablets).

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
nl: Opnieuw ordenen van zijbalken op kleine apparaten

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
nl: Deze optie activeert een vloeiende pagina verschuiving wanneer er wordt geklikt op een link naar een anker van dezelfde pagina.

en: Smooth scroll on click
nl: Zet vloeiend schuiven aan/uit

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
nl: Deze optie centreert je afbeeldingen dynamisch op ieder toestel, zowel horizontaal als verticaal met hun oorspronkelijke verhoudingen.

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
nl: Dynamische thumbnails centreren op elk apparaat

en: Dynamic slider images centering on any devices
nl: In- of uitschakelen van het centreren van de slider afbeeldingen op elk apparaat

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
nl: Wanneer deze optie is ingeschakeld zal er een laad pictogram getoond worden tijdens het initialiseren van de slides.

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
nl: Sliders : toon het laad pictogram voor het renderen van de slides

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
nl: Open de pagina met de beschrijving van de Regenerate thumbnails plugin

en: regenerate thumbnails
nl: regenereer thumbnails

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
nl: Het is sterk aanbevolen om je media bibliotheek afbeeldingen in hoge definitie opnieuw te genereren met deze gratis plugin

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
nl: Indien aangezet, ondersteunt je site hoge resolutie apparaten.

en: High resolution (Retina) support
nl: Hoge resolutie (Retina) ondersteuning

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
nl: Wanneer aangezet forceert deze optie de afbeelding grootte zodat deze past op het scherm bij lightbox zoom.

en: Autoscale images on zoom
nl: Automatische schaling van afbeeldingen bij zoomen

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
nl: Wanneer aangezet activeert deze optie een popin scherm met een zoom effect als een afbeelding wordt aangeklikt. Nota : om dit mogelijk te maken moeten de afbeeldingen gelinkt zijn naar de media bestanden.

en: Lightbox effect on images
nl: Lightbox effect op afbeeldingen

en: Social links in footer
nl: Sociale links in de footer

en: Social links in right sidebar
nl: Sociale links in de rechter zijbalk

en: Social links in left sidebar
nl: Sociale links in de linker zijbalk

en: Social links in header
nl: Sociale links in de header

en: Enable comments on pages
nl: Laat reacties toe op pagina's

en: Choose the pages default layout
nl: Kies de standaard lay-out voor pagina's

en: Display the full content
nl: Volledige inhoud weergeven

en: Display the excerpt
nl: Samenvatting weergeven

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
nl: Selecteer de lengte van berichten in lijsten (home, zoeken, archieven,...)

en: Maximum number of posts per page
nl: Maximum aantal berichten per pagina

en: Choose the posts default layout
nl: Kies de standaard lay-out voor berichten

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
nl: Deze optie overschrijft de specifieke lay-outs op alle berichten/pagina's, inclusief de voorpagina.

en: Force default layout everywhere
nl: Forceer overal de standaard lay-out

en: Choose the global default layout
nl: Kies het globale standaard lay-out

en: Display Breadcrumb
nl: Toon het kruimelpad

en: Button text
nl: Knop tekst

en: Read more &raquo;
nl: Lees verder &raquo;

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
nl: De afbeeldingen pas je aan met de "uitgelichte afbeelding" bij elke pagina (in het pagina bewerken scherm). Haal het vinkje hierboven weg om deze afbeelding niet te tonen.

en: Show images
nl: Toon afbeeldingen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Display home featured pages area
nl: Toon uitgelichte pagina's vak

en: Featured pages options
nl: Uitgelichte pagina's opties

en: Delay between each slides
nl: Pauze tussen elke slide

en: Full width slider
nl: Volledige breedte slider

en: Select front page slider
nl: Voorpagina slider selecteren

en: Slider options
nl: Slider opties

en: Set up the front page layout
nl: Stel de lay-out van de voorpagina in

en: Posts page
nl: Berichtenpagina

en: Front page
nl: Voorpagina

en: A static page
nl: Een statische pagina

en: Your latest posts
nl: Je laatste berichten

en: Don't show any posts or page
nl: Laat geen enkele bericht of pagina zien

en: Front page displays
nl: Voorpagina toont

en: Choose content and layout
nl: Kies inhoud en lay-out

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
nl: Favicon upload (ondersteunde formaten : .ico, .png, .gif)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
nl: Gebruik deze upload mogelijkheid om een ander logo te selecteren voor de sticky header modus.

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
nl: Sticky logo uploaden (ondersteuning formaten :.jpg,.png,.gif, svg, svgz)

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
nl: Deselecteer deze optie om de originele logo afmetingen te bewaren.

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
nl: Forceer logo grootte naar maximaal 250px breed en 100px hoog

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
nl: Deselecteer deze optie om de gekleurde top rand te verwijderen.

en: Display top border
nl: Toon de top rand

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
nl: Gebruik van de minified versie van de skin stylesheet zal uw pagina sneller doen laden.

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
nl: Prestaties : gebruik de minified CSS stylesheets

en: Apply a random color skin on each page load.
nl: Kies voor iedere webpagina een willekeurige skin.

en: Randomize the skin
nl: Kies een willekeurige skin

en: Choose a predefined skin
nl: Kies een vooraf gedefinieerde skin

en: Expand submenus on hover
nl: Uitvouwen van submenu's bij hoveren

en: Expand submenus on click
nl: Uitvouwen van submenu's bij klikken

en: Select a submenu expansion option
nl: Selecteer een optie voor het uitklappen van het submenu

en: Various settings for responsive display
nl: Diverse instellingen voor responsive afbeeldingen

en: Responsive settings
nl: Responsieve instellingen

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Social links
nl: Sociale links

en: Comments
nl: Reacties

en: Pages &amp; Posts Layout
nl: Pagina's &amp; berichten layout

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Global settings
nl: Globale instellingen

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
nl: &mdash; Demo slider &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
nl: &mdash; Geen slider &mdash;

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
nl: U moet eerst een pagina selecteren. Laat dit veld leeg om de samenvatting te tonen.

en: Featured text %1$s (200 char. max)
nl: Uitgelichte tekst %1$s (200 kar. max.)

en: Custom featured page %1$s
nl: Aangepaste uitgelichte pagina %1$s

en: Featured text three (200 char. max)
nl: Uitgelichte tekst drie (max 200 kar.)

en: Featured text two (200 char. max)
nl: Uitgelichte tekst twee (max 200 kar.)

en: Featured text one (200 char. max)
nl: Uitgelichte tekst één (max 200 kar.)

en: Home featured page three
nl: Uitgelichte pagina drie

en: Home featured page two
nl: Uitgelichte pagina twee

en: Home featured page one
nl: Uitgelichte pagina één

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
nl: Vele lay-out en ontwerp opties zijn beschikbaar vanuit het WordPress Customizer scherm: bekijk je wijzigingen live!

en: Customizr is a clean responsive theme
nl: Customizr is een strak responsive thema

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Geen resultaten die voldeden aan je zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere keywords.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
nl: De opgevraagde pagina is niet gevonden. Je kunt hieronder zoeken.

en: Footer Widget Area Three
nl: Footer widgetgebied drie

en: Footer Widget Area Two
nl: Footer widgetgebied twee

en: Just use it as you want !
nl: Gebruik het zoals je wilt!

en: Footer Widget Area One
nl: Footer widgetgebied een

en: Left Sidebar
nl: Zijbalk links

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
nl: Verschijnt op berichten, statische pagina's, archieven en zoekpagina's

en: Right Sidebar
nl: Zijbalk rechts

en: Follow me on LinkedIn
nl: Volg mij op LinkedIn

en: Follow me on Dribbble
nl: Volg mij op Dribbble

en: Follow me on Github
nl: Volg mij op GitHub

en: Pin me on Pinterest
nl: Pin mij op Pinterest

en: Follow me on Youtube
nl: Volg mij op YouTube

en: Follow me on WordPress
nl: Volg mij op WordPress

en: Follow me on Flickr
nl: Volg mij op Flickr

en: Follow me on Tumblr
nl: Volg mij op Tumblr

en: Follow me on Instagram
nl: Volg mij op Instagram

en: Follow me on Google+
nl: Volg mij op Google+

en: Follow me on Facebook
nl: Volg mij op Facebook

en: Follow me on Twitter
nl: Volg me op Twitter

en: Subscribe to my rss feed
nl: Abonneer op mijn RSS feed

en: Single fonts
nl: Enkel lettertype

en: Web safe fonts pairs
nl: Webvriendelijke lettertype paren

en: Google fonts pairs
nl: Google lettertype paren

en: Light blue
nl: Lichtblauw

en: Green blue
nl: Groen blauw

en: Light green
nl: Lichtgroen

en: Green
nl: Groen

en: Flat yellow
nl: Lichtgeel

en: Yellow
nl: Geel

en: Flat orange
nl: Lichtoranje

en: Orange
nl: Oranje

en: Red
nl: Rood

en: Flat red
nl: Lichtrood

en: Purple
nl: Paars

en: Flat purple
nl: Lichtpaars

en: Light grey
nl: Lichtgrijs

en: Grey
nl: Grijs

en: Flat black
nl: Lichtzwart

en: Black
nl: Zwart

en: Blue
nl: Blauw

en: No sidebars : full width layout
nl: Geen sidebars: volledige breedte lay-out

en: 2 sidebars : Right and Left
nl: 2 zijbalken: rechts en links

en: Left sidebar
nl: Zijbalk links

en: Right sidebar
nl: Zijbalk rechts

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Upload
nl: Uploaden

en: Check the documentation
nl: Lees de documentatie

en: Need help to create a slider ?
nl: Hulp nodig om een slider te maken ?

en: Create a slider
nl: Maak een slider

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
nl: Als je de systeem informatie wil kopiëren, klik dan hieronder en druk op Ctrl + C (PC) of Cmd + C (Mac).

en: Please include the following informations when posting support requests
nl: Vermeld de volgende informatie bij het aanvragen van ondersteuning

en: System Informations
nl: Systeem informatie

en: Changelog in version %1$s
nl: Wijzigingslog in versie %1$s

en: About Customizr
nl: Over Customizr

en: Current slide
nl: huidige slide

en: Edit this slide
nl: Wijzig deze slide

en: No Image Selected
nl: Geen afbeelding geselecteerd

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Button Text
nl: Knoptekst

en: Slide Text
nl: Slide tekst

en: Title
nl: Titel

en: Slide Image
nl: Slide afbeelding

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
nl: Deze slider bevat nog geen slides. Ga naar de media bibliotheek en voeg afbeeldingen toe aan de slider.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
nl: Je hebt nog geen slider gemaakt. Schrijf een slider naam en klik op de knop om je eerste slider toe te voegen.

en: Add a slider
nl: Voeg een slider toe

en: No link
nl: Geen link

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
nl: Kies een gelinkte pagina of bericht (van de laaste 100).

en: Button text (80 char. max length)
nl: Knop tekst (maximaal 80 tekens)

en: Title and text color
nl: Titel en tekst kleur

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
nl: Omschrijving (onder de titel, maximaal 250 tekens)

en: Title text (80 char. max length)
nl: Titeltekst (maximaal 80 tekens)

en: Add to a slider (create one if needed)
nl: Toevoegen aan een slider (maak er één als dat nodig is)

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
nl: Je hebt nog geen slider gemaakt. Ga naar de media bibliotheek, bewerk je afbeeldingen en voeg ze toe aan je sliders.

en: Delete slider
nl: Verwijder slider

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
nl: De slider wordt definitief verwijderd (afbeeldingen en links worden wel bewaard).

en: Delete this slider
nl: Verwijder deze slider

en: Slider Layout : set the slider in full width
nl: Slider lay-out : zet de slider op volledige breedte

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
nl: Pauze tussen elke slide in milliseconden (standaard : 5000 ms)

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
nl: Om een nieuwe slider te maken : open de media bibliotheek en pas uw afbeeldingen aan. Voeg ze daarna toe aan je nieuwe slider.

en: &mdash; Select a slider &mdash;
nl: &mdash; Selecteer een slider &mdash;

en: Choose a slider
nl: Kies een slider

en: Add a slider to this post/page
nl: Voeg een slider toe aan dit bericht / pagina

en: Default layout %1s
nl: Standaard lay-out %1s

en: Select a specific layout for %1$s
nl: Selecteer een specifieke lay-out voor %1$s

en: here
nl: hier

en: this post
nl: dit bericht

en: this page
nl: deze pagina

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
nl: Je kunt een specifieke lay-out voor %1$s definiëren door de voorgedefinieerde linker- en rechter zijbalken te gebruiken. De standaard lay-outs kunnen gedefinieerd worden in het WordPress customizer scherm %2$s.<br />

en: posts
nl: berichten

en: pages
nl: pagina's

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
nl: Standaard %1$s lay-out is gewijzigd naar: %2$s

en: Slider Options
nl: Slider opties

en: Layout Options
nl: Lay-out opties

en: Upgrade Wordpress Now
nl: Upgrade WordPress Nu

en: This theme requires WordPress 3.4+
nl: Dit thema heeft WordPress 3.4+ nodig

en: Upgrade WP
nl: Upgrade WordPress

en: Jump to the blog design options
nl: Ga naar de blog ontwerp opties

en: More grid design options
nl: Meer raster ontwerp opties
