Themes - Customizr - en to sv_SE translation catalogue (868 entries)

en: #%d (no title)
sv_SE: #%d (ingen rubrik)

en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
sv_SE: %s och markera alternativet ”Ladda bilder vid scrollning” under avsnittet ’Webbplatsprestanda’.

en: %s post | %s posts
sv_SE[0]: %s inlägg
sv_SE[1]: %s inlägg

en: %s result | %s results
sv_SE[0]: %s resultat
sv_SE[1]: %s resultat

en: %s to display a featured image here.
sv_SE: %s för att visa en utvald bild här.

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
sv_SE: &mdash; Automatgenererad slider från dina blogginlägg &mdash;

en: &mdash; No slider &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen slider &mdash;

en: &mdash; Select a slider &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj en slider &mdash;

en: (Edit)
sv_SE: (Redigera)

en: (number of words)
sv_SE: (antal ord)

en: (updated %s days ago)
sv_SE: (uppdaterat %s dagar sedan)

en: (updated 1 day ago)
sv_SE: (Uppdaterat 1 dag sedan)

en: (updated on %1$s)
sv_SE: (uppdaterat %1$s)

en: (updated today)
sv_SE: (uppdaterat idag)

en: 2 sidebars : Right and Left
sv_SE: 2 sidopaneler: Höger och vänster

en: 404 Not Found
sv_SE: 404 hittades inte

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre kommentarer

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: A static page
sv_SE: En statisk sida

en: AUTHOR | AUTHORS
sv_SE[0]: FÖRFATTARE
sv_SE[1]: FÖRFATTARE

en: About %s
sv_SE: Om %s

en: About Customizr
sv_SE: Om Customizr

en: Activate Nimble Builder Now
sv_SE: Aktivera Nimble Builder nu

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att flytta sidofälten (om det finns) efter huvudinnehålls-blocket, för smartphones eller plattors bildfält.

en: Adaptative font size on mobile devices
sv_SE: Adaptiv textstorlek på mobila enheter

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add a menu
sv_SE: Lägg till en meny

en: Add a slider
sv_SE: Lägg till en slider

en: Add a slider to this post/page
sv_SE: Lägg till en slider för denna sida/inlägg

en: Add it
sv_SE: Lägg till

en: Add to a slider (create one if needed)
sv_SE: Lägg till i en slider (skapa en om det behövs)

en: Add widgets
sv_SE: Lägg till widgetar

en: Add widgets to the footer %s or %s.
sv_SE: Lägg till widgetar till sidfoten %s eller %s.

en: Add widgets to the zone :
sv_SE: Lägg till widgetar i zonen:

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
sv_SE: Lägg till widgetar till detta sidofält %s eller %s.

en: Advanced options
sv_SE: Avancerade inställningar

en: After the content and sidebars columns
sv_SE: Efter innehållet och sidopanelernas kolumner

en: After the title
sv_SE: Efter rubriken

en: All rights reserved
sv_SE: Alla rättigheter förbehållna

en: Also applied to the secondary menu if any.
sv_SE: Tillämpas också på undermenyn om den finns.

en: Alternate thumbnail/content
sv_SE: Växla miniatyr/innehåll

en: Alternate thumbnails layout
sv_SE: Layout för alternativa miniatyrer

en: Always visible
sv_SE: Alltid synligt

en: An error occurred: malformed social links
sv_SE: Ett fel uppstod: felaktiga sociala länkar.

en: An horizontal menu can be displayed in the main header with this option. Make sure you have assigned a menu to this location in the menu panel.
sv_SE: En horisontell meny kan visas i huvudrubriken med detta alternativ. Säkerställ att du tilldelat en meny till denna plats i menypanelen.

en: Animated underline effect on link hover
sv_SE: Animerad understrykning vid länkhovring

en: Appearance > themes
sv_SE: Utseende > teman

en: Appears before the site footer
sv_SE: Visas före webbplatsens sidfot

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
sv_SE: Visas i inlägg, statiska sidor, arkiv och söksidor

en: Apply Customizr effects to galleries images
sv_SE: Tillämpa Customizr effekter på galleriernas bilder

en: Apply a category filter to your home / blog posts
sv_SE: Använd ett kategorifilter på dina hem- / blogg-inlägg

en: Apply a colored bottom border to each grid items
sv_SE: Använd en färgad underkant för varje tabelldetalj

en: Apply a dark overlay on your slider's images
sv_SE: Aktivera en mörkare toning över sliderns bilder

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
sv_SE: Använd en anfang i första stycket på dina sidor

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
sv_SE: Använd en anfang i första stycket av ditt inlägg / sidoinnehåll.

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
sv_SE: Använd en anfang i första stycket av ditt enskilda inläggs innehåll

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
sv_SE: Använd en anfang när stycket omfattar minst följande antal ord:

en: Apply a random color skin on each page load.
sv_SE: Tillämpa en slumpmässig skalfärg vid varje sidoladdning.

en: Apply a shadow to each grid items
sv_SE: Använd en skuggning för varje tabellobjekt

en: Apply a transparent background to your header on home.
sv_SE: Tillämpa en transperent bakgrund till ditt sidhuvud på startsidan.

en: Apply lightbox effects to galleries images
sv_SE: Tillämpa lightboxefferkter på galleriernas bilder

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
sv_SE: Använd trevliga expansionseffekter på galleribilder vid hovring

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
sv_SE: Använd tabell-layout för Arkiv (arkiv, kategorier, författarinlägg)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
sv_SE: Använd tabell-layout för Hem/Blogg

en: Apply the grid layout to Search results
sv_SE: Använd tabell-layout för Sökresultat

en: Apply this height to all sliders
sv_SE: Använd denna höjd för alla sliders

en: Archive titles
sv_SE: Arkiv rubriker

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort: <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Audio url
sv_SE: Ljud-URL

en: Author Infos location
sv_SE: Placering av författarinfo

en: Author pages titles
sv_SE: Författarsidors titlar

en: Authors
sv_SE: Författare

en: Automatically adapt the font size to the width of the devices
sv_SE: Anpassa automatiskt fontstorleken till bredden på enheterna

en: Autoscale images on zoom
sv_SE: Autoskala bilder vid zoom

en: Back Home
sv_SE: Tillbaka till hem

en: Back to post list
sv_SE: Tillbaka till inläggslista

en: Back to top
sv_SE: Tillbaka till toppen

en: Back to top arrow position
sv_SE: Pilposition för tillbaka till toppen

en: Before the title boxed
sv_SE: Inramad framför titeln

en: Before the title in full width
sv_SE: Framför titeln vid full bredd

en: Behaviour on scroll
sv_SE: Beteende på rullning

en: Below the logo
sv_SE: Under loggan

en: Black
sv_SE: Svart

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Boxed
sv_SE: Inramad

en: Breadcrumb
sv_SE: Synlig sökväg

en: Browse:
sv_SE: Bläddra:

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: Button text (80 char. max length)
sv_SE: Knapptext ( max 80 tecken)

en: Buttons and text
sv_SE: Knappar och text

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
sv_SE: Som standard visar WordPress de senaste kommentarerna, även om kommentarer är inaktiverade i inlägg eller sidor. Om du avmarkerar det här alternativet så  visas inte denna kommentar-historik.

en: Call to action button
sv_SE: Knapp för uppmaning till åtgärd

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Category pages titles
sv_SE: Kategori-sidors rubriker

en: Change Image
sv_SE: Ändra bild

en: Change the header layout
sv_SE: Ändra layout på sidhuvudet

en: Changelog in version %1$s
sv_SE: Ändringslogg för version %1$s

en: Changing the layout in the Customizr theme
sv_SE: Ändring av layouten i Customizr temat

en: Check out some example of uses
sv_SE: Kolla in några exempel på användningsområden

en: Check the documentation
sv_SE: Läs dokumentationen

en: Check the front page slider doc &raquo;
sv_SE: Kontrollera förstasidans sliderdokument &raquo;

en: Check the slider doc now &raquo;
sv_SE: Kolla in sliderdokumentet nu &raquo;

en: Check this option to delay the loading of non visible images in sliders. This can greatly improve the speed of your website.
sv_SE: Bocka i alternativet att fördröja laddningen av icke-synliga bilder i slidern. Detta kan drastiskt förbättra laddningen av din webbplats.

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
sv_SE: Markera detta alternativ för att fördröja inläsningen av icke synliga bilder. Bilder under visningsområdet laddas dynamiskt vid scrollning. Detta kan öka prestanda genom att minska belastningen från långa webbsidor med bilder.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
sv_SE: Bocka för detta alternativ för att visa ett författarinformations-block efter varje enskilt inläggs innehåll. Notera: det Biografiska info-fältet måste ifyllas i användarprofilen.

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
sv_SE: Välj detta alternativ för att öppna länken i en annan flik i webbläsaren.

en: Choose Image
sv_SE: Välj bild

en: Choose a layout for the header
sv_SE: Välj en layout för sidhuvudet

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
sv_SE: Välj en länkad sida eller inlägg (bland de senaste 100).

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
sv_SE: Välj responsivt (mobila enheters) beteende för den sekundära menyn.

en: Choose a predefined skin
sv_SE: Välj ett fördefinierat skal

en: Choose a slider
sv_SE: Välj en slider

en: Choose content and layout
sv_SE: Välj innehåll och layout

en: Choose the global default layout
sv_SE: Välj global fördefinierad layout

en: Choose the pages default layout
sv_SE: Välj fördefinierad layout för sidor

en: Choose the posts default layout
sv_SE: Välj fördefinierad layout för inlägg

en: Classical
sv_SE: Klassiskt

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear color
sv_SE: Rensa färg

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
sv_SE: Klicka inuti fältet ovan och plocka de inläggskategorier du vill visa. Inget filter kommer att tillämpas om den är tom.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close Editor
sv_SE: Stäng redigerare

en: Color value
sv_SE: Färgvärde

en: Column layout, Post lists design, Thumbnails, Post Metas, Navigation, ...
sv_SE: Kolumnlayout, design för inläggslista, miniatyrer, inläggs meta, navigation...

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comment on | Comments on
sv_SE[0]: Kommentar på
sv_SE[1]: Kommentar på

en: Comment(s) on
sv_SE: Kommentar(er) på

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Comments bubble color
sv_SE: Kommentarbubblors färg

en: Comments bubble shape
sv_SE: Kommentarbubblors form

en: Comments location
sv_SE: Kommentarsplacering

en: Contact me on Snapchat
sv_SE: Kontakta mig på Snapchat

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Create a slider
sv_SE: Skapa en slider

en: Create and organize your social links
sv_SE: Skapa och organisera dina sociala länkar

en: Current slide
sv_SE: Nuvarande slide

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom Page Example
sv_SE: Anpassat sidoexempel

en: Custom featured page %1$s
sv_SE: Anpassad utvald sida %1$s

en: Customize it now
sv_SE: Anpassa den nu

en: Customize or remove %s
sv_SE: Anpassa eller ta bort %s

en: Customize or remove the posts slider
sv_SE: Anpassa eller ta bort inläggens slider

en: Customize or remove this slider
sv_SE: Anpassa eller ta bort denna slider

en: Customizer screen
sv_SE: Customizr skärm

en: Customizing
sv_SE: Anpassar

en: Customizr Demo 1
sv_SE: Customizr demo 1

en: Customizr Demo 2
sv_SE: Customizr demo 2

en: Customizr is a clean responsive theme
sv_SE: Customizr är ett rent responsivt tema

en: Customizr is a simple and fast WordPress theme designed to help you attract and engage more visitors. Provides a perfect user experience on smartphones. Powers more than 100K active sites around the world. Hundreds of 5-stars reviews received on WordPress.org.
sv_SE: Customizr är ett enkelt och snabbt WordPress-tema som är utformat för att hjälpa dig att locka och engagera fler besökare. Ger en perfekt användarupplevelse på smartphones. Används av fler än 100 000 aktiva webbplatser runt om i världen. Hundratals 5-stjärniga recensioner mottagna på WordPress.org.

en: Customizr theme
sv_SE: Temat Customizr

en: Customizr theme documentation
sv_SE: Customizr tema-dokumentation

en: Customizr theme recommends %1$s.
sv_SE: Customizr-temat rekommenderar %1$s.

en: Daily Archives:
sv_SE: Dagsarkiv:

en: Daily Archives: %s
sv_SE: Dagsarkiv: %s

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Dark text
sv_SE: Mörk text

en: Date of the last update
sv_SE: Datum för den senaste uppdateringen

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
sv_SE: Standard %1$s layout är satt till : %2$s

en: Default (grey)
sv_SE: Standard (grå)

en: Default layout %1s
sv_SE: Standardlayout %1s

en: Delay between each slides
sv_SE: Fördröjning mellan varje glid-bild

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
sv_SE: Fördröjning mellan varje bildslide i millisekunder (förinställt: 5000 ms)

en: Delete slider
sv_SE: Ta bort slider

en: Delete this slider
sv_SE: Ta bort denna slider

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
sv_SE: Beskrivningstext (under titeln, max 250 tecken)

en: Design settings for desktops and laptops
sv_SE: Designinställningar för stationära och bärbara datorer

en: Design settings for smartphones and tablets in portrait orientation
sv_SE: Designinställningar för smartphones och surfplattor i porträttläge

en: Designed with the %s
sv_SE: Designad med %s

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
sv_SE: Visste du att du enkelt kan snabba upp din laddning av sidor genom att uppskjuta inläsning av icke synliga bilder?

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disabled if the random option is on.
sv_SE: Avaktiverad om slumpalternativet är på.

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
sv_SE: Upptäck hur man ersätter eller tar bort denna demo-slider.

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
sv_SE: Upptäck WordPress-temat Customizr &raquo;

en: Discover the features and benefits
sv_SE: Upptäck funktionerna och fördelarna

en: Display Breadcrumb
sv_SE: Visa synlig sökväg

en: Display a back to top arrow on scroll
sv_SE: Visa en tillbaka till toppen pil vid scrollning

en: Display a label next to the menu button.
sv_SE: Visa en etikett bredvid menyknappen.

en: Display a page icon next to the page title
sv_SE: Visa en sidikon intill sidans titel

en: Display a post icon next to the single post title
sv_SE: Visa en inläggsikon intill den enskilda inläggstiteln

en: Display a recent update notice
sv_SE: Visa senaste meddelande om uppdatering

en: Display a search button in the header
sv_SE: Visa en sökknapp i sidhuvudet

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
sv_SE: Visa en sekundär (horisontell) meny i sidhuvudet.

en: Display a topbar
sv_SE: Visa ett toppfält

en: Display an author box after each single post content
sv_SE: Visa en författar-ruta efter varje enskilt inläggs innehåll

en: Display an icon next to each post title in an archive page
sv_SE: Visa en ikon intill varje inläggstitel på en arkivsida

en: Display an icon next to external links
sv_SE: Visa en ikon intill externa länkar

en: Display an icon next to the archive title
sv_SE: Visa en ikon intill arkivtiteln

en: Display boxed
sv_SE: Visa boxad

en: Display featured images in their original dimensions
sv_SE: Visa utvalda bilder i deras originaldimensioner

en: Display full-width
sv_SE: Visa fullbredd

en: Display help notices on front-end for logged in users.
sv_SE: Display hjälpmeddelanden på front-end för inloggade användare.

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
sv_SE: Visa hierarkiska taxonomier (som kategorier)

en: Display home featured pages area
sv_SE: Visa området utvalda sidor på förstasidan

en: Display icons next to titles
sv_SE: Visa ikoner intill titlar

en: Display in the header
sv_SE: Visa i huvudet

en: Display in the main header section
sv_SE: Visa i sektionen sidhuvud

en: Display in the mobile menu
sv_SE: Visa i mobil meny

en: Display in the mobile navbar
sv_SE: Visa i mobilens navigationsfält

en: Display in the topbar
sv_SE: Visa i toppfältet

en: Display menu in a box
sv_SE: Visa menyn i en ruta

en: Display navigation dots
sv_SE: Visa navigeringspunkter

en: Display navigation dots at the bottom of your slider.
sv_SE: Visa navigationspunkter i botten av slidern.

en: Display navigation in pages
sv_SE: Visa navigering i sidor

en: Display navigation in your home page
sv_SE: Visa navigering i din startsida

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
sv_SE: Visa icke-hierarkiska taxonomier (som etiketter)

en: Display post format icons
sv_SE: Visa inläggs formatikoner

en: Display posts metas
sv_SE: Visa inläggs-meta

en: Display posts metas for single posts
sv_SE: Visa inläggs meta för enskilda inlägg

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
sv_SE: Visa inläggs meta i inläggslistorna (arkiv, bloggsida)

en: Display posts metas on home
sv_SE: Visa inläggs meta på hem

en: Display posts navigation
sv_SE: Visa inläggsnavigering

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
sv_SE: Visa inläggsnavigering i postlistorna (arkiv, bloggsida, kategorier, sökresultat ..)

en: Display posts navigation in single posts
sv_SE: Visa inläggsnavigering i enskilda inlägg

en: Display randomized related articles below the post
sv_SE: Visa slumpmässig, relaterad artikel under inlägget

en: Display the author
sv_SE: Visa författaren

en: Display the breadcrumb in pages
sv_SE: Visa synliga sökvägen på sidor

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
sv_SE: Visa navigation (breadcrumb) i inläggslistor: bloggsidor, arkiv, sökresultat...

en: Display the breadcrumb in single posts
sv_SE: Visa synliga sökvägen på enskilda inlägg

en: Display the breadcrumb on home page
sv_SE: Visa synliga sökvägen på startsida

en: Display the comment list
sv_SE: Visa listan över kommentar

en: Display the excerpt
sv_SE: Visa utdraget

en: Display the full content
sv_SE: Visa hela innehållet

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
sv_SE: Visa meddelandet om den senaste uppdateringen är mindre (strikt) än n dagar gammal

en: Display the number of comments below the post titles
sv_SE: Visa antalet kommentarer under inläggsrubriken

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
sv_SE: Visa antalet kommentarer i en bubbla intill inläggets titel

en: Display the post thumbnails
sv_SE: Visa inläggets miniatyrer

en: Display the product featured image
sv_SE: Välj produktens utvalda bild

en: Display the publication date
sv_SE: Visa publiceringsdatum

en: Display the shopping cart in the header
sv_SE: Visa varukorgen i sidhuvudet

en: Display the site title next to the logo
sv_SE: Visa webbplatsens rubrik bredvid logga

en: Display the tagline in the header
sv_SE: Visa slogan i sidhuvudet

en: Display the title
sv_SE: Visa rubriken

en: Display the update date
sv_SE: Visa uppdateringsdatumet

en: Display thumbnail placeholder if no images available
sv_SE: Visa miniatyrplatshållare om ingen bild finns tillgänglig

en: Display top border
sv_SE: Visa överkant (top border)

en: Do not display
sv_SE: Visa inte

en: Don't display
sv_SE: Visa inte

en: Don't display any menus in the header of your website
sv_SE: Visa inga menyer i huvudet på din webbplats

en: Don't know how to set a featured image to a page? Learn how in the %s.
sv_SE: Vet du inte hur man anger en utvald bild? Lär dig i %s.

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
sv_SE: Vet du inte hur man ställer in en utvald bild till ett inlägg? Lär dig hur i %s.

en: Don't show any posts or page
sv_SE: Visa inga inlägg eller sidor

en: Done !
sv_SE: Färdig!

en: Drop cap style
sv_SE: Anfang-stil

en: Drop caps
sv_SE: Anfanger

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
sv_SE: Dynamisk sidefältsomguppering på små enheter

en: Dynamic slider images centering on any devices
sv_SE: Dynamiska slider-bilder centrerar på alla enheter

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
sv_SE: Dynamiska miniatyrer centrerar på alla enheter

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
sv_SE: Skapa enkelt sliders och lägg dem i inlägg eller sidor.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit comment
sv_SE: Redigera kommentar

en: Edit now.
sv_SE: Redigera nu.

en: Edit this slide
sv_SE: Redigera denna slide

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Customizr effects on hover
sv_SE: Aktivera Customizr effekter vid hovring

en: Enable Customizr galleries
sv_SE: Aktivera Customizr gallerier

en: Enable Lightbox effect in galleries
sv_SE: Aktivera Lightbox effekt i gallerier

en: Enable Smooth Scroll
sv_SE: Aktivera mjuk rullning

en: Enable comments on pages
sv_SE: Aktivera kommentarer på sidor

en: Enable comments on posts
sv_SE: Aktivera kommentarer på inlägg

en: Enable drop caps
sv_SE: Aktivera anfanger

en: Enable drop caps in pages
sv_SE: Aktivera anfanger på sidor

en: Enable drop caps in posts
sv_SE: Aktivera anfanger i inlägg

en: Enabling this option will glue your footer to the bottom of the screen, when pages are shorter than the viewport's height.
sv_SE: Genom att aktivera detta alternativ kommer din sidfot att klistras i botten på skärmen när sidor är kortare än skärmstorleken.

en: Enter the URL
sv_SE: Ange URL

en: Enter the audio url
sv_SE: Ange ljud-URL

en: Enter the author
sv_SE: Ange författaren

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
sv_SE: Ange hela sökvägen till din sociala profil (måste vara giltig http-länk).

en: Enter the text
sv_SE: Ange texten

en: Enter the title
sv_SE: Ange rubriken

en: Enter the video url
sv_SE: Ange video-URL

en: Entire slide
sv_SE: Hela sliden

en: Entire slide and call to action button
sv_SE: Hela glid-bilden och call to actionknapp

en: Expand submenus on click
sv_SE: Expandera undermenyer vid klick

en: Expand submenus on hover
sv_SE: Expandera undermenyer vid hovring

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
sv_SE: Expandera det senaste förankrade inlägget (avser endast hem och bloggsida)

en: F j, Y
sv_SE: j F, Y

en: Fade effect on link hover
sv_SE: Toningseffekt vid länkhovring

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
sv_SE: Favicon uppladdning (supportade format : .ico, .png, .gif)

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Featured page
sv_SE: Utvald sida

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
sv_SE: Beskrivningstext för utvald sida: använd sidans utdrag eller ange din egen anpassade text i Customizr-fönstret.

en: Featured pages options
sv_SE: Alternativ för utvalda sidor

en: Featured text %1$s (200 char. max)
sv_SE: Utvalda text %1$s (max 200 tecken)

en: Featured text one (200 char. max)
sv_SE: Utvald text ett (max 200 tecken)

en: Featured text three (200 char. max)
sv_SE: Utvald text tre (max 200 tecken)

en: Featured text two (200 char. max)
sv_SE: Utvald text två (max 200 tecken)

en: Flat black
sv_SE: Mattsvart

en: Flat orange
sv_SE: Mattorange

en: Flat purple
sv_SE: Mattlila

en: Flat red
sv_SE: Mattröd

en: Flat yellow
sv_SE: Mattgul

en: Follow me on Dribbble
sv_SE: Följ mig på Dribble

en: Follow me on Facebook
sv_SE: Följ mig på Facebook

en: Follow me on Flickr
sv_SE: Följ mig på Flickr

en: Follow me on Github
sv_SE: Följ mig på Github

en: Follow me on Google+
sv_SE: Följ mig på Google+

en: Follow me on Instagram
sv_SE: Följ mig på Instagram

en: Follow me on LinkedIn
sv_SE: Följ mig på LinkedIn

en: Follow me on Tumblr
sv_SE: Följ mig på Tumblr

en: Follow me on Twitter
sv_SE: Följ mig på Twitter

en: Follow me on VKontakte
sv_SE: Följ mig på VKontakte

en: Follow me on WordPress
sv_SE: Följ mig på WordPress

en: Follow me on Xing
sv_SE: Följ mig på Xing

en: Follow me on Yelp
sv_SE: Följ mig på Yelp

en: Follow me on Youtube
sv_SE: Följ mig på YouTube

en: Follow us on
sv_SE: Följ oss på

en: Font picker and font size
sv_SE: Typsnittsväljare och textstorlek

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer Credits section layout
sv_SE: Sidfotsavsnitt för medverkande

en: Footer Horizontal Widget Area
sv_SE: Sidfotens horisontella widgetområde

en: Footer Widget Area One
sv_SE: Sidfot widgetområde ett

en: Footer Widget Area Three
sv_SE: Sidfot widgetområde tre

en: Footer Widget Area Two
sv_SE: Sidfot widgetområde två

en: Footer global settings
sv_SE: Globala inställningar för sidfoten

en: Footer style
sv_SE: Stil på sidfot

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
sv_SE: För mobila enheter (responsiva), begränsa höjden på rullgardinsmenyblocket till den synliga visningsytan.

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
sv_SE: För mer information om sliders, kontrollera dokumentationssidan:

en: Force default layout everywhere
sv_SE: Tvinga fördefinierad layout överallt

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
sv_SE: Tvinga logotypdimensioner till max-bredd: 250px och max-höjd: 100px

en: Format: audio
sv_SE: Format: ljud

en: Format: link
sv_SE: Format: länk

en: Format: quote
sv_SE: Format: citat

en: Formatting : links, paragraphs ...
sv_SE: Formatering: länkar, stycken …

en: Front Page Content
sv_SE: Startsidans innehåll

en: Front page
sv_SE: Startsida

en: Front page displays
sv_SE: Startsidan visar

en: Front page slider name
sv_SE: Förstasidans slidernamn

en: Front-end Icons (Font Awesome)
sv_SE: Front-end Ikoner (Font Awesome)

en: Front-end placeholders and help blocks
sv_SE: Front-end platshållare och hjälpblock

en: Full width slider
sv_SE: Full bredd slider

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: General design settings
sv_SE: Allmänna designinställningar

en: Global Post Lists Settings
sv_SE: Globala inställningar för Inläggslistor

en: Global settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Go Pro
sv_SE: Skaffa Pro

en: Google fonts pairs
sv_SE: Google typsnitt-par

en: Green
sv_SE: Grön

en: Green blue
sv_SE: Blågrön

en: Grey
sv_SE: Grå

en: Grid layout
sv_SE: Rutnätslayout

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: Header background color
sv_SE: Sidhuvudets bakgrundsfärg

en: Header design and layout
sv_SE: Sidhuvud design och layout

en: Header foreground color
sv_SE: Sidhuvudets förgrundsfärg

en: Header settings for %s
sv_SE: Sidhuvudinställningar för %s

en: Header style
sv_SE: Rubrikstil

en: Header topbar layout
sv_SE: Sidhuvuds toppfältslayout

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: High resolution (Retina) support
sv_SE: Högupplösning (Retina) stöd

en: Home
sv_SE: Hem

en: Home featured page one
sv_SE: Utvald sida ett

en: Home featured page three
sv_SE: Utvald sida tre

en: Home featured page two
sv_SE: Utvald sida två

en: Horizontal Top Bar Menu. (make sure that the topbar is displayed in the header settings ).
sv_SE: Horisontell toppfältsmeny (säkerställ att toppfältet visas i inställningarna för sidhuvudet).

en: Horizontal widget area in your footer
sv_SE: Horisontellt widgetområde i din sidfot

en: Hover move effect for the sub menu items
sv_SE: Förflyttningseffekt för undermenydetaljer vid hovring

en: How to create and use a child theme ?
sv_SE: Hur skapar och använder man ett barntema?

en: Icon color
sv_SE: Ikonfärg

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
sv_SE: Om en menyplats inte tilldelats någon meny, kommer en standard sidmeny att användas.

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
sv_SE: Om markerad, möjliggör detta alternativ kommentarer på alla typer av enstaka inlägg. Du kan inaktivera kommentarer för ett enda inlägg i snabbredigeringsläge på

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
sv_SE: Om detta alternativ är markerat så kommer sidhuvudet att vara förankrat till sidans översta del vid scrollning neråt.

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
sv_SE: Om markerat ger detta alternativ kommentarer på sidorna. Du kan inaktivera kommentarer för en enskild sida i snabbredigeringsläge på sidlistnings-sidan.

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
sv_SE: Om detta alternativ är markerat, så kommer sidhuvudets meny/rubriklinje/social att visas i en ljusgrå ruta.

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
sv_SE: Om du väljer detta alternativ, så kommer det att aktivera ett popin-fönster med zoomeffekt när en bild klickas. Obs: för att möjliggöra denna effekt för bilderna på dina sidor och inlägg, så måste bilderna vara länkade till Mediafilen.

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
sv_SE: Om påslaget, så kommer detta val att aktivera mjukrullning när man klickar på en länk till ett ankare på samma sida.

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
sv_SE: Om aktiverad, kommer detta alternativ att tvinga bilderna att passa skärmen vid lightbox zoom.

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
sv_SE: Om aktiverad, rullar dina slides långsammare än sidan (parallaxeffekt).

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
sv_SE: Om påslaget, kommer din hemsida att innehålla stöd för högupplösta enheter.

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
sv_SE: Om ingen utvald bild har angivits, använd den sista bild som bifogas detta inlägg.

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : mobile, main, secondary, topbar.
sv_SE: Om den valda menyplatsen inte har någon meny tilldelat kommer temat att försöka tilldela en annan meny, i denna ordning: mobil, huvud, sekundär, toppfält.

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
sv_SE: Om det här alternativet är markerat, visas ett anpassningsbart senaste uppdaterings - meddelande intill inläggstiteln.

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
sv_SE: Om detta alternativ är valt, så kan ytterligare datuminformation om den senaste inläggsuppdateringen visas (inget kommer att synas om inlägget aldrig har uppdaterats).

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
sv_SE: Om detta alternativ är valt, så kommer dina bilder att ändras med din anpassade höjd vid uppladdning. Detta är bättre för dina allmänna laddningsprestanda.

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
sv_SE: Om du behöver lite inspiration kan du besöka våra online-demos

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
sv_SE: Om du behöver ändra layoutdesign på framsidan, öppna då avsnittet 'Framsida'  ovan här.

en: If you want to display the search icon in your topbar, make sure the topbar is displayed by checking "Display a topbar" above.
sv_SE: Om du vill visa en sökikon i ditt toppfält måste du se till att toppfältet visas genom att bocka i "Visa ett toppfält" ovan.

en: Image settings
sv_SE: Bildinställningar

en: Images navigation
sv_SE: Bildernavigering

en: Important (red)
sv_SE: Viktigt (röd)

en: Important note
sv_SE: Viktig information

en: Improve your page speed by loading smaller images for mobile devices
sv_SE: Förbättra din sidas laddning genom att ladda mindre bilder för mobila enheter

en: Improve your page speed by loading smaller slider images for mobile devices
sv_SE: Förbättra din sidas hastighet genom att ladda mindre slider-bilder för mobila enheter.

en: In desktop and mobile devices
sv_SE: På dator och mobila enheter

en: In desktop devices
sv_SE: I stationära enheter

en: In mobile devices
sv_SE: I mobila enheter

en: In the topbar
sv_SE: I toppfält

en: Include only sticky posts
sv_SE: Inkludera endast klistrade inlägg

en: Info (blue)
sv_SE: Information (blå)

en: Install Nimble Builder Now
sv_SE: Installera Nimble Builder nu

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
sv_SE: Det rekommenderas starkt att du regenererar ditt mediabiblioteks bilder i högupplösning med detta gratistillägg

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
sv_SE: Hoppa till Yoast SEO sökvägsnavigation %s

en: Jump to the blog design options
sv_SE: Hoppa till bloggdesign-alternativen

en: Jump to the customizer now
sv_SE: Hoppa till anpassaren nu

en: Just use it as you want !
sv_SE: Använd den som du vill!

en: Knowledge base
sv_SE: Kunskapsbas

en: Large bubbles
sv_SE: Stora bubblor

en: Layout Options
sv_SE: Layoutalternativ

en: Learn more about post categories in WordPress
sv_SE: Läs mer om inläggskategorier i WordPress

en: Learn more about this in the documentation
sv_SE: Lär dig mer om detta i dokumentationen

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left Sidebar
sv_SE: Vänster sidopanel

en: Left sidebar
sv_SE: Vänster sidopanel

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Light blue
sv_SE: Ljusblå

en: Light green
sv_SE: Ljusgrön

en: Light grey
sv_SE: Ljusgrå

en: Light text
sv_SE: Ljus text

en: Lightbox effect on images
sv_SE: Llightboxeffekt på bilder

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link URL
sv_SE: Länk-URL

en: Link post with
sv_SE: Länka inlägget med

en: Link target
sv_SE: Länkmål

en: Link the whole slide
sv_SE: Länka hela slidern

en: Link title
sv_SE: Länkrubrik

en: Link to full-size image
sv_SE: Länk till bild i full storlek

en: Load Font Awesome resources
sv_SE: Ladda Font Awesome-resurser

en: Load images on scroll
sv_SE: Ladda bilder vid rullning

en: Logo / title centered
sv_SE: Logga/rubrik centrerat

en: Logo / title on the left
sv_SE: Logga/rubrik till vänster

en: Logo / title on the right
sv_SE: Logga/rubrik till höger

en: Main Content
sv_SE: Huvudinnehåll

en: Main Header section layout
sv_SE: Sidhuvuds layout

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Main header section
sv_SE: Sektionen sidhuvud

en: Main menu design
sv_SE: Huvudmeny-design

en: Make sure that you have assigned your menus to the relevant locations %s.
sv_SE: Säkerställ att du tilldelat dina menyer till relevanta platser %s.

en: Make sure the topbar is displayed. You can control the visibility of the topbar in the %s.
sv_SE: Säkerställ att toppfältet visas. Du kan kontrollera synligheten av toppfältet i %s.

en: Make sure to read the changelog
sv_SE: Se till att läsa ändringsloggen

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
sv_SE: Många alternativ för layout och design är tillgängliga från WordPress Customizer skärmen: se dina ändringar live!

en: Max. length for post titles (in words)
sv_SE: Max. längd för inläggstitlar (i ord)

en: Maximum number of posts per page
sv_SE: Maximalt antal inlägg per sida

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu centered
sv_SE: Meny centrerad

en: Menu on the left
sv_SE: Meny till vänster

en: Menu on the right
sv_SE: Meny till höger

en: Menu position (for "main" menu)
sv_SE: Menyplacering (för ”huvud” menyn)

en: Menu position (for the horizontal menu)
sv_SE: Menyposition (för den horisontella menyn)

en: Merge
sv_SE: Sammanfoga

en: Minute %1$s
sv_SE: Minut %1$s

en: Missing Attachment
sv_SE: Bilaga saknas

en: Mobile Menu
sv_SE: Mobilmeny

en: Mobile devices
sv_SE: Mobila enheter

en: Monthly Archives:
sv_SE: Månadsarkiv:

en: Monthly Archives: %s
sv_SE: Månadsarkiv: %s

en: More grid design options
sv_SE: Fler alternativ för tabell-design

en: Move after inside the side menu
sv_SE: Flytta efter inuti sidomenyn

en: Move before inside the side menu
sv_SE: Flytta före inom sidomenyn

en: Navigation Menus
sv_SE: Navigeringsmenyer

en: Need help to create a slider ?
sv_SE: Behöver du hjälp att skapa en slider?

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
sv_SE: Nytt bildspel skapat! Bläddra ner för att redigera det.

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
sv_SE: Ny social länk skapad! Rulla ner för att redigera den.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts
sv_SE: Nyare inlägg

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: Next post
sv_SE: Nästa Inlägg

en: Next related articles
sv_SE: Nästa relaterade artikel

en: Next to the logo
sv_SE: Intill logga

en: No
sv_SE: Nej

en: No Image Selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: No image selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: No link
sv_SE: Ingen länk

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

en: No sidebars : full width layout
sv_SE: Inga sidopaneler: fullbreddslayout

en: No. of days since last update
sv_SE: Antal dagar sedan senaste uppdatering

en: Not set
sv_SE: Inte angiven

en: Not visible when scrolling the page
sv_SE: Inte synligt när man bläddrar på sidan

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
sv_SE: Obs: antalet kolumner är begränsad till 3 för enkela sidfältslayouter och 2 för dubbla sidfältslayouter.

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
sv_SE: Notera: hemsidans layout måste ställas in i startsidesektionen

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
sv_SE: Obs: etiketten döljs på mobila enheter.

en: Note : the menu centered position is available only when
sv_SE: OBS: menyns centrerade position är bara tillgänglig när

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
sv_SE: Obs: miniatyrer visas alltid när tabell-layout är vald.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Number of columns per row
sv_SE: Antal kolumner per rad

en: Number of posts to display
sv_SE: Antal inlägg att visa

en: Older posts
sv_SE: Äldre inlägg

en: One thought on
sv_SE: En tanke om

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
sv_SE: Endast inlägg med en utvald bild eller åtminstone en bild inuti innehållet är kvalificerat för slidern. Antalet inläggs-slides som visas kommer inte att överstiga antalet tillgängliga tjänster på din webbplats.

en: Ooops, page not found
sv_SE: Hoppsan, sidan hittades inte

en: Open
sv_SE: Öppen

en: Open external links in a new tab
sv_SE: Öppna externa länkar i ny flik

en: Open link in a new browser tab
sv_SE: Öppna länk i en ny webbläsarflik

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
sv_SE: Öppna beskrivnings-sidan i Regenerera minatyrer - tillägget

en: Open the menu
sv_SE: Öppna menyn

en: Options for
sv_SE: Alternativ för

en: Other comments settings
sv_SE: Andra kommentarerinställningar

en: Page %d
sv_SE: Sida %d

en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Pages & Posts default sections locations
sv_SE: Sektionerna sidor och inläggs standardplats

en: Pages &amp; Posts Layout
sv_SE: Sidor &amp; inläggs layout

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
sv_SE: Prestanda: använd minified CSS-mallar

en: Performances, Custom CSS ...
sv_SE: Prestanda, anpassad CSS …

en: Permalink to:&nbsp;
sv_SE: Permalänk till:&nbsp;

en: Permanently dismiss
sv_SE: Permanent avfärdat

en: Pick a primary color for the theme
sv_SE: Välj en primär färg för temat

en: Pin me on Pinterest
sv_SE: Fäst mig på Pinterest

en: Plain full layout
sv_SE: Vanlig full layout

en: Please fill the email input with a valid email address
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
sv_SE: Ange sociala länkar med en giltig URL

en: Please include the following informations when posting support requests
sv_SE: Inkludera följande information när du skickar supportärenden

en: Post List Design
sv_SE: Inläggslistans design

en: Post author
sv_SE: Inläggsförfattare

en: Post lists : blog, archives, ...
sv_SE: Inläggslistor: blogg, arkiv, ...

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
sv_SE: Inläggs-meta (kategori, etiketter, egna uttryck)

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Post thumbnail position
sv_SE: Inläggsminiatyrers position

en: Post/Page Navigation
sv_SE: Inläggs-/Sido- Navigering

en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Posts page
sv_SE: Inläggssida

en: Posts slider button text
sv_SE: Inläggens slider-knapptext

en: Powered by
sv_SE: Drivs med

en: Powered by WordPress
sv_SE: Drivs med WordPress

en: Preload Google Fonts
sv_SE: Förladda Google Fonts

en: Press return or enter to open this panel
sv_SE: Tryck på enter för att öppna denna panel

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous post
sv_SE: Föregående inlägg

en: Previous related articles
sv_SE: Föregående relaterad artikel

en: Primary (vertical) menu design
sv_SE: Primär (vertikal) menydesign

en: Primary color
sv_SE: Primär färg

en: Primary color of the theme
sv_SE: Primär färg för temat

en: Primary theme color with a shadow
sv_SE: Primär temafärg med en skugga

en: Protected: %s
sv_SE: Skyddad: %s

en: Published
sv_SE: Publicerat

en: Purple
sv_SE: Lila

en: Quick tip : you can choose between two styles for the Customizr theme. Give it a try %s
sv_SE: Tips: du kan välja mellan två stilar för temat Customizr. Testa det %s

en: Quote author
sv_SE: Citera författare

en: Quote text
sv_SE: Citattext

en: Randomize the skin
sv_SE: Slumpa skalet

en: Read more &raquo;
sv_SE: Läs mer &raquo;

en: Read the latest release notes
sv_SE: Läs de senaste utgåvereleaserna

en: Recent update notice after post titles
sv_SE: Senaste uppdateringsmeddelande efter inläggstitlar

en: Recently updated !
sv_SE: Nyligen uppdaterat!

en: Rectangular with blur effect on hover
sv_SE: Rektangulära med oskärpe-effekt vid hovring

en: Rectangular with no effect
sv_SE: Rektangulära utan effekt

en: Rectangular with unblur effect on hover
sv_SE: Rektangulära med skärpe-effekt vid hovring

en: Red
sv_SE: Röd

en: Regular
sv_SE: Vanlig

en: Regular (horizontal)
sv_SE: Vanlig (horisontell)

en: Related Posts location
sv_SE: Placering för relaterade inlägg

en: Related by categories
sv_SE: Relaterade efter kategorier

en: Related by tags
sv_SE: Relaterade efter etiketter

en: Related posts
sv_SE: Relaterade inlägg

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove all the menus.
sv_SE: Ta bort alla menyer.

en: Replace the default image slider's height
sv_SE: Ersätt den fördefinierade höjden för bildslidern

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Responsive settings
sv_SE: Responsiva inställningar

en: Return to
sv_SE: Tillbaka till

en: Reveal on scroll up
sv_SE: Visa vid bläddring uppåt

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
sv_SE: Visa undermenyns block med toningseffekt

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right Sidebar
sv_SE: Höger sidopanel

en: Right after the post content
sv_SE: Direkt efter inläggsinnehåll

en: Right sidebar
sv_SE: Höger sidopanel

en: Rounded, expand on hover
sv_SE: Rundade, expandera vid hovring

en: Rounded, no expansion
sv_SE: Rundade, ingen expansion

en: Rss
sv_SE: RSS

en: SITE ICON
sv_SE: WEBBPLATSIKON

en: Search Icon
sv_SE: Sökikon

en: Search Results for :
sv_SE: Sökresutat för :

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
sv_SE: Sökresultat för &quot;%1$s&quot;

en: Search results page titles
sv_SE: Sökresultatsidors rubriker

en: Secondary
sv_SE: Sekundär

en: Secondary (horizontal) Menu
sv_SE: Sekundär (horisontell) meny

en: Secondary (horizontal) menu design
sv_SE: Sekundär (vågrät) menydesign

en: See the theme documentation.
sv_SE: Läs tema-dokumentationen

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Select a Layout
sv_SE: Välj en layout

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
sv_SE: Välj ett vackert typsnittspar (rubriker &amp; fördefinierat typsnitt) eller enbart ett typsnitt för din hemsida.

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
sv_SE: Välj ett utseende: sidomeny (lodrät) eller vanlig (horisontell)

en: Select a design for the post metas
sv_SE: Välj ett utseende för inläggs-meta

en: Select a design style for the theme
sv_SE: Välj en designstil för temat

en: Select a social icon
sv_SE: Välj en social ikon

en: Select a specific layout for %1$s
sv_SE: Välj en specifik layout för %1$s

en: Select a submenu expansion option
sv_SE: Välj ett expansionsalternativ för undermeny

en: Select an icon
sv_SE: Välj en ikon

en: Select default color
sv_SE: Välj standardfärg

en: Select front page slider
sv_SE: Välj förstasidans slider

en: Select the contexts
sv_SE: Välj sammanhangen

en: Select the last update format
sv_SE: Välj formatet för senaste uppdatering

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
sv_SE: Välj längd på inläggen i listor (hem. sök, arkiv, ...)

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
sv_SE: Välj meny(er) att använda på mobila enheter

en: Select the metas to display
sv_SE: Välj de metan som ska visas

en: Set a custom url
sv_SE: Ställ in en anpassad URL

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
sv_SE: Ange ett maximalt intervall (i dagar) under vilka det senaste uppdatering meddelandet kommer att visas.

en: Set a unique color for your icon.
sv_SE: Ange en unik färg för din ikon.

en: Set slider's height in pixels
sv_SE: Ställ in sliderns höjd i pixlar

en: Set the Modern or Classical design style
sv_SE: Ange den moderna eller klassiska designstilen

en: Set the excerpt length (in number of words)
sv_SE: Ange utdragets längd (i antal ord)

en: Set the header z-index
sv_SE: Sätt sidhuvudet i z-index

en: Set the number of posts to display
sv_SE: Välj hur många inlägg som ska visas

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
sv_SE: Ange inläggstabell-miniatyrens maxhöjd i pixlar

en: Set the thumbnail's max height in pixels
sv_SE: Ange miniatyrens maxhöjd i pixlar

en: Set the thumbnail's max height in pixels for smartphones
sv_SE: Ange mobiltelefoners miniatyrers maxhöjd i pixlar

en: Set up the front page layout
sv_SE: Ställ in titelsidans layout

en: Set up the titles icons options
sv_SE: Ställ in alternativen för titelikoner

en: Set your website default font size in pixels.
sv_SE: Ange din hemsidas fördefinierade typsnitts storlek i pixlar.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Share a review
sv_SE: Dela en recension

en: Share your feedback
sv_SE: Dela din feedback

en: Show images
sv_SE: Visa bilder

en: Side Menu (vertical)
sv_SE: Sidomeny (vertikal)

en: Sidebars
sv_SE: Sidopaneler

en: Simple black
sv_SE: Helsvart

en: Single - Related Posts
sv_SE: Singel-relaterat inlägg

en: Single fonts
sv_SE: Enskilda typsnitt

en: Single pages
sv_SE: Enstaka sidor

en: Single posts
sv_SE: Enskilda inlägg

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
sv_SE: Webbplatsidentitet: Logga, rubrik, slogan och webbplats-ikon

en: Site Layout
sv_SE: Webbplatslayout

en: Site layout
sv_SE: Webbplatslayout

en: Size in px
sv_SE: Storlek i px

en: Skin color
sv_SE: Skalfärg

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Slide
sv_SE: Bildspel

en: Slide Image
sv_SE: Slide-bild

en: Slide Text
sv_SE: Slidetext

en: Slider Layout : set the slider in full width
sv_SE: Bildslidelayout: Sätt bildslide till full bredd

en: Slider Options
sv_SE: Alternativ för bildspel

en: Slider documentation
sv_SE: Slider-dokumentation

en: Slider options
sv_SE: Slider alternativ

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
sv_SE: Sliders: visa på laddnings-ikon innan bilderna renderas

en: Sliders : use parallax scrolling
sv_SE: Sliders: använd parallaxrullning

en: Sliders options
sv_SE: Alternativ för bildspel

en: Small bubbles
sv_SE: Små bubblor

en: Smooth Scroll
sv_SE: Mjuk rullning

en: Smooth scroll on click
sv_SE: Mjukrullning vid klick

en: Social icon
sv_SE: Social ikon

en: Social link
sv_SE: Social länk

en: Social link title in sidebars
sv_SE: Sociala länkar-rubriken i sidofält

en: Social link url
sv_SE: Social länk-URL

en: Social links
sv_SE: Sociala länkar

en: Social links in footer
sv_SE: Sociala länkar i sidfoten

en: Social links in header
sv_SE: Sociala länkar i sidhuvudet

en: Social links in left sidebar
sv_SE: Sociala länkar i vänster sidofält

en: Social links in right sidebar
sv_SE: Sociala länkar i höger sidofält

en: Social links in the topbar
sv_SE: Sociala länkar i toppfältet

en: Socials in Sidebars
sv_SE: Sociala länkar i sidopaneler

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Tyvärr, men ingenting matchade dina sökkriterier. Försök igen med några andra nyckelord.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
sv_SE: Ledsen, men den begärda sidan kan inte hittas. Du kan prova en sökning nedan.

en: Specific Mobile Menu
sv_SE: Specifik mobilmeny

en: Split
sv_SE: Dela

en: Squared, expand on hover
sv_SE: Fyrkantiga, expandera vid hovring

en: Squared, no expansion
sv_SE: Fyrkantiga, ingen expansion

en: Stick the footer to the bottom of the page
sv_SE: Klistra sidfoten till botten av sidan

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
sv_SE: Ladda upp en Förankrad Logga (format som stöds : .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Sticky header : display the menu
sv_SE: Förankrat sidhuvud: visa menyn

en: Sticky header : display the tagline
sv_SE: Förankrat sidhuvud: visa rubriklinjen

en: Sticky header : display the title / logo
sv_SE: Förankrat sidhuvud: visa titel / logga

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
sv_SE: Förankrat sidhuvud: halvgenomskinligt vid scrollning

en: Sticky header : shrink title / logo
sv_SE: Förankrat sidhuvud: krymp titel / logga

en: Sticky header settings
sv_SE: Inställningar för klistrat sidhuvud

en: Sticky header: display the shopping cart
sv_SE: Klistrat sidhuvud: visa varukorgen

en: Sticky on scroll
sv_SE: Klistrat vid rullning

en: Style, Back to top button, Sticky mode, ...
sv_SE: Stil, tillbaka till topp-knapp, klistrat läge...

en: Style, Desktops and mobiles layout, Menus, Search, ...
sv_SE: Stil, stationära och mobila layouter, menyer, sök...

en: Subscribe to my rss feed
sv_SE: Prenumerera på min rss feed

en: Success (green)
sv_SE: Lyckat (grön)

en: System Informations
sv_SE: Systeminformation

en: Tag pages titles
sv_SE: Etikettsidors titlar

en: Text only
sv_SE: Endast text

en: Thank you for using
sv_SE: Tack för att du använder

en: The <strong>%1$s</strong> theme requires at least %2$s version %3$s
sv_SE: <strong>%1$s</strong> kräver som minst %2$s version %3$s

en: The Modern style provides a "material design" look and feel. It relies on the flexbox css mode, offering a better support for the most recent mobile devices and browsers. The Classical style provides a more "flat design" feeling, with icons next to titles for example. It supports both modern and older devices and browsers.
sv_SE: Den moderna stilen ger en mer "materialistisk" känsla. Den använder sig av flexbox CSS-läge och fungerar generellt bättre på de flesta mobila enheter och webbläsare. Den klassiska stilen tillhandahåller en mer "platt" design, med ikoner nära titlar som exempel. Det stödjer både moderna men också äldre enheter och webbläsare.

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
sv_SE: Layoutalternativen ovan kommer att ställa din layout globalt för dina inlägg och sidor. Men du kan också definiera layouten för varje post och sida separat. Lär dig hur i %s.

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
sv_SE: Texten på knappen kommer att begränsas till max 80 tecken. Lämna fältet tomt om du vill dölja knappen

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
sv_SE: Utdrag kommer att begränsas till max 80 tecken

en: The footer has no widgets
sv_SE: Sidfoten har inga widgetar

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
sv_SE: Bilderna anges med "Utvald bild " på varje sida (på sidan redigera sidan). Bocka av alternativet ovan för att inaktivera de utvalda bilderna på sidan.

en: The left sidebar has no widgets
sv_SE: Vänstra sidopanelen har inga widgetar

en: The right sidebar has no widgets
sv_SE: Den högra sidopanelen har inga widgetar

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
sv_SE: Sidan på vilken menyn visas är beroende på vald rubriklayout.

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
sv_SE: Slidern kommer att tas bort permanent (bilder, call to action och länkar kommer att behållas).

en: The theme offers a wide range
sv_SE: Temat erbjuder en brett utbud

en: The title will be limited to 80 chars max
sv_SE: Rubriken kommer att begränsas till max 80 tecken

en: The two styles can use different template files, that's why it is recommended to change the style option from the parent and test your child theme in a staging site before production.
sv_SE: De två stilarna kan använda olika temafiler, varför det är rekommenderat att ändra stilval från temaförälder och testa ett barntema på en tillfällig webbplats innan du går live.

en: Theme style
sv_SE: Temastil

en: There is no excerpt because this is a protected post.
sv_SE: Det finns inget utdrag eftersom det här är ett skyddat inlägg.

en: This entry was posted
sv_SE: Detta inlägg publicerades

en: This entry was posted in %1$s
sv_SE: Detta inlägg publicerades i: %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
sv_SE: Detta inlägg publicerades i %1$s och märktes %2$s

en: This entry was posted on %1$s
sv_SE: Detta inlägg publicerades %1$s

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades den%1$s<span class="by-author"> av %2$s</span>.

en: This entry was tagged %2$s
sv_SE: Detta inlägg märktes %2$s

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
sv_SE: Denna funktion har införts i Wordpress v4.4+ (december 2015), och kan ha mindre biverkningar på några av dina befintliga bilder. Kontrollera / avmarkera detta alternativ för att på ett säkert sätt kontrollera att bilderna visas snyggt.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
sv_SE: Denna typsnittshämtare låter dig förhandsgranska och välja bland ett praktiskt urval av typsnittspar och enskilda typsnitt. Om du väljer ett par, så kommer det första typsnittet att användas för sajtens huvudrubriker; hemsidenamn, överskrifter h1, h2, h3, medan det andra kommer att vara fördefinierat typsnitt på din hemsida för alla texter och avsnitt.

en: This is the color used to style your links and other clickable elements of the theme like buttons and slider arrows.
sv_SE: Detta är färgen som används på dina länkar och andra klickbara element i temat, likt knappar och pilar i sliders.

en: This is the text displayed on mouse over.
sv_SE: Detta är texten som visas när muspekaren förs över.

en: This notice is visible for admin users only.
sv_SE: Detta meddelande är endast synligt för administratörer.

en: This option defines the maximum number of posts or search results displayed in any list of posts of your website : blog page, archive page, search page. If the number of items to displayed is greater than your setting, the theme will automatically add a pagination link block at the bottom of the page.
sv_SE: Detta alternativ definierar det största antalet inlägg eller sökresultat som visas i någon lista över inlägg på din webbplats: bloggsidan, arkivsidan, söksidan. Om antalet föremål att visa är större än din inställning kommer temat automatiskt att lägga in en sidbrytning i botten på sidan.

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
sv_SE: Detta alternativ centrerar dynamiskt dina bilder på valfri enhet, vertikalt eller horisontellt i enlighet med dess initiala sidförhållande.

en: This option enables a smoother page scroll.
sv_SE: Detta alternativ möjliggör en jämnare sidorullning.

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
sv_SE: Det här alternativet genererar en hemsideslider baserad på dina senaste inläggen, med start från den senaste eller den utvalda (fastnålade) posten(erna) om det finns några.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
sv_SE: Detta alternativ ställer in den fördefinierade typsnittsstorleken för varje textelement på din hemsida, när ingen annan typsnittsstorlek redan tillämpas.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
sv_SE: Detta alternativ kommer att åsidosätta de särskilda layouter på alla inlägg / sidor, inklusive den främre sidan.

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
sv_SE: Den här inställningen kan påverka den sida där menyn visas.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
sv_SE: Denna slider har inga bilder att visa. Gå till mediebiblioteket och börja lägga bilder till den.

en: This theme requires WordPress 3.4+
sv_SE: Detta tema kräver WordPress 3.4+

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
sv_SE: Detta kommer endast att tillämpas på länkar som ingår i inläggs- eller sidinnehåll.

en: Thumbnails max height for the grid layout
sv_SE: Miniatyrers maxhöjd vid tabell-layout

en: Thumbnails options
sv_SE: Alternativ för miniatyrer

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
sv_SE: Inställningar avseende miniatyrer för alternativa miniatyrer layouten

en: Thumbnails position
sv_SE: Miniatyrernas position

en: Thumbnails shape
sv_SE: Miniatyrers utseende

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title and text color
sv_SE: Rubrik och textfärg

en: Title text (80 char. max length)
sv_SE: Titeltext (max 80 tecken lång)

en: Title, Logo, Fonts, Primary color, Social, ...
sv_SE: Rubrik, logga, typsnitt, primär färg, socialt…

en: Titles icons settings
sv_SE: Inställningar för titelikoner

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
sv_SE: För att lägga till en annan bildslide: navigera till ditt mediabibliotek (klicka på Media), öppna redigeringsskärmen av en bild (eller lägg till en ny bild), och lägg till önskad slider med hjälp av det dedicerade alternativblocket längst ner på sidan.

en: To change the global header layout, %s
sv_SE: Ändra den globala sidhuvudslayouten, %s

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
sv_SE: För att kopiera systeminfo, klicka nedan och tryck sedan Ctrl + C (PC) eller Cmd + C (Mac).

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
sv_SE: Om du vill skapa en ny slider: öppna mediebiblioteket, redigera dina bilder och lägg till dem till din nya slider.

en: To help you getting started with Customizr, we have published
sv_SE: För att hjälpa dig börja med Customizr har vi publicerat

en: Top
sv_SE: Toppen

en: Topbar
sv_SE: Topplist

en: Topbar Menu
sv_SE: Toppfälts-meny

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
sv_SE: Avmarkera detta alternativ för att behålla dina ursprungliga logotypmått.

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
sv_SE: Kryssa ur detta alternativ för att ta bort den översta färgade linjen (top border).

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
sv_SE: Avmarkerade sammanhang visas med alternativa miniatyrer layout.

en: Underline the site title in the header
sv_SE: Understryk webbplatsens titel i rubriken

en: Update notice style
sv_SE: Uppdateringsmeddelande-stil

en: Update notice text
sv_SE: Uppdateringsmeddelande-text

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Upgrade WP
sv_SE: Uppgradera WP

en: Upgrade Wordpress Now
sv_SE: Uppgradera WordPress nu

en: Upgrade to Customizr Pro
sv_SE: Uppgradera till Customizr Pro

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload a default thumbnail
sv_SE: Ladda upp en fördefinierad miniatyr

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
sv_SE: Använd Yoast SEO sökvägsnavigation

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
sv_SE: Använd detta fält för att testa små stycken CSS-kod. För viktig CSS-anpassning, vill du säkert modifiera style.css filen i ett

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
sv_SE: Använd denna uppladdningskontroll för att ange en annan logga i förankrat sidhuvud läge.

en: Use with caution
sv_SE: Används med försiktighet

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
sv_SE: Använd med försiktighet: tillhandahåll ett alternativt sätt att navigera på din webbplats för dina användare.

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
sv_SE: Att använda den minimerade versionen av stilmallarna snabbar upp din hemsidas laddningstid.

en: Various settings for responsive display
sv_SE: Diverse inställningar för responsiv visning

en: Video url
sv_SE: Video-URL

en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View all posts in %s
sv_SE: Visa alla inlägg i %s

en: View all the posts of the author
sv_SE: Visa alla inlägg av författaren

en: View your shopping cart
sv_SE: Visa din varukorg

en: WP footer widgets : display icons next to titles
sv_SE: WP sidfot widgetar: visa ikoner intill titlar

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
sv_SE: WP sidofält widgetar: visa ikoner intill titlar

en: Web safe fonts pairs
sv_SE: Webbsäkra typsnitts-par

en: Website Performances
sv_SE: Webbplatsprestanda

en: Week %1$s
sv_SE: Vecka %1$s

en: Welcome in the Customizr theme
sv_SE: Välkommen till temat Customizr

en: What is
sv_SE: Vad är

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
sv_SE: När förbockad kommer Font Awesome-ikoner och CSS att laddas på sidans främre del. Du kanske vill ladda Font Awesome-ikoner med en anpassad kod, eller låta ett tillägg göra det åt dig.

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
sv_SE: Förstasidans slider kommer att uppta hela fönstrets bredd när denna är markerad.

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
sv_SE: Om markerat, visar detta alternativ en laddnings-ikon när bilderna laddas.

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
sv_SE: När detta alternativ är markerat, visas en kontextuell ikon intill titlen på sidor, inlägg, arkiv och WP inbyggda widgetar.

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
sv_SE: När detta alternativ är markerat, visas en ikon av inläggstyp till vänster om varje inläggstitel på en arkivsida. En arkivsida kan vara: kategori, etikett, författare, datumarkiv, egna taxonomier, sökresultat.

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
sv_SE: När detta alternativ är markerat, visas en ikon av arkivtyp i huvudet för alla sorters arkiv, till vänster om titeln. En arkivsida kan vara: kategori, etikett, författare, datumarkiv, egna taxonomier, sökresultat.

en: When this option is checked, navigation dots are displayed at the bottom of the home slider.
sv_SE: När detta alternativ är aktiverat visas navigations-prickar i botten av slidern på startsidan.

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
sv_SE: När detta alternativ är markerat, så kommer inläggets meta (som taxonomier, datum och författare) att visas under inläggens titlar.

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
sv_SE: När detta alternativ är markerat, så visas inläggsminiatyrer i alla inläggslistor: blogg, arkiv, författarsida, söksidor,...

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
sv_SE: När det här alternativet är markerat, visas inläggsnavigering under inläggen

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
sv_SE: När detta alternativ är aktiverat, visas olika hjälpmeddelanden och vissa platshållarblock på front-end av din webbplats. De är bara synliga för inloggade användare med administratörsrättigheter.

en: When this option is enabled, your font size will automatically resize to be better displayed in mobile devices.
sv_SE: När det här alternativet är aktiverat ändras din teckenstorlek automatiskt för att visas bättre i mobila enheter.

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
sv_SE: När du väljer Tabellutformning, är inläggsinnehållet begränsat till utdrag.

en: When your header ( containing the site title or logo ) is gluing to the top of a page, this option will make the title or logo smaller.
sv_SE: När din rubrik (innehållandes webbplatsens titel eller logo) är klistrad mot toppen av sidan gör detta alternativ att din titel eller logo blir mindre.

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
sv_SE: När dina besökare använder en smartphone eller surfplatta kommer rubriken bli ett smalt streck upptill på skärmen. Menyn tas fram genom att klicka på hamburger-knappen. Detta alternativ låter dig välja vilken meny som skall visas.

en: Wide
sv_SE: Bred

en: Will be hidden if empty
sv_SE: Kommer att vara dold om tom

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
sv_SE: WooCommerce: markera för att visa en kundvagnsikon som visar antalet objekt i din kundvagn bredvid sidhuvudets slogan.

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
sv_SE: WooCommerce: Om markerat kommer din WooCommerce kundvagn ikonen förblir synlig när man bläddrar.

en: WordPress documentation
sv_SE: WordPress dokumentation

en: Yearly Archives:
sv_SE: Årsarkiv:

en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Årsarkiv: %s

en: Yellow
sv_SE: Gul

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
sv_SE: Inställningar Yoast SEO sökvägsnavigation

en: You are using a child theme. This option must be changed from the parent theme. Activate the parent from %s.
sv_SE: Du använder ett barntema. Detta alternativ måste ändras från temaföräldern. Aktivera detta från %s.

en: You can also change other comments settings in :
sv_SE: Du kan också ändra andra inställningar för kommentarer i:

en: You can also change other comments settings in the
sv_SE: Du kan också ändra andra inställningar för kommentarer på

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
sv_SE: Du kan också ta bort detta sidofält genom att ändra den nuvarande sidlayouten.

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
sv_SE: Du kan välja att visa endast de klistrade inläggen. Om du inte är säker på hur man ställer in ett klistrat inlägg, kontrollera

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
sv_SE: Du kan skapa ny meny och redigera ditt menyinnehåll %s.

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
sv_SE: Du kan definera en specifik layout för %1$s med hjälp av fördefinerade vänster och höger sidofält. De förinställda layouterna kan defineras i WordPress Customizer fönster %2$s.<br />

en: You can display a content zone above the header, called topbar. The topbar can be populated with various blocks like a menu, your social links, or your contact information ( pro ).
sv_SE: Du kan visa en innehållszon ovanför sidhuvudet, som kallas toppfält. I toppfältet kan du lägga till olika block, såsom en meny, dina sociala länkar eller din kontaktinformation (PRO).

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your pages before their content, when they are displayed individually.
sv_SE: Du kan visa den utvalda bilden (också kallad inläggs miniatyr) på dina sidor innan dess innehåll. Men bara när de visas individuellt.

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
sv_SE: Du kan visa den utvalda bilden (även kallad inläggets miniatyrbild) för dina inlägg före deras innehåll när de visas individuellt.

en: You can display your page's featured image here if you have set one.
sv_SE: Du kan visa din sidas utvalda bild här, om du angivit en.

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
sv_SE: Du kan visa inläggets utvalda bild här om du har ställt in en.

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
sv_SE: Du har inte skapa någon slider ännu. Gå till mediabiblioteket, redigera dina bilder och lägg till dem i din slider.

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
sv_SE: Du har inte skapat någon slider ännu. Skriv ett slidernamn och klicka på knappen för att lägga till din första slider.

en: You may also like
sv_SE: Du kanske också gillar

en: You might want to regenerate your thumbnails.
sv_SE: Du kanske vill regenerera dina miniatyrbilder.

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
sv_SE: Du måste välja en sida först. Lämna det här fältet tomt om du vill använda ett utdrag från sidan.

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Your latest posts
sv_SE: Dina senaste inlägg

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
sv_SE[0]: Ditt tema stöder %s meny. Välj vilken meny du skulle vilja använda.
sv_SE[1]: Ditt tema stöder %s menyer. Välj vilken meny som ska visas i de olika menyplaceringarna.

en: a short guide here.
sv_SE: en kort guide här.

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
sv_SE: ac_set_ajax_czr_tmpl => Säkerhetskontroll misslyckades.

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
sv_SE: ajax_load_available_items => Säkerhetskontroll misslyckades.

en: and posted on %1$s
sv_SE: och publicerades den %1$s

en: at dimensions
sv_SE: vid dimensioner

en: by
sv_SE: av

en: by %1$s
sv_SE: av %1$s

en: child theme.
sv_SE: barntema.

en: close
sv_SE: stäng

en: comment | comments
sv_SE[0]: kommentar
sv_SE[1]: kommentarer

en: create/edit menus
sv_SE: skapa/redigera menyer

en: customization panel
sv_SE: anpassningspanel

en: default:
sv_SE: standard:

en: discussion settings page.
sv_SE: diskussionsinställnings-sidan.

en: dismiss notice
sv_SE: avfärda notis

en: dismiss this notice
sv_SE: avfärda denna notis

en: g a
sv_SE: H

en: g:i a
sv_SE: H:i

en: header menu visibility on scroll
sv_SE: rubrikmenys synlighet vid bläddring

en: here
sv_SE: här

en: http://...,mailto:...,...
sv_SE: https://... mailto:...

en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

en: in
sv_SE: i

en: in ms : 1000ms = 1s
sv_SE: i ms : 1000ms = 1s

en: in the live customizer.
sv_SE: i live-anpassaren.

en: in the menu panel
sv_SE: i menypanelen

en: jump to the Design and Layout section
sv_SE: hoppa till sektionen Design och Layout

en: jump to the topbar option
sv_SE: hoppa till toppfältets alternativ

[ctx: label]
en: Search
sv_SE: Sök

en: like this
sv_SE: gilla detta

en: now
sv_SE: nu

en: of customization options
sv_SE: av anpassningsalternativ

en: on %1$s
sv_SE:  %1$s

en: on the Menus screen in the Appearance section
sv_SE: i menyfönstret i avsnittet Utseende

en: open the customizer menu section
sv_SE: Öppna anpassad menysektion

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
sv_SE: eller en anpassad länk (lämna detta tomt om du redan valt en sida eller inlägg ovan)

en: pages
sv_SE: sidor

en: parallax effect
sv_SE: parallaxeffekt

en: post screen
sv_SE: inläggs-sidan

en: posts
sv_SE: inlägg

en: regenerate thumbnails
sv_SE: återskapa miniatyrer

en: select the header block to stick on scroll
sv_SE: välj rubrikfält som klistrat vid bläddring

en: set the header visibility on scroll
sv_SE: ange rubrikfälts synlighet vid bläddring

en: set the search icon location
sv_SE: ange sökikonens plats

en: set the tagline location
sv_SE: ange slogans plats

en: tagged
sv_SE: märkt

en: the WordPress documentation.
sv_SE: WordPress-dokumentationen

en: the discussion settings page.
sv_SE: diskussionsinställnings-sidan.

en: the logo is centered
sv_SE: loggan är centrerad

en: the posts slider
sv_SE: Inläggs-slidern

en: the z-index
sv_SE: z-indexet

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
sv_SE: det här alternativet kan skapa konflikter med vissa andra tillägg, se till att dina tilläggs funktioner (om det finns några) fungerar bra efter aktivering av detta alternativ.

en: this page
sv_SE: denna sida

en: this post
sv_SE: detta inlägg

en: this slider
sv_SE: denna slider

en: thoughts on
sv_SE: tankar om

[ctx: title]
en: Search &hellip;
sv_SE: Sök …

en: to let you create the best possible websites.
sv_SE: för att du skall kunna bygga bästa möjliga webbplats.

en: video backgrounds
sv_SE: videobakgrunder

en: {no title} Read the post &raquo;
sv_SE: {ingen titel} Läs inlägget &raquo;
